Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
"Woodcraft is lifecraft", a ten kdo ctí tuhle zásadu by neměl lhát. Proto, když jsme doma vyplňovali formulář pro synátora do školy, jsem chtěl - ostatně tak jako vždy - aby žena napsala do kolonky povolání otce - flákač. Proč tam také psát obligátní Administrátor IT, když přeci stejně všichni vědí, že vlastně dělám prd, že? Jako kupř. pan "lightbringer" v minulé diskuzi.
Řečeno se Š+G - Kdo nepracuje, je darebák a lump!
Prodarebačil jsem se tedy základní školou, veleúspěšně i střední školou. Dodnes se mi dme hruď pýchou, že jsem byl studentem s absolutně nejhorším průměrem všech dob této SŠ, kterého nejenom že nedokázali vyhodit, ale který také navíc úspěšně odmaturoval mezi prvními. Flákal jsem se na první VŠ, a flákal jsem se bezpochyby i všude možně potom, neboť jsem si vždy našel dost času na to, abych se věnoval tzv. "jiným věcem".
Flákal jsem se pak i na další VŠ, takže jsem se tak nějak mimoděk i konečně proflákal k povolání toho pravého arciflákače - linuxového administrátora.
Proč to pořád někomu vyvracet? Je to otrava. Ten kdo zná práci jenom jako fyzickou otročinu stejně nedokáže pochopit, že právě flákající se admin je v IT signálem, že tu práci zřejmě dělá dobře.
Kamarád, který pracuje na dráze mi vyprávěl, jak na ně jednou jeden dement napsal stížnost. Prý "vždy když jede vlakem kolem, tak ta parta pracovníků stojí opřená o lopaty a kouká na vlak, místo aby pracovala".
A má vlastní historka, z doby kdy jsem se flákal coby referent CO, kterou by mi mohl potvrdit její aktér, pan Nosretti. Když totiž tenkrát firmu SPECIALTRANSPORT ovládnul, tak se postupně seznamoval se zaměstnanci. Navštívil při té příležitosti v mém kutlochu i mne. Na jeho otázku, co vlastně dělám, jsem mu upřímně odpověděl: "Nic". Krapet zalapal po dechu, zřejmě nebyl psychicky připraven na férový rozhovor, takže jsem cítil potřebu uvést jej do obrazu a pokračoval: "Nedělám nic, protože moje práce začne až v okamžiku krizové situace. A kromě toho, vás to nemusí trápit, protože mě stejně neplatíte." (mzdové prostředky na CO se refundovaly odjinud). Očividně to však nepochopil, protože usoudil, že bych za ty směšné finanční prostředky (4,5 tis.) toho měl asi dělat víc. Takže jsem zanedlouho dal výpověď. Můj nástupce dostal plat dvojnásobný (11 tis.) a ostrahu na starost k tomu. Po půl roce místo referenta CO a všechny ty sklady s čerpadly, elektrocentrálami, a jinými tretkami + zásoby PHM pro krizové situace stejně zrušili. A za rok přišly první velké povodně - 1997
Tiskni
Sdílej:
je to IMHO tiez chyba manazmentuOno nakonec lze asi vše převést na chybu managementu. Ryba smrdí od hlavy.
Pre mna je tych 60%, 30% aj 10% rovnaka sucast prace, mozno s rozdielnou prioritou.S tím nezbývá než souhlasit. Práce není série sprintovaček přes krizoidně vypadající úkoly, ale jeden dlouhý maraton. Takže kdo dává 100% práci a 0% vzdělávání a zdokonalování, tak za chvíli odpadne.
A jindy by zase externinsta udělal přesně to, co je potřeba.Omyl, externista udela to, co se mu rekne a za co se mu zaplati.
OmylBaví mě lidi, kteří někomu napíšou, že nemá pravdu, a následně napíše něco, co s tím údajným omylem není v rozporu. V tu chvíli si představuju, jak se takoví lidé sejdou dva pohromadě a hodiny se hádají o něčem, v čem spolu třeba i souhlasí :).
Spravce serveru zaregistruje obcasne zaskobrtnuti, spravce rozvodu pokles tlaku nebo kvality, tentyz clovicek u technologickeho celku dejme tomu obcasne prehrati nebo podobne veci. Tuhle moznost externi firma nema.
S tímhle nesouhlasím. Vše je o tom, jak se vztah s externí firmou nastaví, a co vlastně se po nich chce. Což je součástí úvahy o tom, zda se vyplatí službu outsourcovat, nebo na ni mít vlastního člověka. Rozdíl je v tom (a současně důvod, proč outsourcové společnosti vůbec mohou existovat), že outsourcová firma to dělá v takovém objemu, že se její pracovníci nemají čas šťourat v nose.
že outsourcová firma to dělá v takovém objemu, že se její pracovníci nemají čas šťourat v nose.Jasně a proto se věci udělají tak nejrychleji a tak nejjednodušeji jak to jde, hlavně ať je to rychle z krku když čeká dalších 20 zákazníků, udělá se to tak jak zákazník chce, protože zákazník je pán (resp. dost čato chybí informace o interních záležitostech, jako např. že šéf je na palici padlý magor, který se dneska ráno dobře vysral a proto vymýšlí kraviny a místo toho co chtěl měl radši dostat špagát na oprátku (viz. houpačka aneb co zákazník chtěl a co opravdu dostat měl)), hlavně že to jede vše ostatní je irelevantní, u outsourcingu nehraje důležitou roli to jak se věci mají, ale peníze (aneb ten počítač se nebude přeinstalovávat (
i když už minulý rok to bylo fakt potřeba), když už jsem nedávno vyvalil takové prachy za servis), u outsourcingu se furt na tom někdo střídá a pokaždé někdo jiný a pokaždé si dělá věci po svém (aneb radost pro toho kdo přijde po něm a nemá v hlavě kontext někoho jiného a nebo neví že něco důležité leží hozené ve skladě v druhém kanclu za obrovskou kupou krabic a za tiskárnou hned vedle toho zplesnivělého chleba),atd., atd.
U outsourcingu vidím výhodu jen v tom, že v případě sériové výroby je většinou nezbytně nutné si vytvořit nějaký optimalizovaný postup a možná ještě pohled zvenčí (a občas nezasmrádlé, svěží nové technologie, postupy a techniky). Nejlepší kombo je IMHO in-house ve spojení s externistou a nějaký docela dobře vymýšlený kompromis mezi těmito dvěma hlavami.
Vše je o tom, jak se vztah s externí firmou nastaví, a co vlastně se po nich chce.Jsou to dve strany teze mince. Bude zaplatis cloveka ve sve rezii a smiris se s tim, ze se obcas "dloube v nose" nebo si to "pronajmes" a pak se musis smirit s tim, ze se s tim zachazi jako s cizim. Duvod, proc existuji outsourcove firmy se jmenuje ucetnictvi. Co jsem tak nazrel v nasi firme, tak outsourcing vychazi levneji jen v par pripadech. Zbytek je jen to, ze to vychazi lip v ucetnictvi a usnadnuje to praci managorum nasi firmy. Dodavatel se s nim nebude prit, ze vymysli chujoviny, on to udela, protoze za to dostane zaplacino.
Promiň, ale: Kdo svěří údržbu vnitřní počítačové sítě externí firmě, je BLÁZEN.A já jsem rád, že takových podle tebe bláznů je stále dostatek, a co víc, jsou to spokojení zákazníci. Jinak má zkušenost s interními zaměstnanci je taková, že jedou na principu „get the things done“ a nějaká bezpečnost je vůbec nezajímá.
Schopnosti každého iterního zaměstnance jsou ve skutečnosti vizitkou schopností jeho šéfa.To stejné můžeš říct i o externistovi.
U externisty je to násobeno schopností interních zaměstnanců a vedení outsourcované firmy spolupracovat. Zjednodušeně řečeno - efektivita výsledku outsourcingu je podmíněna kvalitou zaměstnanců outsourcované firmy.Já prostředí outsourcingových firem moc neznám, obvykle dělám sám, maximálně mám někoho na vykrytí času, kdy nemůžu.
Coz ovsem vysvetluje mnohe z tvych nazoru.Zajímavé. Já jsem na téma velkých outsourcerů žádný názor nepsal, takže to těžko může něco vysvětlovat. Můj názor na externí spolupráci jako takovou, tzn jednoho externisty plus občas nějaké náhrady, je docela pevně daný tím, že je to moje hlavní výdělečná činnost. Ale to jsem nikdy netajil, proč taky :). Spíš jsem měl chuť pro ty, kteří to nezažili, trošku přiblížit zkušenosti s tímto druhem outsourcingu, který leží někde mezi zaměstnáním někoho na fulltime/parttime a voláním konzultantské firmy.
No, když je to blb jako lightbringer, tak mě to nesere, ale když je to vlastní žena.. Tak už je to krapet horší..Až na ten drobný detail že nejsme manželé.
treba čeliť aj vnútorným hrozbám...Muhehe. Osobně vnitřní hrozby by měla řešit policie. Pokud to nezvládá, tak asi není tak dobrá.
bolo by to asi ekonomickejšie IT špec. sú pomerne drahí, takto by boli zadarmoZadarmo ani kuře nehrabe, natož ajťák