Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ústavní soud rozhodl, že odejmutí 13. a 14. platů soudcům bylo nezákonné. Vzhledem k tomu, jaké události tomuto rozsudku předcházely, to na mě působí dojmem, že některým soudcům jde skutečně jen o peníze.
Je zcela nepochybné, že soudci mají být dobře zaplaceni. Dělají náročnou práci s vysokou odpovědností, navíc by neměli mít důvod přijímat úplatky (i když, mnohamilionové částky, které jim za jediný rozsudek může nabídnout organizovaný zločinný gang, samozřejmě dostávat nemohou). Vysoké platové ohodnocení je zcela v pořádku a ve všech vyspělých právních státech je samozřejmostí.
To, co se stalo, je ale z poněkud jiného soudku. První věc je vůbec samotná existence 13. a 14. platů (samozřejmě se v tomto případě nejedná o dva plné platy, ale to není až tak podstatné). Rok má 12 měsíců, proto je zcela logické, že je měsíčních platů dvanáct. Není důvod, aby jich bylo víc, a už vůbec ne nárokovým způsobem. Soukromé subjekty si mohou svoji platovou politiku upravit jakkoli, ale pokud jdou platy ze státního rozpočtu, musí to mít striktní řád.
V letech 2003 a 2004 parlament do platového systému státních zaměstnanců zasáhl. Že to nebylo provedeno nejvhodnějším způsobem, je jasné, nicméně nebyli to zdaleka jen soudci, komu byly příjmy zkráceny. Soudci jsou ovšem (kromě poslanců) jediní, kdo mají nějakou páku na to, aby si své peníze vymohli.
Tím zaklínadlem je nezávislost soudů, resp. zásah do ní. Prezentovaný názor soudců je takový, že když se jim platy, které dostávali navíc oproti běžnému měsíčnímu platovému systému, odeberou, do jejich nezávislosti se tím zasáhne. Kdo ze soudců toto říká, vysílá tím lidem velice negativní signál. Lze to interpretovat tak, že "moje nezávislost je podmíněna tím, že dostanu dostatečně zaplaceno a můj plat nebude nikdy snížen". Docela nerad bych byl účasten soudního sporu, který by soudil takový soudce.
Jako jediná cesta ven z této nepříjemné situace, se mi jeví okamžité a definitivní zrušení 13. a 14. platů v celé sféře rozpočtových a příspěvkových organizací, aby již nevznikaly podobné problémy (nejen u soudců). Soudcům (věřím, že ne všichni zastávají stejný názor) to už ale jejich cejch nikdy nesejme a jejich morální kredit zůstane ještě hodně dlouho degradován.
Tiskni
Sdílej:
Celkem zajimavy nazor, ale otazka je nakolik celou causu zkreslila media?;) Vlastne jsem chtel napsat jen mimo toto tema, ze podle meho nazoru jsou platy soudcu stejne prilis nizke, takze bych jim klidne navic ty 13. a 14. dal. Vzhledem k tomu, ze studuji stejny obor jako vsichni soudci, vim, ze studium zabere doopravdy spoustu let a potom je tech 40 tisic smesna castka. Pokud tedy vezmeme v potaz, ze by mela zabranit uplaceni soudcu..