Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Očekávám, že se tam naučím dobře matematiku, i fyziku. Taky očekávám, že trochu obecější studium rozvine mé schopnosti. A mé schopnosti, myslím, že bych na všech z výběru mohl studovat.
Jenom OT otazka. K cemu pak hodlas znalosti matiky a fyziky pouzit?
Samy o sobe mi prijdou spis jako obecne obory, ktere jsou samy o sobe celkem k nicemu, ale muzes na nich dale stavet.
Cili, matiku a fyziku bych povazoval za cestu, ale ne za cil. Cilem by melo byt jejich prakticke vyuziti? Co bys pak chtel delat po skole, kde by te naucili akorat fyziku a matiku? Vyzkum? Pajdak?
Matematika a fyzika jsou fajn, ale pokud se jim neude skutečně věnovat, jsou celkem na nic* – pro obecný rozhled a praktický život jsou užitečnější humanitní obory.
*) z matiky stačí základy, logika, funkce, vědět, co jsou derivace a integraály – to se učí skorov všude, kvůli tomu nemusíš chodit na matematickou školu.
Tohle může napsat jenom člověk, který nechodil na "matematickou" školu :). Protože derivovat a integrovat potřebovat umět nemusíš, to už teď umí každá lepší kalkulačka.
Jde spíš o to vědět, že matematika, se kterou člověk skončí na střední škole, stěží dosahuje úrovně 16. století (nechápu jak si dějepisáři můžou stěžovat, že se nestihnou dostat za rok 1970 :), na "matematické" vysoké škole se v základním studiu dostanete tak do roku 1917 ! a i tak je to drsný. Já třeba beru matematiku a informatiku jen jako doplněk pro fyziku, ale myslím si, že mít aspoň představu, jak vypadají výpočty v n-rozměrných prostorech a podobně není špatné. A navíc, ve fyzice se většina té složité matematiky používá úplně běžně.
Psal jsem „vědět, co jsou derivace a integraály“ – v podstatě je ani nemusíš počítat (i když je dobré si to alespoň vyzkoušet). N-rozměrné prostory jsou taky dobré mentální cvičení – je dobré si uvědomit, že kromě 2D a 3D, které si umíme představit, máme i vícerozměrné prostory, které si sice (graficky) představit neumíme, ale princip je stejný.
Chtěl jsem tím ale říct, že pokud mu jde o obecný rozhled a nebude se těmto oborům přímo věnovat, stačí z nich úplné základy a je lepší ten čas věnovat nahlédnutí do jiných oborů, se kterými se člověk v běžném životě setkává dnes a denně (ekonomie, politika, management, psychologie…). Někdy si říkám, jak by to bylo skvělé, kdyby většina lidí ovládala ekonomii aspoň na úrovni 18. století, to bychom byli úplně někde jinde
Docela pěkné mi přijdou tyto slidy www.cs.toronto.edu/~sme/presentations/cat101.pdf.
Mj., můžu se zeptat, to se učíte kvůli funkcionálnímu programování?
ahoj,
Kecy - jaderka ani matfyz rozhodne nejsou skoly, ktere jenom "skoli".
Ja mam matematiku na FJFI CVUT, a muzu jen doporucit. Clovek dostane docela dost obecny prehled. Ale pokud chcete delat primo pocitace, asi by bylo lepsi studovat FEL nebo informatiku na MFF.
V anketě chybí možnost "Do Michelinky, tahat pneumatiky !"
to je zahrnuto v možnosti nikam
Jaderku můžu doporučit. Ale pouze pokud ti nebude vadit hodně fyziky a matiky a méně informatiky. Nevím jak je to na matfyzu, ale na fyzikálním zaměření to bude asi to samé. Co se týká náročnosti, tak podle mě na fjfi nevyhodili nikoho, kdo by o studium měl opravdu zájem, takže se nenech odradit statistikami kolik procent projde až do 3. ročníku :)
Ohledně systémů, vybírat si školu podle tohoto je fakt divný, tak mě nikdo nenutil dělat nic na windows, naopak je na spoustě počítačů je dualboot win-lin. V programování se tam první rok dělá Pascal, ale pro získání započtu bral dokonce i skripty v PHP prostě cokoli trochu složitějšího. Celkově můžu říct, že jsem nikdy nic jiného než C\C++ nepotřeboval.
hodně matiky a fyziky mi nebude vadit. A ohledně těch systémů, to není rozhodně důležité k výběru, možná to vyznělo jinak
ehm ehm, v podstate mas pravdu, ale to "mel o studium opravdu zajem" je dost zavadejici ;)) ....mit o studium zajem totiz na fjfi (pokud nejsi od narozeni mozek) implikuje makat, minimalizovat nejake ty postrani aktivity, jako zensky, zamestnani, hospody, cestovani a mnoho dalsich a venovat se studiu, napriklad ja bych tady ted nemel vubec reagovat a radeji pocitat :)))
ČVUT FEL, protože naproti je VŠCHT a tak se dá občas narazit i na osobu opačného pohlaví.
Pro ty, co ví: Je na MFF ta matika hodně těžká?
To je relativní. Myslím si, že záleží na tom, na co jsi zvyklý ze střední. Nevím, jestli jsi koukal do studijních plánů (třeba obor programování), ale té povinné matematiky ani moc není.
Já stojím před rozhodnutím mezi ČVUT a MFF (oboje informatika). Na matiku sice nejsem špatnej, ale nejsem zas génius takže radši asi pudu na ČVUT. Pro ty, co ví: Je na MFF ta matika hodně těžká? Na střední jsem se neučil a měl jsem dvojky. Před maturou sem si něco spočítal, zopáknul a mám za jedna z matiky. Musel bych se hodně učit?
Já samozřejmě nevím, ale z doslechu vím (^_^), že pokud budeš makat, neměl by to být problém.
Pokud vim (castecne i vlastni zkusenost) je nejtezsi prechod ze systemu priklad-vysledek na system definice-veta-dukaz.
A prave na tomhle hodne lidi ztroskota ...
Okay, dík, kašlu na to. Neřeknu diskrétka, ale srát se s analýzou, na to nemám nervyNeblbni, tohle by byl fakt nesmysl se takhle nechat odradit... Uvidíš, že budeš rád, že jsi tu analýzu měl. Já na učení ke zkoušce zatím nikdy nepotřeboval víc než pět dní, včetně analýzy I kde byly ještě dvě dvouhodinovky týdně (nově je jen jedna mám pocit).
Tiskni
Sdílej: