Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Win xp Embedded a aktualizace se za behu bankomatu nedelaji. Bankomat je jen klient serverove aplikace.
Stejne tak jako PC jez ma urednik v bance.
V bankomatu resp na disku nejsou ulozena zadna data o klientech apod. Disk (casto CF karta) pracuje v rezimu pouze pro cteni.
Aktualizace se provadi pouze vymenou tohoto media ci jeho novym prepsanim nacez se bankomat zapne, system nabootuje a bezi tak dlouho dokud se neporoucha ci jak je treba. Nektere bankomaty se restartuji po doplneni hotovosti na zaklade metodickych pokynu.
Ruzne ty reklamy co zobrazuje a dalsi informace banky jsou periodicky stahovany z centralnich serveru. Pokud bankomat restartuji tak si je stahne zase znovu.
Protoze zijeme v ceske republice.
Ja jsem nikde nepsal ze je to horsi. Nepolemizuji zda je vhodnejsi platforma A nebo B.
Ani cena za OS nehraje roli. V cene celeho bankomatu je zcela zanedbatelna.
Že by se cítil víc Čechem a chtěl vychovávat děti tady? Že by to bylo tim, že jsou Češky nejhezčí?
Že by to bylo tim, že jsou Češky nejhezčí?Á, tady někdo moc necestoval.
Á, tady někdo moc necestoval.No rozhodně jsou Češky mnohem, mnohem hezčí než Němky...
.......že se MS v licenci zříká jakékoli zodpovědnosti je věc druhá
Jenze to vite Vy, ja a jeste par lidi co jsme si precetli licencni ujednani MS.
Produkty MS pouziva uzivatel na vlastni zodpovednost.
V dobe kdy bankomaty horentne pribyvaly na ulicich a obchodnich domech melo pramalo vyvojaru zkusenosti s open source.
Dnes je situace jina a open source by mohl byt klidne nasazen.
To ze se tak nedeje ma prakticky dva duvody:
Cena komercniho sw (windows) je tak zanedbatelna ze nikoho nemotivuje k prechodu na jine reseni.
Proc investovat cas a lidske prostredky a hlavne miliardy korun do neceho co uz je vyvinuto a nejak to bezi.
System pro bankomat na bazi Linux kernelu by musel nekdo naprogramovat a to jak znamo by bankovni sektor stalo miliardy.
Viz datove schranky, cervene tlacitko .....
Problem v bezpecnosti to teda nebude proc se nenasazuji alternativy.
Necekejte zadne kosmicke technologie a supersifry. Veskera bezpecnost visi na nekolikamistnem cisle karty a ctyrmistnem pinu.
Uz hafo bankomatu bylo ukradeno a verim tomu ze streva skoncily v rukou hackeru. Takze komunikacni protokoly jsou zcela jiste prozkoumany. Tomu zadna platforma nezabrani.
Stabilita systemu je zajistena tak ze system bezi pouze v rezimu cteni z bootovaciho media a o pripadne errory se postara nezavisly watchdog zajistujici reboot. Jakekoli napadeni nejakym "zlym" kodem je tak prakticky vylouceno pac se do systemu ani nema jak dostat.
Slusnej programator by za par tejdnu mel hotovy i to "cerveny tlacitko" a presto to stalo miliony.
To stejne datove schranky, kde provar byl jeste nesrovnatelne vetsi.
Jinak samozrejme souhlas.
Necekejte zadne kosmicke technologie a supersifry. Veskera bezpecnost visi na nekolikamistnem cisle karty a ctyrmistnem pinu.Uh, co jsem četl tak v ATM by měl být nějaký kryptoprocesor. Nemluvě o čipu na kartě. Při výběru by se měl chip na kartě bavit přímo s bankou (narozdíl od platby v obchodě, kdy se s oběma baví terminál).
Spusta karet zadny chip ani nema a vse je postaveno na precteni magnetickeho prouzku.
Samozrejme.
Kartu staci zkopirovat, znat PIN a to ostatni uz podvodnika vubec nezajima.
Tudiz nejaky kriptoprocesor je zcela bezpredmetny.
Ja jen naznacil ze utocnikovi se zkopirovanou kartou a s PINem je zcela jedno zda komunikace se servery probiha sifrovane ci nikoliv a uz vubec jej nezajima sifrovaci protokol.
Hackery zlocince zajima server a ne bankomat jez neobsahuje zadna mu potrebna data.
chlap klidně může platit kartou vystavenou na ženské jméno a podepsat se vlastnímJá znám spíš případy, kdy to bývá obráceně
No, ten čip se nebaví s bankou, ale s karetní společností, která kartu vydala (Visa, Mastercard, nebo jakákoliv jiná, která používá stejný typ karet třeba pro mikroplatby). A ano baví se s karetní společností přímo, tedy bankomat funguje jen jako poroxy, která obaluje komunikaci.
odstranit nepouzivane odkazy z plochyTreba by to vysypalo vsechny penize, co v tom jsou...
Tiskni
Sdílej: