Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rovněž ale takové tvrzení nemá žádný dopad na náš praktický život, ergo je poněkud k ničemu.No že tvrzení o existenci Boha nemá "žádný dopad na náš praktický život" je velmi odvážné... tvrzení.
Jestli "duše" (čili "operační systém") mozek nějak opustila, to je irelevantní a nesmyslná otázka, protože fakt to nezměníZe to nezmeni fakt, ze je clovek telesne mrtvy, to jo. Ale to jeste neznamena, ze to musi byt nesmyslna ci irelevantni otazka. Problem spis je, kdyz nekdo nekomu (i)relevantnost te otazky vnucuje.
Co se týče boha, je zcela logické předpokládat že neexistuje, dokud nějakým způsobem nezasáhne do života smrtelnýchPředpokládáte tedy, že nezasáhne, nezasahuje a nezasahoval. Ten předpoklad s vámi ale mnoho lidí sdílet nebude.
a navíc, pokud je to opravdu bůh, existuje zcela mimo náš vesmír.Takto boha (nebo Boha?) definuje kdo?
Předpokládáte tedy, že nezasáhne, nezasahuje a nezasahoval. Ten předpoklad s vámi ale mnoho lidí sdílet nebude.Pravda, vynechal jsem zázraky... Ale ty jdou vždycky nakonec vysvětlit smysluplně v souladu s fyzikálními zákony (znáte pořad "Is it real?" z National Geographic?). Máte ovšem pravdu, že tento názor se mnou miliardy pobožných lidí nesdílejí. Jsou tu ale ještě spousty věřících, kteří tvrdí že bůh "tam" jen tak sedí a nic nedělá, navíc jsou také miliardy lidí věřících raději přírodním vědám.
Takto boha (nebo Boha?) definuje kdo?Zde jsem možná trochu přestřelil, v náboženstvích se nevyznám. Každopádně například křesťanská církev "odsouvala" boha podle toho, kam už se člověk podíval a lakonicky prohlásil "Tady není!" a vzhledem k tomu, že už teleskopy obsáhneme relativně velkou část vesmíru, nedivil bych se tvrzení o existenci boha v jiné dimenzi, mimo náš vesmír..
Pravda, vynechal jsem zázraky...No, mimo zázraky jde také o spoustu dalších "věcí". Třeba i o takové přírodními vědami poněkud těžko postižitelné pojmy pravda, láska, spravedlnost atd.
Ale ty jdou vždycky nakonec vysvětlit smysluplně v souladu s fyzikálními zákonyNo, to si myslíte vy. Nebo v to spíše věříte.
navíc jsou také miliardy lidí věřících raději přírodním vědám.Miliardy asi ne, myslím, že tak nanejvýš 200 milionů. Správně jste poznamenal, že oni také věří. To je důležité, i když si to někteří neradi přiznávají. A jinak těchto materialistických/pozitivistických ateistů kvapem ubývá, i v České republice. Jejich éra, řekl bych, skončila postmodernismem. Bohužel to k některým přírodním vědcům ještě nedorazilo. Jinak jeden francouzský filosof v 70. letech prohlásil, že 21. století bude náboženské nebo nebude. Myslím, že měl pravdu.
nedivil bych se tvrzení o existenci boha v jiné dimenzi, mimo náš vesmír..To by nemělo nic společného s křesťanstvím.
...prohlásil, že 21. století bude náboženské nebo nebude.
A měl pravdu. Je obojí.
Miliardy asi ne, myslím, že tak nanejvýš 200 milionů. Správně jste poznamenal, že oni také věří. To je důležité, i když si to někteří neradi přiznávají.Fascinuje mě, s jakou lehkostí si lidé dokáží vycucat z prstu jak čísla, tak i psychologický profil svých ideologických odpůrců, aby je potom mohli pěkně zpražit.
No, to si myslíte vy. Nebo v to spíše věříte.Věřím, že to jde vysvětlit. Ostatně pojmy jako pravda, láska či spravedlnost jsou již vědecky dobře popsány a teorie jsou i experimentálně ověřeny, nejen na lidech. Přesto se nebráním změnit na ně názor, pokud existuje jiná, experimentem ověřitelná teorie. Buďto si počkám na její ověření, nebo ji ověřím sám.
Správně jste poznamenal, že oni také věří. To je důležité, i když si to někteří neradi přiznávají.Je jasné, že věda-materialismus je také jakási víra, neboť člověk věří,že se rozsvítí lampa když stiskne vypínač, že jeho auto nastartuje když otočí klíčkem a že když napíše do terminálu df -h tak se dozví kolik má volného místa na disku.
Věřím, že to jde vysvětlit. Ostatně pojmy jako pravda, láska či spravedlnost jsou již vědecky dobře popsányNevšiml jsem si, že by byly popsány "dobře"... Asi máme každý jiné nároky na kvalitu.
Je jasné, že věda-materialismus je také jakási víra, neboť člověk věří,že se rozsvítí lampa když stiskne vypínač, že jeho auto nastartuje když otočí klíčkem a že když napíše do terminálu df -h tak se dozví kolik má volného místa na disku.Ne, to je něco jiného, to předpokládáte na základě zkušenosti nebo nějaké předávané tradice vědění. U vědy jde o víru v nezadržitelný pokrok, světlejší zítřky díky vědecké pravdě, která nemůže vývojově selhat apod.
Jediná situace, kdy může vědecky smýšlející člověk slepě "věřit" svým předpokladům, je těsně před tyto předpoklady ověřujícím experimentem.Jiný diskutující vás už upozornil, že ti "vědecky smýšlející lidé" také nejsou tak úplně schopní dostát očekáváním. Děláte z nich jakési nadlidské hrdiny (kvalitnější lidi než věřící), kterými ale nejsou.
Po tomto experimentu jim potom může věřit minimálně s rezervou. Oproti tomu nábožensky smýšlející člověk slepě věří své teorii,Náboženství nemá žádné "teorie".
i když je nejedním experimentem vyvrácena, a hledá argumenty pro svou víru, nejlépe v podobě experimentálně neověřitelných předpokladů, které, narozdíl od samotné víry, opravdu nemají vliv na praktický život.Na "praktický život" určitě mají, protože věří-li v to miliardy lidí, pak to vliv prostě má už tímto faktem. S tím nic nenaděláte, ani kdybyste se se svým materialismem na hlavu stavěl. Je mi líto.
Kdyby totiž měly, bylo by je možné experimentálně ověřit....Tohle je právě vaše víra v materialismus, resp. pozitivismus.
Nevšiml jsem si, že by byly popsány "dobře"... Asi máme každý jiné nároky na kvalitu.
Ne, to je něco jiného, to předpokládáte na základě zkušenosti nebo nějaké předávané tradice vědění. U vědy jde o víru v nezadržitelný pokrok, světlejší zítřky díky vědecké pravdě, která nemůže vývojově selhat apod.A nepředpokládáte vy existenci boha na základě nějaké předávané tradice vědění? A netvrďte mi, že jste boha cítil od narození, i když jste ještě nevěděl co to je. Kdyby k vám tu představu někdo nesdělil, na boha by jste ani nepomyslel.
Jiný diskutující vás už upozornil, že ti "vědecky smýšlející lidé" také nejsou tak úplně schopní dostát očekáváním. Děláte z nich jakési nadlidské hrdiny (kvalitnější lidi než věřící), kterými ale nejsou.Proto jsem také napsal chytrý vědecky smýšlející člověk. Věda nikomu nebrání změnit názor, pokud původní teorii experiment nepotvrdil. Vědec, který výsledek experimentů ignoruje, může při dalších vědeckých úvahách tvrdě narazit (znáte z českého intenetu člověka jménem Zephir?)
Náboženství nemá žádné "teorie".
Na "praktický život" určitě mají, protože věří-li v to miliardy lidí, pak to vliv prostě má už tímto faktem. S tím nic nenaděláte, ani kdybyste se se svým materialismem na hlavu stavěl. Je mi líto.Opravdu? Takže kdyby všemocný Bůh neexistoval, nebo náhle přestal existovat, co by se změnilo mezi všemi těmi věřícími? Jak by to vůbec poznali, když je Jeho existence neprokázatelná?
Nejsou vědecky, například z pohledu neurofyziologie, vysvětleny o nic lépe než v libovolné "duchovní" představě.Srovnáváte nesrovnatelné. To jsou úplně jiné postupy uvažování.
To, že vám připadá, že je vaše víra vysvětluje lépe, není na rozdíl od vědeckých dat přenositelným faktem.Přenositelné v jakém smyslu?
Možná. Někteří třeba zase na základě zkušenosti.Ne, to je něco jiného, to předpokládáte na základě zkušenosti nebo nějaké předávané tradice vědění. U vědy jde o víru v nezadržitelný pokrok, světlejší zítřky díky vědecké pravdě, která nemůže vývojově selhat apod.A nepředpokládáte vy existenci boha na základě nějaké předávané tradice vědění?
A netvrďte mi, že jste boha cítil od narození, i když jste ještě nevěděl co to je. Kdyby k vám tu představu někdo nesdělil, na boha by jste ani nepomyslel.Nevím, kde berete tu jistotu. Lidé z nevěřících rodin přicházejí do kostelů z dobrých důvodů. Nikdo je k tomu nevede, spíše odrazuje, ale oni sami si na Boha rozpomenou.
U vědy nejde o žádnou víru v nezadržitelný pokrok či světlejší zítřky! U vědy jde o víru v lidskou schopnost vysvětlit jevy kolem nás, pochopit je hlouběji než omezenou představou jejich tvůrce.To se nijak nevylučuje s vírou v nezadržitelný pokrok či světlejší zítřky. Právě naopak. A nebraňte se tomu, to je přesně to, v co vy věříte. Akorát jsem zvolil slovíčka, která se vám nemusí líbit.
Ach tak, a kolik takových je? A jsou vždy "chytří"? Tu "chytrost" jim poskytuje či garantuje co? Vědecké poznání bohužel asi ne... A co chytří nábožensky smýšlející lidé - náboženští reformátoři? To je nesmysl, který se vám nehodí do krámu, že?Jiný diskutující vás už upozornil, že ti "vědecky smýšlející lidé" také nejsou tak úplně schopní dostát očekáváním. Děláte z nich jakési nadlidské hrdiny (kvalitnější lidi než věřící), kterými ale nejsou.Proto jsem také napsal chytrý vědecky smýšlející člověk.
Opravdu. Náboženství totiž není věda.Náboženství nemá žádné "teorie".
Opravdu?
Mě vznik světa stylem "budiž světlo!" připadá jako teorie.Opakuji, že náboženství není jen kosmologie.
Také se to dříve běžně vykládalo na školách, jako teorie.Na jakých? Komunistických? No to pak potom jo.
A mírně řečeno, z mého pohledu je to představa poněkud "přitažená za vlasy".Mně se zdá, že tu představu neodmítáte na základě znalostí o náboženství, které evidentně nemáte (myslím, že jste to jinde sám přiznal), ale na základě neznalostí. To mírně řečeno není vědecké.
Opravdu? Takže kdyby všemocný Bůh neexistoval, nebo náhle přestal existovat, co by se změnilo mezi všemi těmi věřícími?Z hlediska věřících tato úvaha nemá smysl, protože lidé existují díky Bohu či jeho existenci a on je smyslem jejich života.
Jak by to vůbec poznali, když je Jeho existence neprokázatelná?Že je neprokázatelná si myslíte vy. Věřící (alespoň velká část) mají jiný názor. Teisté nejsou agnostici.
Na jakých? Komunistických? No to pak potom jo.Dejte si pohov, to oblíbené předhazování komunistů ateistům, jak činí někteří věřící v diskuzích, je trapné a ubohé. Jste s tím akorát k smíchu :-P
Přenositelné v jakém smyslu?V tom smyslu, že jej můžete aplikovat nejen na lidi, ale že platí také pro primáty, ptáky a spoustu dalších živočichů. Že jej můžete použít pro cílenou propagandu, nebo při návrhu umělé inteligence. Ostatně, jak vnímáte umělou inteligenci? Je to stále Boží vůle? A co připojení mozku opice k počítači? To už se dnes provádí, myslím že za pár let jistě někoho napadne těch mozků propojit víc a vytvořit jakýsi cluster
Možná. Někteří třeba zase na základě zkušenosti.Zkušenosti z čím? Stejně jim to musel někdo sdělit. Stejně jim někdo nejméně jednou řekl, že "tam nahoře někdo/něco je" ... Člověk nejde do kostela s tím, že si tam koupí cigára. Moc dobře ví, že ho postavili nějací lidé kvůli jakémusi Bohu.
A nebraňte se tomu, to je přesně to, v co vy věříte.A co když věřím v zánik lidstva, způsobený právě nevhodným použitím získaných vědomostí? Neškatulkujte.
Na jakých? Komunistických? No to pak potom jo.
To mírně řečeno není vědecké.Máte pravdu. Hodnotím náboženství jen dle selského rozumu. To mi ovšem i přes nedostatek vědomostí dává zcela jiný pohled - pohled nevěřícího. Je to jako když přijdete na sraz prodejců firmy Amway. Nestačíte se divit
Že je neprokázatelná si myslíte vy. Věřící (alespoň velká část) mají jiný názor.A co ji tedy prokazuje? To, že dýchám? To že venku zpívají ptáci? To že se střídá den a noc? Že říkám pravdu, či to že pociťuji lásku? Každou z těch skutečností lze velmi přesně vědecky zdůvodnit.
V tom smyslu, že jej můžete aplikovat nejen na lidi, ale že platí také pro primáty, ptáky a spoustu dalších živočichů.To je užitečné jen pro ty, co nedělají rozdíl mezi člověkem a zvířetem.
Že jej můžete použít pro cílenou propagandu, nebo při návrhu umělé inteligence. Ostatně, jak vnímáte umělou inteligenci? Je to stále Boží vůle?Popravdě nevím, každopádně ale vím, že je to vůle lidská.
Zkušenosti z čím?S Bohem, resp. s jeho projevy.
Stejně jim to musel někdo sdělit.Myslím, že to není nezbytně nutné.
Stejně jim někdo nejméně jednou řekl, že "tam nahoře někdo/něco je" ... Člověk nejde do kostela s tím, že si tam koupí cigára.Vzhledem k tomu, jaké vědomostní nedostatky mají dnešní, především mladí, lidé o náboženství (viz dítka na základních školách, kterým nic neříká jméno Ježíš, kromě kletí, samozřejmě
A co když věřím v zánik lidstva, způsobený právě nevhodným použitím získaných vědomostí?Důležité je to slovíčko "nevhodné". Vy věříte v pokrok, tedy ve vhodné použití.
Neškatulkujte.Neškatulkuji o nic víc než vy.
Psal jsem o školách ve středověku. Tehdy se Genesis vykládala stejně vědecky, jako dnes vykládáme Darwinovu teorii o vzniku druhů. Názor na to, co je lépe experimentálně potvrzeno, si utvořte sám.Nezlobte se, ale ani ve středověku se stvoření v Bibli nevykládalo jako teorie. To opravdu ne. Ve středověku navíc vůbec neexistovala moderní věda. Překvapující, že?
A to vám, jako člověku, který se zde prezentuje jako přísně vědecky smyšlející, nevadí nepoužívat vědecké metody? Nebo je používáte jen tehdy, kdy se vám to hodí? Tedy opět demagogie?To mírně řečeno není vědecké.Máte pravdu.
Hodnotím náboženství jen dle selského rozumu.Hm, selský rozum je taková ošemetná věc. Kde jsou ty vaše teorie a experimenty? Ty do toho selského rozumu moc nezapadají, že? Už ten selský rozum někdo popsal nebo změřil? Ne? No, ono to možná ani nejde, protože (nebo právě proto?) nic jako selský rozum vlastně neexistuje, ne?
To mi ovšem i přes nedostatek vědomostí dává zcela jiný pohled - pohled nevěřícího.To vám hlavně dává pohled demagoga. Jen ten se totiž bude tvářít, že může objektivně či spravedlivě odsoudit něco, co nezná.
Je to jako když přijdete na sraz prodejců firmy Amway. Nestačíte se divit...čímž jste potvrdil mé obavy.
A co ji tedy prokazuje?O projevech Boží existence jsme se už bavili, ne? I to, že tady spolu diskutujeme, je konečně jeho projevem.
To, že dýchám? To že venku zpívají ptáci? To že se střídá den a noc? Že říkám pravdu, či to že pociťuji lásku? Každou z těch skutečností lze velmi přesně vědecky zdůvodnit.To už jste psal, a já už jsem vám psal, že nelze.
To jen dokazuje, že víra není věda.Ano, víra jako náboženství skutečně není věda. Proto prosím žádné teorie, žádné experimenty.
Víra, ať už říkáte co chcete, vznikla z důvodu nepochopení přírody,Ať už říkám, co chci? Takže vy tomu vulgárnímu pozitivismu věříte a basta? No dobrá. Ale o kosmologii jsme se už také bavili, ne? Víte alespoň, co ten pojem znamená? Podívejte se do encyklopedie. Nebo se raději spolehnete na selský rozum?
jako vysvětlení, ke kterému se nechodí daleko. Věda vznikla z důvodu touhy po pochopení přírody.Takže věřící netoužili pochopit přírodu? Nebo náboženství "vzniklo" z toho samého důvodu, co věda?
I za cenu, že zkoumání bude trvat věčně, a k úplnému "vysvětlení" nikdy nedojdeJako materialista přece nemůžete říci, že nikdy nedojde! To tvrdí věřící.
To je užitečné jen pro ty, co nedělají rozdíl mezi člověkem a zvířetem.Vy si snad myslíte, že zvířata jsou méněcenná? Že nemá cenu se jimi zabývat, jejich chováním? V okolní, nám dostupné přírodě je mimo nepředstavitelného množství jiných věci obraz člověka, jako ukázka zlomku stabilních stavů, ke kterým evoluce v daných podmínkách konverguje. Některé druhy chování, jako davové šílenství, organizace společnosti, strach či agrese jsou tu stovky milionů let. Jiné druhy chování, jako například přátelství, láska či komplikované rituály jsou tu jen pár desítek milionů let. Některé věci jsou tu kratší dobu. Možná tu byly dříve, mnohem dříve, možná i přímo tady, ale jejich nositelé přestali existovat z jiných důvodů. Ani taková teorie není v rozporu s vědou.
Popravdě nevím, každopádně ale vím, že je to vůle lidská.Takže jaký je váš názor na lidskou vůli? Je to "odnož" vůle Boží? Nebo to je výsledek deterministických procesů? Já si myslím, že je to nevyhnutelný důsledek evoluce, dostatečné diverzity a správných podmínek. Opravdu jsou to příčiny a důsledky. A člověk se navíc nechá lehce naprogramovat, zvláště je to patrné ve větších "stádech". Jako stroj, chovající se zcela deterministicky - i takový závěr lze utvořit z pohledu na lidský život. Jako každý jemný informační stroj, i člověk pochopitelně šumí, a šum je tím více patrný, čím podrobněji a přesněji člověka sledujete. A tím méně je deterministický.
S Bohem, resp. s jeho projevy.Jak definujete projev Boha? Není to jen pocit projevu Boha? Není to náhodou jenom tak, že člověka už nic jiného nenapadlo, protože "blesková" analýza a konfrontace se všemi známými informacemi by mu trvala příliš dlouho - dokonce možná déle než celý jeho život? Někteří jsou někdy prostě jen líní, někteří mají pro svou příčinnou "substituci" dobrý důvod... Zatím všechno s čím jsem se setkal, a co mi vyprávěli lidé, se dalo bez sebemenších problémů vyložit jako výsledek řetězce příčin a následků. Dokonce i to, co píšou v bulvárních plátcích
Důležité je to slovíčko "nevhodné". Vy věříte v pokrok, tedy ve vhodné použití.To "slovíčko" jsem použil pro to, abych to vyjádřil lidsky, vzhledem k sobě. Když půjdu k VN trafu a oběma rukama sáhnu každou na jinou fázi, nevhodně jsem použil VN trafo. To ovšem nevylučuje užitečnost té události - třeba potom zavolají koronera, aby mě z toho seškrábal, než to zase zapnou, a mezitím někdo narazí do toho VN vedení z ultralightem a díky mě to přežije
Neškatulkuji o nic víc než vy.Za tím možná bude nedorozumění. Vám připadá můj pohled na svět omezený, protože si myslíte, že člověk jako já se musí řídit pravidly, kterými se já řídit nemusím. Naprosto stejný pocit mám ale také já z vás, protože mi váš pohled na svět "s Bohem" připadá omezený, připadá mi, že se vy řídíte nějakými svazujícími pravidly. Realita obsahuje ale mnohem větší množství možností. Omezené není ani jedno, to se nevylučuje, naše mozky jsou přece odděleny!
Ve středověku navíc vůbec neexistovala moderní věda. Překvapující, že?Jste si tím jistý? Kdy začala existovat moderní věda? S objevem integrálního počtu? S objevem evoluce druhů? Nebo snad až s kvantovou mechanikou? Nebylo to náhodou tehdy, když se kdosi podíval na nebe a pokusil se zmapovat pohyb objektů na něm pomocí zářezů do dřeva či obrázků na kameni, aby ověřil svou teorii fungování ročních období pomocí experimentu? Mám ten dojem, že k tomuto nedošlo příliš nedávno, tedy alespoň v měřítku historie lidstva.
A to vám, jako člověku, který se zde prezentuje jako přísně vědecky smyšlející, nevadí nepoužívat vědecké metody?Jak se mám domluvit s člověkem, kterému nerozumím? Pokusím se použít co nejvhodněší termin, použít již nabrané informace. To možná není vědecká metoda, je to ale lidská metoda. "Máte pravdu" už asi nemá váhu, nejen že mě odmítáte pochopit, ale ještě mě taháte za slovíčka.
No, ono to možná ani nejde, protože (nebo právě proto?) nic jako selský rozum vlastně neexistuje, ne?No on ten "selský rozum" je také terminus technicus. Když sedlák čumí na UFO, co mu přistálo na dvoře, přemýšlí asi takto: kolik slepic ta věc asi rozplácla? Je to pokus o co nejlepší extrapolaci aktuální situace, která je v možnostech inteligence a vědění člověka. Ten termín navíc zahrnuje to, že i taková extrapolace, realitě vzdálená představa, může být užitečná - to UFO stejně zase odletí, nebo ho odtáhnou za humna a pán domu bude aspoň vědět, kolik sousedů může pozvat na drůbeží hostinu. Ostaně dle mého - co se realitě vzdálených představ týče - náboženství je (ale jen občas) velice užitečná věc
To vám hlavně dává pohled demagoga. Jen ten se totiž bude tvářít, že může objektivně či spravedlivě odsoudit něco, co nezná.Já nic neodsuzuju. Jenom vám říkám svůj názor. Vy mi zase říkáte svůj. Ve spoustě věcí ne neshodneme, v něčem se zase shodneme. Žádná univerzální pravda neexistuje. Takový prodejce Amway se má moc dobře a rozhodně se mu to prodávání nebudu snažit vymluvit, pokud mě s tím nebude otravovat každý den
O projevech Boží existence jsme se už bavili, ne? I to, že tady spolu diskutujeme, je konečně jeho projevemTo se nedá říct. Tomu můžete pouze věřit. Já zase můžu věřit, že s vámi diskutuji proto že si to přeje Velký Zelený Křečopažout, nebo Agrajag. O tom se můžeme přít donekonečna. Mezitím ale může přijít někdo třetí, analyzovat vědeckými metodami nastalou situaci a vypracovat protokol, ze kterého bude jasně vyplývat deterministická podstata řetězce událostí, které vedly k této diskusi. To má rozhodně větší cenu, než pouhý názor, jakkoli pevně vyslovený.
To už jste psal, a já už jsem vám psal, že nelzeJakto že nelze? Nejde snad změřit tlak vzduchu? Nejde označkovat ptáky, aby se dalo zjistit kde zimují a kdy přilétají? Nejde prozkoumat jejich mtDNA, aby se zjistilo jak starý je jejich druh? Nejde z hlediska psychiatrie či neurofyziologie přesně zdůvodnit proč mozek musí udržovat přenašeče v rovnováze, proč člověk hledá společnost a naplnění? Všechno jde změřit, naprosto vše, co je hmotné. A "duše" je závislá na hmotě, jak prokázalo nemalé množství experimentů. Otázka zní, zda naměřeným datům budete věřit vy, i když z pohledu zvenčí ten váš názor není až tak důležitý, není totiž objektivní, stejně jako můj názor. Objektivní jsou pouze ta data.
Ať už říkám, co chci? Takže vy tomu vulgárnímu pozitivismu věříte a basta?Tak co vedlo ke vzniku náboženství obecně? Máte na to názor? Z kolika věřícími se ve svém názoru shodujete? Vy té vulgární náboženské představě prostě věříte a basta? Tak vyslovte svůj názor. Já věřím tomu, co se našlo v hrobech
Takže věřící netoužili pochopit přírodu? Nebo náboženství "vzniklo" z toho samého důvodu, co věda?Věřící rozhodně toužili pochopit přírodu, stejně jako vědci, ostatně vědci byli často zároveň věřící ne? Jeden rozdíl by tu ale byl. Věřící v některých situacích nakonec rezignuje, zpravidla potom věří, že to pochopil. Když mu vyvraží rodinu, řekne si "á, to je Boží vůle, nedá se nic dělat, v nebi/tam jinde je jim lépe" . Vědec oproti tomu věří, že je pořád ještě co chápat, co zkoumat, že je tu stále něco, co nepochopil, co si vyžaduje výzkum. Vědec zkoumá každý aspek reality, jako detektiv. Dokud na to nepřijde, nemá klidné spaní. Hromadí informace. Snaží se co nejvěrněji popsat realitu, představit si ji. Ve výsledku dospěje mnohem dál v pochopení světa - to se jednoduše a zcela objektivně dá vyvodit z toho, že na těchto informacích se dá dále stavět a nakonec třeba nalézt existenci geneticky podmíněné mentální poruchy, která způsobuje neutuchající chuť zabíjet ... Věřící může díky víře zanechat například filosofické spisy, pokud je to chytrý věřící, plné použitelných dat, použitelných třeba v sociologii nebo psychologii. Nesmí ale neustále předpokládat, že vše je vůle Boží, musí přemýšlet alespoň částečně "materialisticky", v příčinách a důsledcích.
Jako materialista přece nemůžete říci, že nikdy nedojde! To tvrdí věřící.Opakuji, že se neřídím nějakými malichernými pravidly. Materialismus ostatně nevylučuje ani víru v Boha, nebo snad ano? Důkazem jsou například NP problémy. Experimenty naznačují, že nejvíce informací je v šumu. V dokonale náhodných číslech. V šumu je také fraktální struktura, analýzou dokonalého šumu dostaneme jen informace, které jsou připraveny na další analýzu, a tak můžeme analyzovat donekonečna, dokud bude generátor náhodných čísel fungovat (i když je tu i možnost, že čísla nejsou dokonale náhodná - potom je samozřejmě množství dat také konečné). Některé "kódy světa" jsme již rozluštili. Některé ještě rozluštíme, než zanikneme, ať už jako jedinci nebo jako celé civilizace. Některé nerozluštíme nikdy, ani kdybychom se na hlavu stavěli. Vidíte, jaké teorie jsou pořád zcela v souladu s vědeckými poznatky dneška?
vim ~/.emacs
DJC: Vy máte jen jednoho boha ? To my jich máme ... bůh pitné vody, bůh užitkové vody....
Zabuším na bránu nebeskou jak tajná policie z Inferna A celý nebe rázem strne obavou, že je to ďáblů trestná výprava Zabuším na bránu nebeskou jako legie všech rohatých Máme s Bohem zálibu společnou - moc rádi střílíme si z ostatních
On nema kam spechat, to jen my porad nekam spechamePravda, krása náboženství je v tom jak je statické. Vědecké poznání neustále někam spěje, posouvají se hranice, neustále existují nějaké fluktuace a člověk se musí držet v obraze, aby se před ostatními "ve vědu věřícími" neztrapnil například tím, že bude tvrdit že ontogeneze kopíruje fylogenezi (nebo obdobnou zastaralou teorii, třeba vyvrácenou i nedávno). Oproti tomu takový křesťan se s jiným křesťanem shodne celkem lehce, Bibli nikdo už dost dlouho nepřepisoval...
To, ze si clovek uvedomuje existenci duse nebo Boha je dano jeho vysokym stupnem vedomi a souhlasim i s tim, ze vedomi maji i nezive predmety. Take si uvedomuji, ze jak uz kdosi psal, hranice mezi zivym a nezivym je velice vagni a ma uvaha v blogu byla v tomto smeru dost odflaknuta.
Duse iluzi urcite je, pokud tu predstavu prijmes za svou, tak te bude provazet cely zivot nebo prinejmensim tak dlouho, dokud ji nezmenis za jinou. Zalezi jen na tobe, jak moc tva predstava ovlivni tve vnimani sveta a lidi se kterymi se stykas. Urcite se tim nikomu omlouvat nemusis
Nabozenstvi neni o masach, je to o vnimani sveta kolem tebe. Je to o tom, jak se srovnat s realitou hmoty, ktera se nam zda nepochopitelne nespravedliva. Zkusenost ukazala, ze je dobre prenastavit si sebestredne vnimani reality na neco, co te sice obsahuje ve tvem utrpeni, ale zaroven presahuje. Pokud je tu neco nad nami, co se o nas v jakemkoliv pripade vzdy postara, a co nas presahuje, pak se v podstate nikdy neni ceho bat. Ba co vic, ta zkusenost ukazala, ze pokud to vedomi prijmes v jakemkoliv jednani v zivote, muzes byt vnitrne stastny, at uz se ti bude dit cokoliv.
Zkusenost ukazala, ze je dobre prenastavit si sebestredne vnimani reality na neco, co te sice obsahuje ve tvem utrpeni, ale zaroven presahuje.
1. je osobni - lidska mysl snadneji prilne k teto osobni predstaveTo je právě to antropomorfní. To se mi příčí. Svádí to k představě, že vesmír je tu pro lidi. To je sice pěkná představa, mě ovšem "nenaplňuje". V kontextu toho co se na tomhle kusu kamene děje mi připadá "lidé jsou zvířata" mnohem realističtější a pochopitelnější. Z tohoto pohledu mi mj. také připadá, že mluvit o Bohu jako o osobě je právě to sebestředné vnímání světa!
2. je to pojem, jenz zahrnuje vsePravda, ovšem to mě také nenaplňuje. Představa že jakási entita-osoba stvořila vesmír je sice jednoduchá a přenosná, v podstatě se dá říct jednou větou, ovšem právě proto zdaleka není tak krásná jako mnohem komplexnější mnohoslovný popis, dokonale podchycující realitu. Krása reality je právě v její komplexnosti, nikoli v jednoduchosti. V její fraktální geometrii. Představa Boha je oproti tomu velice plochá. Nedá se o ní tak složitě přemýšlet, nedá se zdlouhavě ověřovat. Je natolik obecná, že je vlastně k ničemu. Nepostavím podle ní plachetnici na sluneční vítr, ani nevyléčím nějakou nemoc. Jen mi možná pomůže s některými psychickými problémy, velmi podobně jako psychologické antidepresivum. Nic víc, nic míň.
To je právě to antropomorfní.Není to "antropomorfní", je to "lidské", "humánní". Bůh hovořící lidským jazykem. Na tom opravdu není nic špatného.
Z tohoto pohledu mi mj. také připadá, že mluvit o Bohu jako o osobě je právě to sebestředné vnímání světa!Proto některé křesťanské feministky (a feministé) mluví o genderově neutrálním Bohu. Nakonec proč ne. Jeho samotného to nepopírá.
Pravda, ovšem to mě také nenaplňuje. Představa že jakási entita-osobaAno, "osoba". Tady právě máme tu antropomorfní představu, jenže je to představa ateistů o (křesťanském) Bohu. Představa ulehčující jim toho Boha vyvracet.
Představa Boha je oproti tomu velice plochá. Nedá se o ní tak složitě přemýšlet, nedá se zdlouhavě ověřovat. Je natolik obecná, že je vlastně k ničemu.No, do hmoty Boha nenarvete, to máte pravdu.
Nepostavím podle ní plachetnici na sluneční vítr, ani nevyléčím nějakou nemoc.Ne, ale vytvoříte pomocí ní lidskou civilizaci. Třeba tu západní, které jste i vy součástí. A to není málo, ne?
Bůh hovořící lidským jazykem.
Kterým? Čínštinou?
Tahle teorie předpokládá, že když člověku odepřeš na deset minut kyslík a tím...Přesně tak. Nebo podobný příklad - z některých vyskočí duše například po pádu z balkonu - v jedné chvíli 18letý frajer, o několik vteřin později žvatlající debilek. Člověk by si myslel, že je tím „Bohem“ prostoupen celý, a ono ne, on si sedí v několika málo buňkách v hlavě
Jsme to, co chceme byt. Kdo vi, treba je mu v jeho nove roli lepe nez byt frajirkem - priblizilo ho to k Bohu - blahoslaveni chudi duchem
Takže pokud by ti někdo vyvraždil rodinu, spokojeně by sis řekl, že je jim třeba lépe, že to tak bůh chtěl…A proč myslíš že náboženství vzniklo? Přesně proto, aby ti pomohlo srovnat se s takovou šokující událostí. Aby ses s toho nesesypal, neupadl do depresí a nespáchal sebevraždu! Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu v té době ještě nebyly
A proč myslíš že náboženství vzniklo? Přesně proto, aby ti pomohlo srovnat se s takovou šokující událostí.Nějaké prameny, doklady…? Nebo si to jen myslíš?
Pohané nemaje antidepresivNepoužívej přechodníky, když to neumíš
Nějaké prameny, doklady…? Nebo si to jen myslíš?Myslím si to. K prvním projevům náboženství patřily obětiny. Proč asi člověk obětoval jídlo, jednu z nejdůležitějších věcí v jeho životě bohům? Protože ho (nebo jeho předka) postihla velká katastrofa - nemoc, neúroda či krvelačné šelmy - a človíček, neschopný si něco tak nespravedlivého vysvětlit, vysnil si entitu která o všem vědomě rozhodla a kterou je třeba si naklonit, udržovat v dobré náladě.
„Nemaje” je jednotné číslo. V množném čísle patří tvar „nemajíce”
K prvním projevům náboženství patřily obětinyHm, musím uznat, že tohle je slušný argument.
No tak. Každý ateista není komunista, z toho by jste mohl vyrůstA kde jsem něco takového napsal? To je trochu demagogické, vkládat lidem do úst takové škaredé věci. A hlavně to vůbec není vědecké, takže na to pozor!
Tady nejde o současný výklad. Náboženství je prostě náboženství. Jak jste sám přiznal, je neměnné. To je jeho silná stránka. V různých dobách může mít různé podoby, ale principy, východiska, jádro zůstává stejné. A to jádro není jen náboženská kosmologie. Zkuste si tom něco přečíst třeba na Wikipedii.
Máte nějakou lepší, a s nálezy archeologů se shodující teorii o vzniku (nikoli současném výkladu) náboženství?
A kde jsem něco takového napsal? To je trochu demagogické, vkládat lidem do úst takové škaredé věci. A hlavně to vůbec není vědecké, takže na to pozor!Demagog jste tu vy. To vaše nenápadné asociování ateistů s komunisty je jen trapná a ubohá hra na emoce. Ale všiml jsem si vašich demagogických praktik i v jiných diskuzích na ABCLinuxu (které s náboženstvím neměli nic společného), takže co jiného od vás taky čekat :-P
Demagog jste tu vy. To vaše nenápadné asociování ateistů s komunisty je jen trapná a ubohá hra na emoce.No, komunisté se s ateisty asociovali už tím, že byli komunisty.
Ale všiml jsem si vašich demagogických praktik i v jiných diskuzích na ABCLinuxu (které s náboženstvím neměli nic společného), takže co jiného od vás taky čekat :-PTak jste si kopnul a teď se zase můžete jít schovat.
Nějaké prameny, doklady…? Nebo si to jen myslíš?Třeba když si vzpomenu na události v ne až tak dalekém příbuzenstvu před pár lety. Rodiče silně věřící svědci Jehovovi, syn budoucí FELák. Syn si v lesíku přetáhl igeliťák přes hlavu a udusil se. Tomu říkám odhodlání, protože při tomto způsobu sebevraždy má člověk spoustu času si to rozmyslet a utéct. Nejdříve byly rodiče zdrceni, ale po pár dnech najednou obrat o 180 stupňů a hle, najednou tvrdí, že on udělal vlastně dobře, že tam, kde je teď je mu mnhem lépe. Toto mi připadá jako jedna z mnoha ukázek přesně té funkce náboženství (či víry, záleží na interpretaci), kterou se tu snažíš popřít.
Toto mi připadá jako jedna z mnoha ukázek přesně té funkce náboženství (či víry, záleží na interpretaci), kterou se tu snažíš popřít.Nepopírám, že víra může v tomto mít na psychiku člověka kladný vliv. Otázka se dotýkala příčiny vzniku náboženství.
bývá někdy poznat, že štěstím nepřekypují Jak to muzes vedet? Oni to treba takhle vubec nevidi, to je jen nas empaticky pokus vykladat si jejich svet ze sveho hlediska.
Pokud by mi nekdo vyvrazdil rodinu samozrejme, ze bych to bral jako Bozi vuli, protoze ve skutecnosti nikdo nikoho nezabil - duse je vecna. Pokud vse beres z pohledu Bozi vule, pak nezalezi na tom, co se ti deje i co podniknes, protoze vse co delas je v jejim souladu. Klidne bych jim to mohl oplatit a nebo jim odpustit - rozhodnuti je na mne a at se rozhodnu jakkoliv, bude to VZDY spravne rozhodnuti. Jenze narozdil od afektovaneho cloveka, ktery prijma iluzi a vyvrazdeni sve rodiny bere jako svou osobni tragedii na kterou je jedina mozna reakce ve forme odplaty, ja tu moznost volby vnimam a jsem schopen rozhodnou se co udelam.
Jak to muzes vedet? Oni to treba takhle vubec nevidi, to je jen nas empaticky pokus vykladat si jejich svet ze sveho hlediskaProtože rozeznáš jeho rozdíl v chování vůči různým lidem. Protože když třeba jeho vlastní matce začne už lézt krkem, a potom vidíš, jak je agresivní po každém setkání s ní a uklidní se až po chvíli… Některým lidem zbyde těch šedých buněk trochu více a cítí se trapně pro svou neschopnost, stydí se, že jsou z nich tupci… Pokud bych měl takto někdy skončit, doufám, že mne nikdo nezachrání.
ve skutecnosti nikdo nikoho nezabil - duse je vecnaAha, tak teď jsi mi to všechno osvětlil
Hm, pokud smrt není žádná tragedie, proč potom sama příroda (dle tebe asi Bůh) zařídila, že se každý živočich snaží přežít? Obrovské chemické (a psychické) reakce v těle v případě ohrožení života. Proč dokáže spousta lidí podat neuvěřitelné a neopakovatelné fyzické výkony, když jim jde o život? Nějak mi to do sebe špatně sedí.
Jednoduše řečeno - tvé teorie jsou podle mne totální kravina - ale jak by řekla Anička "Dajdou" - je to můj názor, je to špatný názor
To, ze se kazdy zivocich snazi prezit je dano jeho ztotoznenim se s telem, ktere je smrtelne. Telo umira a tak dela vse proto, aby se zachranilo - je to prirozeneNo počkej, před chvílí jsem měl pocit, že dle tebe to Bůh zařídil tak, že na těle přece nezáleží, protože duše je věčná - teď to zařídil tak, že na těle záleží - jak to tedy je?
Ti lide o kterych pises, si evidentne velmi prali zitUrčitě si to přáli. Ale myslel jsem, že smrt/život jsou celkem irelevantní, protože duše je věčná. Proč si teď Bůh v jejich těle přeje nějaký trapný nedůležitý hmotný život?
ale je videt, ze te ty veci zajimaji, jinak bys to necetlNechci ti kazit radost, ale moc jsem to nečetl. Očekával jsem nějakou srandu, ale tys ten článek patrně myslel vážně. Poté jsem jen proletěl očima diskuzi a ironicky zareagoval. Pak už jsem se vracel, protože to tak činím u všech diskuzí, kde něco komentuji. Při jednom z návratů jsem reagoval ještě v tomto vlákně a samozřejmě odpovídám na reakce.
s cim se ztotoznujes ty nevim a je mi to v celku jednoJá se s ničím neztotožňuji. Já prostě jsem
Myslím, že tu diskuzi můžeme v klidu ukončit, asi by to nikam nevedlo
Duse je vecna, ale preje si zazit smrtelny pocit v tele, a tak se do nej zrodi a zapomene na svuj puvod. Psal jsem, ze telo umira, ale duse je vecna - zalezi jen na tvem vedomi s cim se budes ztotoznovat vice. Ja se ztotoznuji s dusi a tak z fyzickeho umirani nedelam tragedii, s cim se ztotoznujes ty nevim a je mi to v celku jedno.
S tím zásadně nesouhlasím. Člověk je obrovská sbírka vzpomínek, myšlenek, názorů a tužeb, sestavených do velmi složitých celků, odrážejících vesmír určitým způsobem
Tím vlastně říkáš, že člověk existuje k nějakému účelu, což je z hlediska materialismu nesmysl
Mimochodem, chápání člověka jako pouhého šiřitele semene je opravdu brutální zjednodušení, tak masivní, že už nemá s realitou nic společného
Omyl, účel, smysl, to všechno jsou v materialistickém vesmíru, řekl bych, nepatřičné pojmy - dají se sice nějak definovat, ale jenom se tím všechno komplikuje a zbytečně to svádí k podvědomé představě, že přece jen existuje nějaký hybatel, nějaká řídící logika - a to už je jen krůček k definici Boha.Vidíte, jak materialismus omezuje lidskou podstatu či přirozenost...
Celá evoluce je jen omyl, protože se díky ní lidé akorát vyvražďují a ničí si životní prostředí.Ano, evoluce je omyl, ale ne proto, že ji lidé ničí. Je to omyl ve smyslu lokálního extrému, který odporuje tendenci systému jako celku. Konkrétně řečeno entropie vesmíru roste (např. hvězdy vyhasínají, vzdálenosti se prodlužují, intentzita reliktního záření klesá), avšak život využívá energetického napětí (rozdíl potenciálů, teplot) generovaného Sluncem nebo vnitřním teplem Země a staví nové a složitější struktury (evoluce), které se svojí činností (člověk) snaží entropii snižovat alespoň ve svém okolí (např. eletrárny, doprava, knihovny, byrokracie). Avšak z dlouhodobého hlediska (nekonečna) je veškeré snažení odsouzeno k nezdaru. Proto je třeba život chránit, protože není otázka, jestli zanikne, ale jak rychle.
(Nevím, jak moc je známo, že starý dobrý Newton zanechal rozsáhlejší zápisky z alchymie než z fyziky?)Není to moc známo, pozitivisté to rádi zatajují a Newtona a další si milerádi nenápadně přivlastňují. Newton by jim za to opravdu poděkoval - byl hluboce věřícím křesťanem. Teď jen chudák rotuje v hrobě. "Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who set the planets in motion. God governs all things and knows all that is or can be done." (Newton)
Hmmm... Na to, že jsi bezcenná lidská bytost, si troufáš pronášet velmi odvážné soudy o fungování historie a času![]()
Já bych řekl, že to nemůžeš vědět.
Nebo ještě drsnější představa: Co když špičkoví fyzikové nejsou jen objeviteli fyzikálních zákonů, ale přímo jejich tvůrciTo je moc zajímavá představa. Kdysi jsem četl sci-fi povídku, ve které se civilizace ve vesmíru musely dohodnout na fyzikálních konstantách, Některé ale nesouhlasily, takže základní konstanty se při pohybu z naší do jejich části vesmíru měnily a s tím se měnilo i chování celé fyziky...
..sci-fi povídku..To je zajímavé, neměl bys bližší info?
Prijmout do zivota Boha je tak proste, protoze to jednotlivci dava radost, mir a naplneni.Radost, mír a naplnění mám taky a nemusím věřit v či uctívat něčí výmysly
Prijmout do zivota Boha je tak proste, protoze to jednotlivci dava radost, mir a naplneni.Ne nadarmo se říká, že náboženství je opium lidstva.
Mas pravdu, prijmout Boha je jako nektar, protoze razem ti je jasne vse a nezbyva ti nic jineho nez se porad vnitrne radovat.Zapomínáš jeden podstatný rozdíl mezi opiem a nektarem, a to že opium činí člověka závislým.
Prijmout do zivota Boha je tak proste, protoze to jednotlivci dava radost, mir a naplneni.To ovšem ukazuje na častý důvod přijmutí Boha do života - tímto důvodem je jakási vnitřní prázdnota, kterou člověk trpí. Ovšem tato prázdnota je často psychického, či fyziologického původu.. Člověku chybí "jeho místo na světě", cítí se osamělý, ukřivděný... možná má dokonce úzkosti či deprese. Historie ukázala, jak po katastrofách a vleklých válkách lidé inklinovali k Bohu, jak tu někdo prohlásil, jako k opiu lidstva, tišiteli bolesti. Důvod je ale právě ten psychický či fyziologický problém, který je uvnitř člověka,dá se exaktně popsat, a dokonce i v dnešní době (částečně) léčit. Ovšem víra v Boha je ta nejlevnější léčba, ale jen pro některé lidi... Já se mezi ně (zatím) nepočítám. Zůstanu věrný vědě a chemickým drogám
??I tva existence je nezvranym dukazem Bohazadny dukaz nepodavam
Tiskni
Sdílej: