Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Jelikož jsem tu narazil na pár blogů o google chrome, rozhodl jsem se ho zkusit.
Buhužel google je stále v dobách 32bit procesorů a tak jsem musel vyzkoušet 32bit verzi. Na zítra však plánuji sestavení 64bit verze ze zdrojáků (samozřejmě se bavím o verzi pro Windows). Na Windows Vista jsou samozřejmě taby také součástí rámečku okna, ale na rozdíl od verze pro Windows XP není rámeček vykreslován aplikací, ale je to nativní rámeček Visty. Prohlížeč je to na beta verzi výborný. Určitě je lepší než IE (i ve srovnání s IE8B2) - což je i Opera, Konqueror, Firefox a spousta jiných Velmi chválím vlastnost každý tab = zvláštní proces (btw, IE8 bude mít každý tab = zvláštní thread, což je prakticky nanic, protože thready si klidně můžou vzájemně "bordelovat" data), i za cenu vyšší paměťové náročnosti (jelikož mám 8GB, tak mě pár mega nemůže rozhodit).
Jediná věc, co mi chybí je "hladké" posunování obsahu stránky a nemožnost rolovat stránku prostředním myšítkem, kdy se tam zobrazí takový ten křížek a pohybem kurzoru se roluje stránka. No ještě bych ocenil oddělený search bar, ale jinak spokojenost. Přikládám pár screenshotu z Visty + screenshot na porovnání s FF3 s glasser pluginem (aero rámeček) a hide menubar pluginem. Výsledkem je jen o asi 5px rozdíl výšky toolbaru.
Výbornou vlastností je také možnost chytit záložku a přesunem mimo okno je z ní možné vytvořit okno nové a možnost přesunu záložek mezi okny (ale to druhé umí i FF3, možná i 2, ale dodnes jsem si toho nevšiml )
Pro rejpaly: pod tou záložkou warez mám založen jediný web - http://www.rlslog.net/ a samozřejmě tam stahuju 720p a 1080p filmečky ... platím přece licenční poplatky státu z každého DVD, HDD, flashky. Až to zruší, přestanu je stahovat
A nebyl bych to já a ani můj zápisek, kdybych neřekl, že linux je sra*ka a je nepoužitelný pro běžného uživatele
Tiskni
Sdílej:
Neeticke mi pripada, ze stat vybira poplatky (jendo pro koho) za zaznamove media na ktere si ukladam sva vlastni mnou vytvorena data. I za blby papir na ktery napisu babbicce dopis zaplatim.Skoro souhlasím, až na to „jedno pro koho.“
Na druhou stranu mi za to zakon dava moznost vytvorit si legalne kopii (skoro)libovolneho dila.Já vím, že je to legální, ale etické mi to nepřipadá.
Já vím, že je to legální, ale etické mi to nepřipadá.To je váš názor, podle mě to je naopak zcela etické a morální.
At autor apeluje na zmenu autorskeho zakona.A proč on? Vždyť ten autor se sporem mezi tebou a OSA nemá nic společného, tak proč by to měl řešit?
Nebo at vstoupi do organizace ktera podle nazvu a zakona haji jeho prava (a ty penize mu da).Nepřišel jsem na žádnou organizaci, která by tyto požadavky splňovala, protože tím, že vstoupí do OSA IMO žádné peníze nedostane, nebo jenom naprosté minimum, které ztráty na pirátství nahradit nemůže.
Stovky? Kolik jsi zaplatil za média za celý svůj život, a o kolik desítek tisíc přišli autoři za stovky pirátských kopii, které máš doma?To kolik člověk zaplatí ročně za média, flashkarty, disky, tiskárny, atp. rozhodně není zanedbatelná částka. Ale co je hlavní, jsou to zcela reálné peníze, oproti _potenciální_ ztrátě autorů jejíž vyčíslování je více než pochybné. Vážně si myslíte, že dotyční by si všechny ty filmy, atp. skutečně koupili? Jste naivní...
To kolik člověk zaplatí ročně za média, flashkarty, disky, tiskárny, atp. rozhodně není zanedbatelná částka.Zanebatelná není, ale taky není statisícová.
Ale co je hlavní, jsou to zcela reálné peníze, oproti _potenciální_ ztrátě autorů jejíž vyčíslování je více než pochybné.Vyčíslování je zcela OK. (Počet stažení)*(cena lístku)=ztráta. Jednoduchá aritmetika s nějakou odchylkou těch, kteří dílo šíří i přes vypalování, a ne jenom stažením.
Vážně si myslíte, že dotyční by si všechny ty filmy, atp. skutečně koupili? Jste naivní...Tak si to neměli stahovat, když by na to nešli. Ten, kdo si film (nebo jiné dílo) stáhne, má reálnou možnost si ho prohlédnout, a většinou to taky i udělá. Pro dosažení stejného efektu by si ho správně koupit musel. Když něco ukradneš, těžko ti před soudem uznají, že jsi nezpůsobil žádnou škodu, protože tu věc vlastně nepotřebuješ. Když přelezeš přes plot na koncert (což je vlastně zcela totožná situace – nevzniká fyzická škoda), tak kapele která tam hraje taky škoda vznikne, ať už ji máš rád nebo tam jdeš jenom z donucení.
V prvé řadě se nejedná o krádež, ale jen o porušení autorského zákona. To je _velmi_ podstatný rozdíl. Když něco ukradneš, danému člověku ta věc fyzicky chybí, nemůže jí dál využívat. Když něco zkopíruješ, nikomu nic nechybí, vzniká jen jakási potenciální virtuální škoda, o jejímž významu (a skutečné hodnotě) se dá úspěšně pochybovat.To o krádeži bylo jenom připodobnění. Doufal jsem, že je to dostatečně jasné a pochopitelné.
Stejně tak když přelezeš plot na koncert a poslechneš si písničku, tak také k žádné krádeži nedochází. To je naprosto absurdní představa. Ovšem v tomto případě dojde k narušení práva vlastníka pozemku, zkrátka neoprávněný vstup na pozemek (pozemek je fyzicky reálný, nikoliv virtuální).A když se koncert koná na pozemku tvého příbuzného? Ten by tě tam určitě pustil, no ne? Takže stačí mít práva ke vstupu na pozemek a je to OK?
Autorský zákon (copyright) není žádné svaté právo, jeho původní význam (proč vůbec vznikl) byl dosti rozdílný, dneska je dle mého názoru silně zneužíván a pod tlakem různých pochybných "mafiánských" organizací (jako je OSA, RIAA, MPAA a další) dochází ješke k dalším nesmyslným omezením. Je nutné, aby došlo k jeho revizi. Přečtěte si knihu Free Culture od Lawrence Lessiga (případně český překlad Svobodná kultura, ten ale ještě není zcela dokončen), pak možná lépe pochopíte moje myšlenky (ale samozřejmě vám můj názor nevnucuji).Knihu jsem četl už dávno. Já si moc dobře uvědomuji, že ty zákony nefungují nejlépe, ale dokud platí, je třeba je dodržovat. Taky někdy nesouhlasím např. s omezením rychlosti na některých silnicích, ale i přesto tam těch třicet pojedu.
Btw. že máme zákonem dané právo na kopírování autorských děl pro osobní potřebu je jen a jen dobře.Ale to neznamená, že je to fér vůči autorovi. Když autor řekne, že za zhlédnutí se má platit, tak je to jeho svaté právo a mělo by se platit. Když jsou vám peníze milejší, nemusíte jeho výtvor shlédnout/poslechnout, můžete ho ignorovat.
Vyčíslování je zcela OK. (Počet stažení)*(cena lístku)=ztráta. Jednoduchá aritmetika s nějakou odchylkou těch, kteří dílo šíří i přes vypalování, a ne jenom stažením.Nezapomeň ještě odečíst ty, kteří by si to nekoupili, protože by jim to za ty peníze nestálo, ale zadarmo se kouknou. Odhaduju, že takových bude více než 90 % stahujících.
Ale to přece není můj problémNemusíš ji řešit. Stačí neokrádat autory o jejich peníze, které si za své dílo zaslouží.Autorské poplatky z médií jdou organizacím, které zastupují právoplatné vykonavatele autorských práv, takže můžu důvodně předpokládat, že ti na tom nejsou biti. Jestli je v objemu peněz z autorských poplatků a ze skutečného "zakoupení" díla nějaká disproporce, nejsem to já, kdo by ji měl řešit.
P.S.: ledacos si kupuju, nejradši hudbu od kapel, které si svá CD produkují samy. A za ledacos bych nezaplatil ani kdyby mne na nože braliJá to mám zcela stejně. Ale i tak mi přijde hnusné a příživnické si věci, za které „bych nezaplatil ani kdyby mne na nože brali,“ stahovat nebo kopírovat, a vymlouvat se na to, že když bych za to stejně nezaplatil, takže nikomu vlastně žádná škoda nevznikla, jako to dělá pan xm.
Nemusíš ji řešit. Stačí neokrádat autory o jejich peníze, které si za své dílo zaslouží.Taky ji neřeším, jestli je tu někdo, kdo "okrádá" autory o jejich peníze, jsou to distributoři a různé okradmé svazy. Protože…
Já to mám zcela stejně. Ale i tak mi přijde hnusné a příživnické si věci, za které „bych nezaplatil ani kdyby mne na nože brali,“ stahovat nebo kopírovat, a vymlouvat se na to, že když bych za to stejně nezaplatil, takže nikomu vlastně žádná škoda nevznikla, jako to dělá pan xm.… to není žádná výmluva, nýbrž čirý fakt. A ukazuje se, že někteří autoři to už pochopili.
btw, IE8 bude mít každý tab = zvláštní thread, což je prakticky nanic, protože thready si klidně můžou vzájemně "bordelovat" dataOpravdu? Co jsem četl, tak by měl používat samostatné procesy. Žil jsem v tom, že už teď má IE 7 jednotlivé taby v různých vláknech.
Like Chrome, IE 8 uses multiple, discrete processes to isolate and protect each tab's contents. However, while Chrome takes a purist approach and literally launches a new process with each opened tab, IE 8 uses more of a hybrid model: It creates multiple instances of the iexplore.exe process but doesn't specifically assign each tab to its own instance. Thus a look at Task Manager under Windows will show an equal or greater number of Chrome instances than running tabs, whereas IE 8 will generate a fewer number of instances -- for example, six copies of iexplore.exe to support 10 discrete tabs -- and share them among the running tabs. How these two variations on a theme will hold-up in the real world remains to be seen. My take is that Google's purist approach will ultimately prove more robust, but at a cost in terms of resource consumption. In fact, both Chrome and IE 8 stretch the limits of current PC hardware by gobbling up enormous amounts of RAM while saturating the system with lots of concurrent execution threads.Zdroj: pcworld.com.
mpm_prefork
), kde běží každá relace v samostatném procesu, aniž by to mělo (oproti mpm_worker
nebo mpm_event
) výrazně vyšší spotřebu paměti.
ak by kazdy novy prazdny tab zabral 30 MB v ramVypadá to, že nový proces se vytvoří až s načtením nějaké stránky, takže prázdné taby tě nemusí stresovat. A jestli můžu věřit
about:memory
, tak při otevření GMailu a Google Readeru (já vím, jenom dva taby, ale na nic jiného to nepoužívám…) je paměťová náročnost srovnatelná s Firefoxem 2 (a vlastně o něco lepší).
mpm_worker
u Apache. Tedy IE 8 šetří nějaké prostředky, ale zase když spadne jeden tab, vezme s sebou např. jeden další.
Výbornou vlastností je také možnost chytit záložku a přesunem mimo okno je z ní možné vytvořit okno novéTohle Opera umí už dávno
A nebyl bych to já a ani můj zápisek, kdybych neřekl, že linux je sra*ka a je nepoužitelný pro běžného uživateleA nebyl bych to já a ani moje reakce na tvůj zápisek, abych nenapsal, že je to jen další výkřik zoufalce