Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Vsude se diskutuje o vhodnosti a priravenosti linuxu pro desktop, mame pro nej desitky dister s ruznymi vychytavkami, desitky live cd na zkousku na reseni toho a toho problemu. Zato o vhodnosti Linuxu, pro servry nikdo nepochybuje. Ano. Linux jako jadro je pro velke zelezo jak dalene, jelikoz je mj. tak delane. Ale najit vhodnou distribuci GNU/Linuxu pro server (automaticky uvazuju 64bitu a SMP) to uz je vetsi sranda.
Moje predstava distribuce pro servr je asi takova - jednoducha, abych si ji mohl prizpusobit, ale ne natolik aby to byl linux from scratch.
Slackware -- z meho pohledu jedna z nejkvalitnejsich distribuci. Jde bez nejmensich potizi pouzit na smerovace z prakticky vyrazeneho hardwaru, az po high-end nekolika procesorovy server (odzkouseno). Ma jednu neprijemnou vlastnost -- nema 64bitovou verzi. Jeho neoficialni port slamd64, sice funguje, ale k dokonalosti oficialniho slackwaru je kus cesty.
Debian -- docela hezke, apt je pekny vynalez. ale zase i presto, ze podporuji radu arichtektur, podpora amd64 (itania a sparcy jsou na me moc drahe) je bud ve stavu unofficial nebo testing. coz trochu kazi dojem. dobra stabilita je docela brutalne vykoupena rychlosti vyvoje a osobne mam strach, ze pri nasazeni bych do budoucna musel spoustu balicku ve stable nahrazovat z vetve testing, coz pak jaksi postrada smysl.
Gentoo -- pekne distro na pul cesty mezi Slackware a LFS. Da se vytunit na maximum. Zase nevim jak moc je to dobre odstavovat servr - protoze se jednou zacas rozhodne prekompilovat cely svet. Navic je rozdil instalovat to na jeden pocitac nebo hned nekolik.
RedHat a Novel (SUSE) -- toto jsou na muj vkus moc komplikovane reseni a s yastem a podobnyma vymozenostma nejsem moc kamarad. chci met unix, kde muzu na konfigurovat testovaci stroj, odzkouset a pak prekopirovat textak na jiny servr a ono to funguje. Toto me u techto "enterprise" reseni chybi, resp. neni tak primocare jako u predchozich.
FreeBSD -- sice to neni Linux, ale pro server se jevi jako velice dobre reseni - jednoducha sprava, bezpocnost, kontinualni vyvoj, moznost spoustet linuxove binarky, podpora rady platforem. Rady 5.x vykonove za linuxem malinko zaostavaly, ale to se postupne meni.
Osobne me nejlip vychazi FreeBSD... ale na druhou stranu si rikam, ze linux na tom nemuze byt tak spatne a musi existovat nejaky rozumnny kompromis, ktery nedostatky vyse zminenych resi. Nevite o necem?
Tiskni
Sdílej:
apt-get
se kamarádit nechci. 2) Why does the world need Rubix?
Rubix Linux was concieved during a time when the primary developer of Slackware, Patrick Volkerding, was extremely ill. The fate of Slackware was uncertain since it primarily used a "one man" development model. At the time, Joshua Rubin was a happy Slackware user, but as it started to look unmaintained, he switched to Arch Linux. Arch Linux had many advantages over Slackware, but was simply too bleeding edge and the development did not seem well controlled. Joshua saw a need for a Slackware-like, stable, supported distribution, with modern ammenities such as dependency tracking package management provided with Arch Linux's "pacman" package manager. Further, Joshua wanted to increase security, but not in ways that would be imposing to the end user. The result ended up being Rubix Linux.
Rubix je mladičkej projekt, který vydal první a zatím jedinou stabilní verzi. Navíc vypadá, že se vývoj skoro zastavil. Poslední security advisory je z března 06. Taky odvaha jet na tomhle něco důležitého.
Další odnož Frugalware se sice čile vyvíjí, ale stále neposkytují systém bezpečnostních updatů, který plánují až od vydání stabilní verze 0.5 .
Taky bych si nedělal iluze o nějakém znatelném nárůstu výkonu při použití buildu pro x86_64 - dost záleží na použití. Na jednom AMD64 stroji jsem raději nasadil i386 verzi Sarge, protože je daleko líp odladěný než jeho 64bit bratříček.
glsa_check
, takže není nutné dělat emerge -uav(D) world
. Takhle se provedou skutečně jen bezpečnostní opravy. Samozřejmě se balík reemergne se závislosti nového balíčku.
Doufám, že jsem správně pochopil vaši námitku.
Prý velmi dobrá 64bit varianta Slacku je BlueWhite64...