Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Copak je asi špatně na anketě na kde-apps.org? Člověk by skoro čekal, že druhý nejlepší fotbalový tým planety by se v podobné anketě objevit mohl. Zvlášť, když tam jsou daleko lepší mužstva jako Kostarika(26), Polsko(29), nebo Jižní Korea (29).
Po přečtení spotu Zpráva o plnění povinností České pošty, s.p..., kde jsem čekal shrnutí té zprávy, jsem se rozhodl dokument trochu projít. Ovšem celé to má 52 stran a tak jsem dokument nezkoumal nijak důkladně. Některé věty jsou přímo ze zprávy, jiné jsem trochu poupravil a zbytek napsal vlastními slovy.
Kniha s podtitulem O mandelince americké, která chce loupit z našich talířů od Ondřeje Sekory. Zastánce pravice upozorňuji, že odkaz vede na stránky strany demokratického socialismu, čili levicovou stranu, aby mi potom nebyl v diskusi vytýkáno, že jsem je nevaroval před zlem .
se každý jen tak nedostane. Nemluvě o tom, že jako správní linuksáci, bychom do domu ovládaného Windows servery nikdy nevlezli (jeden nikdy neví, zavřou se dveře, spadne výtah ... on ten systém konkurenci pozná :-D). Ještě, že nám dobrotivý Bill, otec Internetu, seslal web. Takže si tu návštěvu můžeme "odbýt" virtuálně a z bezpečí vlastního prohlížeče.
A bulvární perlička z wikipedie na závěr
It is rumored that the house was designed on a Macintosh.
UPDATE: Bonus na úplný závěr, vystřihovánka z papíru
Po tom, co Leoš upravil rozcestník, jsem nelenil a seznam si uzpůsobil
V anketě mi chybí graf, který zachycuje trendy v používání jednotlivých distribucí. Sice tu jeden je, ale ten zachycuje pouze absolutní čísla a pouze distribuce od roku 2000.
Právě se "bavím" prolézáním Squeaku a hledáním nějakých metod. Netuším proč, ale Smalltalk (nebo spíše Squeak) mi příliš k srdci nepřirostl. I když vidím jeho schopnosti a líbí se mi koncept image, skutečnost, že můžu změnit cokoliv a mraky dalších super vlastností, jazyk samotný mě z nějakého důvodu odpuzuje - rozhodně je mi syntakticky odporný. Svojí roli může mít i prostředí Squeaku, z něhož jsem opravdu velice "nadšený" a velice rád je používám.
Tak i já se zapojil do volebního šílenství. A to tak, že jsem si vyplnil test na idnes.cz. Jenom upozorňuji, že není třeba odpovídat na všechny otázky (což jsem nejdříve nevěděl). Je to dobře, protože na téma jako evropská ústava, jednoduše nemám názor. Vyšla mi zajímavá čísla, ostatně některé otázky byly podivné a občas jsem nevěřil svým očím, co některé strany vlastně podporují (konkrétně u legalizace mariuhany a poplatků v nemocnici jsem se moc divil).