Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve Stickfish se rozběhly diskuse o oživení distribuce ABC Linux 2005. Rádi bychom vám umožnili nahlednout pod pokličku a případně se i zapojit.
ABC Linux 2003 byl počeštěný Knoppix, na kterém strávil perné chvilky Ondra Krejčík. Od té doby pořádně ožil Danix, vylepšil se i SuSE Live a zjevil se Mandrake Move. Takže se nám zdálo zbytečné tlačit svou vlastní distribuci. Jenže mít vlastní distro má své kouzlo, zvláště když vidíme příležitost.
Naše představa je připravit perfektně lokalizovanou distribuci, která bude jednoduchá na používání. Rádi bychom se zaměřili na detaily, které člověku ulehčí start. Například aby připojení přes modem, GPRS či ADSL již bylo předkonfigurováno a ethernet či WI-FI bylo také hračkou, ne-li automatické. Aby webový prohlížeč obsahoval zajimávé záložky. Midnight commander měl správné rámečky a ovládání přes šipky. Kancelářský balík využíval správné fonty a měl k dispozici české šablony. A tak dále. Prostě aby se živé CD dobře a snadno používalo.
Dalším naším požadavkem je omezení počtu aplikací. Zkušený uživatel Linuxu si jistě mezi desítkami textových editorů vybere, ale začátečník je spíše zmaten. Takže bychom rádi omezili počet duplikátních nástrojů s podobným účelem na minimum. To nám ulehčí další dva úkoly či požadavky. Prvním je co nejlepší dokumentace. Druhým je co nejrozsáhlejší testování. Prostě ať to funguje co nejlépe. Tomuto kroku příkládáme velkou váhu.
Jako základ jsme si zvolili Slax, protože vychází ze Slackwaru. A ten je nejméně "znečištěn" distribucím-specifickými úpravami, takže by se měl relativně snadno testovat i upravovat. Dodal bych ještě, že chceme umožnit instalaci na disk, poučili jsme se od minula.
Způsob vývoje je ještě otevřený a dost závisí i na vašich komentářích a zájmu. Cílovým produktem bude knížka s CD, podobně jako minule. Na CD bude offline obsah portálu. Pokud to stihneme, ABC Linux 2005 bude dostupný na Invexu a v knihkupectvích, cena by se mohla pohybovat kolem 150 Kč.
Jednou z variant je otevřený způsob vývoje. Jednotlivé milníky i finální verze (jen distribuce, bez přídavného obsahu) by byly volně k dispozici ke stažení a používání. Kdo by měl zájem, mohl by CD otestovat a nahlásit problémy. Výhodou by bylo, že více očí více vidí. Opět jsme se již poučili z chyb, viz zásadní problémy prvního designu, kterých si deset lidí nevšimlo.
Ten popis rozhodně není dokonalý, ale bohužel nemám čas se rozepsat. S Robertem ale máme poměrně přesnou představu, jak by ABC Linux 2005 měl vypadat.
Jaký máte názor? Měli byste zájem se zapojit do vývoje či testování?
V tuto chvíli hledáme studenta, který by měl zájem o placenou brigádu přes léto. Nabízíme mimořádně náročnou a zajímavou práci, při které budete nuceni proniknout do hloubky Linuxu a naučíte se mnoho nového. A při vývoji distribuce zažijete určitě více legrace než při prodeji hamburgerů u McDonald .
Těšíme se na vaše komentáře. Kontaktní osobou je Robert, ja zítra odjíždím na dovolenou a počítače nechci nějakou dobu ani vidět .
Tiskni
Sdílej:
/usr
a Gnome jinam (/opt/gnome-x.yy
), tak mi nefunguje správně nastavení vzhledu (themes). Nevíte někdo, kde se dají tyhle cesty nastavit? Symlinky mezi /usr
a /opt/gnome
se mi nelíbí.
/usr/share/themes
, ale někde jinde. A pak je potřeba něco vhodně nastavit, nebo do zblbnutí symlinkovat. Zatím mám ale pocit, že GTK_PATH
moc nepomáhá. I tak díky.
Hlavně aby to nebyl ten příšerný odstín fialové, nebo do čeho to byl laděný ten DANIX, který se mi dostal do rukou. Fuj fuj.
BTW, co se ADSL týče, určitě doporučuji věnovat pozornost modulu cxacru resp. projektu Accessrunneru, který je třeba k provozu u nás docela rozšířeného USB modemu Zyxel Prestige 630-C3.
cxacru si to pomalu šine do kernelu, problém s ním doposud byl, že aplikace patche bohužel rozbila zase speedtch (pro Alcatel Speedtouch (rejnok) a na něm založené modemy), který doposud nebyl přepsán pro novou strukturu usbatm... Ale to už možná dávno neplatí, protože Roman Kagan nedávno na mailing-listu vyhrožoval, že snad by se mohl objevit v nějakém brzkém releasu mm-větve. ^_^
A není v plánu kromě KDE alespoň fluxbox...? @_@
Pokud jste hledali studenta, ktery by Vam pomahal, tak jste ho uz nasli;) Kontaktujte me kdyztak pres mail, toto live distro mi prijde jako velmi dobry napad a zaradil bych tam jeste neco, pro snadne pripojeni pres CDMA;) Rozhodne bych alespon byl ochoten testovat, ci prekladat;) Cokoliv.. Proste se mi to libi a rad bych nejak prispel..
p.s. - icq 215021064, ale mail je jistejsi