Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V posledních dnech se mi hlavou honí podivné myšlenky. Možná by mi to mohlo být tzv. jedno, přesto si kladu otázku, zda má pro velkou firmu smysl vlastnit, vyvíjet a prodávat vlastní linuxovou distribuci. Vyjma toho, že by se z toho mohla stát módní záležitost.
Co jsem si poprvé přečetl zprávičku, že Oracle pokukuje po Novellu, přesněji řečeno po SUSE Linuxu, říkal jsem si, že něco takového bych čekal spíše od IBM, tj. od firmy, která má dlouholeté zkušenosti s vývojem vlastního operačního systému. Zároveň se jedná o případ, kdy by firma mohla lépe roubovat software na hardware, tj. operační systém na svou širokou škálu serverů; opominout u IBM nelze ani software – vlastní databáze, vývojové nástroje, e-learning atd.
Aniž bych otázku vyslovil nahlas, odpověď od IBM jsem dostal záhy – Linux není potřeba vlastnit, aby se na něm dalo vydělávat. Ono taky jak o tom víc přemýšlím, hi-end zákazníkům může IBM nabídnout vlastní UNIX (AIX), s vlastním operačním systémem pro low-end už se asi v minulosti dosti popálilo (IBM DOS, OS/2); navíc se takovéto firmě orientace na lidovější zákazníky dnes zřejmě nevyplatí, jak dokládá prodej divize osobních počítačů čínské Lenovo.
Při této příležitosti nemohu nevzpomenout na Corel Linux. Vzpomínáte? Roky 1999, 2000 ... všude se o tom psalo, známá softwarová firma zabývající se grafickými aplikacemi a do toho vlastní linuxová distribuce s velkými ambicemi. Na oficiálním webu Corelu dnes již o Linuxu ani zmínka ... snad jen v památku tohoto pokusu nám tu zůstala linuxová verze programu Photopaint. Sečteno a podtrženo, aniž bych to chtěl nějak více rozebírat, ono takové vlastnění linuxové distribuce může být pro velkou firmu pouhou hořkou pilulkou.
Takže co můžeme očekávat? K různých slučováním linuxových distribucí již dochází a osobně hádám, že nějaké nákupy distribucí firmami, které se Linuxem zatím přímo nezabývaly, jsou druhým krokem. Pokud mám tipovat distribuce, které nejspíše budou na prodej, pak uvádím: Mandriva, Knoppix, Xandros a Red Hat. A kdo že by je mohl koupit? Nejspíš nějací velcí výrobci počítačů a vůbec hardwaru obecně: Dell, Samsung, AMD, HP ...
A co by to mohlo přinést pro nás, uživatele? Já doufám, že jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Tiskni
Sdílej: