Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech jsem procházel ceníky různých ISP, s cílem zjistit, jaké připojení by bylo pro mé příbuzenstvo nejvýhodnější. A nemohl jsem si nevšimnout zajímavé věci: někteří ISP podnikatele doslova "dřou z kůže".
Mezi oblíbené praktiky poslední doby je výtazná difereciace cen pro "nepodnikatele" a pro podnikatele/firmy. Známe to u bank, některých telefonních operátorů a dalších firem. Za stejnou službu (často budou tvrdit, že stejná není, ale odlišnosti jsou často jen administrativní) se tak platí i řádově jiné ceny.
Jedním z důvodů, který je částečně pochopitelný, je různé právo. Vztahy s nepodnikateli se často řídí občanským zákoníkem, zatímco s podnikateli zákoníkem obchodním. U nepodnikatelů také vstupuje na scénu zákon na ochranu spotřebitele. Paradoxní ale je, že z hlediska nákladů, které si postup podle toho kterého práva vyžádá, by poměr cen měl být opačný - a přesto není.
Jako příklad ISP jsem vybral "kabelového" poskytovatele, firmu UPC. Tam si žádný z "nižších" programů služeb nemůže objednat podnikatel (resp. je dokonce v obchodních podmínkách zakázána "obchodní činnost" přes tato připojení), smí používat pouze nejdražší variantu za cenu cca 4500 Kč měsíčně. Proč?
Přijde mi naprosto přitažené za vlasy, že za naprosto tutéž službu má někdo platit víc jen proto, že ji používá k podnikání, případně že danou službu vůbec používat nesmí.
Je jasné, že každý na tyto cenové podmínky přistupuje dobrovolně. Proto mi nejde do hlavy, že si to podnikatelé nechávají líbit a přistupují na to, přestože téměř vždy existuje nějaká méně diskriminující alternativa. Jedině tak lze donutit poskytovatele služeb, aby nabízeli rovné a férové podmínky všem, bez rozdílu "třídní příslušnosti".
Tiskni
Sdílej:
Pár technických poznámek:
Problém toho všeho je, že lidé smlouvy pořádně (příp. vůbec) nečtou a taková omezení bez mrknutí podepisují. Firma se 100000 zákazníky se na jednotlivce ohlížet nebude (pokud jí nezatopí třeba přes média ), ale kdyby jim to aspoň třetina lidí po přečtení omlátila o ústa, brzy by to zmizelo.