Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V posledních dnech se mi hlavou honí podivné myšlenky. Možná by mi to mohlo být tzv. jedno, přesto si kladu otázku, zda má pro velkou firmu smysl vlastnit, vyvíjet a prodávat vlastní linuxovou distribuci. Vyjma toho, že by se z toho mohla stát módní záležitost.
Co jsem si poprvé přečetl zprávičku, že Oracle pokukuje po Novellu, přesněji řečeno po SUSE Linuxu, říkal jsem si, že něco takového bych čekal spíše od IBM, tj. od firmy, která má dlouholeté zkušenosti s vývojem vlastního operačního systému. Zároveň se jedná o případ, kdy by firma mohla lépe roubovat software na hardware, tj. operační systém na svou širokou škálu serverů; opominout u IBM nelze ani software – vlastní databáze, vývojové nástroje, e-learning atd.
Aniž bych otázku vyslovil nahlas, odpověď od IBM jsem dostal záhy – Linux není potřeba vlastnit, aby se na něm dalo vydělávat. Ono taky jak o tom víc přemýšlím, hi-end zákazníkům může IBM nabídnout vlastní UNIX (AIX), s vlastním operačním systémem pro low-end už se asi v minulosti dosti popálilo (IBM DOS, OS/2); navíc se takovéto firmě orientace na lidovější zákazníky dnes zřejmě nevyplatí, jak dokládá prodej divize osobních počítačů čínské Lenovo.
Při této příležitosti nemohu nevzpomenout na Corel Linux. Vzpomínáte? Roky 1999, 2000 ... všude se o tom psalo, známá softwarová firma zabývající se grafickými aplikacemi a do toho vlastní linuxová distribuce s velkými ambicemi. Na oficiálním webu Corelu dnes již o Linuxu ani zmínka ... snad jen v památku tohoto pokusu nám tu zůstala linuxová verze programu Photopaint. Sečteno a podtrženo, aniž bych to chtěl nějak více rozebírat, ono takové vlastnění linuxové distribuce může být pro velkou firmu pouhou hořkou pilulkou.
Takže co můžeme očekávat? K různých slučováním linuxových distribucí již dochází a osobně hádám, že nějaké nákupy distribucí firmami, které se Linuxem zatím přímo nezabývaly, jsou druhým krokem. Pokud mám tipovat distribuce, které nejspíše budou na prodej, pak uvádím: Mandriva, Knoppix, Xandros a Red Hat. A kdo že by je mohl koupit? Nejspíš nějací velcí výrobci počítačů a vůbec hardwaru obecně: Dell, Samsung, AMD, HP ...
A co by to mohlo přinést pro nás, uživatele? Já doufám, že jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Tiskni
Sdílej: