plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Všiml jsem si, že Tvé KDE panely jsou poměrně chudé, co se nějaké viditelné uspořádanosti nebo vzhledu (pouze černá barva)Já vám to předpovídal, že tyhle screenshoty, co nejsou extra připraveny na efekt, nebudou vůbec ničím zajímavé
No, já jsem myslel, že jsem se vyjádřil jásně - příjde mi, že dnešní panely v *nixových DE jsou příliš málo konfigurovatelné, zvláště pak kicker.No já jsem právě myslel, že mi rozšíříš obzory, protože mě zrovna nenapadá nic, co by kickeru chybělo.
A co takhle dva panely, každý s jiným pozadím a rozměry. AFAIK u gnome-panelu záležitost jedné minuty u kickeru nemožné... A zrovna to je to, co mám nejdradši... spodní velkej průhlednej, s ikonkama, desktop-switcherem... a horní normální s menu, window switcherem...Proč nezkusíte Nabídka panelu > Přidat nový panel > několik druhů? Můžete si ho přesunout kam chcete a naplnit taky čím chcete. Ne že to nejde, spíš jste to ještě nenašel
Takže co? Chcete prostředí, které na první pohled zaujme a donutí k WOW! anebo prostředí, v němž se pohodlně pracuje, ačkoliv screenshot nezaujme naprosto ničím?Chci obojí a obojí taky mám.
Nesouhlasím ale s tím, že "efektivita" a grafická propracovanost jdou nutně proti sobě - pokud je vzhled dobrý, ani nemusí. A jak jsem řekl na začátku - funkce prostředí v potaz neberu.V tom případě není příliš zřejmé, o co vám jde. Barvy si doladí každý individuálně, každému individuálně vyhovuje také jiná velikost písma. Jeden má rád panel s nástroji dole a lištu s okny nahoře, jiný zase obráceně anebo nechce panel s nástroji vůbec. Jeden chce na screenshotu sexy babu, druhej zase cool draka anebo třeba jen zelenou trávu. Jeden má rád ovládání Konqueoru klasicky nahoře, druhý (jako já) si je přesune doprava vertikálně. Linuxová desktopová prostředí jsou právě příliš variabilní na to, aby se hledalo nějaké ideální nastavení. Svou představu jsem BTW zkusil uskutečnit ve výchozím designu ABC Linux 2005, ale řada lidí to nepochopila, že je to příliš jiné než Windows a velké fonty prý nejsou estetické
jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.a co mu tam vyrasta z monitoru pipa s pivom? akoze nechapem co na tom moze byt take uchvatne...
Tvrdíte, že DE jsou v GNU/Linuxu dosti variabilní. Já si zase myslím, že stále dosti "ohýbatelná" nejsou. Dokonce ani KDE (dnes) není, podívejte se na Kicker panel na některých přítomných obrázcích. Většinou vypadá téměř "ostudně", rozhodně hůře než panely v Mac OS nebo Vistě.Jeden starší můj (nemám teď náladu uploadovat aktuální), nevím, co byste si představovat víc. Můžete si změnit a nastavit jak v KDE, tak v GNOME (tam nevím, jak změnit font hodin!) prakticky cokoliv.
Pokud jde o funkčnost, tak většina lidí chce, aby počítač na první pokus "fungoval".Řekl bych, že tohle výchozí nastavení KDE i GNOME splňují. Sice se mi taky nelíbí, ale jsem ochoten uznat, že moje preference nemusí být preference každého. Pár lidem jsem nainstaloval distribuci s GNOME a lehce vzhled upravil, tj. hlavně přidal na panel často používané ikonky a oddělil taskbar od nástrojové lišty (kvůli místu). Zrovna tak lze totéž udělat s KDE.
Žádal jsem ostatní, aby mi ukázali své vyladěné prostředí, ve víře, že najdu někde skutečně vydařený motiv panelu, čitelné písmo, optimální (nestresující) tapetu, příhodné a graficky zdařilé ikonky.Tohle je ale věc individuálního vkusu
Také mne zajímalo, jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.Mně osobně GUI Windows nevyhovuje (znám 3.11, 98, 2000, XP) a jsem dost rád, že můžu používat něco jiného. JehoVistě podle screenshotů taky nedávám příliš šancí.
OK, tu jsou moje screenshoty. Skoro se od posledka nezměnili, což svědčí o tom, že mi prostředí asi vyhovuje :). Plocha, okýnka.
Tiskni
Sdílej: