Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Po nedávné pozitivní zprávě jedna smutná. Zákon, umožňující vyvlastnění majetku menšinových akcionářů bohužel úspěšně završil schvalovací proces. Do naší legislativy se dostává element, který je bezprecedentním pošlapáním ochrany soukromého majetku, a současně porušením pravidla rovnosti před zákonem.
V průběhu poměrně dávné causy, kdy majitelka pozemku Markéta Regecová odmítala tento (i přes intervenci tehdejšího premiéra Miloše Zemana a přes vyhrožování policejního náměstka Jakubíka) prodat ke stavbě továrny firmy Phillips, jsme byli svědky toho, jak politici ODS dávali tuto událost za příklad "nehorázné neúcty k soukromému majetku". Bohužel, titíž politici v posledních měsících protlačili schvalovacím procesem zákon, který umožňuje právě to, co tehdy tolik kritizovali - tedy pošlapání ochrany soukromého vlastnictví.
O co jde: když někdo získá majoritu v akciové společnosti, má povinnost nabídnout menšinovým vlastníkům odkup jejich akcií za cenu, která se určí podle zákona (způsobů je víc, nebudu to tady rozebírat). Nemůže už ale tyto akcionáře donutit, aby své akcie prodali. Pak se stává, že se majitel třeba jediné akcie přinejlepším "intenzivně domáhá svých práv", v horším případě dělá téměř sabotáže s cílem získat za svoji jedinou akcii co největší částku.
Většinoví akcionáři se proto snažili a snaží nějak tyto obtěžovatele eliminovat, potlačit. Někde jim znepříjemňují život důmyslně připravenými procesy, aby jim co nejvíce znechutili účast na valných hromadách, jinde svolávají valné hromady do co nejodlehlejších vesnic a nejzapadlejších hospod atd. A ti s nejsilnějším potenciálem pro lobbying zapracovali přímo v parlamentu - a jejich snahy byly bohužel vyslyšeny.
Proč "bohužel"? Protože to, co bylo schváleno, je prakticky ekvivalentní tomu tolik zavrhovanému vyvlastňování pozemků. Nyní, když se bude takový většinový akcionář zbavit "obtížného hmyzu", stačí podle zákona nechat ocenit akcie a provést za tuto cenu jejich vyvlastnění. Jednoduché jako facka.
Dostává tím těžce na frak jak ochrana soukromého vlastnictví (protože prostřednictvím tohoto zákona může být někdo, nikoli ve veřejném zájmu, připraven o svůj majetek, byť za náhradu), tak i rovnost před zákonem (dává většinovému akcionáři právo provést vyvlastnění, připravit někoho o majetek). Politici (jak poslanci, tak prezident Klaus) tedy názorně předvedli, že jim nejde o principy a program, ale že pracují na objednávku zájmových skupin. Jsou ale tak krátkozrací, že nevidí dopady, které to na ně u voleb zajisté bude mít. A bohužel i na nás.
Tiskni
Sdílej: