V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Daniel Kozák nereaguje na mé e-maily, takže jsem se rozhodl napsat mu to do blogu.
Dneska jsem si trochu pohrál s configure skriptem, a chtěl jsem, aby z toho vzešlo něco, co se dá použít pro další projekty. Snažil jsem se trochu napodobit cmake:
Pod pěkným titulkem se skrývá (pro někoho) dobrá zpráva. Toolkit se blíží už do poměrně solidního stádia. Zítra bude den, kdy dokončím ten pro JXP Commander nejdůležitější widget - ListView. Už je skoro hotov, teď už jen ListViewItem a je to. Vytvoření ListView bude fungovat (teda už funguje) nějak takto:
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Stále mě ještě nepřestalo bavit pracovat na Toolkitu. Dnes jsem se definitivně rozhodl, že nebude defaultně vytvořená statická knihovna, ale jen dynamická. Velikost knihovny je zatím 276 kB (překládáno s parametrem -fPIC
). Defaultně jí nebudu stripovat, ale bude možné to udělat příkazem make strip
. Po stripnutí má nějakých 70 kB. configure
skriptu bude možné předat parametr --enable-static
. To bude mít za následek i vytvoření statické knihovny.
Nevím, nevím. Každý mluví o tom, jak je Jabber spolehlivý. Teď jsem pustil Kopete, chtěl se připojit a ... "Spojení bylo odmítnuto". Heslo a jméno mám samozřejmě nastaveno správně. Chtěl jsem si do kontakt listu přidat kontakt a hold nepřidám. Jinak účet mám jardasmid@jabber.cz, kdyby si mě někdo chtěl přidat, až to bude fungovat. Omlouvám za vcelku zbytečný příspěvek, ale já to prostě napsat musel.
Stále si hraji s programováním Toolkitu. Dnes mě ale docela zarazil překladač g++.
Jsem od přírody strašně hravý člověk Hraju si programováním, baví mě to. Teď si programuji takovou C++ nadstavbu nad Gtk. Ano, existuje Gtkmm, ale dle mého názoru má strašně hnusné API. Nadstavbu jsem pojmenoval jedinečným názvem Toolkit. Cílem Toolkitu je rychle a jednoduše vytvářet GUI ve stylu knihovny Qt. Toolkit následně využiji pro JXP Commander. Toolkit nevyužívá žádné dynamické knihovny (kromě Gtk a závislostí), je přímo slinkován s binárkou, a tudíž by nemělo docházet k žádným pomalostem, jako je tomu v případě Gtkmm. Zde je menší příklad: