Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vítám vás u dalšího dílu volného seriálu o ptákovinách v MediaWiki. Tentokrát se zaměřím na zdánlivě banální věc, a to: "Jak zajistit, aby se anonymnímu uživateli nezobrazoval stejný obsah, jako uživateli přihlášenému".
Při řešení tohoto problému se neobejdete bez rozšíření MyVariables a ParserFunctions, pro které musí být navíc povoleny funkce pro zpracování textových řetězců:
$wgPFEnableStringFunctions = true;
O rozšíření ParserFunctions, již padla zmínka v minulém blogpostu. Rozšíření MyVariables, přidává mezi "kouzelná slůvka" další proměnné využitelné v šablonách. Ty ale nemusí být dostupné pokud není uživatel přihlášený - rozuměj, nemá ve svém nastavení příslušnou hodnotu - to byl případ proměnné USERLANGUAGECODE, o které rovněž padla zmínka již minule.
V tomto případě to však využijeme v náš prospěch. Pro anonymního uživatele se totiž místo uživatelského jména v proměnné CURRENTUSER zobrazuje IP adresa. A ta vždy - jak pro IPv4, tak IPv6 - začíná číslem. Korektní uživatelské jméno ne. Proto si nejprve vytáhneme první znak proměnné CURRENTUSER, a ten podrobíme matematické operaci. Ta v případě autentifikovaného uživatele skončí chybou, kterou odchytíme. Viz příklad:
{{#iferror: {{#expr: 1 + {{#sub:{{CURRENTUSER}}|0|1}} }} | error | ok }}
Pro anonymního uživatele se zobrazí řetězec ok, kdežto pro přihlášeného error a na tom lze postavit už prakticky cokoliv.
Ovšem jak zcela správně podotknul anonymní uživatel v diskuzi - co dělat v případě, že uživatelská jména mohou začínat číslem? Pomiňme nyní fakt, že číslem začíná tak leda jméno obyvatele koncetračního tábora.
Je to prosté - nejprve se kopnu do hlavy, a pak použiju proměnnou CURRENTLOGGEDUSER, kterou jsem prve přehlédnul.
{{#if:{{CURRENTLOGGEDUSER}}|ok}}
Aneb, proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě.. 8-P
Tiskni
Sdílej: