Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Plánuji provést sdílené vlastnictví sekce Hardware. Bude to fungovat podobně jako FAQ - každý uživatel bude moci upravit libovolný text, k dispozici budeme mít starší revize. Problém ale je, jak sloučit více záznamů do jednoho. Třeba mi poradíte.
Můj zaměstnavatel hledá člověka na pozici Release engineer. Je to pozice vhodná pro lidi, které baví něco nastavovat a konfigurovat. Dostane se k nejrůznějším operačním systémům, od Linux přes Windows až po Solaris. Počet podporovaných platforem roste, tudíž do sbírky přibývají další zajímavé kousky.
Součástí práce je ladění a spouštění skriptů, konfigurace XML souborů (hlavně apache ant), hrátky s CVS, případně i programování instalátorů. Nebudu vás unavovat výpisem různých benefitů, není krátky :-). Chcete-li vědět více, napište mi.
Jen drobnosti: ve vyhledavacim modulu do Mozilly neni definovano kodovani, hodnoceni blogu meni timestamp, Lepší přesměrování při vložení ankety a tydenni prehled by nemel pouzivat relativni datumy.
Kdysi dávno, snad 15 let tomu, jsem četl jednu detektivku. Moc se mi líbila. Rád bych si ji opět přečetl, ale mám malá problém - nepamatuji si, jak se jmenuje. Třeba mi pomůžete.
Na sekci Hardware se podepsal čas a chybějící správce. Já hardwaru nerozumím :-), takže jsem naivně navrhnul strukturu a ta teď několik let různě přežívá. Naštěstí se nacházejí lidé, kteří ji chtějí vylepšit. Například tropikhajma navrhnul, jak rozčlenit CD a DVD mechaniky, Marek Stopka rozřadil Bezdrátové karty.
Práce na sekci Hardware je ale mnohem více. Spousta sekcí by mohla mít jiné členění, namátkou základní desky. Málokterá sekce má popis. Některé by mohly být přejmenovány. Až to bude v nějakém solidním stavu, budu moci vygenerovat tetxová URL, která dále zpřehlední tuto službu. A pak bude na čase sdílené vlastnictví, jako je to například u FAQ.
Nebojíte-li se práce a máte chuť se zapojit, zasílejte své vylepšení do bugzilly, produkt abclinuxu.cz, komponenta Obsah a struktura.
Pokud se chcete zapojit do neustálé snahy zlepšovat Abíčko a udělat z něj nejlepší linuxový server na světě, máte možnost. Právě jsem uvolnil zdrojáky pod licencí GPL. Je to výsledek čtyřleté práce, mnoha tisíc hodin usilovné práce.
Tak jsem opravil pár chyb z minulého zápisu. Ankety už mohou přidávat ke svému blogu i obyčejní uživatelé, v RSS je vygenerován soubor pro ankety a hlavně předělal jsem stránku s přehledem změn v dokumentech. Je tam teď celkem intuitivní třídění. Pokud se tedy chcete zapojit do tvorby online učebnice Linuxu, najděte si prázdný dokument a pište.
Než můžeme začít vymýšlet způsob, jak se zbavit provokatérů, měli bychom určit a odsouhlasit kodex shrnující, co není povoleno na Abíčku. Pak bude jasné, zda někdo pravidla porušuje či nikoliv. V tomto příspěvku načrtnu obsah a rozpoutávám diskusi na toto téma.
Bohužel JXP to nebyl, přestože jsem se o tom s Robertem hezky pohádal. Jako náhradník se nabídl drobrovolnik z Podpolianske strojarne Detva a.s., který neuváženě zahájil mirror abíčka. Přes šedesát otevřených spojení je vážně moc na to, abych to jen tak přešel. Zvlášť když se mi stránky Abíčka načítají citelně pomaleji než normálně. Odpoledne jsem nad dvaceti spojeními mávl rukou, ale šedesát? Má smůlu. Pokud tolik touží po offline obsahu, může si zakoupit optimalizovanou verzi i s vyhledávačem.
Dovolím si parafrázovat film Vesmírná pěchota a volám Zničte brouka! Pár jsem jich dneska oddělal. A než na mně Greenpeace pošle policii, dodám, že jde o brouka počítačového, hezky česky bug. A kteréžto chybičky to odnesly?