Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem vyměnil Gentoo za Kubuntu. Až se někdo bude ptát, je to jenom proto, že mě nebavilo čekat na dokončení nějaké té kompilace. U mě na desktopu prostě nic jako stabilní množina software není (a už od používání Slacka jsem si to měl uvědomit) . Zdárně jsem prošel všemi nástrahami, které jsem si při instalaci sám položil a a nakonec překlopil i nastavení systému tak, že až na daleko hezčí nastavení fontů a jinou dekoraci oken nepoznám prakticky žádný rozdíl.
Zbývá poslední problém a to je použité téma KDM. Nikoho z těch, kteří můj počítač také občas používají nedonutím, aby svoje jméno vypisoval. Oni jsou zvyklí se přihlásit dvojklikem na ikonku. A tady je problém, Kubuntu obsahuje nějaké super téma, které ovšem takovou vymoženost, jako ikony uživatelů neumí. Jaké téma bych měl zvolit? Nevíte o nějakém vhodném?
Tiskni
Sdílej:
gcc
a spol, ale apt-get
to jistí. Možná, kdyby někdo přidal do easyubuntu ještě záložku development.
distcc
a mohl bys mít Gentoo forever "má moře (co moře, oceán) balíčků"No v Archu máš ArchLinux User-community Repository (AUR) kam může přispívat PKGBUILDy úplně kdokoliv a z něj vycházející repozitář community (o který se starají Trusted Users). IMHO je tohle výborný koncept, mnohem víc to sbližuje komunitu uživatelů s developery (než jak jsem byl tomu zvyklý třeba u Gentoo). Sice toho v Archu vskutku není tolik jako v Debianu (také je to mnohem mladší distribuce), ale AUR a community repozitář to víceméně vynahrazují.
import
em.
DISPLAY=:0 import screen.png
UseTheme=true
na
UseTheme=false