Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak něčeho takového se v Linuxu dočkáme tak za 10 let.
Tiskni
Sdílej:
na druhou stranu je sice možné, že tady ty technologie byli už předtím, ale MS je prostě první kdo je zapracoval do nějakýho funkčního balíčku, kterej má doma člověk k dispozici hned po instalaci... žádnej flame, jen druhá strana mince.. prostě linuxu chybí nějakej project manager, kterej by jenom vymejšlel, co dát dohromady PŘEDTÍM než se řešení dá okoukat..
MS je prostě první kdo je zapracoval do nějakýho funkčního balíčku, kterej má doma člověk k dispozici hned po instalaci...No kdyz nepocitas iPhone ...
Za rok před tebou bude sedět člověk, kterej bude matlat po monitoru prstama a přesouvat ikony sem a tam a ťukat na sklo obrazovky aby to bylo co nejvíc slyšet a někdo si všiml, jak je super ovládat PC pomocí prstů. Nakonec ale stejně vezme do ruky klavesnici, protože ho už z toho začnou bolet ruce. Stejně jako sou některé efekty v compizu fakt k ničemu a zbytečný, tak stejně na tom bude ovládání pomocí prstů, kdy jeho využití vidím jen v komerční sféře např, automatu na vybrání nápoje, bankomatu, stolů v restauracích na obědnání jídla (servírky budou přicházet o práci) či malých PDA zařízení, rozhodně to bude zbytečnost k práci a používání PC na Desktopu.
S tím pornem jsem si fakt nedělal srandu. Akorát jsem zapomněl dodat, že to byl také Compiz Fusion.
Za prvé, jaký zas Linux? Buď GNU OS a nebo když už, tak GNU/Linux. Za druhé, mi věř, že tohle je opravdu tak dobré leda aby sis v aule pustil v druhé řadě porno do fullscreenu a pak okuzloval efekty. Teda min. do doby než obrazovku přesunou do horizontální polohy aby se na ni daly položit ruky (Pak se zase ale nebude dát efektivně opřít).
Linux napsal Linus
Jasně. Microsoft založil a operační systém Microsoft Windows okopíroval Bill Gates a druhou světovou začal Adolf Hitler. Není nad zjednodušování na jednu osobu. To pak život musí být náramně jednoduchý, že?
Linux napsal Linus
No právě že ne. Linus sice zinicializoval vývoj jádra pod jménem Freex(sakra, že to tak aspoň nenechali a toho blbého tučňáka neupálili na hranici. A nebo aspoň nedotáhli GNU/Hurd aby byl GNU OS kompletní) ale to co myslíš ty jsou součásti tzv. GNU OS z projektu GNU. Teda ne zcela. Pak se to tak nějak přestalo rozlišovat, ale alespoň si mohl vzdát hold uvedením těchto tří písmen když už přímo porovnáváš platformy či OS. To by tě snad nezabilo.
a názory starýho fousatýho dědy mě nezajímaj.
Tak ale tady končí všechna sranda. Budeš-li stejně uvědomělí(a snad by neuškodilo ani trochu skromnosti) jako ten starý děda, tak si blbě kafrej, ale do té doby buď alespoň potichu.
no a kdo teda začal WW2 a založil Microsoft?
Velké osobnosti nejsou tvůrci dějin, ale dějiny jsou tvůrci osobností. Kdyby po celé 19. století nevznikaly ideologie, které mají rychle "zlepšit" život lidí, nebyl by komunismus a nacismus. WW2 je vyústěním tendencí, které asi od roku 1850 bublaly společností.
V 80. letech 20. století se s rozvojem techniky zvýšila potřeba nebo touha mít v domácnosti také osobní počítač. Bylo otázkou času, kdo se ujme této potřeby. Kdyby nebyl Bill Gates, ujal by se toho někdo jiný.
ano, ale ta osobnost má přece taky vliv.. kdyby nebyl Adolf Hitler a jeho charisma, možná by přišel jinej magor, ale možná taky ne, tendence by se stupňovaly a mohl tady bejt ještě zajímavější bordel.. to samé s tim Microsoftem, atd... nemůžeš devalvovat Newtona, protože jeho zákony mohl sepsat někdo jiný.. ano , "mohl".. ale možnosti nejsou předmětem dějin, tím jsou fakta
ale možnosti nejsou předmětem dějin, tím jsou fakta
Souhlas, jen se člověk občas zamýšlí, zda ten či onen vývoj byl skutečně nevyhnutelný a konkrétní kulisy nejsou jen dotvořením reality (kdyby nebyl Hitler, našel by se jiný magor ..) či zda všechno mohlo být úplně jinak. Já si myslím, že příliš jinak to být nemohlo.
souhlas.. u vetsiny konkretnich udalosti v dejinach se daji jejich priciny hledat hooodne hluboko (a to myslim tak hluboko, ze sami strujci dejin o tom casto nemeli potuchy)..
no a kdo teda začal WW2
No to nevím, ale určitě vím, že to nebyla jen jedna osoba. Schválně, kolik mělo NSDAP členů v té době?
a založil Microsoft?
No tak min. při založení jste opomněl ještě Paula Allena. A fotku Microsoftu v roce 1978 asi určitě nemusím připomínat. Stejně tak jako kdo napsal operační systém Windows.
ty jsi opravdu hardcore uzivatel ktery pouziva jen jadro OS .. klobouk dolu
takovýho trola aby člověk pohledal
Section "InputDevice" Identifier "Synaptics Touchpad" Driver "synaptics" ... Option "SHMConfig" "On" Option "HorizTwoFingerScroll" "true" Option "VertTwoFingerScroll" "true" EndSection
synclient
, kterým se dá udělat to samé jako konfigurací v xorg. Takže naházet do skriptu a spouštět po startu session, nebo kdykoliv když je třeba.
Ale já to nechci globálě, chci to nastavit jen pro jednoho uživatele ... Zároveň nechci xorg pouštět z textového režimu se zvláštním config souborem pro každého uživatele.
A modré z nebe čirou náhodou nechceš?
Nejlépe by bylo nějaké normální klikátko pro nastavení touchpadu, ale toho se nedočkáme ani za 10 let.
V případě, že se ty multi-touch cosi nestanou masovou záležitostí a zcela běžným rozhraním k ovládání počítače, tak se toho klikátka nedočkáme ani za 20 let. Windowsí rozhraní jde připnout jen k Winodwsovém jádru. O otevřených prostředích se to nedá říct, ty se snaží být multi-platformní a jet na všem možném i nemožném. A ty se o něco takové snažit nebudou min. do doby než k něčemu takovému nevznikne nějaká odstiňovaní vrstva(či se o to nebude nějaký vnitřní mechanismus systému/jádra starat sám a výš to jen emulovat třeba jako běžnou myš). A nebo si už viděl nějaký konfigurační mechanismus v KDE,GNOME,čemkoliv, který by zasahoval do xorg.conf? Jestli je to dobře nebo špatně je už věc jiná, ale bohužel je to tak.
Např. na launchpadu jsem nahlásil bug, že v ubuntu nejde nastavit pořádně touchpad, že konfigurátor v gnome je strašně moc nanic, napsal jim, co všechno by mělo takové nastavovátko mít a oni mě akorát odkázali na gsynaptics, ve kterém by to vše mělo jít, ale nejde.
Chyba číslo jedna - Launchpad. Podle mě to není jejich starost, takže s tím těžko něco udělají. Chyba číslo dvě - GNOME. To je velice konzervativní prostředí a dokud to nenahradí myš, tak silně pochybuju, že k tomu budou implementovat. To už si měl radši zkusit u KDE, kde to vypadá, že se o takové módní výstřelky budou snažit.
To samé s HDMI na tom intelu. Nahlásil jsem bug, chtěli po mě výpis Xorg.log, lspci a když jsem jim to dal, tak to tím skončilo a nic.
Kam si to hlásil? Intelu, že?
A ALPS touchpad je asi touchpad. Stejně jako třeba Synaptics. Je to takovej ten sráč, co je nepřesnej jak hovno, s kterým kurzor přeskakuje
A který si neumím nastavit, že?
mechanismus v KDE,GNOME,čemkoliv, který by zasahoval do xorg.confEhm? Tak např. utilitka na změnu rozlišení v gnome mění xorg.conf, pokud připojíte další monitor, roztáhnete na něj plochu - nastaví tam "VirtualSize".
A který si neumím nastavit, že?Umím, ale koho kvůli každý kravině baví zkoumat dokumentaci, hledat jak se jmenuje to a to, co slouží k tomu a tomu, jaký to má parametry, kam to uložit a navíc je k tomu potřeba zásahu administrátora.
Ale já to nechci globálě, chci to nastavit jen pro jednoho uživatele
synclient
a RTFM už.
Ó omlouvám se, že jsem celý den neseděl u počítače a necivěl na monitor v očekávání, až se mě na něco zeptáš. Víš, ono dneska bylo venku opravdu krásně a v okolí během zimy přibylo tolik nových keší, že jsem prostě neodolal...
Jinak asi tě zklamu (nebo možná spíš potěším) - nevím jak to nastavit. Kdysi při nějakém upgradu Xek (a možná ještě něčeho jiného) mi přestal scrollovat proužek na pravém kraji a místo toho to začalo scrollovat při použití dvou prstů. Jelikož se mi to docela zalíbilo, tak jsem nezkoumal jak to funguje...
Jaký zas GNU/Linux? Já se tady bavím o Linuxu a né o nějakejch GNU kravinách kolem.
Pak nechápu co s tím má co dělat jádro.
Já vím, že srovnávat Windows s Linuxem je nefér
Pročpak? Systém jako systém.
ale když už si musíte rejpnout, tak já taky.
Tentokráte jsem výjimečně nerýpal ale myslel to zcela vážně.
A možná to je na hovno, ale to nemění nic na tom, že to v linuxu nejde (hlavně tapání více prsty najednou). Např. v tomto článku se dočtete, jak si Linux poradí s dotykovou obrazovkou (napovím - neporadí).
V tom případě ti doporučuji zajímat se více o projekt MPX. Já bootoval ještě to jejich LiveCD založené na Ubuntu 6.06.
Napište, prosím, něco víc o tom, jak používáte Linux bez "těch GNU kravin kolem", a nejlépe jako extra blogpost, to by asi zajímalo víc lidí.
Tož ho nepoužívejte
navíc jsou tu i odvětví, kde se to fakt vyplatí! například muzika (ruzny oscilatory) a hlavně VJing.. to, že někdo nemá použití pro touchscreenm ještě neznamená, že nikdo
To chce mít ten dotykový monitor jako desku na stole.Pak by mělo dotykové ovládání smysl.
Jo. Slečna otiskne na stůl ňadra a operační systém okamžitě automaticky začne rozesílat jejich fotografie na všechny adresy v adresáři
ale kdyz si to sam ohodnotis jako "dobre" tak to pak de tezko
Laskavě se podívej na datum zveřejnění... http://www.youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk Tady jsou pak další odkazy.
Co by jsi chtěl od tři roky starého HW. Myslíš, že W7 pojede na kdejaké plečce?
Já myslím, že Jardíka hlavně zmátla ta chlupatá mužná paže v záběru Jinak by si možná povšiml, že na pozadí toho všeho běží kompilace (asi kernelu), takže ty "výpadky" budou způsobeny spíš tímhle.
...Vista. Tj. na mém NB s intel grafárnou zvládne i Aero a to plynule, bez záseků...Jardíkův comp je totiž něco jako deep blue mezi laptopama vy blbci!
W7 pojede minimálně na tom samém co Vista. Tj. na mém NB s intel grafárnou zvládne i Aero a to plynule, bez záseků, bez tearingu ... to se o compizu rozhodně říci nedá (koho zajímá, že za to můžou intel ovladače), ale stejně to každému jede rychle a plynule, jenom mně ne. Jako jednomu studentovi z FELu (nejmenuji), co měl ve škole NB, na tom KDE4.2 @ kdemod @ archlinux, intel grafárnu a já ho požádal, aby zkusil přesunout ikonu ve folderview na ploše. Jakou jsem měl radost, když se to trhalo jak svinǎ si nedokážete představit, protože tím mi došlo, že linuxáci opravdu kecaj (s tím, že KDE4.2 na intelu jede plynule) a přilepšují si, a to hodně.
Záleží jaký intel. U Nvidie taky byly velké problémy, hlavně s řadou 8xxx. A ještě pořád se nějaké mušky najdou, třeba změna velikosti konzole ve které běží nějaký výpis je utrpení. Na 7300 a 9600, tytéž ovladače, naprosto bez problémů.
BTW: ten dotyčný tvrdil, že mu to jede plynule? Pokud ne, tak pláčeš na špatném hrobě.
Jardíku, že jsi dneska ještě nesnídal!
A jinak (bez ohledu na to, jestli to "v Linuxu" bylo, je, nebo bude), vzpomínám si, jak jsem se asi před měsícem koukal na videa si ukázkou nejnovějšího výtvoru Microsoftu: Surface. Říkal jsem si, moc pěkný, ale k čemu to má jako být?
Je to fakt sranda, doporučuji se podívat. Je to tam ukazováno jako dotyková obrazovka velká asi jako menší konferenční stolek (takže se to bude skvěle čistit, až to bude ohamtané), pomocí které se to ovládá. A dají se s tím dělat príma věci. Třeba si tam můžete rozházet fotky tak, že jsou "křivě". Neříkejte mi, že jste to nikdy nechtěli. Nebo na to vaše děti mohou malovat štětcem. A nebo si tam můžete na mapě najít doktora, až vás z toho blbnutí budou bolet prsty.
V každém případě se budete smát jako úplný kretén. Minimálně lidé na těch videích se smějí, jako kdyby do jejich vesnice měl zítra přijet cirkus...
Já neříkám, že jsou podobné technologie k ničemu. Naopak si myslím, že se mohou hodit třeba v lékařství. Nicméně k běžnému používání (za které považuji přehrávání multimédií, psaní a prohlížení dokumentů, používání webu, ...) se podle mě jednoznačně lépe hodí klávesnice a myš, i když je někdo považuje za zastaralé (já je považuji za "staré dobré"). Největší potíží se Surface je, že od jeho používání prostě budou velmi brzy bolet ruce. Schválně, zkuste si všichni natáhnout ruku na monitor a chvíli tam s ní mávat... On stačí už takový touchpad...
> Opravdu nechápu tu vlnu odporu vůči těmto hračkám.
Tady se shodneme: jsou to jen hračky a slouží tedy ke hraní. Rád si občas zahraju, ale do práce bych to netahal...
Ten článek je hezky napsaný, docela slušné PR. Dneska je potřeba se otáčet i v reklamě, aby se prodalo... Platí to i o Microsoftu. Naše prádlo je bělejší a čistší než prané běžným prostředkem.
Jarda - jarda - do teraz som mal z teba srandu a myslel som si, ze si len primitivny vyryvac. Ale teraz vidim, ze ty si len uplne obycajny debil. A ano (sice nie je to konkretne funkcia KDE4 ale priamo xorg) v linuxe to uz mame davno.
Jo a abych se přiznal, osobně nenávidím ovládání notebooku pomocí touchpadu u klavesnice. Takže nějaké ovladani PC pomocí prstů jde opravdu uplně mimo mě.
Totéž. Já mám rád u nb malou usb myšku
Jeden z mého pohledu klasik používal větu "... je to chudák ..." a já ji teď zase začal používat taky
Mas z toho frustraciu? Potrebujes to surne k praci? Nedokazes bez toho zit? Pouzivaj Windows 7 - a hlavne tu nelez smradit... Ak to budeme my (linuxaci) vsetci raz nevyhnutne k zivotu protrebovat - trebars aj za 10 rokov tak si to doprogramujeme... Aj ked osobne o nejakom velkom uzitku z toho plynuceho pochybujem.
ja jsem jiz dotykove displeje pod linuxem videl, tusim kdesi na youtube, nevim odkud beres ten odhad 10 let, podle me jakmile dojde k masivnimu rozsireni dotykovych displaju tak zpetna vazba bude docela rychla, ja v tom ale pokror nespatruju, mys je mys, clovek si tim prsty neosoupe a pokud se mu poti ruce jako me, tak si ani neumatla displej
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free