Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak taj zase necham proteci par myslenkovych pochodu.
Tudle tu padla zminka o distribuci instalovane z torrentu. Urcite by to nebyl problem udelat, byla by to cool vychytavka, ale prakticka hodnota by se limitne blizila nule. Spis by se mi libila nejaka distribuovana databaze jabber uctu. Komunikacni klient by tak ziskal urcitou imunitu proti vypadku serveru alespon pro zahajeni komunikace ze sve strany. Navic by se mohla v te distribuovane databazi kumulovat data o uzivatelich, neco jako je profil uzivatele u ICQ. Mohlo by to tedy slouzit jako socialni komunikacni sit a ne jen jako stroha vymena zprav. Urcite by to byla vyborna vec, skarohlidi by si ji samozrejme mohli vypnout.
Vrta mi hlavou, jestli existuje nejaka verze raidu, ktera dokaze na dvou discich udelat raid0 i raid1 dohromady. Tedy tak, ze by se pri zapisu na to pole dvou disku data ulozila po polovine na kazdy disk dvounasobnou rychlosti jako u raidu0 a nekdy pri malem vyuziti diskoveho subsystemu se dokopirovala a ozrcadlila jako u raidu1. Bylo by to uplne idealni pro ty uzivatele, kteri chteji mit dvounasobnou rychlost pri cteni a zapisu velkych souboru a zaroven mit vsechny data dvakrat. Samozrejme by nemohlo vypadnout napajeni pred duplikaci dat, ale kdo stale nema UPS, dobre mu tak.
Mam rad svuj papirovy diar. Prechod na online verzi dostupnou vsude na Zemi s mnoha naprosto zbytecnymi vlastnostmi selhal. Diar stejne mam vsude s sebou, propiskou naskrabu poznamku za pet vterin a nemusim nikde nic klapat. Vrchol trapnosti je, kdyz nejaky hi-tech primitiv skrabe poznamku paratkem do sveho pocketpc, vubec mu to nejde a protistrana musi laskave cekat nez se mu to podari dopsat. Stejne tak nechapu hyperduper mobilni telefony s milionem funkci. Docela smesne na me pusobilo, kdyz se v praci delnici na dilne predhaneli ve vlastnostech svych telefonu za mnoho tisic korun a sem tam probehnuvsi sef domlouval zakazky za desitky milionu nekolik let starym krumplem. Pripominalo mi to jednu scenu z Black Books, kdy Fren strkala Bernovi novy mobil pred cumak. Osobne mi staci na mobilnim telefonu moznost volani a zprav sms, kdyz to bude mit telefonni seznam a budik, tak budu v sedmym nebi.
Prohrabaval jsem skrin a nasel lisovany CD se super hrou Duke Nukem 3D. Tu jsem si koupil nekdy pred peti lety jako vzpominku na sve mladi. Jeste doted vzpominam na dokonalou hratelnost v sitove hre sesti hracu ve skolni ucebne. Honili jsme kosticky v rozliseni 320x240 a k tomu nam stacila 486 na 66 MHz s 8 MB RAM. Ja jsem si pak sehnal 486 na 100 MHz s 16 MB RAM, takze jsem si mohl dovolit i hru v 640x480. Ve vyssim rozliseni se to uz trhalo. Duke me opravdu bavil. Taky jsem nainstaloval dosbox a zahral si UFO: Enemy Unknown. Stale naprosto perfektni hra s genialni hratelnosti.
Zacinam pred zimou shanek pokryvku hlavy, zajimalo by me kde se da v Praze sehnat klasicka baretka s antenkou od firmy TONAK (TOvarna NA Klobouky). Taky jsem si poridil snowboard, v zivote sem na nem nestal, takze se zas jak maly tesim na snih.
Dnes sem si skocil k Pinkasom, jejich Plzen od borce vycepaka je naprosto neuveritelna. Nikde jinde jsem takovou penu krome firemni nalevny v arealu plzenskyhu urquellu nevidel. Jako smetana. Plzen piju rad, piju ji pro chut. Fakt nechapu lidi, co pijou kvuli okoli nebo kvuli tomu, aby se motali. Nepiju tvrdy chlast, protoze je to humus. Teda vlastne obcas si dam tocenou Kofolu s citrusovym Fernetem.
Nejak se mi tu nelibi rozpolozeni lidi. Tudle jsem byl v nemecku se strejcem na statku, kde o nedeli ma pani domaci restauraci, prijdou tam lidi z vesnice, normalne se spolu bavi, vsichni se tak nejak znaj a jsou v pohode. Tady se nikdo s nikym nezdravi, vsichni cumej do zeme, co nejrychlejc se dostat domu, zavidej si i nos mezi ocima a nejradsi by se zase rozveseli po lampach. Ale pomalu se to zacina zlepsovat, jeste tak pet generaci a snad tu budou zit i normalni lide.
No uz je tenhle zapisek dlouhej i na me, takze si nejaky myslenky necham na priste. Jeste bych rad podekoval mejm ctenarum za nejak moc vysoky hodnoceni myho minulyho blogu
Tiskni
Sdílej:
Ledaže by někdo vymyslel nějakej interface přímo k mozku, aby se ty myšlenky daly ukládat nějak přímo a klidně i do toho pdačkaNo pokud si dobře pamatuju, tak už něco takového existuje. Chlápek na něco myslel a text se tisknul na obrazovku počítače
Co sakra máte proti PDAčkům. Já jsem zjistil, že pro mě je to jediný způsob jak nezapomenout například na návštěvu u lékaře, kterou mám za dva měsíce. Lze namítnout, že si to můžu napsat do papírového diáře, nebo do kalendáře na stole. Jenže když není po ruce, tak je jediná možnost si to napsat na papírek a později doplnit. Do té doby, ale většinou papírek ztratím.
Jinou možností je používat normální papírový diář velikosti Palma, ale do něj se toho bohužel moc nevejde.
Jo a závidím lidem s dobrou pamětí, co žádné umělé pomůcky nepotřebují. Ja používám Palm, mám v něm naklofaný všechno (od rozvrhu, po pravidelnou úterní hospodu) a jsem spokojený. Navíc v mrazivých dnech poměrně člověk ocení jízdní řády MHD a podobné věci.
nadruhou stranu je poněkud trapné když někdo zadává do PDAčka krátkou poznámku, zatím co ten druhý jí má už v diáři dávno naškrábanou. S názorem na chytré mobily zcela souhlasím, aneb zkoušeli jste někdy používat počítač pouze pomocí numpadu .
Ono v tom palmu je fajn taková jedna věc: Malování. Prostě se to načmárá a později řeší (pokud je to něco dlouhodobějšího). Pak je ještě druhá možnost: diktafon.nadruhou stranu je poněkud trapné když někdo zadává do PDAčka krátkou poznámku, zatím co ten druhý jí má už v diáři dávno naškrábanou. S názorem na chytré mobily zcela souhlasím, aneb zkoušeli jste někdy používat počítač pouze pomocí numpadu
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free