Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
Par zapiskov dozadu som spominal ze som si kupil LAN disk, avsak az teraz po nejakom case sa mi podarilo rozchodit pripojenie sa na CIFS zdielany priecinok (s RW podporou) v linuxe. Doteraz som to skusal asi 2x krat a bezvysledne, tak som pouzival LAN disk iba cez FTP. Ale tomu uz je teraz koniec :-D. Pozn.: je zaujimave ze mi to nechcelo chodit pri pouziti mount -t smbfs alebo mount -t smb...
mount -t cifs -o user=meno_uzivatela -o password=heslo //ip.ad.re.sa/nazov_zdielaneho_priecinka /pripajaci/bod
Na svojom desktope som presedlal z Archlinuxu na Ubuntu 7.04. Proste zmena je zivot. Donistaloval som si aplikacie ktore denno-denne pouzivam - Inkscape, gFtp, Bluefish, Dia a Gkrellm. Avsak po dlhsom pokuse o zosuladenie vyzoru Gkrellmu s Ubuntu som prisiel na to, ze najst nejaky vhodny skin pre Gkrellm na Ubuntu nieje az take lahke. Kedze som nechcel menit defaultne ikony a temu na Ubuntu, rozhodol som sa pozmenit celkom zaujimavy skin s nazvom XenoSilvereX k podobe Ubuntu. A tu je vysledok mojho snazenia. Pripajam este screenshot mojho desktopu.
Určite tušíte o čom bude tento zápis. Bude o jadre Linuxu. Väčšina mainstreamových linuxových si za "default" kernel už vybrala v2.6.
Aby som zbytočne nezdržoval - najprv som chcel dať anketu, ale povedal som si ze zostavovať jednotlivé možnosti by bolo vcelku pracné,
tak by som zhrnul moje otázky na Vás:
Čo si myslíte:
a) je kernel 2.6 stabilnejší ako kernel 2.4? b) je kernel 2.6 rýchlejší ako kernel 2.4? (nemyslím nábeh, ale beh a reakcie v zatažení) c) ktorá je pre Vás najlepšia vec/vlastnosť ktorú kernel 2.6 so sebou priniesol? d) ktorá je pre Vás najhoršia vec/vlastnosť ktorú kernel 2.6 so sebou priniesol? e) na čo sa najviac tešíte v dalších veriách kernelu?
Ako som sa uz minule vyjadril, nemam v laske flash. A kedze sa mi zda prezentacia vlastneho desktopu iba screenshotom ako dost nudna, rozhodol som sa ju spravit ako videoshot utilitou recordmydektop, trosku som vysledok prebehol cez mencoder a avidemux a vsetok ten vystup je k zhliadnutiu tu. Zhanam este OSD program s podobnymi fade-out/in efektami ako mate moznost vidiet vo videu (je to OSD plugin pre Audacious). Aby mi zobrazoval napr. /var/log/messages (nejakym malym fontom na kraji obrazovky).
zase jeden kratky blog - zaujimalo by ma kolko trva uz vas start firefoxa (cisty start - prvy start po starte systemu).
[feco@beast ~]$ time firefox & [1] 5504 [feco@beast ~]$ real 0m6.946s user 0m0.896s sys 0m0.152spre uplnost moja konfiguracia.
Reklamy, videa, obrazky, hudba - na tieto a podobne "vymozenosti" internetu sa vo velkom meradle vyuziva technologia zvana flash. Ja neviem, ci je to modna zalezitost (youtube, kopec videii na sme.sk alebo inych informacnych dennikoch), ale kazdopadne napada ma otazka ci nema flash nejaku alternativu v podobe open source projektu (nie interpretacie flash - ale nieco na sposob flash - ibaze ako slobodna technologia/format), kedze flash ako taky je proprietarny.
..takže som si zaobstaral už spomínaný LAN disk. Rád by som tu napísal svoje skúsenosti s jeho inštaláciou a používaním. Kedže slušné predstavenie nájdete už na webe, túto časť preskočím.