Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Již dlouho plánuji nasadit ve vyhledávání stemmer. To je nástroj, který převede slovo do prvního pádu jednotného čísla. Vyspělé vyhledávací enginy jim disponují. Zatím mám ale problém s nalezením vhodného stemmeru. Pro javu existuje egothor, ale ten nemá slovník (seznam slov a jejich možných pádů). V Linuxu existuje například aspell, který slovník má, ale neměl jsem čas studovat jeho binární formát. Snad mají někde (v CVS?) vystaven zdrojový soubor, ale na webu jsem jej nenašel. I kdyby formát byl čitelný a mohl jsem jej použít v egothoru, bude zde problém s licencí - GPL. To silně omezuje možnosti využití jen na programy licencované GPL. Abíčko to sice splňuje, ale když už tím budu trávit čas, proč nevytvořit kompletní knihovnu použitelnou i v programech s jinými licencemi? Ve světě Javy je zvykem používat svobodné licence typu BSD, které neomezují programátory.
Nebojte, nechci tu řešit hádky, ale čistě technický problém. Když jsme před léty upgradovali na MySQL 4, nešly naimportovat data kvůli porušení unikátnosti primárního klíče v tabulce uzivatel (zdenek a zdeněk bylo chápáno jako stejné slovo). Nakonec jsem tabulce nastavil binární collate. Jenže to vedlo k tomu, že si uživatelé mohli zaregistrovat login či přezdívku lišící se třeba jen velikostí písmen. To zaprvé u přezdívek vede k matení návštěvníků (zdenek vs Zdenek - který je který) a problémům při přihlašování (opravdu si po letech vzpomenete, zda login začínal malým či velkým písmenem).
V souvislosti s diskusemi, zda je tapetování (publikování spousty zápisků v krátkém časovém úseku) sobecké či ne, navrhuji, aby se na defaultně na hlavní stránce zobrazovaly jen zápisky z linuxového digestu. Registrovaní uživatelé by měli možnost si ve svém profilu zvolit, zda chtějí digest nebo vše.
Narazil jsem na článek o tom, jak vám programování může zruinovat život. A musím uznat, že na něm něco je a některé příznaky pozoruji na sobě. Veškeré mé činnosti jsou předmětem neustálé optimalizace. Najít si nejkratší cestu domů. Rychle najít podstatné informace. Provést analýzu každého problému. Vybrat nejefektivnější pořadí činností. Provádět práce simultánně. Detekovat závislosti mezi aktivitami. Hledat řešení na pozadí (zatímco dělám něco jiného). A tak dále a tak dále.
Moje pětiměsíční dcerka má dobrý vkus - více se ji líbí Linux než Windows. Někdy ji houpu v kolíbce, když jsem u počítače, takže odkoukala, co dělám s klávesnicí. Když ji vezmu na klín, okamžitě se po ní sápe a mlátí do kláves. Pod Linuxem rychle přepnu do konzole, aby nic nezkazila. Fascinovaně sleduje monitor, jak na něm naskakují písmenka, když mačká klávesy. Je vidět, že chápe souvislost. Zato pod windows se nic neděje, je to pro ni nuda. Tak malá a už má tak dobrý vkus :-)
Na základě minulé diskuse o programátorských dotazech v poradně jsme se s Robertem rozhodli, že uděláme více poraden. Nastřelil jsem první návrh jejich členění, když se v diskusi objevil zajímavý nápad, jak na problém jít jinak. Dosud jsme se snažili mít co nejvíce fór v poradně, abychom poskytli co nejpřesnější tématické členění. A každý si mohl sledovat fórum svého zájmu. Nicméně mnozí čtenáři na nějaké členění kašlali a pokládali dotazy v prvním formuláři, na který narazili. Mnohdy byla kombinace dotazu a zvoleného fóra řekněme zvláštní. Horší ale bylo, že prakticky nikdo takto špatně zařazené dotazy nehlásil, takže je správci nemohli přesunout do správného fóra. Navíc pro některé dotazy bylo těžké určit, které fórum je nejlepší.