Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech jsem procházel ceníky různých ISP, s cílem zjistit, jaké připojení by bylo pro mé příbuzenstvo nejvýhodnější. A nemohl jsem si nevšimnout zajímavé věci: někteří ISP podnikatele doslova "dřou z kůže".
Mezi oblíbené praktiky poslední doby je výtazná difereciace cen pro "nepodnikatele" a pro podnikatele/firmy. Známe to u bank, některých telefonních operátorů a dalších firem. Za stejnou službu (často budou tvrdit, že stejná není, ale odlišnosti jsou často jen administrativní) se tak platí i řádově jiné ceny.
Jedním z důvodů, který je částečně pochopitelný, je různé právo. Vztahy s nepodnikateli se často řídí občanským zákoníkem, zatímco s podnikateli zákoníkem obchodním. U nepodnikatelů také vstupuje na scénu zákon na ochranu spotřebitele. Paradoxní ale je, že z hlediska nákladů, které si postup podle toho kterého práva vyžádá, by poměr cen měl být opačný - a přesto není.
Jako příklad ISP jsem vybral "kabelového" poskytovatele, firmu UPC. Tam si žádný z "nižších" programů služeb nemůže objednat podnikatel (resp. je dokonce v obchodních podmínkách zakázána "obchodní činnost" přes tato připojení), smí používat pouze nejdražší variantu za cenu cca 4500 Kč měsíčně. Proč?
Přijde mi naprosto přitažené za vlasy, že za naprosto tutéž službu má někdo platit víc jen proto, že ji používá k podnikání, případně že danou službu vůbec používat nesmí.
Je jasné, že každý na tyto cenové podmínky přistupuje dobrovolně. Proto mi nejde do hlavy, že si to podnikatelé nechávají líbit a přistupují na to, přestože téměř vždy existuje nějaká méně diskriminující alternativa. Jedině tak lze donutit poskytovatele služeb, aby nabízeli rovné a férové podmínky všem, bez rozdílu "třídní příslušnosti".
Tiskni
Sdílej:
Pár technických poznámek:
Problém toho všeho je, že lidé smlouvy pořádně (příp. vůbec) nečtou a taková omezení bez mrknutí podepisují. Firma se 100000 zákazníky se na jednotlivce ohlížet nebude (pokud jí nezatopí třeba přes média ), ale kdyby jim to aspoň třetina lidí po přečtení omlátila o ústa, brzy by to zmizelo.