Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Upgrade na poslední DOM4J způsobil řadu problémů. Bohužel to ale padá na mou hlavu. Pro zjišťování, zda je diskuse sledována monitorem, používám XPath. A v ní jsem měl chybu - zapomněl jsem na uzavírací ]. Bohužel předchozí verze DOM4J tuto chybu ignorovala a tak jsem ji zanesl na pár desítek míst. A po upgradu jsem se nestačil divit.
Další verze abclinuxu přináší podporu pro nestandardní CSS soubory. Pokud si vytvoříte vlastní CSS soubor, pak v nastavení účtu máte možnost zadat jeho URL. Vámi zvolený CSS soubor se bude používat místo našeho předvoleného. Takže si nás přemalujte třeba na zeleno .
Právě mě pobavil jeden email. Ráno jsme dostal kratičkou zprávu, že nefunguje zobrazení článku přes RSS. Tak jsem se zeptal, jak se to projevovalo. Ten člověk mi odpověděl, že se mu zobrazila chybová stránka. Doufal, že redakční systém abíčka sám přiřadí jeho zprávu k logu chyby.
Tímto zápisem se tomu člověku rozhodně nechci vysmívat. Ale pobavila mě jeho víra v dokonalost redakčního systému. Abíčko je jen trošku rozsáhlejší webová aplikace, ale umělou inteligenci opravdu nemá. A pokud přeci, tak pěkně škodolibou ;-).
Tenhle zápisek asi bude zajímavý jen pro mně :-). Opravil jsem chybku v konstrukci URL pro starší výpisy zápisy blogu, kvůli niž lítala výjimka NPE. Chybělo tam jedno lomítko a regexp vracel jiný počet nalezených podřetězců, než mi jich byl schopen vrátit.
Další chyba, která plní logy rychlostí mega denně, se týká rubrik. Tu ale nejsem schopen nasimulovat. Takže jsem si napsal implementaci rozhraní TemplateExceptionHandler freemarkeru, která zaloguje popis výjimky (nikoliv však dlouhý stacktrace) a aktuální URL (ThreadLocal proměnná). Tím za prvé zkrátím logy v případě chyby o nezajímavý výpis zásobníku, ale hlavně zjistím URL, na kterém se ta chyba udála. Pak snad zjistím, v čem je problém a proč log to hlásí neinicializovaná data, když je inicializuji.
Rozdělení původního diskusního fóra do několika desítek tématicky zaměřených už proběhlo před nějakým pátkem, je tedy na čase zhodnotit aktuální stav a navrhnout změny. Tím mám na mysli, zda je třeba vytvořit, rozdělit či smazat některá fóra, nebo je jen přejmenovat a jak. Spousta lidí si také stěžovalo na nelogické třídění - původně jsem je třídil tak, abych optimálně využil prostoru a žádná řádka nebyla příliš dlouhá či krátka ;-).
Tímto tedy prosím čtenáře, aby mi napsali své návrhy. Zkusíme společně vymyslet lepší podobu. Díky.
Přes jednoznačný titulek začnu jednou novou funkcionalitou a tím je možnost nastavovat relacím url. Lidsky - místo /clanky/dir/4 budete mít /clanky/jaderne-noviny. Nicméně ta URL administrátor nemůže zadávat bez rozmyslu, může jen dodat poslední část, která se připojí na konec URL rodičovské relace. Lidsky - URL budou hierarchická, když odmažete poslední část, měla by se vám zobrazit sekce o úroveň výše.
Opravil jsem chybku ve výpisu zápisů, na kterou mě upozornil Yeti. Zároveň jsem přidal k zobrazení blogu či jednoho zápisu seznam pěti posledních zápisů daného uživatele. A nakonec jsem přeměnil nahrazovaní nepodporovaných znaků v URL podtržítkem za pomlčku. One google to rules them all.
Nová verze přináší titulky a hezčí URL u zpráviček, všeliké opravy a odstraňuje neudržované šablony (soutěžní plus původní).
Pomalu nemine den, aby nám někdo nenavrhoval zvýrazňovat příliš staré či nevyřešené diskuse, nebo nežádal posunutí své otázky výše. Tak mě napadlo, že odpovědí by mohlo být placené zvýraznění otázky. Například uživatel je nespokojen, že jeho dotaz klesl z hlavní stránky do historie. Pošle tedy sms třeba za šest korun a blik, diskuse se objeví na prvním místě. Resp. nad ostatními, v nějaké speciální části výpisu diskusí a tam zůstane třeba čtyři hodiny.
Myslíte, že něco takového má smysl? Mohlo by to lidi zajímat? A používali by to?
V souvislosti s mnoha mirrory jsem provedl jednu dlouho odkládanou změnu v kódu Abíčka. Původní datový model počítal s tím, že se s každým objektem načte i seznam všech jeho potomků (jen krátká relace, nikoliv celý potomek). To sice pěkně funguje pro bežné složky typu Monitory, jenže existují složky mající stovky či tisíce potomků.
V lednu jsem psal o tom, jak mi znenadání přestala pracovat bezdrátová myš. Tehdy baterky vydržely dva a půl měsíce. Dneska se situace opakovala. Tentokráte baterky vydržely zhruba o týden déle - necelé tři měsíce. Asi je Sony lepší značka než Duracell. Nebo to bude tím týdnem, kdy jsem byl v nemocnici? Budu si muset propočítat, zda je výhodnější kupovat baterky nebo si pořídit nabíjecí.
Pravděpodobně příští týden spustíme novou službu Abíčka. Něco, co u nás vyloženě chybí. Máte se na co těšit :-)
Právě jsem sejmul IP adresu 147.229.220.243. V jeden okamžik měla otevřena přes 50 spojení a load šplhal nad 25, určitě jste to pocítili sami, jak bylo abíčko pomalé.
Nejdříve přišel z Opery, pak spustil nějaký mirrorovací tool tvářící se jako IE:
147.229.220.243 - - [05/Apr/2005:10:03:26 +0000] "GET / HTTP/1.1" 200 10397 "-" "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1) Opera 7.54u1 [en]" 147.229.220.243 - - [05/Apr/2005:10:04:33 +0000] "GET / HTTP/1.0" 200 41603 "-" "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Windows NT 4.0)"
Stejně nepochopím, zda tito lidi jsou tak hloupí nebo sobečtí, že pouští mirrorování bez jakýchkoliv omezení a to v době nejvetší špičky. Proč to nespustí ve tři ráno? To bych si toho ani nevšiml a nezablokoval je ..