Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
1. intro 2. minirozhovor s Leošem Literákem 3. zprávičky 4. minirozhovr s Amigapowerem 5. zprávičky 6. outroKe stažení na edisk. Nevím o jiné službě zdarma kam to dát.
Tiskni
Sdílej:
To je co? Blbá jednotkaTehdy ještě neexistovalo IEC 60027-2.
a že se to dostalo na 48kB je spíš hříčka náhodyNe, paměti tam určitě nebylo 48 000 B, ale 49 152 B.
u verze 48kB byla osazena paměť 32kB (8ks levných defektních původně 64kB pamětí)Jinak těch uživatelských 32kB bylo rozděleno ještě na dvě 16kB banky. Prostě ZX Spectrum 48K a víc nad tou jednotkou nemá smysl dumat.
A právě Ezop je ukázka že Free Software fungujetak proste vyvoj dvacet let stoji - takze nechapu, co tu rozporujes :)je stejně dobrý jako většina současných proprietárních syntezátorů..
Hmm. Lidí chtějí změnu, chtějí vidět, že na tom nejsou tak blbě.
Jeden klasik říká (tuším Holodoktor), že na nedostatek fantazie je řešením ještě více fantazie. Stejně tak by i fantazie mohla platit na přízemnost.
To je moc dobre. Dekuji za vsechny.
Takze priste jiz zde?
Vypis adresare bude bohate stacit pro orientaci.
Takze priste jiz zde?Ano.
epos - Text-to-speech systema spustíš
eposd
, tak pak můžeš příkazem say blablabla
rovnou ten text odříkat. Oproti tomu webovému rozhraní to má tu výhodu, že eposd
se dají předat různé parametry jako třeba rychlost přednesu (--init_t 200
), drmolení a další (viz eposd -H
).
[
a ]
.
Mazec
To sem fakt poslechl uplne cely.
Zkousel jsem i webove demo a jako parada.
Vyslovnost je snad lepsi nez u znameho komercniho sw pro win na jehoz nazev si momentalne nevzpominam.
Hudba 1+
Synteza 1 .... asi ani nic lepsiho nebude.
Proste parada.
Nevím o jiné službě zdarma kam to dát.Server abclinuxu.cz - dej mi vědět předem (to platí i pro jiné autory podcastů) a já to umístím přímo server Abíčka.