Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Tiskni
Sdílej:
ale teraz som uz proste na 110% percent o Vas presvedceny, ze ste bud absolutne podplateny alebo nieze ste ducha mdleho, ale rovno nenormalny. Lebo toto predsa nemoze normalny a cisty clovek podporit.Ano, z toho přímo čiší, jak je ti ukradený
(w:color w:val="FF0000"/)
nebo (style:text-properties fo:color="#FF0000"/)
(musel jsem dat misto hranatych kulate zavorky, nechtelo mi to vzit do komentaru), krome toho, ze jedno je delsi, druhe kratsi a jedno je trochu horsi na pamatovani nez druhe? Asi je blbe, ze to v kazde aplikaci je trochu jinak (u OOXML), ale tomu bych zas nejakou velkou vahu nedaval. Stejne budu prezentaci otevirat v tomu urcenem programu a ne v nejakem textovem editoru..
<a:pPr algn="r"/>
ODF:
<style:paragraph-properties fo:text-align="end"/>
XML by nemělo být psáno tak, aby v něm byly nějaké kryptické názvy atributů, nicneříkající zkratkovité názvy tagů, atp. To jde přímo proti jeho smyslu. OOXML je krásným příkladem toho, jak by se XML nemělo psát. Naproti tomu ODF je naopak nádherným příkladem dobře napsaného XML.
Pro případ, že by vás napadlo, že snad to je kvůli tomu, aby se ušetřilo místem, tak vás musím ujistit, že to je naprostý nesmysl. Výsledný soubor je totiž komprimován. Nevím co se honilo tvůrcům OOXML hlavou když tenhle paskvil vymýšleli, ale střízliví být nemohli. Tohle je fakt hnus, velebnosti.
Nehledě na to, že to jak se v každém typu OOXML dokumentů používají naprosto rozdílné (ale ve všech případech hnusně obskurní) tagy a atributy je ještě daleko větší prohřešek. Takhle nechutná nekonzistentnost vypovídá také o tom, že OOXML není nic jiného než převedení toho jak funguje MS Office do XML podoby, prostě legacy sra*ka, to mohli klidně zůstat u binárního formátu.
Tenhle hnus nemá co dělat mezi ISO standardy! Jestli to projde, význam ISO bude totálně degradován.
Precti si komentare pod tim clankem. Je tam jeden krasne vysvetlujici: predstav si, ze chces udelat trebas programek, co najde cerveny text a nahradi ho necim jinym, napr. pro komunitu barvoslepych uzivatelu. v ODF ti jeden kod prevede vsechny ODF dokumenty, v OOXML musis pro kazdy napsat vlastni kod, predtim hlavne nastudovat jak na to (v sesti tisicich strankach :), kdezto u ODF se pouziva standard na textove formatovani XSL Formatting Objects. Ten hodne lidi co si hraji s textem a XML nemusi studovat - uz ho znaji.
Jinak ja jsem rad, ze se MS otevrel, OOXML klidne necht si je ISO standardem, ale k tomu je nejdriv potreba prizvat dalsi firmy z oboru zpracovani textu a trosku zamakat na specifikaci. To MS ale nedovoli, pac by museli prepisovat svoje aplikace, ze ano.
Dik, aspon trochu jsem v obraze :)
Je mi celkem jedno jestli bude pouzivane ODF nebo OOXML (i kdyz to ODF vypada lip :) ), ale hlavne aby konecne byl mozno pouzit jakykoli kancelarsky balik na jakekoli platforme a normalne to fungovalo. Prece jenom MS ma pres 90% trhu a pokud by si rekl, ze necha doc, tak klidne muze doc zustat a "vsichni" to budou pouzivat. Proste co bude v MS office jako default tak to pojede. Nejlepsi by bylo kdyby MS prijal ODF, ale to se asi nestane. Skoda.
Jeste me napada, ze pokud je to ODF tak "jednoduche" tak proc poradne nefunguje napric kancelarskyma balikama jako je Koffice, OOo ci Gnome office? Trochu si rypnu, ale mozna mi prijde lepsi i otevreni souboru z MS office v OOXML v OOo (Novel verze) nez treba ODF z OOo do Koffice :).
tym padom - ano - vsetci mame v klauzule taketo body - co samozrejme plne chapem a akceptujem - fakt nemozem o tom viac pisat - ale keby ste boli na mojom mieste tak fakt pochopite, ze je to uplne normalne a v pohodeÚplně normální a v pohodě je to pro někoho, kdo se rád vzdává svých svobod (zde svobody projevu). Holt někdo se vzdá svobod kvůli pocitu bezpečí, na jiného stačí zacinkat grošíky. Osobně bych nepracoval ve firmě, která by mi zakazovala se veřejně vyjadřovat pod svým jménem.
Ano - ano - a vykaslem sa na 35 tisicovu hypoteku a vykaslem sa na deti a vykaslem sa na nemocnych rodicov a vsetci pojdeme do lesa na strom a budeme neskutocne stastny aky sme slobodny.Když si někdo vezme na hrb tak velké dluhové břemeno, je to jeho blbost. Pak je samozřejmě otrokem toho dluhu a musí často sklánět hlavu.
Mimochodom ...na jiného stačí zacinkat grošíky... Zavidis? To je ale tvoj problem.Co je k závidění na tom, že je někdo ochoten prodat svoje já?
sloboda *
je predsa len jednosmerná relácia, vždy ju mám mať iba ja a nikto iný Mladym lidem se nakuklo, ze ekonomika je az na prvnim miste (ani nevim od koho to prislo) a proto obcas slysime takove nehorazne nesmysly z ust mlade generace.Ekonomika je a vždy bude na prvním místě. Je to logické - každý má nějaké potřeby a současně je ochoten za jejich uspokojení něco odevzdat. To není nic jiného než obchod. Toto nemá vůbec nic společného s tím, za jakých pravidel se onen obchod uskutečňuje. Čili ekonomika a právo nejdou vůbec proti sobě, jsou to různé dimenze životního prostoru.
kdyz v nejake spolecnosti 3 osob 2 hlasuji ze ta treti bude zabita, tak i pan Stopka intuitivne tusi, ze to neni spravne (podle prava), i kdyz se demokratickym hlasovanim rozhodlo, ze se tak ma statMožná kdyby si si mé příspěvky přečetl ještě jednou, tak by si zjistil, že já hovořím o případu, který by se dal analogicky přirovnat spíše na situaci kdy se třetí osoba sama rozhodne svého práva na život vzdát.
Kdyz se ale najemnici v druzstevnim dome sejdou v pradelne a demokraticky vetsinou pritomnych odhlasuji, ze se provede nastavba na strese, tak pak by pan Stopka patrne rekl, no kdyz si to odhlasovali, tak proc by to tak nemelo byt. Podobny nesmysl vypustil pan Stopka nahore a xm ho na to slusnym prikladem upozornil. Je prave uloha skolstvi, s zaky takove pripady probrat a propustit je do zivota tak, aby byli platnymi cleny spolecnosti a ne tupe ovce. Bohuzel se to tak nedeje a duraz se klade na ekonomicke aspekty zivita lidske spolecnosti, coz mladym obcanum zprostredkovava pocit, ze se vse toci kolem ekonomiky. A vesele to opakuji v diskuzich, jak mozno pozorovat. Jak je ekonomika na prvnim miste je mozno velmi dobre pozorovat napr. v motolske nemocnici na tvarich rodicu nemocnych deti. Nebo kdyz manzelce zahyba manzel, tak si takova zena asi rika, kolik jsme ochotna vydat za noveho manzela. Vzdyt je to jen obchod. Pan Smolik dole pise, jak jsou lide ochotni se vzdat svobod za pracovni misto, obzivu, poradek. Pan Smolik se myli. Lide jeste nikdy nevymnenili dobrovolne svobody za zvanec. Jak v Nemecku za nastupu Hitlera, tak v CSR 1946/47 lide dali hlasy nacistum nebo komunistum v domeni, ze tito svobody neomezi. Kdyby Hitler nebo Gottwald jen naznacili co maji v planu, tak by nedostali ani 1% hlasu. Nejvetsi problem polistopadoveho vyvoje jsou prave preference ekonomiky jako vseleku. Vysledkem je voda v sunce, druhotridni zbozi v supermarketech, zalostne sdelovaci prostredky, arogantni elita, nejdrazsi dalnice na svete apod. Ale nejhorsi je, ze vyrusta mlada generace, ktera nejmensi poneti o tom, co je pravo a co bezpravi.Tohle je nějaká tupá propaganda, nebo vtip?
Takže krátce: kde dobře funguje ekonomika, vypadají i ostatní aspekty společenského života vypadají právě podle toho. Včetně životního prostředí, vztahů mezi lidmi, morálky, kriminality.Víte, který z velkých filosofů 19. století tento materialistický nesmysl tvrdil? A víte, kam jeho ideologie vedla... ? Hm.
Víte, který z velkých filosofů 19. století tento materialistický nesmysl tvrdil?Takovou tezi (nikoliv nesmyslnou) vyslovil už v 18. století velký filosof a zakladatel moderní ekonomické vědy Adam Smith, ale rozhodně nebyl první.
A víte, kam jeho ideologie vedla... ? Hm.Tato "ideologie" (pokud se to vůbec tak dá říct) se zasloužila o to, že ve státech, kde byla/je uplatňována, je velmi vysoká životní úroveň. Narozdíl od států, kde byla nebo je uplatňována marxisticko-leninská ideologie.
Tato "ideologie" (pokud se to vůbec tak dá říct) se zasloužila o to, že ve státech, kde byla/je uplatňována, je velmi vysoká životní úroveň.Sice vy o koze a já o voze, ale přijmu-li tu kozu, tak ta vaše "ideologie" může také za to, že když přišli strýčkové Karel a Bedřich, tak nalezli velmi pozorné posluchačstvo.
Sice vy o koze a já o vozeTo jsem sice nepochopil, ale budiž...
ta vaše "ideologie" může také za to, že když přišli strýčkové Karel a Bedřich, tak nalezli velmi pozorné posluchačstvo.Pozorné posluchačstvo nalezli nejen oni, ale i mnozí jiní, kteří kázali líbivé a zdánlivě skvěle fungující ideologie a politiky. Tím nemyslím jen Hitlera, ale také například sdružení Mostečané mostu, které si nejdřív vysloveně koupilo hlasy a nyní zvesela projídá městský rozpočet zhruba stejným stylem, jakým Hugo Chávez nakládá s ropou. Jenže jednoho dne přijde kontakt s realitou, a ten bude zhruba stejný, jako když se opilec probudí na zemi s ústy rozbitými úderem o dlažbu a s příšernou kocovinou.
To jsem sice nepochopil, ale budiž...Ne, to jste evidentně vůbec nepochopil. Už od začátku.
Pozorné posluchačstvo nalezli nejen oni, ale i mnozí jiní, kteří kázali líbivé a zdánlivě skvěle fungující ideologie a politiky.Ano, a já právě hovořím o tom, proč byly tak líbivé. Protože je líbivými udělal tehdejší divoký kapitalismus a ignorování sociálních problémů (svrchu). Někdo by také mohl říci nedostatek lidskosti. Záplata na to (ta socialistická) nakonec směřovala k tomu stejnému nedostatku. Proč? Protože materialismus.
Ale Německo roku 1933 byl klasický případ. Lidé věděli, do čeho jdou! Od samého začátku.no tak to je velmi vydařený vtip ... takže lidé v roce 1933 volili Hitlera s cílem rozpoutat válku na všechny strany najednou (a nikdo v okolních státech si toho nevšiml, takže se na ní nezačali včas připravovat, a později věřili, že obětováním Československa jí zabrání, ač Němci od samého začátku věděli, že válka prostě bude)
Naopak! Je to výsledkem právě slabé ekonomiky. Lidé chtějí šunku, ale nemohou zaplatit její plnou cenu.ale mohou, mohou, jenom se jaksi nechali zblbnout, že místo pořádné šunky je pro ně výhodnější koupit si každý rok či půlrok nový a "lepší" mobil apod. kdyby ta levná šunka na trhu nebyla, to by ses asi divil, kolik lidi mají peněz, co můžou za jídlo dát ...
Lidé chtějí šunku, ale nemohou zaplatit její plnou cenu.Ne. lidé chtějí šunku, ale za 50 korun za kilo se prostě šunka vyrobit nedá. Nu což, dostanou "šunku". Stejně je to třeba s vínem, i když prohlašovat laciné patoky za 35 korun za víno je ještě větší odpornost, než nastavovat šunku.
Je prave uloha skolstvi, s zaky takove pripady probrat a propustit je do zivota tak, aby byli platnymi cleny spolecnosti a ne tupe ovce.Platným členem (občanské) společnosti je jen ten, kdo o věcích přemýšlí, dívá se na ně kriticky, nepřijímá vše jako hotovou věc. Školy bohužel často jedou podle scénáře, který tohle neobsahuje, naopak považuje žáky za materiál, který je potřeba vytvarovat k obrazu svému (k poslušnosti). To je chyba. Ale není to záležitost orientace na ekonomiku - naopak, ekonomické uvažování se rovněž pořádně neučí. Pak to vede k tomu, že lidé neumějí hospodařit s omezenými zdroji.
Jak je ekonomika na prvnim miste je mozno velmi dobre pozorovat napr. v motolske nemocnici na tvarich rodicu nemocnych deti. Nebo kdyz manzelce zahyba manzel, tak si takova zena asi rika, kolik jsme ochotna vydat za noveho manzela. Vzdyt je to jen obchod.Jakékoli vědomé konání člověka je vždy obchodní transakcí. Něco za něco. To "něco" může být třeba i pouhý dobrý pocit.
Lide jeste nikdy nevymnenili dobrovolne svobody za zvanec.To není pravda. Například volí do místního zastupitelstva kandidáty, kteří slibují instalaci mnoha bezpečnostních kamer v ulicích. To je jednoznačné omezení svobody, kterému zde lidé dávají přednost. Lidé obětují svobodu za pocit bezpečí. Nebo volí do parlamentu kandidáty, kteří slibují zaplatit lidem to či ono, výměnou za zvýšení daní (což není nic jiného, než omezení svobody disponovat s vydělanými penězi). A tak podobně.
Jak v Nemecku za nastupu Hitlera, tak v CSR 1946/47 lide dali hlasy nacistum nebo komunistum v domeni, ze tito svobody neomezi. Kdyby Hitler nebo Gottwald jen naznacili co maji v planu, tak by nedostali ani 1% hlasu.To je sice pravda, ale jen částečně. Jak NSDAP, tak KSČ měly přímo v programu poměrně značné omezování svobody. Že to pak bylo ještě mnohem horší, je věc druhá.
Nejvetsi problem polistopadoveho vyvoje jsou prave preference ekonomiky jako vseleku. Vysledkem je voda v sunce, druhotridni zbozi v supermarketech, zalostne sdelovaci prostredky, arogantni elita, nejdrazsi dalnice na svete apod. Ale nejhorsi je, ze vyrusta mlada generace, ktera nejmensi poneti o tom, co je pravo a co bezpravi.Takové kázání je sice hezké, ale to je asi tak všechno. Je to takové, jaké to lidé chtějí mít. Proč se prodává druhotřídní zboží? Protože je o něj zájem. Proč jsou žalostné sdělovací prostředky? Protože je lidé takové chtějí mít. A tak by se dalo pokračovat. Jak z toho ven? Těžko. Buď vyměnit lidstvo, nebo nastolit diktaturu a měnit lidi k obrazu svému, anebo to prostě ponechat, ať si to lidé demokraticky dělají, jak chtějí. Volím třetí možnost. V ní má každý šanci, aby sám něco udělal, pokud má pocit, že to někomu prospěje.
Myslim si, ze vyroky vaseho predrecnika jsou proto tak caste v populaci zejmena mladych lidi, protoze se ve skole tato tematat opomijeji.Raději nechci vědět jakýma blbostma krmili ve škole tvou generaci.
Mladym lidem se nakuklo, ze ekonomika je az na prvnim miste (ani nevim od koho to prislo) a proto obcas slysime takove nehorazne nesmysly z ust mlade generace.Ekonomika je na prvním místě. Vždy byla a s největší pravděpodobností vždy bude. Je to přirozený stav.
Ekonomika je na prvním místě. Vždy byla a s největší pravděpodobností vždy bude. Je to přirozený stav.Jak pro koho. Pro mě je např. na prvním místě svoboda. Jen kvůli tomu, aby se mi žilo trochu pohodlněji, bych se rozhodně nenechal obrat o své svobody. Uvědomujete si vůbec, že právě díky svobodě se dnes můžete oddávat té pravicové ekonomické idylce s všemocnou rukou trhu v čele? Nebýt před '89 lidí, kterým záleželo na svobodě víc než na svém pohodlí a bezpečnosti, ještě teď byste tu měl totalitu. Svoboda člověka _je_ důležitější než ekonomika a trh. Kdyby nebyla, klidně by čile mohlo dál fungovat třeba otroctví, vy byste snad byl pro? Ekonomicky je to výhodné...
Ale proč by si bránil lidem v tom, aby se svobodně rozhodli, že nechtějí SVOU svobodu projevu?No protože v normálním životě nejsou tyhle předpoklady splněné a když se podíváš pořádně, tak ti, kteří se "svobodně" zbavují té svojí svobody to zase tolik svobodně nedělají. Tvoje uvažování založené na interakci dvou zcela rovnoprávných a na sobě nezávislých entit je hrubě zjednodušené a troufám si říct, že v praxi se taková situace nevyskytuje.
Pokud budeme činit teroristům účinné překážky, terorismus nevymýtíme, ale tři ze čtyř pokusů o útok budou neúspěšné. I tenhle výsledek se počítá.Co mi to jenom připomíná...? "I kdyby to zachránilo jen jediný život, má to smysl." Toť okřídlená věta lidí, kteří rádi omezují svobody. Nějak se mi nezamlouvá stav, ke kterému pomalu ale jistě spějeme - stav, kdy bude každý již předem považován za zločince a tedy intenzivně preventivně prověřován a omezován. Například současný návrh zákona o policii ČR zásadním způsobem rozšiřuje policejní pravomoci (v důvodové zprávě jsou jednotlivé změny často komentovány ve stylu "stejně jsme to dělali, tak to jen legalizujeme" - to je velmi alarmující). Ve Velké Británii se chystá komplexní systém zpracování mnoha informací o všech občanech, přičemž kdo bude podezřelý (na základě hodnotícího algoritmu, který samozřejmě zůstane utajen), bude prověřován ještě mnohem důkladněji. Toto jsou věci, které mi vadí a které jsou realizací policejního státu v praxi.
Bohužel, takovou společnost nemáme a asi nikdy mít nebudeme ...Já bych naopak řekl že máme. Copak je každý týden bombový útok na české letadlo? A kolik takových útoků je ve světě? Víte jaká je šance že sednete do letadla s teroristou? V USA se ročně přepraví miliardy lidí letadlem. Těch pár tisíc co zahyne při podobných útocích je jen procento z toho, kolik jich zahyne např. na silnicích. Někde mají kontroly smysl. Někde - jako například tady v Česku - je to výsledek čistého strachu. Pokud se bojíte, nelétejte. Pokud se dělají restrikce na základě strachu, až příliš to připomíná 1984 od Orwella.
Nepříjemné jsou prohlídky na letišti, ale pokud to sníží riziko teroristického útoku, tak jsem schopen to akceptovat .. a tak dále.Co mi to jenom připomíná - "Jéminkote, oni tady mají desetimetrovou zeď. To abychom se vrátili těch 2000 kilometrů zpátky, namísto toho, abychom vlítli do tohoto lesa a udělali si pár pořádných žebříků." (přesné to není, ale základní smysl snad zůstal) Neumím si představit, že by prohlídky mohly zabránit jakémukoliv trochu sofistikovanějšímu útoku, takže nakonec zůstávají jenom buzerací obyčejných lidí.
Ale jaké procento pokusů o útok lze nazvat sofistikovaným?No to já právě nevím, pokud máte nějakou statistiku o tom, kolika atentátům na letadla se zavedením přísnějších prohlídek zabránilo, budu jedině rád. Můj osobní odhad je číslo velmi blízké nuly, ale rád se nechám přesvědčit i o opaku
To je věčný problém - svoboda versus pohodlí, svoboda versus bezpečnost. Tady se shodne málo lidí, každý má jiné priority. Nepříjemné jsou prohlídky na letišti, ale pokud to sníží riziko teroristického útoku, tak jsem schopen to akceptovat .. a tak dále.Mě by zase docela zajímalo o kterých teroristických útocích to tady všichni mluvíte? Jsem něco zaspal?
Mimochodom ...na jiného stačí zacinkat grošíky... Zavidis? To je ale tvoj problem.Pochybuju, že závidí, spíš tě lituje. Holt, jak si to zařídíš, tak to máš. Pokud si necháš omezit možnost projevovat se na veřejnosti, můžeš. Ale těžko ti to bude někdo závidět. Stejně jako ti těžko bude někdo závidět hypotéku, nemocné rodiče apod. Svoboda taky něco stojí :).
“Měl jste právo vznést námitky nebo předložit protinávrhy v patřičné lhůtě.” “V patřičné lhůtě?” opičil se Arthur. “V patřičné lhůtě? Dozvěděl jsem se o tom včera, když ke mně domů přišel nějaký řemeslník. Ptal jsem se ho, jestli přišel umýt okna, a on na to že ne, že přišel zbourat dům. To mi ovšem neřekl rovnou. Nejdřív otřel pár oken a vyinkasoval pět liber. Pak se s tím teprve vytasil.” “Ale pane Dente, ty plány byly přístupné na místním plánovacím úřadě tři čtvrtě roku.” “To jo, a jakmile jsem se to dozvěděl, hned jsem se taky na ně šel podívat, včera odpoledne to bylo. Zrovna jste se nenamáhali na ně upozorňovat, co? Jako třeba že byste to někomu řekli, nebo tak něco na ten způsob.” “Ale ty plány byly vyvěšeny...” “Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa.” “Tam je oddělení, kde je vyvěšují.” “S baterkou.” “Asi byl zrovna výpadek proudu.” “A schody zřejmě taky vypadly.” “Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?” “Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!.”(sorry, ale stesky, že se nikdo neozval s tím, že chce změnit formulaci úvodního odstavce atp., mi přesně takto přijdou ... a věděli ti lidé, že mohou připomínkovat i tento text, a ne jen OOXML samotné? jestliže někdo nebyl dostatečně aktivní, je to samozřejmě jen a jen jeho vina, že si nenastudoval všechny dostupné materiály, když tomu nevěnoval několik člověkolet, tak nemá nárok nyní nesouhlasit s výsledkem, že ...)
(sorry, ale stesky, že se nikdo neozval s tím, že chce změnit formulaci úvodního odstavce atp.Přesně to jsem si myslel, když jsem to četl. Pan Kosek to podává, jako kdyby mu nic neudělalo větší radost než doporučit neschválení, ale - jaká škoda - má prostě svázané ruce, nic jiného mu nezbývá, sami jsme si to zavinili...
Napsat parser formátu s volně dostupnou dokumentací je určitě snadnější, než rozparsrovat binární formát. Takže až někdo napíše oxml plugin do OO.org, bude určitě lepší posílat data v OpenXML, než si posílat starý .doc.drbat se levou rukou za pravým uchem je pro člověka určitě jednodušší než drbat se tamtéž libovolnou nohou (co na tom, že bychom mohli použít i ruku pravou, používejme levou, je to lepší než používat na to nohy ...) - proto je podle Herona OOXML v pořádku tak jak je a mělo by se používat, výborně, jen víc takových vizionářů a technický pokrok poletí vpřed bleskovou rychlostí!
V prvním komentáři se pouze pozastavuji nad tím, proč OpenSource komunita takto ostře odmítá otevřený formát s plně dostupnou specifikací.nemohu mluvit za komunitu, nicméně já jej odmítám proto, že tento formát má mnoho technických nedostatků a slouží především ku prospěchu firmy, která má na situaci v IT velmi neblahý vliv, nikoli ku prospěchu uživatelům; navíc odmítám i jeho standardizaci, ale to by bylo na delší povídání ... označit toto za chování mentálně postiženého je od tebe dosti sprosté
Ve druhém diskutuji s Daliborem, který potřebuje výměnu dokumentů. No snad se shodneme na tom, že je lepší použít formát s dostupnou specifikací, než binární formát (který již sice také má uvolněnou specifikaci, ale jsou tam omezující podmínky použití).jistě, tomuto tvrzení se nedá nic vytknout; jenže ono nestojí samo o sobě, nýbrž v kontextu diskuse(*) -
Nikde jsem netvrdil, že je onen formát v pořádku či nikoliv.jestliže se pozastavuješ nad tím, proč jej komunita odmítá, pak je podle tebe asi v pořádku; kdyby nebyl, těžko by ti bylo divné, že jej komunita odmítá a z toho dovozuju, že místo .doc použít OOXML je podle tebe stejně dobré, jako použít ODF (*) a světe div se, i v kontextu nějaké reality, ve které jaksi existují tři možnosti a ne jenom dvě; jestliže A je lepší než B a C je lepší než B, pak z toho plyne, že nejlepší je použít C, a říkat, že místo A je lepší použít B, když by bylo možno použít C, je, slušně řečeno, divné ...
a z toho dovozuju, že místo .doc použít OOXML je podle tebe stejně dobré, jako použít ODF
Ano, použít otevřený formát je pro mě stejně dobré jako použít otevřený formát. (To je něco jako tautologie, že?)
jestliže A je lepší než B a C je lepší než B, pak z toho plyne, že nejlepší je použít C
A>B C>B
Z tohodle neplyne žádná relace mezi A a C, z čeho tedy plyne, že nejlepší je C?
To je jedno. Tato věta je vševysvětlující:
...a slouží především ku prospěchu firmy, která má na situaci v IT velmi neblahý vliv, nikoli ku prospěchu uživatelům...
Takže nejde ani tak o formát samotný, jako o jeho tvůrce To jsi mohl napsat rovnou.
aha, takže formát nemá žádné jiné kriterium vhodnosti použití než otevřenost (navíc tato je prostý boolean, nemá žádnou kvalitu), hm ...a z toho dovozuju, že místo .doc použít OOXML je podle tebe stejně dobré, jako použít ODFAno, použít otevřený formát je pro mě stejně dobré jako použít otevřený formát. (To je něco jako tautologie, že?)
oops, mělo tam být "B je lepší než A"jestliže A je lepší než B a C je lepší než B, pak z toho plyne, že nejlepší je použít CA>B C>BZ tohodle neplyne žádná relace mezi A a C, z čeho tedy plyne, že nejlepší je C?
"... že tento formát má mnoho technických nedostatků a slouží především ku prospěchu firmy ..." - ano, tvoje reakce je taky vševysvětlující ... sereme na argumenty, prostě si jen onálepkujeme a kopneme, že?To je jedno. Tato věta je vševysvětlující:
...a slouží především ku prospěchu firmy, která má na situaci v IT velmi neblahý vliv, nikoli ku prospěchu uživatelům...Takže nejde ani tak o formát samotný, jako o jeho tvůrce
To jsi mohl napsat rovnou.
sereme na argumenty, prostě si jen onálepkujeme a kopneme, že?
Od koho jsem to jenom pochytil? #105