Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ústavní soud rozhodl, že odejmutí 13. a 14. platů soudcům bylo nezákonné. Vzhledem k tomu, jaké události tomuto rozsudku předcházely, to na mě působí dojmem, že některým soudcům jde skutečně jen o peníze.
Je zcela nepochybné, že soudci mají být dobře zaplaceni. Dělají náročnou práci s vysokou odpovědností, navíc by neměli mít důvod přijímat úplatky (i když, mnohamilionové částky, které jim za jediný rozsudek může nabídnout organizovaný zločinný gang, samozřejmě dostávat nemohou). Vysoké platové ohodnocení je zcela v pořádku a ve všech vyspělých právních státech je samozřejmostí.
To, co se stalo, je ale z poněkud jiného soudku. První věc je vůbec samotná existence 13. a 14. platů (samozřejmě se v tomto případě nejedná o dva plné platy, ale to není až tak podstatné). Rok má 12 měsíců, proto je zcela logické, že je měsíčních platů dvanáct. Není důvod, aby jich bylo víc, a už vůbec ne nárokovým způsobem. Soukromé subjekty si mohou svoji platovou politiku upravit jakkoli, ale pokud jdou platy ze státního rozpočtu, musí to mít striktní řád.
V letech 2003 a 2004 parlament do platového systému státních zaměstnanců zasáhl. Že to nebylo provedeno nejvhodnějším způsobem, je jasné, nicméně nebyli to zdaleka jen soudci, komu byly příjmy zkráceny. Soudci jsou ovšem (kromě poslanců) jediní, kdo mají nějakou páku na to, aby si své peníze vymohli.
Tím zaklínadlem je nezávislost soudů, resp. zásah do ní. Prezentovaný názor soudců je takový, že když se jim platy, které dostávali navíc oproti běžnému měsíčnímu platovému systému, odeberou, do jejich nezávislosti se tím zasáhne. Kdo ze soudců toto říká, vysílá tím lidem velice negativní signál. Lze to interpretovat tak, že "moje nezávislost je podmíněna tím, že dostanu dostatečně zaplaceno a můj plat nebude nikdy snížen". Docela nerad bych byl účasten soudního sporu, který by soudil takový soudce.
Jako jediná cesta ven z této nepříjemné situace, se mi jeví okamžité a definitivní zrušení 13. a 14. platů v celé sféře rozpočtových a příspěvkových organizací, aby již nevznikaly podobné problémy (nejen u soudců). Soudcům (věřím, že ne všichni zastávají stejný názor) to už ale jejich cejch nikdy nesejme a jejich morální kredit zůstane ještě hodně dlouho degradován.
Tiskni
Sdílej:
Celkem zajimavy nazor, ale otazka je nakolik celou causu zkreslila media?;) Vlastne jsem chtel napsat jen mimo toto tema, ze podle meho nazoru jsou platy soudcu stejne prilis nizke, takze bych jim klidne navic ty 13. a 14. dal. Vzhledem k tomu, ze studuji stejny obor jako vsichni soudci, vim, ze studium zabere doopravdy spoustu let a potom je tech 40 tisic smesna castka. Pokud tedy vezmeme v potaz, ze by mela zabranit uplaceni soudcu..