Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska oznámila, že si zajistila opci buď na akvizici startupu Cursor za 60 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu Kč) do konce letošního roku, nebo na zaplacení deseti miliard dolarů za nové partnerství s touto firmou zabývající se generováním kódů. SpaceX se dále prosazuje na lukrativním trhu s vývojářskými nástroji pro umělou inteligenci (AI). Cursor, startup zabývající se prodejem modelů AI pro
… více »Díky AI modelu Claude Mythos Preview od společnost Anthropic bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 zranitelností.
Byla vydána nová verze 2.54.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 137 vývojářů, z toho 66 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 13.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci a na YouTube. Stalo se tak na konferenci GrafanaCON 2026.
Na YouTube proběhl Framework [ Next Gen ] Event 2026. Společnost Framework představila nový Framework Laptop 13 Pro, vylepšení Framework Laptopu 16 a OCuLink Dev Kit pro připojení vysoce výkonných periferií jako jsou eGPU a bezdrátovou klávesnici s integrovaným touchpadem Framework Wireless Touchpad Keyboard.
Byl vydán Mozilla Firefox 150.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 150 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byl představen (reddit, 𝕏) webový prohlížeč Brave Origin. Jedná se webový prohlížeč Brave bez VPN, krypto peněženky a odměn, tj. bez funkcí, ze kterých je vývoj Brave financován. Stojí jednorázově 59,99 dolarů. Verze pro Linux je zdarma.
Bez Flashe, hodně přehledně a s průběžným přepočtem hlasů na mandáty.
volby.cz je oficiální web Českého statistického úřadu a tudíž nejdůvěryhodnější a opravdu on-line. I když ten naproste bezúčelný Flash nechápu.
To, ktera strana bude u koryta je davno rozhodnuto uz pred volbama. Volby to je jen zasterka. Ovsem pekne draha teda.
Proof by conspiracy. To nepoznáš? 
Každej čip by byl unikát.
Děkuji nechci.
t_hlasovali: * c_cislo_cipu t_pro_koho * c_id * c_id_strany * c_id_preferovaneho_kandidataTak je to stejně anonymní jako papírové volby - neukládá se kdo pro koho, ale zvlášť informace kdo a zvlášt informace pro koho. Nicméně, ano pokud by se daná státní autorita snažila výsledky zjistit, zjistit by to šlo (odposlouchávání datového streamu po dešifrování z SSL spojení, modifikace aplikace aby měla ještě nějaké skryté tabulky do kterých by se ukládala vazba uživatel - volba), ale to by šlo i u papírových voleb (například skryté kamery za plentou), jen realizace je složitější, než úprava pár řádků v aplikaci.
t_, c_)
t_ jsem viděl v nějakém projektu na kterém jsem dělal a c_ jsem si analogicky vycucal z prstu :D:D
U nás je možné všechno, ale tohle asi ne ..Souhlas. Ve volebních komisích jsou zástupci všech stran a to by ten někdo musel podplatit všechny členy, což mi připadá absurdní. Já bych spíš řekl, že je to naopak docela překvapivé a pozitivní, že největší strany získaly tak málo. Ještě k té transparentnosti - je otázka, co se vyvine např. z Bradka Kohna a VV, to teda opravdu nevím.
.
Vypadá to hustě, ČSSD 22%, ODS 20%, TOP09 16%, VV 11%, to dá ODS+TOP+VV koalici a nic se nezmění ... a Piráti necelý procento 
a Piráti necelý procentoNo jo. Docela škoda. I nácci mají víc. I tak mě překvapilo kolik lidí pro ČPS hlasovalo.
Paroubek dostal pres hubu a pravice bude moct sestavit stabilni vladu, nyni budou preci zamestnavatele moci konecne generovat pracovni mista - to , co je cilem kazdeho zamestnavatele.LOL, teorie dobrá.
Nepřijde mi, že by ODS byla státotvorná pro stát. Pro sebe samé spíš. Když mne překvapí, fajn.
Ad VV a TOP09: ta samá připomínka, jestli se mezi nimi najde nový Alois Rašín apod., budu příjemně překvapený. Je co dělat, u nás v ČR.
A podnikatelům uvolním opratě a hezky to před sebou potlačíme, než to krachne do další krize. Chudáčkům bankám pak ztrátu uhradíme ze státního rozpočtu. Co na tom, že budou konkrétní miliardy, a hned, oproti těm ze státního dluhu.
Když slyším tady ty laciné recepty typu "snížíme daně a vše se samo zlepší", připomíná mi to propagandu KSČ po válce ("znárodníme a vše se samo zlepší"). A stádo ovcí to baští. Kdo to říká je vcelku jedno, hlavně že se to dobře poslouchá a každý to pochopí.
ODS, TOP09 - v programu sice mají zachování současných, již snížených daní, ale když si najdeš vyjádření čelních představitelů pro média, tak všichni prohlašují, že o nějakém snížení uvažují.
nepojedeme do řeckaTo si jenom myslíš. Nezdá se mi, že by ODS nějak vetovala deficitní rozpočet...
Osobně mám větší naději, že zmíněné tři strany budou rozpočet spravovat lépe než paroubek.
To by mne zajímalo, z čeho pramení váš optimismus. Historie ukazuje něco úplně jiného. Ale lid holt spíš než na čísla dá na hesla na bilboardech.
Což mi mimochodem připomíná, že budu zvědavý, co tady o tom napíšou zástupci ČPS, kteří hýřili neuvěřitelně naivním optimismem a už se pomalu viděli ve sněmovně.Eh, lol. Jako vnější pozorovatel myslím, že pro Piráty je výsledek cca 0.8% úspěch. Jo, není to ani na státní příspěvek, ale jak říkám, jelikož to je nová a dost vyhraněná strana, jedná se alespoň z mého pohledu o úspěch (vždyť mají víc něž SSO - a ti jsou daleko známější a míň vyhranění).
Podstatné bude především, jak se myšlenky o svobodě internetu ujmou a zda nezapadnou, i k tomu mohla role ČPS pomoci.
P.S. fakt rychle sečtený výsledky.
Podle onoho linku je 98.5% hlasů sečteno. Pamatuju, že něco takového bylo až pozdějš večer (?).
Což mi mimochodem připomíná, že budu zvědavý, co tady o tom napíšou zástupci ČPS, kteří hýřili neuvěřitelně naivním optimismem a už se pomalu viděli ve sněmovně.Tak ve sněmovně jsme se opravdu neviděli, to by nebyl optimismus, ale zázrak. Ti optimističtější doufali ve 3 procenta, méně optimističtí alespoň v 1.5%. Bohužel se povedlo "jen" 0.8%, což je z jednoho pohledu prohra, ale z druhého obrovský úspěch na stranu, co je tu rok a za sebou nemá podnikatele s milióny po kapsách. Lehce jsem se pousmál nad doufáním v jednom příspěvku, že se s ČPS za 4 roky snad již nesetká. Neviděl bych to tak. Naopak nás to motivuje k další práci
Díky všem, co nás podpořili!
ale tam to IMO dělá Johnův xicht.O tom to bohužel je, demokracie u nás není dosud tak vyspělá, pro většinu lidí je stále důležité, jak politik vypadá, jak mluví a že ho dřív viděli v televizi – nikoli to, co říká (obsah sdělení) a co dělá nebo je schopný dělat. V tomhle bychom si měli vzít příklad z Lenina:
Člověka soudíme ne podle toho, co o sobě říká, nebo co si o sobě myslí, ale podle toho, co dělá.
Teď se můžeme jít pořádně nalejt :)Vyhrál jednooký* mezi slepými, nevidím to jako moc velký důvod k oslavám. *) tím nemyslím ČSSD, ale „pravici“ jako celek
Dalsi vec je, ze pravice v Cechach poradne neexistuje. Spise je to jiz jen stred.SSO mi přijdou jako hodně pravá pravice.
Ty volíš politikov podľa sľubov? Ach jaj...
To je pekne blbá otázka. Podľa osobnosti napríklad. Je ten človek spoľahlivý/hodnoverný? Je odborník vo svojej oblasti? Akú má politickú históriu? Atď. Sľuby sú tá najľahšia vec na svete. Ak ti sľúbim, že ti zajtra dám milión, budeš ma preto tiež mať radšej?
Jeden by povedal, že za tých x rokov nesplnených sľubov už ľudia pochopia, že je to len politická kampaň s nulovým reálnym dopadom. Nepochopili...
0 je stále lepšie ako -\infty u väčšiny veľkých strán... Ale ak to berieš takto (že sa nedá veriť nikomu), tak nemusíš ísť voliť tak či tak...
A pokud nechceš jen čekat, co se bude dít, dej se k nám a přilož ruku k dílu.
To je pravda. Pre mňa ešte viac ako pre teba, lebo ja mám trvalé bydlisko na Slovensku, ale žijem už roky v Česku... Na druhej strane, asi je rozumné, že ku komunálnym otázkam sa môžu vyjadrovať len dlhodobo preukázateľní obyvatelia. Napr. by bolo čudné, keby som ja mohol rozhodovať o dianí v Prahe, keď som tu len pár rokov a o rok tu už asi nebudem...
A ještě by to mělo podporu pro elektronický podpis na čipovce, abych mohl autorizovat, co té úřednici posílám. Jo a ještě by ta úřednice měla být hezká a příjemná (ale ona je to asi utopie i bez toho).
Tak jsem si říkal, že by byly fajn takové budky, kde by byla webkamera a počítač a mohl bys z jakékoli pošty navázat videokonferenci s úřednicí z konkrétního úřadu, která je k těm věcem kompetentní.Tak to už by bylo nejhezčí, kdyby úřady byly dostupné přes SIP z pohodlí domova.
a ještě by ta úřednice měla být hezkáTo by úřady musely mít dostatečně výkonný cluster na on-the-fly úpravu obrazu
.
a ještě by ta úřednice měla být hezká To by úřady musely mít dostatečně výkonný cluster na on-the-fly úpravu obrazuÚplně by stačila botka (.
) od IKEy.
.
))
), potom ministr financii s trickem zakasanym v jeansach (OMG!), dale premier (kozeny gate, kozeny kabat a sitovany tricko s lebky a hustej cross na krku z vietnamskyho butiku
) Je to vubec muz nebo zena? :-/)
90% z nich ma dredy nebo cop a mene nez 25 let....
90% z nich ma dredy nebo cop a mene nez 25 let....Ten příspěvek ti kazí fakt, že předseda strany má dredy a je to databázový programátor.
Proč by nemohli hrát divadlo Piráti před a během voleb?
Tiskni
Sdílej: