Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě se chystám pokračovat v jednom opuštěném open-source projektu, který mi připadá velice zajímavý (a dost dlouho se na něj nesáhlo). O který jde, si zatím nechám pro sebe (až to bude aktuální, snad to každý zjistí sám). Přivádí mě to k úvahám o etickém pohledu na tyto věci.
Softwarové projekty stále vznikají a zanikají - jak v closed-source softwaru, tak zejména v open-source. Většina jich nepřežije "novorozenecký věk" (stačí se podívat na servery, které poskytují podporu pro takové projekty). Musím sebekriticky přiznat, že dva takové jsem kdysi dávno také zahájil a velice brzy došla motivace k pokračování. Ale takový už je život...
Když se nějaký projekt dostane do fáze vyzrálosti, většinou už má poměrně početné řady (více či méně) spokojených uživatelů, kteří dychtivě očekávají každou novou verzi a těší se na opravy chyb i na nové funkce. O to více pak mrzí, když se nějaký takový slibný projekt zastaví. Naštěstí se často najde někdo, kdo v něm chce pokračovat.
Open-source SW bývá poskytován většinou pod licencí GPL, příp. LGPL. Tyto licence samozřejmě umožňují, aby kdokoliv v programu udělal změny a změněný program šířil dál. Po právní stránce je to tedy čisté. Ještě tu ale máme etickou rovinu.
Je snadné vzít něco téměř hotového, něco na tom poupravit, připsat si k tomu svoje jméno a šířit to jako "své" dílo (i když s uvedením původního autora, aby byly dodrženy licenční podmínky). Co by na to původní autor řekl? Co v situaci, kdy původní autor své dílo zavrhl (třeba i hodně hrubým způsobem) a nechce s ním mít nic společného?
Otázek je tu spousta. Navíc jde také o název programu - nechat původní anebo projekt přejmenovat? Těžko říct, jak nejlépe postupovat (snad by někdo věděl lépe). Myslím si ale, že je nejlepší nejdřív kontaktovat původního autora (pokud se to podaří) a zeptat se ho na jeho názor. Asi většinou nebude mít problém s tím, že bude pokračovat někdo jiný. Pokud by snaha přesto narazila, asi by bylo optimálním řešením vytvořit "nový projekt" (tj. s novým jménem) a podstatné části kódu převzít (samozřejmě s uvedením autora). Pravděpodobně to bude menší zlo než nechat nadějný projekt ležet ladem. Třeba má ale někdo jiný názor...
Tiskni
Sdílej: