Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Doma jsem si naštěstí ADSL nikdy nepořídil (než ho byl Český Telecom schopný v centru Prahy zavést, objevilo se zde CZFree.Net), ale v práci naneštěstí tuto úžasnou službu využíváme.
Pro IT firmu je půl dne bez připojení na internet celkem nepříjemná věc a ani Nextra (se kterou je smlouva na ADSL) ani Český Telecom (kterému pochopitelně patří dráty) se moc nemají k tomu to řešit.
Linka téměř pravidelně každou hodinu a půl (rozpětí 1:10 - 1:40) na chvíli vypadávala. Nu co, zavoláme Nextře, ať to pořeší. Další den (včera, 19.7.2005) ráno následovala výměna modemu (ZyXEL Prestige 650R-33) technikem firmy pracující pro Nextru. Linka vydržela celý den fungovat a zdálo se to dobré. Ovšem zdání klame, vydrželo to jenom přes den, v noci to začalo chcípat a dnes před polednem následovala úplná smrt.
Telefonát na Nextru, že prý se ozvou. Volá technik Českého Telecomu, kontrolujeme nastavení modemu, potrvrzuje, že to je dobře (ještě aby ne, když to den fungovalo). Zkoušíme připojení, reset modemu …, říká mi, že k nim ani nedorazí pokus o přihlášení od modemu. Pak se mě snaží přemluvit, že je problém v modemu. No že by dva modemy měly stejnou závadu mi připadá lehce nepravděpodobné, nakonec ho o tom přesvědčím. Slibuje domluvu s Nextrou a že se ozvou, kdo pošle technika.
Po dvou hodinách netrpělivě volám na Nextru, tam samozřejmě nic nevědí, ale prý to určitě řeší . Po chvíli to zkouší ještě kolega (který je přecejenom poněkud agresivnější ve vyjednávání
), a po dlouhé době zjišťuje, že tam asi opravdu nic nevědí, nicméně slibují, že k nám zítra ráno pošlou technika Českého Telecomu, tak uvidíme
.
PS: Věděli jste, že problémy s Nextrou řeší callcentrum na Slovensku?
Tiskni
Sdílej:
V jedné firmě jsme kecali o problémech s ADSL a podle jejich zkušeností je prý nejspolehlivější TISCALI. Prý problemz hned řeší, za dva roky zaznamenaly pouze 3 výpadky delší než 2 minuty. Nevím kolik se tomu dá věřit, ale na Tiscali jsem zatím nic špatného neslyšel.
(Nejsem pracovník Tiscali ani nevyužívám jejich služeb . Jen abyste mě nepodezírali za reklamu)