Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Očekávám, že se tam naučím dobře matematiku, i fyziku. Taky očekávám, že trochu obecější studium rozvine mé schopnosti. A mé schopnosti, myslím, že bych na všech z výběru mohl studovat.
Jenom OT otazka. K cemu pak hodlas znalosti matiky a fyziky pouzit?
Samy o sobe mi prijdou spis jako obecne obory, ktere jsou samy o sobe celkem k nicemu, ale muzes na nich dale stavet.
Cili, matiku a fyziku bych povazoval za cestu, ale ne za cil. Cilem by melo byt jejich prakticke vyuziti? Co bys pak chtel delat po skole, kde by te naucili akorat fyziku a matiku? Vyzkum? Pajdak?
Matematika a fyzika jsou fajn, ale pokud se jim neude skutečně věnovat, jsou celkem na nic* – pro obecný rozhled a praktický život jsou užitečnější humanitní obory.
*) z matiky stačí základy, logika, funkce, vědět, co jsou derivace a integraály – to se učí skorov všude, kvůli tomu nemusíš chodit na matematickou školu.
Tohle může napsat jenom člověk, který nechodil na "matematickou" školu :). Protože derivovat a integrovat potřebovat umět nemusíš, to už teď umí každá lepší kalkulačka.
Jde spíš o to vědět, že matematika, se kterou člověk skončí na střední škole, stěží dosahuje úrovně 16. století (nechápu jak si dějepisáři můžou stěžovat, že se nestihnou dostat za rok 1970 :), na "matematické" vysoké škole se v základním studiu dostanete tak do roku 1917 ! a i tak je to drsný. Já třeba beru matematiku a informatiku jen jako doplněk pro fyziku, ale myslím si, že mít aspoň představu, jak vypadají výpočty v n-rozměrných prostorech a podobně není špatné. A navíc, ve fyzice se většina té složité matematiky používá úplně běžně.
Psal jsem „vědět, co jsou derivace a integraály“ – v podstatě je ani nemusíš počítat (i když je dobré si to alespoň vyzkoušet). N-rozměrné prostory jsou taky dobré mentální cvičení – je dobré si uvědomit, že kromě 2D a 3D, které si umíme představit, máme i vícerozměrné prostory, které si sice (graficky) představit neumíme, ale princip je stejný.
Chtěl jsem tím ale říct, že pokud mu jde o obecný rozhled a nebude se těmto oborům přímo věnovat, stačí z nich úplné základy a je lepší ten čas věnovat nahlédnutí do jiných oborů, se kterými se člověk v běžném životě setkává dnes a denně (ekonomie, politika, management, psychologie…). Někdy si říkám, jak by to bylo skvělé, kdyby většina lidí ovládala ekonomii aspoň na úrovni 18. století, to bychom byli úplně někde jinde
Docela pěkné mi přijdou tyto slidy www.cs.toronto.edu/~sme/presentations/cat101.pdf.
Mj., můžu se zeptat, to se učíte kvůli funkcionálnímu programování?
ahoj,
Kecy - jaderka ani matfyz rozhodne nejsou skoly, ktere jenom "skoli".
Ja mam matematiku na FJFI CVUT, a muzu jen doporucit. Clovek dostane docela dost obecny prehled. Ale pokud chcete delat primo pocitace, asi by bylo lepsi studovat FEL nebo informatiku na MFF.
V anketě chybí možnost "Do Michelinky, tahat pneumatiky !"
to je zahrnuto v možnosti nikam
Jaderku můžu doporučit. Ale pouze pokud ti nebude vadit hodně fyziky a matiky a méně informatiky. Nevím jak je to na matfyzu, ale na fyzikálním zaměření to bude asi to samé. Co se týká náročnosti, tak podle mě na fjfi nevyhodili nikoho, kdo by o studium měl opravdu zájem, takže se nenech odradit statistikami kolik procent projde až do 3. ročníku :)
Ohledně systémů, vybírat si školu podle tohoto je fakt divný, tak mě nikdo nenutil dělat nic na windows, naopak je na spoustě počítačů je dualboot win-lin. V programování se tam první rok dělá Pascal, ale pro získání započtu bral dokonce i skripty v PHP prostě cokoli trochu složitějšího. Celkově můžu říct, že jsem nikdy nic jiného než C\C++ nepotřeboval.
hodně matiky a fyziky mi nebude vadit. A ohledně těch systémů, to není rozhodně důležité k výběru, možná to vyznělo jinak
ehm ehm, v podstate mas pravdu, ale to "mel o studium opravdu zajem" je dost zavadejici ;)) ....mit o studium zajem totiz na fjfi (pokud nejsi od narozeni mozek) implikuje makat, minimalizovat nejake ty postrani aktivity, jako zensky, zamestnani, hospody, cestovani a mnoho dalsich a venovat se studiu, napriklad ja bych tady ted nemel vubec reagovat a radeji pocitat :)))
ČVUT FEL, protože naproti je VŠCHT a tak se dá občas narazit i na osobu opačného pohlaví.
Pro ty, co ví: Je na MFF ta matika hodně těžká?
To je relativní. Myslím si, že záleží na tom, na co jsi zvyklý ze střední. Nevím, jestli jsi koukal do studijních plánů (třeba obor programování), ale té povinné matematiky ani moc není.
Já stojím před rozhodnutím mezi ČVUT a MFF (oboje informatika). Na matiku sice nejsem špatnej, ale nejsem zas génius takže radši asi pudu na ČVUT. Pro ty, co ví: Je na MFF ta matika hodně těžká? Na střední jsem se neučil a měl jsem dvojky. Před maturou sem si něco spočítal, zopáknul a mám za jedna z matiky. Musel bych se hodně učit?
Já samozřejmě nevím, ale z doslechu vím (^_^), že pokud budeš makat, neměl by to být problém.
Pokud vim (castecne i vlastni zkusenost) je nejtezsi prechod ze systemu priklad-vysledek na system definice-veta-dukaz.
A prave na tomhle hodne lidi ztroskota ...
Okay, dík, kašlu na to. Neřeknu diskrétka, ale srát se s analýzou, na to nemám nervyNeblbni, tohle by byl fakt nesmysl se takhle nechat odradit... Uvidíš, že budeš rád, že jsi tu analýzu měl. Já na učení ke zkoušce zatím nikdy nepotřeboval víc než pět dní, včetně analýzy I kde byly ještě dvě dvouhodinovky týdně (nově je jen jedna mám pocit).
Tiskni
Sdílej: