Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nedávné teroristické útoky v Londýně byly opět vodou na mlýn těm, kdo chtějí strkat nos do cizí komunikace. Toto, ale i další události (třeba nátlak RIAA, MPAA a dalších organizací na ISP, aby archivovali různé informace a filtrovali data) ve svém důsledku znamená, že mohutně roste význam šifrování. Už dnes je velkým riskem posílat zprávy důvěrnějšího charakteru nezašifrované.
Většina internetových protokolů vznikala v době, kdy se pracovala v podstatě v akademickém prostředí, a tedy nebyl vážný důvod řešit ochranu dat proti odposlechu. Proto je u těchto protokolů zcela normální, že se data posílají "tak, jak jsou", tedy bez jakéhokoli šifrování. Přitom ale míst, kde může někdo naslouchat, je na přenosové trase mnoho. Začíná to počítačem, ze kterého data odcházejí, a končí na tom cílovém.
Hlavním protokolem, u kterého podobná nebezpečí hrozí, je ten základní poštovní - tedy SMTP. Zpráva může cestovat prakticky přes libovolný počet uzlů, které mohou běžet v různých státech světa. A nejen na každém uzlu, ale i na všech spojích mezi nimi může viset cizí ucho. Zprávy se mohou zaznamenávat, a někdy, klidně třeba za pár let, použít k něčemu, co by člověk ani nečekal. Z vášnivého chemika se tak může (v očích nějaké paranoidní tajné služby) stát terorista, ani nebude vědět jak.
Ovšem nejde jen o státní represivní složky. Provozovatel poštovního serveru může tajně analyzovat přenášené zprávy a hodnotné údaje pak prodávat. Mohl by tyto informace použít i k vydírání, i když by se tím dostával na hodně tenký led.
Z toho všeho vyplývá jediné: šifrování zpráv je absolutní nutnost. Problém je jen v tom, že jsou tu určité technické komplikace:
I když šifrování zpráv nemá na růžích ustláno, je to bohužel jediná cesta, jak se chránit proti nenechavcům. Záleží především na nás samotných, proto je důležité, abychom ochranu zpráv důsledně prosazovali.
Tiskni Sdílej: