Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
V posledních dnech se mi hlavou honí podivné myšlenky. Možná by mi to mohlo být tzv. jedno, přesto si kladu otázku, zda má pro velkou firmu smysl vlastnit, vyvíjet a prodávat vlastní linuxovou distribuci. Vyjma toho, že by se z toho mohla stát módní záležitost.
Co jsem si poprvé přečetl zprávičku, že Oracle pokukuje po Novellu, přesněji řečeno po SUSE Linuxu, říkal jsem si, že něco takového bych čekal spíše od IBM, tj. od firmy, která má dlouholeté zkušenosti s vývojem vlastního operačního systému. Zároveň se jedná o případ, kdy by firma mohla lépe roubovat software na hardware, tj. operační systém na svou širokou škálu serverů; opominout u IBM nelze ani software – vlastní databáze, vývojové nástroje, e-learning atd.
Aniž bych otázku vyslovil nahlas, odpověď od IBM jsem dostal záhy – Linux není potřeba vlastnit, aby se na něm dalo vydělávat. Ono taky jak o tom víc přemýšlím, hi-end zákazníkům může IBM nabídnout vlastní UNIX (AIX), s vlastním operačním systémem pro low-end už se asi v minulosti dosti popálilo (IBM DOS, OS/2); navíc se takovéto firmě orientace na lidovější zákazníky dnes zřejmě nevyplatí, jak dokládá prodej divize osobních počítačů čínské Lenovo.
Při této příležitosti nemohu nevzpomenout na Corel Linux. Vzpomínáte? Roky 1999, 2000 ... všude se o tom psalo, známá softwarová firma zabývající se grafickými aplikacemi a do toho vlastní linuxová distribuce s velkými ambicemi. Na oficiálním webu Corelu dnes již o Linuxu ani zmínka ... snad jen v památku tohoto pokusu nám tu zůstala linuxová verze programu Photopaint. Sečteno a podtrženo, aniž bych to chtěl nějak více rozebírat, ono takové vlastnění linuxové distribuce může být pro velkou firmu pouhou hořkou pilulkou.
Takže co můžeme očekávat? K různých slučováním linuxových distribucí již dochází a osobně hádám, že nějaké nákupy distribucí firmami, které se Linuxem zatím přímo nezabývaly, jsou druhým krokem. Pokud mám tipovat distribuce, které nejspíše budou na prodej, pak uvádím: Mandriva, Knoppix, Xandros a Red Hat. A kdo že by je mohl koupit? Nejspíš nějací velcí výrobci počítačů a vůbec hardwaru obecně: Dell, Samsung, AMD, HP ...
A co by to mohlo přinést pro nás, uživatele? Já doufám, že jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Tiskni
Sdílej: