Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V rámci uklidnění situace na abíčku hodlám napsat o víkendu tyto změny:
Po měsíci vyhodnotím situaci na Abíčku a pokud se nezklidní, vymyslím, jak znepříjemnit komentování zápisků uživatelů označených za trolla. Když lidé na něj přestanou reagovat, umře hlady . Nicméně doufám, že navržené změny pomohou.
Tiskni
Sdílej:
No, jsem zvědavej, jak se to projeví. Za jeké období je situace rozbouřená? Nějak jsem si v poslední době nevšim výkyvu?
Tuším, že se zase ozvou ti, co budou říkat, že kdo blogy nemá rád, ať je nečte . Vyskytly se nějaké "neslušné zápisky", že se redukují anonymové? V diskusi jsem provokatéry viděl, v blogu, i když nečtu všechny, jsem je nezaregistroval.
Viděl jsem konečně Trio z Belleville, tam se žáby nejen vařily
Děkuji přispěvatelům za odpovědi.
Perex jako prvnich x slov? To je take varianta. Napiste mi vas nazor a az se vratim z prochazky, prectu si vase komentare a navrhy. Vecer to zacnu psat, takze pozdejsi zadosti uz budou nevyslyseny ..To mi přijde na hlavu. Leda že by se to stalo jedině když někdo perex vůbec nenapíše... Ale tak jsi to asi myslel. To potom jo.
Také jsem nějakou dobu z pohodlnosti přispíval "anonymně", ale funkce procházení nových komentářů mne přiměla začít se přihlašovat… :-)hmm ... mě k registraci přiměla možnost jednoduše si nastavit tmavý stylesheet
uz niekolko mesiacov(rokov?) neprispieva, svoj ucet uz nikdy nevyuzije a prakticky "is just taking up space".Proti odmazavani cernych dusi neni co namitnout (ovsem v delsim intervalu, mozna rok a jen v pripade, ze prispevky byly opravdu minimalni, tj. jen flamewar), ale s tim zabiranim mista to v pripade abicka asi nebude tak horke. Az narostou pocty registrovanych do statisicu, tak mozna ;)
Přesně, souhlasím, jelikož databáze umožní vyfiltrovat účty s posledním zápisem kamkoli za časový interval, tak účet může existovat dál, ne? Čili nerušit?
a tak podobně. Moje přezdívka v tomto příspěvku je formálně naprosto shodná s předchozí, ale při pohledu na zdrojové kódy je patrné, že je jiná.) Rozlišení podle čísla uživatele by samozřejmě bylo možné v každém případě, ale už by ten rozdíl nebyl patrný na první pohled.
K 4.:
Jestli to odradí prudiče, to nevím. A jestli to odradí slušné návštěvníky, to také netuším... Někdo je ale hrozně líný se kdekoli registrovat... Třeba já. Mno. Povinné registrace jsou rozhodně pozitivní změnou, i když nemám s neregistrovanými žádný problém... Respektive o nic větší než s registrovanými. (A s těmi nemám žádný problém. )
Povinný perex zápisků ve weblogu taktéž beru, ale i přesto bych rád viděl v RSS kanálu i jméno přispivatele. Třeba takto:
Přispivatel: Název článku Perex.
Nebo:
Název článku Přispivatel: Perex.
Zajímavé by bylo (konečně) nějak zápisky ve weblozích nějak třídit. Já si sice rád přečtu i nesouvisející (ale kvalitní) příspěvky, nicméně mnoho uživatelů ne. Nejlepší by bylo třídit na: nesouvisející, zčásti související a související. Hmm?
Povinný perex zápisků ve weblogu taktéž beru, ale i přesto bych rád viděl v RSS kanálu i jméno přispivatele.To je ale požadavek na rozšíření funkčnosti nikoli Abíčka, ale vaší RSS čtečky
1. Zákaz anonymních komentářůAle to ani není účelem. Jde o to, aby se člověk, který chce přispívat i mimo diskuzní fóra, musel zaregistrovat - a tím pádem si ho mohli ostatní případně zablokovat. Anonymita je v tomto případě pouhým synonymem pro "nezaregistrovaný".
- falesna predstava - anonymity tim nikoho nezbavite.
2. Blokování bude fungovat i na zápisky do blogů.Blokování je čistě soukromá záležitost. Neovlivňuje nikoho jiného než toho, kdo se pro něj rozhodne.
- aneb jak ostranit kontroverzni nazory ve stylu politicke korektnosti a ponorit se tak do stredniho proudu. Cemu skodi rozmanitost? Asi jen tem, kteri se nedokazi dostatecne povznest nad nazor, se kterym se neztotoznuji.
3. Všechny zápisky budou mít povinněJde pouze o formu prezentování obsahu. Nikdo tím nebude omezován - zvlášť pokud by se zvolila varianta automatického generování perexu z prvních několika slov.
- miluju vsechno co je povinne... (ironie)
2. Blokování bude fungovat i na zápisky do blogů.Co pořád máte s tou politickou korektností? Kde na takové, s odpuštěním, bláboly chodíte? To nemůžu mít svůj názor a dokonce je nemůžu vyjádřit a třeba tím blokováním? (jenom na okraj, v blokaci jsem měl nejvýše sebe a to ještě proto, abych zkusil, jak to funguje). Já už jisté blogy a blogy o jistých blozích přestal číst, takže z mého hlediska se nic nemění.
- aneb jak ostranit kontroverzni nazory ve stylu politicke korektnosti a ponorit se tak do stredniho proudu. Cemu skodi rozmanitost? Asi jen tem, kteri se nedokazi dostatecne povznest nad nazor, se kterym se neztotoznuji.
Souhlasím, člověk se s něčím musí naučit žít a ne, aby mu někdo vytvářel sterilnější prostření.
No a já to dělam taky tak, čtu jen něco a nepotřebuju k tomu další "vybavení". Neboli volím ještě než kliknu.
Další pohled je ten, že nejen pohled návštěvníka je rozhodující, pokud to někdo chce, aby byly registrace, tak nechť jsou spuštěny. Tj. pohled obsluhujícího technika bývá odlišný od pohledu platícího manažera.
Co se tyce zlepsovani abicka, nemuzu se zbavit dojmu, ze by bylo prinosnejsi investovat energii a cas jinym smerem.Napriklad pripsat moznost spoluautorstvi clanku (aby tedy clanek mohl byt prirazen dvema nebo dokonce vice autorum), jsem zapomnel dodat.
Zatim mi to tak vyhovuje, když něco potřebuješ, víš, kam s tim jít, kde se ukázet. A když někdo chce pomoct, tak ví, kde má hledat tázajícího.
(Je diskuse na AbcL pupkem linuxového světa v našich zemích nebo ne?)
Pred casem jsem potreboval neco poresit a najit na abicku, protoze na toto bylo abicko nejvhodnejsi. Bohuzel nenalezeno a radeji jsem to nasel v anglictine pres googla. Bylo to snazsi.Chlape, ty se mi snad zdáš. To jako nosíš v hlavě index databáze ábíčka, že 100% víš, že to, co jsi hledal, tu skutečně je? Anebo kvůli pléšovi a blogům vyhledávání přestalo fungovat? Anebo jsi si jenom potřeboval plivnout, jak je všechno špatně a jde to všechno z kopce, jako to děláš obvykle?