Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
pdftk
vyšla na podzim 2006) a ačkoliv existují jisté pokusy o vzkříšení, mnohým nezbývá, než se poohlédnout po nějaké náhradě.
Náhrad existuje celá řada (o nich více třeba zase někdy jindy), zde však chci zmínit tu patrně nejjednodušší z nich – stapler. Z celé množiny myslitelných fukncí provádí pouze tu jednu, kterou má v názvu – sešívačku, dovoluji si však tvrdit, že je to právě ta činnosti nejžádanější. Program je napsán v Pythonu, využívá knihovnu pyPdf a stejně jako s pdftk se s ním pracuje v příkazovém řádku.
Užití sešívačky je opravdu snadné:
stapler cat a.pdf b.pdf c.pdf vysledek.pdf– spojí tři dokumenty v jeden.
stapler split A.pdf– rozseká dokument po stránkách (A01.pdf, A02.pdf … Axx.pdf)
stapler sel a.pdf 5 11-15 18 21-30 b.pdf 4-16 vysledek.pdf– složí výsledný dokument z vybraných stránek ze souborů a.pdf a b.pdf
stapler del a.pdf 7 15 30 vystedek.pdf– promazáním vybraných stránek vytvoří z a.pdf výsledný vysledek.pdf
P.S. Užitečné komentáře a odkazy k pdftk lze najít například zde.
Tiskni
Sdílej: