Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vždycky jsem si myslel, že jednou z věcí, která charakterizuje demokracii je nedotknutelnost osobního vlastnictví a poctivě nabytého soukromého majetku. Jak se zdá iluze z počátku devadesátých let se již definitivně rozplynula.
Viz článek o vyvlastnění pozemků Jitky Pourové. Dehonestace jejího otce, je jak vystřižená z padesátých let. Proč se v takovém případě nehovoří o těch co výhodně "nakoupili" v průběhu devadesátých let? Tohle že mají být hlídací psi demokracie?! Novináři co si pochrochtávají blahem nad tím že se konečně dokončí kus mizerně naplánované komunikace, místo aby řvali, že ve slušné společnosti se mají věci řešit ku vzájemné spokojenosti všech zúčastněných stran, a ne jenom těch co z toho budou mít profit?
Tiskni
Sdílej:
na co pak být hrdý a za co bojovat?Rozhodně raději být hrdý na něco, čeho jsem dosáhl spíš než na to, kde jsem se narodil.
a rozšířili Evropskou (tehdy Leninovu) třídu … bohatě jsme byli odměněni. Cena za 1 m2 byla Kčs 1,40
A to je podle vás relevantní pro diskusi o dnešní situaci a podmínkách, podle kterých vyvlastnění probíhá dnes?
pohledů na věc je spoustaJo jo. A jeden z nich, dneska bohužel dost opomíjený, je: "Opravdu si chceme zabetonovat celou zemi?". Nepotřebujeme další a další dálnice hlavně proto, že naprosto nesmyslně vozíme přes půl Evropy zboží, které by se jen o maličko dráž dalo vyrábět lokálně? Proč se u nás prodávají vajíčka z Polska a česnek z Číny? Není to tím, že za používání silnic platíme o několik řádů méně, než je jejich skutečná cena (započítám-li i negativní vliv na prostředí)?
to je pravda - jen je to asi na jinou diskusiJe a není. Když hovoříme o vyvlastňování ve veřejném zájmu, mělo by se nejdříve ukázat, že ten veřejný zájem opravdu existuje. To se IMHO neděje.
co se týká právě dálnic a tak podobně, že už se jejich vliv na žp řeší dostOn se spíš "řeší" než řeší – popíšou se stohy papíru, ale že by někdo ten vliv poctivě analyzoval, to se sotva stane. Viz například spory ohledně trasy okruhu kolem Prahy: magistrát umíněně trvá na své oblíbené trase a sebevětší množství analýz, které ukazují lepší varianty, na tom zdá se nic nezmění.
fakt myslíš, že veřejný zájem není? že si třeba u té D8 všichni přejou víc kamionů a kdoví čeho těsně u oken? - podle mě teď hledáš kličkuNehledám kličku. Hledám dlouhodobé řešení a tím podpora čím dál intenzivnější kamionové dopravy sotva může být. Zabetonovat si významnou část území jenom proto, že jsme se rozhodli podporovat neefektivní způsob přepravy, ve veřejném zájmu není. Pokud problémy s ucpanými silnicemi řešíte hlavně stavbou nových silnic, ty nové budou za chvíli také ucpané a jste tam, kde jste byl.
Zabetonovat si významnou část územíTrochu soudnosti... spočítal sis, jak "významná" je ta část uzemí?
PS: Mě osobně je to jedno, taky bydlím ve městě (i když tomu tak vždy nebylo a minimálně se mám kam vracet), jen mi to přišlo jako nevyvážená diskuze, která si zaslouží i druhý pohled na věc.Nejpitomější pohledy vznikají právě tím, když se někdo snaží představit druhý pohled, se kterým sám nemá ani v nejmenším nic společného, a snaží se vycucat si z prstu nějaké fantazie.
má dálnice vést přes dům a pozemky, kde se narodil tvůj otec a otec tvého otce...) mi rádoby múdra poznámka od teba znela nepatrične. Neviem, na čo iné by bola nadväzovala, ak nie na to. A tak som využila svoje právo nezamlčať, že mne sa naopak nápad pozrieť sa na to očami tých ľudí, ktorých sa to priamo týka, vidí múdry a nemúdre naopak opomínať bezohľadnosť voči iným len preto, že je to iba ich problém a mňa sa to priamo netýka. Tvoj výrok - nič nové - znel ako zahriaknutie. Ja sa len divím, kde na to zahriakovanie iných niektorí ľudia ( manipulácia:)) berú to sebavedomie ( zjemnenie:)).
A co takhle projekt přepracovat a vést tu dálnici jinudy. Tohle řešení vás nenapadlo?
Samozřejmě že napadlo. Ale bohužel to nejde, protože ať naplánujete dálnici jakkoli, vždycky se nějaký takový vychcánek najde.
K druhe veci jen tolik, ze to zakony neumoznuji. Pozemky muzete vykupovat, az v momente, kdy je jasne, ktera varinta trasy se bude stavet. (Tedy ma hotova vsechny ty veci jako uzemni rozhodnuti a spostu dalsich veci. Na nejakem odbornem foru vam to reknou presneji.)
Rict, kdyz se vam to nelibi, potahnem to jinudy, znamena zopaknout minimalne 3 roky trvajici uredni kolecko. A nakonec stejne narazite na jinou zenskou, ktera taky neproda.
Je rozdíl mezi vyvlastněním z důvodu že nesplácím své závazky a vyvlastněním kdy někdo dostal zálusk na mé vlastnictví.Kde tvrdím něco o exekucích? Zkrátka jde o to, že si úředník řekl že by tam mohla vést dálnice nebo něco jiného "veřejně prospěšného", tak dotyčného donutí ten pozemek "prodat" - resp. mu ho po správním řízení (a vyhraném soudu, pokud podá odpor) seberu a poskytnu mu za to nějakou kompenzaci. A osobně si nemyslím, že je to horší omezení vlastnického práva než např. nemožnost vlastnit bez povolení střelnou zbraň nebo povinnost mít povolení na stavbu na vlastním pozemku.
Narýsovat rovnou čáru dálnice na mapu a pak přesouvat kubíky země a obyvatele je jednoduché, ale málokdy skutečně funkční.
To je ovšem hodně zkreslený pohled na to, jak takové projektování silnice vypadá. Koneckonců se stačí podívat na mapu, rovných úseků tam moc není.
Predstava, ze si politik vybere nejakou trasu a tu prosazuje je... rekneme trosku zvlastni.Proc? Proste jeho kamaradi kseftari uz nakoupili/prodali pozemky tam nebo onde..
Jde o to, že v demokratických zemích je možné vyvlastnění pouze na základě exekuce.Diskusi obvykle velice pomůže vyjasnění pojmů. Tady by se třeba hodil seznam demokratických zemí a nějaký přibližný důkaz toho, že v nich vyvlastnění neexistuje.
Ten zapisek je takovej trochu naivni, protoze konfrontuje nejakej ideal "nedknutelnost vlastnictvi" s realitou, kdy nikdy nic takoveho nebylo, a kde takovy ideal je nedosazitelny, nebot na hranicich pozemku, vzdy budou vznikat nejake spory. Takze nakonec stejne prijde v platnost nejake implicitni omezeni, ze napriklad nemuzete stavet mrakodrap 500m od hranice pozemku, protoze vrha stin na sousedni pozemek. Coz chrani majitele sousedniho pozemku pred stinem, ale zaroven to omezuje vlastnika. Nakonec vam vznikne soustava slozitych pravidel, a pak se muzem hadat o tom, ktera pravidla jsou jeste pripustna. A nejde jen o vyvlastneni, ale i o vecne bremeno v podobe cesty, volny pohyb terenem atp.
O to tady přeci nejde. Tady jde o to, že někdo zkrátka prohlásí, že něco už prostě není tvoje. V tom spatřuji dosti zásadní omezení vlastnického práva,než nějaká obecně platná stavební omezení.
Je vam ale jasne, ze neexistence takoveho, omezeni by nejspise znamenala zmrazeni veskere infrastruktury v dnesnim stavu? Ze bez nej tezko postavite jakoukoliv dulezitejsi silnici, zeleznici, elektricke vedeni, vodovod, etc. Takze souhlasim s vami, ze to je dosti zasadni omezeni, ale jsem ochoten ho akceptovat.
A jaky je rozdil oproti 50. letum? Ze se vyvlastneni nepouziva plosne.
Mám tak trochu problém s institutem vyvlastnění...by som s tým problém nemala, pokiaľ by by niekto súhlasil, že ho vyvlastním:))
Že nejsem naprostým pánem svého movitého majetku mne děsí mnohem méněNěkde jsem zahlédl hezkou ilustraci vlastnictví nemovitosti - samozřejmě, že je byt/dům/pozemek váš, ale zkuste z něj nezaplatit daň.
Viz článek o vyvlastnění pozemků Jitky Pourové. Dehonestace jejího otce, je jak vystřižená z padesátých let. Proč se v takovém případě nehovoří o těch co výhodně "nakoupili" v průběhu devadesátých let?nestačím to teraz čítať, ani diskusiu, ale asi dostanete za tie slová na frak:)) s tým názorom súhlasím, že v súčasnosti sa oberajú ľudia takisto o svoje práva a dôstojnosť, ako sa to dialo v 50. rokoch, pretože čo iné je napr., ak si niekto za nepoctivé vexlácke prachy "kúpi" dom na lukratívnom mieste a ľudí, ktorí tam prežili celý život, odtiaľ vyštve niekam na panelákové sídlisko tak, že po akýchsi " prestavbách" zdvihne nájom, takže by im ani zďaleka nestačil ten malý dôchodok, na ktorý celý život robili(a on si to, na čo hrdlačili, potom rozkradol) ... a ešte ich predtým týra tým, že odstaví vodu alebo kúrenie... rozdiel je iba jeden, že vtedy sa bolo trba hlásiť k tej pravej ideológii, a teraz má moc zametať s ľuďmi ten, čo má prachy, veľa, veľa prachov... a nemá ich za tých 20 rokov preto, že na ne poctivo makal
Napríklad zdravotná daň... ehm... zdravotné poistenie... (ak to teda máte podobne ako v SR)