OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již delší dobu na internetu "koluje", že ubuntu 9.04 rychleji startuje. To je však kec. O co kratší dobu je totiž zobrazen usplash s načítacím proužkem, o to dýl to trčí na černé obrazovce s kurzorem po startu X - podle mě to na pozadí spouští zbytek služeb a po startu x se čeká na dokončení, aby systém korektně fungoval se vším všady. A to je vlastní zkušenost. Na ubuntu 8.10 naběhl xorg a hned se spouštělo gnome, tady to vázná jakou dobu ...
Vyšel nový computer a srovnávají tam nějaké ty Linuxy. Chtěl bych si ho koupit a test si přečíst, ale zase nechci zbytečně vyhodit peníze, tak se ptám, jestli tam na tom DVD jsou alespoň 64bit verze, nebo stále ty zastaralé pomalé 32bit.
Update: Zas mi někdo dal kladný hodnocení, chjo.Jů, jenom by to chtělo větší rozlišení (např. 1920x1080).
jů 3 :-)
Hele ... kdo mi dal dobrý hodnocení, i sám sobě jsem dal špatný a chtěl jsem rekord :-(Tak na FELu musíme dělat debilní referáty z laborek. Na zítra mám jeden takový udělat. Jenže vůbec nevím jak to má vypadat.
Šmejdi mi nepřejou mého noťase. Dneska jsem v dvěstěpadesátšestce z NB tašky vyndal sešit a taška se svezla po stole hezky na zem a nezapomněla se při tom bouchnout o sedačku. Odnesl to levý bog NB (s Lenovem by se to určitě nestalo, já neměl kupovat ten šmejdskej Dell). Trochu se rozlezla ta část, kde se zapíná wifi, ale ta šla zacvaknout zpátky. Pak jak je vlevo na víku to tlačítko, to už na tom bylo hůř. Sice to zacvaknout šlo, ale je to trochu vyboulený. Pak trochu praskla umělotina na tom kloubu, ale nic strašného. Pak ještě bylo nutné zacvaknout celou levou část displeje. NB naběhl bez problémů, displej taky ukazuje všechno a vyteklý není. Předpokládám, že tím jsem přišel o záruku. Takový neštěstí. A ty šmejdi na přednášce mi to přáli, jinak by se nazačali smát. Příště na ně vytáhnu kulomet a postřílim je.