Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tiskni
Sdílej:
Výkon klasických notebooků se po pár letech často začne výrazně zhoršovat.To je co mi vrtá v hlavě. Klasické notebooky nemají Android.
Win8 méně náročnější jak win7Jak už som pár rokov od Win, tak mi teraz zrovna sused doniesol NTB s Win8 a USB Huawei E3131 a prestal mu ísť internet. Hovoril som nenos mi to :) Jako pozrieš si podporu posťahuješ tie ich sračky nič nevyriešiš a netuším čo s tým robiť. Keď modem reklamoval u Tmobile tak oni si to pichli do svojho NTB a im to ide, tým to pre nich končí. To si stále hovorím zlatý Linux a diagnostické nástroje.
To si stále hovorím zlatý Linux a diagnostické nástroje.+1 Windows řešit jen za velmi slušné peníze (po započítání různých slev a odpuštěných plateb v případě, že se něco nepovedlo). Je to taková přijatelnější forma prostituce.
To si stále hovorím zlatý Linux a diagnostické nástroje.Ve světě systemd a podobných? Ha ha. Zrovna teď řeším úžasný problém - upgradoval jsem na Debian Jessie, samozřejmě se systemd.
root@raspberryspy:~# /etc/init.d/dbus start Starting system message bus: dbus. root@raspberryspy:~# systemctl Failed to get D-Bus connection: Unknown error -1 root@raspberryspy:~# dbus-monitor --system signal sender=org.freedesktop.DBus -> dest=:1.0 serial=2 path=/org/freedesktop/DBus; interface=org.freedesktop.DBus; member=NameAcquired string ":1.0"
Ve světě systemd a podobných? Ha ha. Zrovna teď řeším úžasný problémUž jen tvůj optimismus, že problém řešíš, ukazuje na to, že je systemd sice komplikace, ale úplně jiného ražení než přehrabovat kupu binárních blobů.
upgradoval jsem na Debian Jessie, samozřejmě se systemd.Nevím, že s tím Debiani alespoň nepočkali. Chápu systemd jako alternativu, ale měl k Debianu hodně velkou důvěru ohledně testování základního systému a myslím si, že default mohl klidně ještě na jeden release zůstat jak byl. Ke konkrétnímu problému ale nic nemám.
Už jen tvůj optimismus, že problém řešíš, ukazuje na to, že je systemd sice komplikace, ale úplně jiného ražení než přehrabovat kupu binárních blobů.No ale asi to dopadne tak že zatím zůstanu u Wheezyho a počkám na oficiální podporu Jessieho od vývojářů RPi. Protože mě fakt nenapadá co s tím…
pouští si na něm písničky
Na přehrávání muziky (pokud se shodneme, co je muzika a co ne) slouží přehrávač s reproduktory.Nevím, jak tvůj notebook, ale ten můj má takový kulatý konektor, pomocí kterého se k němu připojuje zesilovač a použitelné reproduktory, případně sluchátka. Že ta integrovaná bzučítka jsou úplně k ničemu, na tom se shodneme.
Pouštět si písničky na notebooku, který nemá výdržJeště má druhý konektor, do kterého se připojuje napájení :)
je potřeba ho nějak ovládat klávesami atd atd je prostě - nepraktické...„Přehrávač“ nemá klávesy? Kromě toho je to další zařízení, místo toho abych jenom přepnul do terminálu s mplayerem.
No, možná Google indexuje a předává NSA všechno co napíše do klávesnice.Což o to, s tím se asi musí počítat. Ale na co by člověk neměl zapomenout je používat všechna data (Pokud to aplikace na ChromOS umí? Nemám žádnou osobní zkušenost.) pouze místně a nesynchronizovat je do Drive, protože tím udílíte Google licenci k jejich použití. To ještě nemusí být problém pro celou řadu soukromých aktivit (buď Vám to nevadí nebo je to pro Google jenom dost těžko uplatnitelné (mimo reklamy)), ale rozhodně může představovat problém, pokud byste na tom dělal něco do práce (i když to snad nikoho s Chromebookem nenapadne).
Což o to, s tím se asi musí počítat.Počítat se s tím musí zejména při výběru zařízení a obloukem se takovým vyhnout.