Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Operace
Je tomu více než týden kdy mě chytl akutní "slepák". Bolest začala kde jinde než v práci okolo desáté hodiny. Bolest byla tupá, ale poměrně velká v oblasti nad pupíkem. Myslel jsem si tedy, že jsem něco špatného snědl a nevěnoval jsme tomu nějak velkou pozornost. Po příjezdu z práce jsem šel na velkou v naději, že mi pomůže od bolesti. Bohužel se tak nestalo, tak jsem použil starý dobrý trik "strč prst skrz krk" a vyhodil snídani. To také nepomohlo a po poradě s mamkou jsem požil mátového čaje.
Ten mi také nepomohl a jak rychle šel dovnitř ještě rychleji šel ven. Po stálé bolesti jsem se rozhodl s přítelkyní odjet na pohotovost v Pardubicích (což mi působilo jisté problémy - jsem totiž z HK). Nejdřív byla sranda ji vůbec najít. Sice vím kde tu je nemocnice, ale pohotovost je o pár bloků jinde. Při vyšetření mi pan doktor prohmatal břicho. Samozřejmě, že mě v tu chvíli nebolelo vůbec nic a nebyl jsem tedy schopen lokalizovat bolest. Ten pan doktor mi nakonec předepsal ať piji vlažné mléko s medem anebo ledovou coca-colu bez bublinek. Mimo zaplacení regulačního poplatku mi napsal rovnou doporučení na chíru.
Ani jeden lék nepomohl a po pár hodinách svíjení se na posteli jsme se rozhodli jet na pohotovost znovu a tentokrát do HK. Tam jsem se zrovna trefili do autonehody - nebyl volný doktor, který by mě vyšetřil. Asi dvacet minut čekání mi způsobilo brnění celého těla a mírné křeče do rukou a pusy - bylo srandovní mluvit, protože mi nebylo rozumět a nikdo nechápal, že se ptám kde je toaleta, abych se opláchl Po dlouhé chvíli konečně přišla paní doktorka.
Po vyšetření u p. doktorky jsem byl odvezen na ultrazvuk, aby se ještě v diagnóze utvrdila. Po neúprosném zvracení, když už zvracet nebylo co, si mě odvezli na příjem a ubytovali na trojlůžák kde byl zrovna nějaký pán bez nohy - cukrovkář. To byste nevěřili kolik papírů se musí podepsat. Mezi jednotlivým blitím jsem podepisoval co si dávám do trezoru, jestli souhlasím s vyšetřením, jestli souhlasím s tím a oním.
Konečně jsem se dočkal a kolem půl jedné jsem šel pod kudlu. Pamatuji si, že mě odváželi na sál v posteli. Na sál jsem připlul a přelezl si ještě neomámen "rajským plynem" na stůl. Tam mi přikurtovali nohy a ruku, do druhé dali jehlu do ruky na kapačku a už jsem dýchal, jak říkal pan anesteziolog: "Čerstvý vzduch". A začala operace.
Zhruba za skoro hoďku bylo hotovo a převezli mě na dospávací pokoj, kde mě podle informací sestry, museli zahřívat jelikož jsem měl 33,6 °C a k tomu tachykardii. Ve čtyry hodiny jsem si šel už lehnout na svůj pokoj - samozřejmě jel.
Každý kdo byl v nemocnici asi ví, že je tam prd co dělat a i při přítomnosti notebooku mě celodenní čučení na filmy moc nebavilo. Spolubydlící se tam střídali skoro každý den a nestačil jsem se tedy ani zblížit - což mi popravdě ani nějak nevadilo. Po pár dnech mě v neděli pustili do domácího ošetřování a už jsem se těšil domů.
Jediné co jsem zvládal bez nějakých bolestí bylo ležení. Chodil jsem jako stařeček a tak šoural nohama. Už vím jak se starý lidi cítí. Na kontrolu jsem šel po dvou dnech a co mi tam nenašli. Měl jsem tam hematom. Doktor to zlehka až na lehátko pomačkal aby to vyteklo, teklo toho docela dost, až se i on divil. No potom se už nic zajímavého nedělo, každý druhý den jsem chodil na výměnu drénu a převaz. Až dnes jdu na kontrolu k obvoďákovi. Mno jsem na to zvědaví o průběhu budu informovat.
UPDATE: po návštěvě PL jsem na neschopnosti do 9.6. což je skoro měsíc od operace (13.5.). Nějak jsem nečekal, že budu doma tak dlouho. Naivně jsem si myslel, že týden v nemocnici, týden doma a hurá do práce...
Tiskni
Sdílej:
(i když ne vždycky to jde a podle prováděných výzkumů je to o dost dražší kvůli delšímu trvání operace).Na druhou stranu menší zátěž pro organismus, můžeš se dřív vrátit do práce atd.
A byla to fotka opravdu nutná ? Četl jsem to hned ráno a skoro ... :o)~~~~~
Při vyšetření mi pan doktor prohmatal břicho. Samozřejmě, že mě v tu chvíli nebolelo vůbec nic a nebyl jsem tedy schopen lokalizovat bolest.To znám. Člověk pak vypadá jako hypochondr a je za blbce.. Také už jsem to párkrát absoloval, pokaždé to shrnuli na obligátní - "to bylo nejspíš od páteře". No možná mají pravdu.