Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
y = e ^ 1/4x dx = 4 * 1/y * dyPak puvodni integral redukujes na jednoduchy priklad
int sqrt(y^4 - 6) dy
dx = dy/(e^(x/4))
dx = dy/(e^(x/4)*(1/4))
, ale nevede to IMHO k výsledku
K tomuhle se člověk dostane prakticky okamžitě. Ale dál… V Rektorysovi jsem našel takovouhle větu (kap. 13.4, věta 1):
Integrály ∫x^m(a+bx^n)^p (a≠0, b≠0, n≠0, p≠0) lze vyjádřit pomocí elementárních funkcí tehdy a jen tehdy, je-li aspoň jedno z čísel p, (m+1)/n, (m+1)/n+p číslo celé.
Tady mi vychází m=0, n=4, p=1/2, tedy p=1/2, (m+1)/n=1/4, (m+1)/n+p=3/4, takže buď je ta věta špatně (nepravděpodobné), udělali jsme špatně substituci (všichni?) nebo ta primitivní funkce prostě vzorečkem napsat nejde. Není v tom příkladu určitý integrál s šikovnými mezemi?
Jsem na tom asi tak, že jdu zítra na písemku z integrálního počtu a integrály jsem pořádně počítal naposled před rokem na gymplu Nebo teda spíš "
", poněvadž to vůbec není dobrý... No nic, našel jsem si teď nějaké sbírky na internetu, tak jdu něco spočítat. I když to je bez šance, se to do zítřka naučit
Kdyby někoho zajímalo, jak to asi asi bude vypadat, tak se může podívat tady.
... "Proč pláčeš, hochu?" zeptal se ho.
Chlapec k Ježíši zdvihl své uplakané oči a odvětil: "Jsem matfyzák!"
I usedl Ježíš k chlapci a plakal s ním.
t = e^(x/8) dx = 8/e^(x/8) dttakže dostanu
8t * (t^8 - 6)^1/2 dtA to už půjde přinejmenším hrubou silou. Pustí se na to 6× per partes, kde se bude zvyšovat exponent u výrazu
t^m
(a snižovat u (t^8 - 6)^n/2
– ale to ničemu nevadí) a nakonec se provede substituce za t^8 - 6
(vedle už bych měl mít nasysleno t^7
).
Když se e^(x/4) vezme jako sqrt(e^(x/2)) a odmocniny se vynásobí, tak Maxima hodí výsledek. (Počítat se mi to už nechce, stejně se musím učit na zítřejší zápočet z prográmka...)
Hint:integrate(sqrt(exp(3*x/2)-6*exp(x/2)),x);