Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě se chystám pokračovat v jednom opuštěném open-source projektu, který mi připadá velice zajímavý (a dost dlouho se na něj nesáhlo). O který jde, si zatím nechám pro sebe (až to bude aktuální, snad to každý zjistí sám). Přivádí mě to k úvahám o etickém pohledu na tyto věci.
Softwarové projekty stále vznikají a zanikají - jak v closed-source softwaru, tak zejména v open-source. Většina jich nepřežije "novorozenecký věk" (stačí se podívat na servery, které poskytují podporu pro takové projekty). Musím sebekriticky přiznat, že dva takové jsem kdysi dávno také zahájil a velice brzy došla motivace k pokračování. Ale takový už je život...
Když se nějaký projekt dostane do fáze vyzrálosti, většinou už má poměrně početné řady (více či méně) spokojených uživatelů, kteří dychtivě očekávají každou novou verzi a těší se na opravy chyb i na nové funkce. O to více pak mrzí, když se nějaký takový slibný projekt zastaví. Naštěstí se často najde někdo, kdo v něm chce pokračovat.
Open-source SW bývá poskytován většinou pod licencí GPL, příp. LGPL. Tyto licence samozřejmě umožňují, aby kdokoliv v programu udělal změny a změněný program šířil dál. Po právní stránce je to tedy čisté. Ještě tu ale máme etickou rovinu.
Je snadné vzít něco téměř hotového, něco na tom poupravit, připsat si k tomu svoje jméno a šířit to jako "své" dílo (i když s uvedením původního autora, aby byly dodrženy licenční podmínky). Co by na to původní autor řekl? Co v situaci, kdy původní autor své dílo zavrhl (třeba i hodně hrubým způsobem) a nechce s ním mít nic společného?
Otázek je tu spousta. Navíc jde také o název programu - nechat původní anebo projekt přejmenovat? Těžko říct, jak nejlépe postupovat (snad by někdo věděl lépe). Myslím si ale, že je nejlepší nejdřív kontaktovat původního autora (pokud se to podaří) a zeptat se ho na jeho názor. Asi většinou nebude mít problém s tím, že bude pokračovat někdo jiný. Pokud by snaha přesto narazila, asi by bylo optimálním řešením vytvořit "nový projekt" (tj. s novým jménem) a podstatné části kódu převzít (samozřejmě s uvedením autora). Pravděpodobně to bude menší zlo než nechat nadějný projekt ležet ladem. Třeba má ale někdo jiný názor...
Tiskni
Sdílej: