OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak nám na živě zrecenzovali SUSE Linux 9.3. Kromě toho že ještě nezaregistrovali změnu velikosti u v názvu se mi zalíbilo shrnutí na závěr:
Jediný zásadní problém na SuSE Linuxu 9.3 spočívá v instalaci nového software. Jako běžný uživatel nenainstalujete téměř nic, věčné spouštění YASTU (grafický správce systému) v režimu superuživatele a vypisování hesla není uživatelsky příjemné.
Asi pro uživatelskou přívětivost kompletně zrušíme jakékoliv přihlašování, ono to je přece nepohodlné .
Tiskni
Sdílej:
Ale možná jsme to špatně pochopili a ve skutečnosti mu jen vadí, že není defaultně zaškrtnutý… :-)Zeby? A jeste by mohlo byt heslo roota defaultne prazdne.
Autor se vyznamenal. Je tam vice takovych perel. Treba "...Řešením by mohla být práce v režimu superuživatele..." nebo "no, me prijde zajimavy pohled nezkuseneho uzivatele doplneny o pohled znaleho uzivatele." Ja bych teda radeji nazor zasveceneho cloveka nez nekoho, kdo ani nevi o cem to vlastne pise.
"...Řešením by mohla být práce v režimu superuživatele..."Jo, a mimochodem ta diskuse taky stoji zato, tam autor perli jeste vic. Tenhle clovek by mohl recenzovat tak leda Linspire, tam by byl urcite nadsen.
Tenhle clovek by mohl recenzovat tak leda Linspire, tam by byl urcite nadsen.Ale on recenzoval Linspire
Videosekvence z balíčku “How-to tutorials” jsou bohužel pouze v angličtině, ale i tak jsou velice užitečné a názorné. Pro začátek práce s linuxovým systémem si lze těžko představit lepšího pomocníkaAch, tohle mi presne na Linuxu schazelo, muset po kazde instalaci likvidovat ten tutorial ve stylu Windows XP. Juch!
Ja myslim, ze by se pro tu "nasi vec" udelalo vic, kdyby to napsal nekdo zkusenejsi, kdo by to i novackovi dokazal lip podat. a netvrdil, ze je hrozne tesky nainstalovat program. Ja teda s linuxem zase tak kratkou dobu nepracuju (dlouhou taky ne) ale instalace mi jako problem v 99% nepripadnou. A oproti Widlim ma instalvace v linuxu nekolik vyhod. Treba ze neni takovy problem s odinstalovanim. Teda pokud autor programu mel alespon trochu zdraveho rozumu.