Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mám pocit, že když vidím na fotce nějakého Linuxáka, tak má většinou dlouhé vlasy. Možná to má co souviset s tím, že většina Linuxáků (viz. předchozí blog) poslouchá metal (ačkoliv já metal neposlouchám, tak i tak mám dlouhé vlasy.)
Proto by mě zajímalo jak to doopravdy je. Prosím všechny kterým vypadali vlasy a vědí, že kdyby je měli tak by nosili dlouhé vlasy, aby hlasovali v anketě pro dlouhé vlasy, děkuji .
Když shrneme současné ankety, typický Linuxák by vypadal tedy takto (viz obrázek dole):
Tiskni
Sdílej:
Tomu říkáš "nad celem uz to povazlive ridne", Máničko?
Jako dítě pětileté prožíval jsem bezstarostné časy, měl jsem vizáž andělíčka a na lebce kučeravé vlasy, léta ale přibývala a z mé krásy dačo zmizelo, dnes po celé délce hlavy už si můžu ťukat na čelo. Lokálka - Trocha jazzu
z hlavy mi čas ukrad vlas, já však spanilý jsem zjevA nebo si nasadím helmet.
nad celem uz to povazlive ridneV pětadvaceti?! Není to trochu brzo?
Taky nemuset se furt starat o to, zda už nevypadám jako jeden z těch pekelných andělů a neměl bych tudíž navštíviti holiče, je docela příjemné...
No jasně, že to je real. Nechal jsem si to narůst z toho ježka, od tý doby cos mě viděl naposled (2 měsíce zpátky)...Také ses mohl dát ostříhat těsně před srazem
Nicméně dlouhý vlasy bych mít nesnesl. Dříve jsem byl schopnej překousnout to do tý doby, než mi vlasy začly lézt do očíStaci prekonat tuhle fazi, pak se vlasy dostanou do stavu, kdy drzi za brylema a do oci nelezou.