Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
Sametova revoluce nemela byt sametova, komuniste se meli houpat na sloupech verejneho osvetleni.S tím nelze nic, než souhlasit. To je jeden z důvodů, proč to v naší zemi vypadá, tak jak vypadá. Spousta překabátěnych komunistů a agentů STB byla a je dodnes ve vládě a i u jiných vesel. A bohužel i v mojí generaci se najdou pitomci, kteří tvrdí jak to bylo všechno skvělé (a dokonce snad by si přáli totalitu vrátit zpět). Dodnes nechápu že známý agent STB s krycím jménem "Kato" mohl být ministrem zahraničních věcí aniž by to vůbec někomu vadilo.
A tak tedy koho pověsit? Kde je ta lajna? Členství ve straně?Na to mám takovou teorii: od tajemníků a předsedů závodních výborů vejš. Ne všechny (to by nás tu moc nezbylo), ale všechny funkcionáře. Zbytek někde vypsat a vyvěsit, aby se dalo dohledat s kým mám tu čest. Je mi jasné, že řadoví členové tam byli buď z donucení, nebo i pro to, že té ideologii věřili. Bohužel ta ideologie platila jenom pro někoho.
Trest smrti považuji za největší debilitu jakou je společnost schopná dopustit...Jistě, a živit a platit z našich daní doživotně odsouzeného vraha, který má na krku například trojnásobnou vraždu je tedy vynikajíci výchovné opatření. To nám jistě pomůže a hlavně od těch co se to teprve chystají udělat. Takovéhle humanisty mám opravdu hrozně rád.
A i kdyby se někdy v budoucnu náhodou přišlo na nějakou metodu jak justiční omyl na 100% vyloučit, i tak by pořád byl trest smrti naprosto nepřijatelný. Společnost která schvaluje trest smrti klesá na úroveň vrahů samotných... je to naprostý primitivismus.
Taková metoda už s principu neexistuje.
Nejjednodušší surrealistický čin spočívá v tom, že vtrhnete s revolvery a pěstmi na ulici a začnete naslepo střílet do davu.Oč je tohle lepší?
"If you don't vote Socialist/Communist before you are twenty, you have no heart - if you do vote Socialist/Communist after you are twenty, you have no head."
- Georges Clemenceau (French Prime Minister. 1841-1929)
Bože, kde jsi k tomuhle přišel?mi nějak uniklo,
Naopak by z tohoto zápisku mělo být zřejmé, že jsem proti jakémukoli zabíjení.Ale to je jen (doufám), daň za myšlení srdcem... Jinak to bude, v mým případě určitě, spíš tím dobrým portským co si ho leju do hlavy. Nakonec snad nemůže mezi diskutujícími (i tak politicky vypjatými ;) chybět to blbý racio...
Vo co ti de? Já nic necenzuruju, já jenom říkám, co se mi nelíbí. Je na správcích, aby rozhodli, zda je má námitka oprávněná. Na tvoje statistiky ti zvysoka seru, raději si dej sám přes držku, nevíš, koho urážíš.Všiml jsem si, že argumenty tobě podobných jsou postaveny na základech ignorance (zvysoka sraní, jestli chceš). Nicméně to nic nezmnění na podstatě věci. Слушай парень если хочешь воевать за дело КГБ то ты первыя который за это дело погыбнет... Вот такие дела у нас.
To právo "bonzovacího tlačítka" ti neberu.
To, že ta patička byla pravděpodobně v rozporu s českým právním řádem, nechávám stranou.
A je to tak správné? Být otrokem jakéhosi zákona o tom, co se může a nemůže psát.
Stejně tak jsem nechápal a nechápu do teď, proč Leoš vyzval koffra ke změně titulku "už to prase střelte". A LL to také odůvodnil zákony této země. Mě jednou nechtěl neviditelný pes otisknout článek proti Grossovi, když byl Gross ministrem vnitra. Tak sakra, buď se budeme skrývat za nesmyslnými a svobodu ukrajujícími zákony, nebo se na ně vykašlem a budeme proti nim bojovat.
toto je majetek LL, takze kdyz to chtel, tak sem to udelal.
Tomu bych rozumněl. Mohl napsat, že on si to nepřeje a byl by klid. Místo toho napsal, že to porušuje zákony.
kdyby se v diskuzi tady prohrabala banda pravniku, tak uz z nas polovina sedi a ta druha by se pokut ni nedoplatila.
Právník je člověk, který tě přesvědčí že bílá je černá a ještě mu za to s úsměvem zaplatíš
Jen se bojím, aby jsme zde kvůli takovým lidem jako je Kníže Ignor ještě vůbec mohli psát svobodné názory například na distribuce linuxu, používané programy atd.Já mám právě dojem, že Ignor má podobnou obavu z druhé strany