Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
To je nás víc, co tohle nechápeme...
Ani tak nejde o změnu topení. Třeba zateplení domu ušetří obrovské prostředky... Kolikrát by stačilo utěsnit okna...
Bydlím v paneláku. Na zateplení jsme před pár lety dali asi 12milionů (6 my, 6 od státu). Celkové výdaje za topení klesly tak na 25%, tomu ještě pomohli termostatické ventily.
Pálení pneumatik, PET lahví, pěnového polystyrenu a podobných "lahůdek" raději vůbec řešit nebudu
Mícháte dohromady těžko souměřitelné věci. Jak už jsem napsal u minulého příspěvku na toto téma, na rozdíl od pneumatik, polystyrenu nebo PVC při pálení PET vzniká zplodin (nepočítáme-li oxid uhličitý a vodu) velmi málo. Rozhodně méně než při pálení běžných pevných paliv. Z ekologického hlediska lze pálení PET lahví vyčítat pouze to, že se neušetří ekologická zátěž prostředí, potřebná na znovuvýrobu recyklovatelného materiálu.
_ _ | H H | | | | | | - C - C - | | | | | |_ H H _| nale 1. kdo ví, co všecko vznikne při trhání těch makromolekul a 2. AFAIK není v PETkách čistý PE.
Do té doby bych doporučoval zaměřit se na podstatnější problémy - třeba samo topení tuhými palivy v domácnostech…Vždyť o tom jsem psal už v původním příspěvku. Že jsem při tom hodil do jednoho pytle pálení pneumatik, pěnového PS a PET lahví, to je jen malý detail, který nic nemění na podstatě a smyslu původního zápisu. Je zajímavé, jak se diskuse vždycky ubírá tím nejméně důležitým směrem
množství zplodin, které vyprodukuje to spálení PET lahví, je naprosto zanedbatelný zlomek zplodin, které vzniknou při normálním provozu topení na pevná palivaCož ovšem není důvod, proč ty PET lahve spalovat, ne? Trochu svinstva je pořád svinstvo. Takže NEspalovat PET lahve prospěje - na rozdíl od spalování, pro které není žádný důvod (kromě lenosti).
Ano, PET lahve bych osobně nespaloval. Ale připadá mi, že přesvědčovat lidi, kteří to dělají, že by s tím měli přestat, je příliš mnoho úsilí na to, kolik efektu by to v případě úspěchu přineslo. A že kdyby se toto úsilí vynaložilo na něco jiného, kvalitě ovzduší by to mohlo prospět řádově více.
Ad 2: to není, ale množství příměsí není příliš vysoké. Navíc tady pořád všichni vyvádíte, jako by těch lahví lidé pálili desítky kilogramů denně. Schválně jsem si zkusil jednu PET láhev (1.5 litru) zvážit, vyšlo 40 gramů (a to jsem ji nenechal ani vyschnout, jen jsem ji vyklepal). Budu-li uvažovat pitný režim s třemi litry denně na osobu (spousta lidí tolik ani nevypije, není-li parné léto), dostaneme 80 gramů PET lahví denně. Opravdu si myslíte, že množství zplodin ze spálení 80 gramů PET se bude aspoň řádově blížit množství zplodin například z pálení zde tolik propagovaného dřeva (v množství připadajícím na osobu a den)? IMHO ani vzdáleně…
Sečteno a podtrženo: pálení PET lahví sice není nic chvályhodného, ale až tohle bude patřit mezi ty podstatnější ekologické problémy, budeme si moci pískat…
proti tomu už se může člověk bránit asi jenom tak, že si ty akcie taky koupíMohu doporučit. Nějaké akcie ČEZu mám a loni byla dividenda slušná
protože to dřevo už není kam dát - kam s tím?Prodat. Spousta lidí ho ráda koupí.
Chatu vytápíme krbovou vložkou - přechod od peter a hnědého uhlí. Investice byla celkem velká. Skoro měsíc byla kvůli tomu rozkopaná chata. Petrama jsme ale vytopili jenom spodní patro a jistý vliv měly i mé (nejen mé) ekologické pohnutky. Topí to celkem dobře a hlavně - je radost se na to dívat. Není problém sedět hodinu před krbem, všude zhasnuto a pozorovat plápolající oheň...
Ale. Je s tím mnohem víc práce. S petrama zajedeš pro pár beden hnědého uhlí a topíš s tím celou zimu. Dřevo máme uskladněné v takové boudě, kterou jsme naplňovali celé léto, 3x víc se momentálně vysušuje. A jak to tak vidím, tu boudu máme za zimu spálenou. Tolik práce s tím bylo...ale jak už jsem řekl, je to krása, a pro tu se musí trpět :_)
Ale zpět k hromadě nevyužitého dřeva - se zbavováním se bych si hlavu nedělal, stačí dát inzerát do regionálních novin a jen se po něm zapráší...vlastní zkušenost, hlavně inzeráty s cenou "za odvoz" byly pár hodin po vydání novin už neaktuální...
Mimochodem, nejsi z okolí Opavy nebo Jeseníku?
Mě by hrozně zajímala ta pomoc, která se jim nabízí, a kterou oni údajně tak vytrvale odmítají. Dost bych se divil, kdyby ta pomoc znamenala něco jiného, než zase další větší vydání peněz.Prakticky každé řešení vyžaduje v prvním okamžiku nějaké peníze. Ať už zateplení, výměna oken, přechod na jiné palivo, nebo i jen vylepšení stávajícího způsobu topení. Ono by totiž to topení uhlím nebylo tak strašné, kdyby byla v pořádku kamna a komín. Když vidím, v čem jsou schopni lidé topit, někdy mě to až děsí. Proto, když už někdo nechce investovat do větších úprav domu, ani změnit způsob topení, mělo by se vyřešit aspoň toto. Jinak řečeno - stará téměř nefunkční kamna zlikvidovat a koupit nová. Případně, pokud by to z nějakého důvodu nebylo průchodné, nechat opravit ta stará. K tomu samozřejmě nechat vyčistit a případně opravit komín (+ dále pravidelná čištění). To jsou věci, které nestojí moc peněz, a přitom mají velký efekt. Navíc se spotřebuje méně uhlí a náklady se vrátí.
Tiskni
Sdílej: