Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vítám vás u dalšího dílu volného seriálu o ptákovinách v MediaWiki. Tentokrát se zaměřím na zdánlivě banální věc, a to: "Jak zajistit, aby se anonymnímu uživateli nezobrazoval stejný obsah, jako uživateli přihlášenému".
Při řešení tohoto problému se neobejdete bez rozšíření MyVariables a ParserFunctions, pro které musí být navíc povoleny funkce pro zpracování textových řetězců:
$wgPFEnableStringFunctions = true;
O rozšíření ParserFunctions, již padla zmínka v minulém blogpostu. Rozšíření MyVariables, přidává mezi "kouzelná slůvka" další proměnné využitelné v šablonách. Ty ale nemusí být dostupné pokud není uživatel přihlášený - rozuměj, nemá ve svém nastavení příslušnou hodnotu - to byl případ proměnné USERLANGUAGECODE, o které rovněž padla zmínka již minule.
V tomto případě to však využijeme v náš prospěch. Pro anonymního uživatele se totiž místo uživatelského jména v proměnné CURRENTUSER zobrazuje IP adresa. A ta vždy - jak pro IPv4, tak IPv6 - začíná číslem. Korektní uživatelské jméno ne. Proto si nejprve vytáhneme první znak proměnné CURRENTUSER, a ten podrobíme matematické operaci. Ta v případě autentifikovaného uživatele skončí chybou, kterou odchytíme. Viz příklad:
{{#iferror: {{#expr: 1 + {{#sub:{{CURRENTUSER}}|0|1}} }} | error | ok }}
Pro anonymního uživatele se zobrazí řetězec ok, kdežto pro přihlášeného error a na tom lze postavit už prakticky cokoliv.
Ovšem jak zcela správně podotknul anonymní uživatel v diskuzi - co dělat v případě, že uživatelská jména mohou začínat číslem? Pomiňme nyní fakt, že číslem začíná tak leda jméno obyvatele koncetračního tábora.
Je to prosté - nejprve se kopnu do hlavy, a pak použiju proměnnou CURRENTLOGGEDUSER, kterou jsem prve přehlédnul.
{{#if:{{CURRENTLOGGEDUSER}}|ok}}
Aneb, proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě.. 8-P
Tiskni
Sdílej: