Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jak si tak pročítám cynický výsměch Novellu všem uživatelům SUSE a prohlížím si snímky obrazovky při práci se SLED, pomalu si uvědomuji, že se (moje oblíbenější) grafické prostředí KDE jaksi vytrácí.
Z velkých hráčů na poli desktopových distribucí GNU/Linuxu již většina hráčů na prsou nosí znak GNOME. V něm se již vystavují na veřejnosti: RHEL a odvozeniny, SLED a odvozeniny i můj současný oblíbenec Ubuntu. Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí. Ostatní hráči jsou již menšího charakteru, nebo podobně jako Mandriva nabízí KDE i GNOME.
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled (jako například GNOME v novém SLED ). Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo, neboť bych byl nerad, aby se moje oblíbené prostředí s mnoha užitečnými aplikacemi odebralo do "šedé druhé ligy".
Tiskni
Sdílej:
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled
IMHO je trochu bezpředmětné bavit se o vzhledu KDE (a stejně tak Gnome).
(akorát já jsem diskriminován, moje lila téma nemá ani jedno prostředíMyslím, že jedno z mála témat na kterém bychom se tu všichni shodli (krom tebe) je, že to není ani trochu škoda).
Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí.mno, MANDRAKE nabízel jak KDE, tak Gnome, co já si jen pamatuju ...
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní ... Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo,bůh chraň, aby nás v KDE čekaly takové nesmysly[*] jako v Gnome, ponechme svobodu volby, k čemu by bylo druhé prostředí, které se chová a vypadá jako Gnome? [*] milovníci Gnome netaste revolvery, chápu, že se to někomu může líbit, mě prostě ne a nemá smysl snažit se mě flamováním přesvědčit, že to je fakt lepší
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
a takychto drobnosti tam je viac. Moj pohlad vsak moze byt skresleny tym, ze pouzivam len niektore aplikacie.
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)To je spíš nevýhoda gnome-terminálu, ne? A IMHO dost velká. Snad co označím myší, taky pastnu myší a co označím Ctrl+C, nebo Shift+(něco), pak taky pastnu Shift+Insert.
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
evidentne nepouzivas konzoluTen byl dobrej
chcel som len poukazat na pripade jednej aplikacie, ze v pripade gnome zachovali zvyky so starej aplikacie a zaroven umoznili mat aj selection aj clipboard (v tomto pripade Shift-Control-C a Shift-Control-V)