Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Máš pravdu, v .info IDN nefunguje: http://www.datovéschránky.info/
Za phising a blbost uzivatele samozrejme posta nemuze. Ale phishing je nejjednodussi a pokud navic oficialni mista radi ignorovat varovani o neoverenem certifikatu, je to opravdu jednoduche presmerovat uzivatele na nejakou jinou stranku. Je to o hodne jednodussi na rozdil od zminovaneho prikladu s vnucenim obeti nasi GW, a navic univerzalnejsi, kdyz obet nemusi byt v nasi siti. Stejne tak DNS poisoning je o dost slozitejsi, nez jednoduchej phishing.
Proste chtelo by to udelat co nejjednodussi ukazku, jinak budou prave ti "profesionalove" jako ve zminenem rozhovoru pouze argumentovat, ze to je slozite, ze to musi byt na stejne siti atd. Presmerovat nekoho z emailu je opravdu jednoduche a funguje to vsude.
Proste chtelo by to udelat co nejjednodussi ukazku, jinak budou prave ti "profesionalove" jako ve zminenem rozhovoru pouze argumentovat, ze to je slozite, ze to musi byt na stejne siti atd.Jak ukázku? Jako poslat mail (s From: info@datoveschranky.info) a v něm mít odkaz na falešnou stránku? A jak se proti tomu má pošta bránit?
Nebo se může využít nějaká díra v mailovém klientovy či browseru, skrz kterou jde provést libovolný kód útočníka (a že jich ve Windows bylo - většina záplat řešila právě takové chyby), potom stačí například upravit soubor hosts, takže oběť nepozná, že se připojuje úplně někam jinam.Nebo rovnou nainstalovat keylogger, že. Zase - za děravý browser klienta nemůže pošta.
Naimportovat si kořenový certifikát CA PostSignum a nějak si ověřit jeho SHA1sum.Vyžádal jsem si již včera vyjádření PostSignum QCA, jak certifikát bezpečně ověřit. Pokud nedostanu uspokojivou odpověď, podám podnět k ministerstvu vnitra* pro porušení § 6, odst. 1, písm. a) zákona 227/2000 Sb. () Za to lze podle § 18a, odst. 6, uložit pokutu do 10 milionů Kč. Podle certifikační politiky kořenového certifikátu by mělo jít nechat si na "registračních autoritách" (pracovištích ČP) nakopírovat kořenový certifikát na médium. Toto také každému doporučuji, protože je to jediný bezpečný způsob. *Problém je v tom, že Česká pošta s.p. patří pod ministerstvo vnitra. Proto bude MV kontrolovat případné porušení zákona ve své vlastní organizaci, čili nemusí mít zájem na tom, aby se porušení zákona prokázalo.
Nedostane každý při zřízení oné schránky nějaké papíry? Pak by se SHA1sum mohla otisknout právně v nich, spolu s popisem, jak ověřit, že certifikát není podvrženýByla by to samozřejmě dobrá cesta, ale nedělám si moc velké iluze, že se tam fingerprint dnes uvádí (téměř jistě ne), ani že to tam jen tak sami od sebe začnou uvádět. Kdyžtak je bude potřeba k tomu dokopat (nebo k jiné srovnatelně bezpečné a pohodlné cestě). Nicméně primární by mělo být poskytnutí přes pracoviště ČP, jak je to uvedeno v jejich politice. Jsem zvědav, co mi odpoví (protože by měli odpovědět to, co je v politice uvedeno, případně na ni odkázat). Pak zkusím přijít na poštu (kam stejně musím, protože mi před časem propadl elektronický podpis - zapomněl jsem ho včas prodloužit) a nechat si nakopírovat kořenový certifikát. Doufám, že se nebudou tvářit, že nevědí, co po nich chci. A právě, jak už jsem říkal, ať to zatím takhle dělá každý, protože certifikát získaný přes HTTP může být podvržený.
Hmmm, kdyz jsem sepisoval smlouvu na inet bakovnictvi do KB, tak jsem mel ve smlouve i nejakej checksum - nevim ted, jestli tehdy jeste MD5 nebo uz i SHA1, ale kontroloval jsem to, ale navic KB to ma podepsany verisignem. Mozna to stejnym zpusobem maji i datovyschranky.
Každý dostane u PostSignum společně s certifikátem i kořenové certifikáty na flashku. Tak předpokládám, že je možné je získat i na vyžádání, bez žádosti o vytvoření certifikátu.
A je tu duvod ji rozebirat.
Mj jestli potkavate p Koupeho (osobnosti.cz) tak ho ode mne pozdravujte.
Dekuji
Dostat do prohlížečů další certifikační autoritu je prakticky nemožné, zvlášť pokud se týká jen jednoho státu. Podobně hezké by bylo, kdyby se tam dostala např. CA CESNETu, ale to je také nereálné.
Řešením tedy je, mít bezpečný server s HTTPS certifikátem podepsaným nějakou důvěryhodnou* autoritou a umožnit lidem si z něj stahovat certifikáty českých CA.
*) uznávanou v prohlížečích. A zároveň šířit otisk toho certifikátu i jinou cestou.
K tomu bych si dovolil dodat modifikovanou hlasku z jednoho ceskeho filmu:
Hlavne o tom zvante d******e, at mame na krku IT kriminalku.
Vsak jo. Vase ciny jsou chvalihodne.
Je treba hledat bezpecnostni problemy.
Předmět: Zavádějící tvrzení na datoveschranky.info -----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE----- Hash: SHA1 Dobrý den, na adrese http://datoveschranky.info/ je uvedeno velmi zavádějící tvrzení, jehož dodržení může ohrozit bezpečnost uživatele: "Při pokusu o přihlášení do systému ISDS se může objevit varování, upozorňující na problém s bezpečnostním certifikátem stránky. Toto je způsobeno nepřítomností certifikátu ve standardní instalaci MS Windows či jiných operačních systémů. Upozornění je nutno ignorovat; vstup na stránku je zcela bezpečný neboť používaný certifikát je vydán kvalifikovanou českou certifikační autoritou. Volbou přidání certifikátů k důvěryhodným certifikátům či pokračováním na stránku ISDS nevzniká žádné bezpečnostní riziko." Pokud se uživatel bude těmito instrukcemi řídit, nainstaluje si certifikát, u kterého nemůže ověřit, jestli ho opravdu vydalo PostSignum nebo ho podvrhl útočník. Vhodnější by bylo, pokud byste uvedli, jak si naimportovat kořenový certifikát PostSigna a ověřit jeho integritu. Děkuji za vyjádření, Jan Hrach - -- Jan Hrach Mail: jenda {} hrach.eu Jabber: hrachj {} abclinuxu.cz GPG: http://ftp.hrach.eu/jenda/public.key 1D9D AC4B E964 0D1E 7F5D 6E03 B72F 6430 9FA4 F536 -----BEGIN PGP SIGNATURE----- Version: GnuPG v1.4.9 (GNU/Linux) Comment: Using GnuPG with Mozilla - http://enigmail.mozdev.org iEYEARECAAYFAkpOMj8ACgkQty9kMJ+k9TawnQCg7apv2DFC8SW+UpS6+OXPJ/mG w6kAniPI+lyxSOYDQSCRsrbHyft9BIjW =J1UN -----END PGP SIGNATURE-----
Tak to se tu za vsechny tesim na odpoved. Ani bych se nedivil kdyby neodpovedeli - k tomu mailu totiz neni co dodat.
Mozna je to blba otazka, ale nestoji pokus o napadeni timto zpusobem na nutnosti byt s napadenym ve stejne siti a to jeste na hubu, ktery posila data vsem a ty pak jdou zachytit treba wiresharkem, ktery prepne sitovku do promiskuitniho rezimu?
Cili, pokud jsem priojen do switche, ktery neposila vse vsem, ale jenom tomu, komu ma, tak jsem za vodou?
Prosím tě, kde žiješ? Copak nevíš, co o tom kážou odborníci na prohlížeče?
One of the most common operations performed in a Web page is to detect the browser type and version.
HTTP je stejně víc zvykové právo, než nějaký přesně specifikovaný protokolOpravdu HTTP? Nenapadá mne nic, co by se dnes masově při HTTP komunikaci používalo, a bylo to v rozporu se specifikací HTTP nebo v ní nebylo uvedeno.
Nicméně pokud se odpověď výrazně liší podle user-agent v hlavičce, tak je to prostě problém, a dít by se to nemělo.Specifikace protokolu HTTP na to má jiný názor a dokonce specifikuje hlavičku
Vary
, na základě které se určí, které hlavičky HTTP dotazu ovlivňují výběr odpovědi.
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US; rv:1.9.1) Gecko/20090702 Firefox/3.5
Za to ze si nekdo vubec dovoli davat detekci podle user agentu a ostatnim znemoznit funkcnost, by mel prijit o svoje pracovni misto. Varovani beru, ale naprosty znefunkcneni stranky kvuli jiny identifikaci browseru je fakt silny kafe.Samotná Mozilla na tom nebyla o moc lépe.
Omluvte plánovanou odstávku informačního systému datových schránek od 4. 7. do 5. 7.Muhehe, čtyři dny to jelo a už si naplánovali odstávku
Omlouváme se všem uživatelům Datových schránek, v současné době probíhá plánovaná odstávka, z důvodů prací spojených s náběhem systému. Práce se týkají implementace změn v systému Datových schránek, které vyplývají z Novely zákona 300/2008 Sb. Probíhá rovněž plánované zátěžové testování systému a činnosti, které souvisí s další etapou bezpečnostního auditu systému Datových schránek.Že by se ledy hnuly?
Jenže „maximální snaha“ neříká nic o tom, zda se výsledku podařilo dosáhnout – píše-li to luser, ani maximální snažení nebude korunováno XHTML validitou
Ad BFW – existuje i něco jako BFU Friendly Web?
Tiskni
Sdílej: