plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak si tak pročítám cynický výsměch Novellu všem uživatelům SUSE a prohlížím si snímky obrazovky při práci se SLED, pomalu si uvědomuji, že se (moje oblíbenější) grafické prostředí KDE jaksi vytrácí.
Z velkých hráčů na poli desktopových distribucí GNU/Linuxu již většina hráčů na prsou nosí znak GNOME. V něm se již vystavují na veřejnosti: RHEL a odvozeniny, SLED a odvozeniny i můj současný oblíbenec Ubuntu. Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí. Ostatní hráči jsou již menšího charakteru, nebo podobně jako Mandriva nabízí KDE i GNOME.
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled (jako například GNOME v novém SLED ). Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo, neboť bych byl nerad, aby se moje oblíbené prostředí s mnoha užitečnými aplikacemi odebralo do "šedé druhé ligy".
Tiskni
Sdílej:
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní, "profesionální" vzhled
IMHO je trochu bezpředmětné bavit se o vzhledu KDE (a stejně tak Gnome).
(akorát já jsem diskriminován, moje lila téma nemá ani jedno prostředíMyslím, že jedno z mála témat na kterém bychom se tu všichni shodli (krom tebe) je, že to není ani trochu škoda).
Mandriva, která kdysi začínala s KDE, již také nabízí obě prostředí.mno, MANDRAKE nabízel jak KDE, tak Gnome, co já si jen pamatuju ...
Já sám trochu viním KDE za to, že narozdíl od GNOME se příliš nesnaží zalíbit podnikatelům a společnostem, nepřináší tak striktní ... Přeji si, aby se to s příchodem KDE4 změnilo,bůh chraň, aby nás v KDE čekaly takové nesmysly[*] jako v Gnome, ponechme svobodu volby, k čemu by bylo druhé prostředí, které se chová a vypadá jako Gnome? [*] milovníci Gnome netaste revolvery, chápu, že se to někomu může líbit, mě prostě ne a nemá smysl snažit se mě flamováním přesvědčit, že to je fakt lepší
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
a takychto drobnosti tam je viac. Moj pohlad vsak moze byt skresleny tym, ze pouzivam len niektore aplikacie.
priklad: terminal (gnome-terminal vs ten z kde)To je spíš nevýhoda gnome-terminálu, ne? A IMHO dost velká. Snad co označím myší, taky pastnu myší a co označím Ctrl+C, nebo Shift+(něco), pak taky pastnu Shift+Insert.
oznacim text potkanom, v gnome verzii text mozem pastnut cez Shift-Insert, v kde nie.
evidentne nepouzivas konzoluTen byl dobrej
chcel som len poukazat na pripade jednej aplikacie, ze v pripade gnome zachovali zvyky so starej aplikacie a zaroven umoznili mat aj selection aj clipboard (v tomto pripade Shift-Control-C a Shift-Control-V)