Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Zase jsem pokročil v zavádění lidsky příjemných URL. Nově jsem zkonvertoval staré zprávičky (bohužel jen algoritmicky - prvních šest slov. Ruční nastavení by zabralo pár dnů) a všech článků.
Po velmi dlouhé době máme konečně bugzillu. Chcete-li tedy vědět, zda se o některé chybě či vylepšení ví, není nic snazšího, než navštívit bugzilla.abclinuxu.cz a podívat se na seznam otevřených chyb. Pokud je pro vás některá chyba zásadní, pak pro ni hlasujte, může mě to přesvědčit, abych se ji věnoval dříve. :-) Samozřejmě můžete zadávat i nové chyby. Aktuální počet otevřených chyb Abíčka je 88. Plus třináct neveřejných námětů na nové služby.
Právě jsem se vrátil z oběda a to teplíčko jsem si krásně užíval. Schválně jsem šel cestu zpět pěšky, se zmrzlinou v ruce. Škoda že musím trčet v klimatizované práci, radši bych se procházel venku a vyhříval se.
Když jsem dokončil přesouvání FAQ, tak jsem se rovnou vrhnul i na články. Vytvořil jsem spousty nových rubrik a prošel starší články a snažil se je lépe zařadit. Pokud máte čas a chuť, prosím zkontrolujte to a pokud se vám něco nebude pozdávat, napište to sem do diskuse (URL plus návrh na jinou rubriku). Obecně jsem se snažil dávat přednost specifičtější rubrice (takže návod na mplayer neskončil v Návodech, ale v Multimediích). Brzy bude následovat vygenerování lidsky čitelných URL.
Dneska jsem měl ve firmě edu session ohledně Freemarkeru. Pokud by si někdo chtěl udělat krátký přehled, co Freemarker umí a jak vypadá, může se mrknout na podklady (v angličtině). Je to v PPT formátě.
V průběhu diskuse padl návrh na sraz čtenářů abíčka. Kdysi jsme už dva měli (1) (2), ale to už je historie. Měli byste zájem se zúčastnit? Které město byste preferovali - Brno, Olomouc, Ostrava, Pardubice či Praha? A jaký termín - během prázdnin či na podzim? Který den - nejspíše sobota? A v kolik hodin - oběd, odpoledne či večeře? A co třeba upgrade triček? Nebojte se vyjádřit v diskusi.
Rozšířil jsem funkčnost třídy VariableFetcher, která se stará o cachování často používaných proměnných. Nově jsem k těmto proměnným přidal i nejnovější články, zprávičky či dotazy ve fóru a FAQ. Díky tomu jsem opět zmenšil počet SQL dotazů potřebných na zobrazení jedné stránky. Zvláště na úvodní stránce by to mohlo jít poznat. Snad. Je?
Přidal jsem jednu super tajnou featuru. Až s Robertem přesuneme všechny Thingwathovy zodpovězené otázky do nového systému, povím vám, kde FAQ najdete ;-). Teď to nechci moc propagovat, ať zbytečně nevkládáte otázky, které už jsou připraveny. Těšte se :-)
Před časem jsem naimplementoval primitivní knihovnu na sledování změn a nasadil ji na ovladače. Změny však nešlo zobrazit, až do dneška, kdy jsem nasadil novou verzi umící zobrazit historii ovladače i zvolenou revizi. Wikizace Abíčka pokračuje.
Zároveň jsem pokročil i v nasazování lidsky čitelných URL. Prefix ovladačů jsem přeložil do češtiny, tudíž místo /drivers máme /ovladace. Při vytvoření nového ovladače se podle jména nastaví i URL. Pro existující ovladače jsem nastavil URL ručně, přičemž jsem smazal i několik duplikátních ovladačů.
Při ukládání aktuální verze se z XML odstraní seznam uživatelů sledujících objekt. A k lidsky čitelným URL jistě prospěje, že lomítko na konci se ignoruje, tudíž stránka bude nalezena nezávisle na tom, zda to lomítko na konec dáte či nikoliv.
Svátky pomalu končí a tak mám pro vás poslední novinku pro tento týden. A tou je předělání vyhledávání - hezčí vzhled i ukázka nalezených dokumentů.
Na žádost jsem přidal do vyhledávání, že když kliknete na rozšířené hledání, přenese se vám i současný vstup zjednodušeného vyhledávání. Zároveň jsem upgradoval na Freemarker 2.3.3, protože jsem potřeboval nový builtin url
.
Michal Čihař zase reportoval, že pokud anketa obsahuje odkaz ve své otázce, nefunguje odkaz v horní liště. Tudíž teď se pro tento účel z textu ankety odstraní všechny značky. Dále (nejen on) hlásil výskyt escapovaných HTML entit ve vyhledávání. Úvodní ampersand byl ve výsledcích escapován, takže se zobrazila HTML entita místo její honoty. Odstranil jsem tedy escapování a zároveň při indexování odstraňuji značky z titulku dokumentu. Poslední drobností je zobrazování hierarchických URL ve výpisech sekcí, pokud některý objekt má URL nastaveno.
Poslední novinka je určena spíše pro mně, až dostanu zase někdy depku a budu pochybovat o smyslu své práce. Napsal jsem návštěvní knihu :-).
Máme tu další příděl změn na abíčku. Mezi ty větší či zajímavější bych zařadil změny u požadavků na adminy a zpracování anket.
Když jsem byl na dovolené, proběhla na abíčku anketa, zda zamykat staré diskuse. Můj názor je nezamykat, konekonců v diskusi zazněly dobré důvody. Objevily se v ní ale i návrhy na změnu barev u starých diskusí. A toho bych rád chytnul a probral to.
Odlišná barva je asi příliš ofenzivní, ale dovedu si představit grafický symbol, který by reprezentoval stáří diskuse. Mohl by se objevovat tam, kde jsou ikonky pro uzamčenou či sledovanou diskusi. Uvedu jeden příklad, který mě napadl, jsem si jist, že vás napadne mnohem více možností. Diskuse stará maximálně jeden týden by byla reprezentována zeleným jablíčkem, do jednoho měsíce stáří by se pak objevovalo nakousnuté jabko a starší by měly seschlé jablko. Vaše nápady a reakce?
Včera jsem se vrátil od Rudého moře a hned na mně čekalo pár chyb na vyřešení. Zatím se mi chce spíše flákat, tak jsem vyřešil tu nejkritičtější a tou je vyhledávání. Nějak nám padalo indexování databáze. První chyba byla u indexování blogů a začala se projevovat, až když první člověk měl více než sto příspěvků. SQL příkazy by jaksi neměly obsahovat více order by direktiv :-).
Druhá chyba je neustály evergreen, se kterým marně bojuji. Zase někdo vložil výstup z modemu a ty znaky se uloží jako nevalidní XML entita. Lokálně to ale nikdy nedokážu nasimulovat. Teď jsem tedy přidal try/catch blok přímo do cyklu indexujícího jednotlivé diskuse, takže se akorát přeskočí tato jedna diskuse a indexování jede dál.