Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Jak si tak pročítám cynický výsměch Novellu všem uživatelům SUSE a prohlížím si snímky obrazovky při práci se SLED, pomalu si uvědomuji, že se (moje oblíbenější) grafické prostředí KDE jaksi vytrácí.
Z velkých hráčů na poli desktopových distribucí GNU/Linuxu již většina hráčů na prsou nosí znak GNOME. V něm se již vystavují na veřejnosti: RHEL a odvozeniny, SLED a odvozeniny i můj současný oblíbenec Ubuntu. Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí. Ostatní hráči jsou již menšího charakteru, nebo podobně jako Mandriva nabízí KDE i GNOME.
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled (jako například GNOME v novém SLED ). Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo, neboť bych byl nerad, aby se moje oblíbené prostředí s mnoha užitečnými aplikacemi odebralo do "šedé druhé ligy".
Tiskni
Sdílej:
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled
IMHO je trochu bezpředmětné bavit se o vzhledu KDE (a stejně tak Gnome).
(akorát já jsem diskriminován, moje lila téma nemá ani jedno prostředíMyslím, že jedno z mála témat na kterém bychom se tu všichni shodli (krom tebe) je, že to není ani trochu škoda).
Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí.mno, MANDRAKE nabízel jak KDE, tak Gnome, co já si jen pamatuju ...
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní ... Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo,bůh chraň, aby nás v KDE čekaly takové nesmysly[*] jako v Gnome, ponechme svobodu volby, k čemu by bylo druhé prostředí, které se chová a vypadá jako Gnome? [*] milovníci Gnome netaste revolvery, chápu, že se to někomu může líbit, mě prostě ne a nemá smysl snažit se mě flamováním přesvědčit, že to je fakt lepší
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
a takychto drobnosti tam je viac. Moj pohlad vsak moze byt skresleny tym, ze pouzivam len niektore aplikacie.
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)To je spíš nevýhoda gnome-terminálu, ne? A IMHO dost velká. Snad co označím myší, taky pastnu myší a co označím Ctrl+C, nebo Shift+(něco), pak taky pastnu Shift+Insert.
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
evidentne nepouzivas konzoluTen byl dobrej
chcel som len poukazat na pripade jednej aplikacie, ze v pripade gnome zachovali zvyky so starej aplikacie a zaroven umoznili mat aj selection aj clipboard (v tomto pripade Shift-Control-C a Shift-Control-V)