Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Vítám vás u dalšího dílu volného seriálu o ptákovinách v MediaWiki. Tentokrát se zaměřím na zdánlivě banální věc, a to: "Jak zajistit, aby se anonymnímu uživateli nezobrazoval stejný obsah, jako uživateli přihlášenému".
Při řešení tohoto problému se neobejdete bez rozšíření MyVariables a ParserFunctions, pro které musí být navíc povoleny funkce pro zpracování textových řetězců:
$wgPFEnableStringFunctions = true;
O rozšíření ParserFunctions, již padla zmínka v minulém blogpostu. Rozšíření MyVariables, přidává mezi "kouzelná slůvka" další proměnné využitelné v šablonách. Ty ale nemusí být dostupné pokud není uživatel přihlášený - rozuměj, nemá ve svém nastavení příslušnou hodnotu - to byl případ proměnné USERLANGUAGECODE, o které rovněž padla zmínka již minule.
V tomto případě to však využijeme v náš prospěch. Pro anonymního uživatele se totiž místo uživatelského jména v proměnné CURRENTUSER zobrazuje IP adresa. A ta vždy - jak pro IPv4, tak IPv6 - začíná číslem. Korektní uživatelské jméno ne. Proto si nejprve vytáhneme první znak proměnné CURRENTUSER, a ten podrobíme matematické operaci. Ta v případě autentifikovaného uživatele skončí chybou, kterou odchytíme. Viz příklad:
{{#iferror: {{#expr: 1 + {{#sub:{{CURRENTUSER}}|0|1}} }} | error | ok }}
Pro anonymního uživatele se zobrazí řetězec ok, kdežto pro přihlášeného error a na tom lze postavit už prakticky cokoliv.
Ovšem jak zcela správně podotknul anonymní uživatel v diskuzi - co dělat v případě, že uživatelská jména mohou začínat číslem? Pomiňme nyní fakt, že číslem začíná tak leda jméno obyvatele koncetračního tábora.
Je to prosté - nejprve se kopnu do hlavy, a pak použiju proměnnou CURRENTLOGGEDUSER, kterou jsem prve přehlédnul.
{{#if:{{CURRENTLOGGEDUSER}}|ok}}
Aneb, proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě.. 8-P
Tiskni
Sdílej: