Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
…tak tahle je nazván seriál na Živě.cz, při jehož čtení už mi přetekla trpělivost. Pod rouškou údajného rozpletení sítě dělají v té síti škaredé díry a tváří se, že je to tak správně.
Dovolil bych si stručně shrnout problematiku kopírování audiovizuálních děl:
Obecně platí (pokud se nejedná o volné dílo), že lze předmět chráněný autorským právem užít pouze se svolením autora – vykonavatele majetkových práv. Co znamená výraz užít, stanovuje explicitně § 12 odstavec 4 autorského zákona. Patří tam i rozmnožování díla. Rozmnožováním díla se podle § 13 rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě. To znamená i elektronicky.
Aby člověk mohl „normálně žít“, poslouchat hudbu z „empétrojky“, či zkopírovat si film z TV či DVD, tak jsou v díle čtvrtém autorského zákona stanoveny výjimky, kdy je možno dílo užít bez svolení autora. Jednou z těchto výjimek je volné užití podle ustanovení § 30. A nyní se dostáváme ke kameni úrazu. Na Živě totiž zcela otevřeně ignorují § 29 tohoto zákona! V něm se píše, že volná užití… …se vztahují pouze na dílo zveřejněné. Zveřejněním díla se ovšem nerozumí to, že ho někdo neoprávněně hodí na Rapidshare, jak se domnívá ředitel internetových médií Marek Lutonský. Zveřejnění díla je také stanoveno zákonem, a to § 4 Autorského zákona: Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.
S panem Lutonským jsme totiž měli před několika málo dny diskuzi, po níž vzápětí na Živě začal vycházet seriál, uvedený v titulku, plus videopořad Týden Živě: Rapidshare je legální.
otula: Než budete příště vypouštět podobné bludy, přečtěte si prosím Autorský zákon, § 29, odstavec 2, abyste pochopil, že velké procento filmů, šířených po síti Internet, není legální ani stahovat.
Marek Lutonský: Paragraf a odstavec, který uvádíte, se podle mě vůbec netýká problematiky, o které je tady řeč, možná jste myslel nějaký jiný. Stahování filmů pro osobní potřebu je jinak skutečně podle českého práva legální, řešilo se to už milionkrát, a pokud máte jiný názor, tak sem místo osobních invektiv a hraných pohoršení prosím raději uveďte nějaké důkazy.
otula: Týká. Pokud se tedy koukáme na stejnou verzi Autorského zákona:
Díl 4: Výjimky a omezení práva autorského
Oddíl 1: Obecné ustanovení
§ 29
(1) Výjimky a omezení práva autorského lze uplatnit pouze ve zvláštních případech stanovených v tomto zákoně a pouze tehdy, pokud takové užití díla
není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora.
(2) Volná užití a zákonné licence, s výjimkou licence úřední a zpravodajské (§ 34), licence pro školní dílo (§ 35 odst. 3), licence pro dočasné
rozmnoženiny (§ 38a), licence pro fotografickou podobiznu (§ 38b) a licence pro nepodstatné vedlejší užití díla (§ 38c), se vztahují pouze na dílo zveřejněné.
Je opravdu velké procento filmů, které se dostanou (v DVD kvalitě) do oběhu ještě dříve, než jsou uveřejněny. Bývají označeny jako DVDSCR. Stáhnutí takového filmu je nelegální.
Marek Lutonský: Když se ale audiovizuální dílo dostane do oběhu dříve, bylo tím přece zároveň zveřejněno. Kdyby zveřejněno nebylo, nemohu si ho ani stáhnout.
Dílo zveřejnila přinejmenším osoba, která ho nahrála na internet. Případnou vinu tedy nese ona, nikoli člověk, který si film nebo hudbu stáhne. O tom jsem takřka přesvědčen.
otula: To se škaredě mýlíte. Zveřejněním díla se nemyslí to, že ho někdo ukradne a dá do placu. Zveřejnění díla je definováno také zákonem:
§ 4 Zveřejnění a vydání díla
(1) Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.
(2) Zahájením oprávněného veřejného rozšiřování rozmnoženin je dílo vydáno.
To vaše přesvědčení je velmi alibistické. Maximálně by to mohla být polehčující okolnost, jako že jste se něčeho dopustil v dobré víře, že zákon neporušujete.
Marek Lutonský: Pořád musím trvat na své interpretaci. Pokud neexistuje jednoznačný postup, kterým můžete ověřit, že dané zveřejněné dílo ještě nebylo zveřejněno*), nelze za to ani postihovat. To, že si stáhnete screener, přece ještě neznamená, že dílo nebylo zveřejněno.
Zákon není připraven na současnou dobu a podobné věci proto nemůže pokrýt.
otula: Já si pro změnu myslím, že by to mohlo být v horším případě interpretováno i tak, že screener je verze filmu, která není pro zveřejnění vůbec určená. Tedy je naprosto jisté, že zveřejněn nebyl. Tím pádem porušujete zákon i tehdy, když ho stáhnete v době, kdy je finální verze dostupná v obchodní síti.
Je to výklad, o kterém můžeme diskutovat, řešení by poskytnul asi až soud. Ale věřím, že by strana, podávající právě tento výklad, měla velkou šanci na výhru. (Ne, že by mne to těšilo. Také bych byl raději, kdybych si mohl stáhnout beztrestně kdykoliv cokoliv.)
V tom lepším případě by to tedy bylo bráno tak, že screener je legální v okamžiku, kdy se film dostane do kin/na DVD. I v tom případě si myslím, že je problém jen a jen toho stahovače, zda si ověří, zda to, co stahuje, už je zveřejněno.
Navíc, pokud se na to podívám z praktického hlediska, většina lidí nestahuje co jim přijde do cesty. Ale stáhnou si film, který chtějí vidět. A dobře vědí, zda se již promítá. A pokud se nepromítá u nás, měli by zaváhat, navštívit třeba IMDB a zkontrolovat, zda již měl světovou premiéru.
Odpovědi na poslední odstavec jsem se nedočkal. Tedy vlastně dočkal. Je jí zmíněný seriál a pořad Týden Živě: Rapidshare je legální. V seriálu se dočteme, že Stahovači hudby a filmů tímto mají vyhráno – pakliže jen pro sebe zkopírují třeba hudební album nebo nejnovější film, nic se neděje, situace je podobná, jako když si nahrajete na kazetu či DVD film z televize. Podmínkou je, že takto vytvořenou kopii budete využívat jen vy, tedy nebudete třeba stáhnutý film pouštět veřejně (natož vybírat vstupné), nebo za poplatek půjčovat dalším lidem.
Dělají to na Živě záměrně, že mystifikují své čtenáře? A nebo jsem debil já, a zákony platí tak, jak to tvrdí na Živě?
Jo, a abych dokončil začátek
Podle § 30 tedy platí – za předpokladu dodržení § 29 – že volným užitím (tedy nikoliv užitím dle § 12) je užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak. Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla. Tohle se ovšem (v rámci audiovizuálních děl) netýká pořízení záznamu díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby. Tímto přenosem není myšleno televizní ani rozhlasové vysílání.
*)To asi pochytil od pana Hlaváče, který v rozhovoru uvedl, že „nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení“
PS: jsem přesvědčen, že můj výklad je správný. Pokud tomu tak není, tak se předem omlouvám za všechna případná osočení a nařčení, jichž bych se tím dopustil.
Tiskni
Sdílej:
No jestli je to ve významu „při splnění obou podmínek“, tak je to napsáno divně a ta čárka by tam být měla. Ono by to mělo smysl i při výkladu „tehdy i tehdy“ - znamenalo by to, že práva autora mohou být dotčena za okolností, které jsou stanoveny zákonem (třeba neznám autora, nevím, jaké jsou jeho podmínky nakládánií s dílem atd…, tak postačí, abych splnil to, co mi povolí zákon).
Doufám, že jsem pochopil, kam míříte, a nemeleme jeden o koze a druhý o voze
No jestli je to ve významu „při splnění obou podmínek“, tak je to napsáno divně a ta čárka by tam být měla.Před „a“ v poměru slučovacím se čárka nepíše…
Ono by to mělo smysl i při výkladu „tehdy i tehdy“To by podle mne smysl nedávalo. Znamenalo by to, že výjimky lze určit buď zákonem, nebo si můžu vymyslet jakou výjimku chci, pokud je to běžný způsob užití a nejsou tím dotčeny oprávněné zájmy autora. Tedy ono by to věcně smysl dávalo, ale nedával by pak smysl celý zbytek zákona, protože tohle povolení výjimek by řešilo vše. Podle mne ten odstavec říká, že i výjimky stanovené zákonem lze používat pouze „přiměřeně“ (což se tedy podle mne v oblasti kopírování pro osobní potřebu neděje ani náhodou).
Před „a“ v poměru slučovacím se čárka nepíše…No jo, ale poměr slučovací je právě „tehdy i tehdy“. Jinak je to z pohledu českého jazyka stupňování (nejenže je potřeba splnit první podmínku, ale je potřeba splnit i druhou) - aspoň si to myslím
výjimky stanovené zákonem lze používat pouze „přiměřeně“ (což se tedy podle mne v oblasti kopírování pro osobní potřebu neděje ani náhodou).To je věc osobního názoru. Já bych řekl, že je to jak kdy. Jenže tady už zákon tu hranici těžko dokáže definovat, takže byla stanovena alespoň ta hranice zveřejnění díla. Kdyby chtěli přitvrdit, posunuli by ji na vydání díla. Ale to by nás odřízli od možnosti zkopírovat si mnohé seriály, vysílané v zahraničí, a zůstala by nám jen „Růžovka“ a pár telenovel
Pěkný rozbor který i vypadá rozumě. Já bych uvítal kdyby hlavně konečně platilo že okamžikem vysílání TV seriálu (případně filmu) na televizi která je volně dostupná (na daném území - např. TV Nova) byl tento seriál/film legálně stažitelný i sdílitelný (pro lidi na daném území kteří mají možnost onu TV sledovat ale z nějakého důvodu tak neučinili / zapoměli nařídit video). Samozřejmě že těžko ověřím že ten komu sdílím je z daného území, tudíž ono sdílení by se v praxi (aby se člověk vyhnul porušení zákona) konalo tváří v tvář.
Napriklad na CT je de jure nelagalni se divat z okolnich statuAno, a proto, pokud chci sledovat programy ČT například pomocí satelitu (CS Link) tak musím mít zakoupenou (de)kryptovací kartu. Vyjímkou je pouze program ČT24, ten lze sledovat volně - důvod je ten, že si ho Česká televize "vyrábí" komplet sama, a nejsou v něm použita díla třetích stran zatížena licencemi. Ovšem je s podivem, že na CS Linku lze zdarma (volně) sledovat i Óčko (Z1 a ještě jiné), které si ty hudební klipy samo nevyrábí.
Prave, ze uz jsem slysel i opacny vyklad
Precteni zakona, Vam ale spravnost nezaruci Jedine co je spravne je vyklad zakona soudem
Pokud byl film vydan na DVD nosici jen pro americky region pak nemuzete mit pravo si poridt v CR kopii nebo snad ano?
Ono to bude dané kódováním pro příslušný region. Pokud má člověk přehrávač, který umí číst všechny regiony, tak proč ne. Ale když člověk bude ochranu odstraňovat, tak se již může dopustit protiprávního jednání.
No zkuste si nejprve precist §43
Jsem z toho volaký zmetený - co je tedy přesně tedy to zveřejnění?
Většina filmů (zejména těch známějších) má svoji oficiální premiréru, s rautem, ohňostrojem a tak
Včera začali dávat na Nova Cinema Prison Break 3. Řekl jsem si že to začnu sledovat, ale jelikož mi absolutně nevyhovuje styl distribuce, tak jsem se na ně vykašlal a radši to začal stahovat z internetu. Jde o nějaký DVB-T,DVB-S,DVB-bůhvícostrem okleštěný o reklamy. Pokud dobře chápu výklad výklad zákona, tak bych se neměl dopouštět něčeho protizákonného, když jde jen o záznam právě z nějakého veřejného vysílání, ne?
A pokud člověk teoreticky, nebo i prakticky stahuje z torrentů a od sebe nepustí ani bajt? Je to také trestné?
S tím souhlasím, nulový upload na torrentech není oki. Nicméňě předpoklad případného nulového uploadu popírá zažité a celkem přijímané tvrzení, že stahování audiovizuálních děl z torentů je v rozporu z autorským zákonem.
A pokud člověk teoreticky, nebo i prakticky stahuje z torrentů a od sebe nepustí ani bajt? Je to také trestné?No, tak tohle je má neznalost (ale snad mi bude odpuštěno, protože přes torrenty stahuji pouze ISO obrazy). Žil jsem v tom, že přes torrenty se nedá stahovat tak, abych zároveň data nenabízel.
Ono je otazka, zda by se na torrent neuplatnil par. 38a 1) a) autorskeho zakona, tedy ze kopie, ktere rozesilaji peers v torrentu, jsou jen docasne rozmnozeniny za ucelem prenosu díla počítačovou nebo obdobnou sítí mezi třetími stranami (puvodnim seederem a cilem) uskutečněný prostředníkem (danym peerem). A jako takove nezasahuji do autorskych prav.
V tomto případě souhlasím s živě. Stahování audiovizuálních děl pro osobní potřebu je zcela v pořádku a legální. Pokud by tomu tak nebylo, tak někde něco není v pořádku.
Stahování ... je zcela v pořádku a legální. Pokud by tomu tak nebylo, tak někde něco není v pořádku.Neni si ty právnik?
heh, no policajny stat na zaklade toho vasho zakona by som mat nechcel
A pokud vám koncept „užití pro osobní potřebu je vždy legální“ připadá tak báječný, proč to nerozšířit i na software? Nebo dokonce mimo svět „duševního vlastnictví“, do materiálního světa?pokud dodas potrebnou technologii pro kopirovani fyzickych predmetu, proc ne
Takovýto způsob nátlaku - tedy informování na živě - může přispět ke tlaku něco změnit/lépe formulovat.
/dev/urandom
?
A jak je to s "nevědomým" stahováním?Když to zbagatelizuji, tak za jednu takovou písničku tě nikdo neodsoudí. Ale jinak zcela reálně - někdo ti pošle písničku, která se ti bude moc líbit, takže si ji necháš. Nevíš, kdo ji nazpíval, nevíš, co je to zač - u písniček nic zvláštního. Když by se to (ad absurdum) začalo vyšetřovat policií, tak myslím, že by to skončilo tak, že by ti bylo nařízeno tuto kopii smazat a byl bys zproštěn viny, protože prostě všechny polehčující okolnosti by byly na tvé straně.
Ja bych z toho kovbojku nedelal. Velmi volny vztah mezi clanky na Lzive.cz a realitou je snad dostatecne znam. Staci priklad ze dneska:
zprava: Vesnicane napadli auto Google Street View
skutecnost:Vesnicane utvorili zivy retez a nevpustili auto k sobe
Vite, ze pouziovanim firewallu napadate hackery?
mas to zle, stiahnutie diela je legalne; je to potvrdene aj ustavnymi pravnikmi vo viacerych krajinach ;) uz sa to rozoberalo milionkrat, za stahovanie (nie sirenie) este nikto nikdy nebol odsudeny
Podle mě by měl každý zákon být jasný a srozumitelný pro každého člověka. Pokud jasný a srozumitelný není, tak by měl být prohlášen za neplatný, nebo by mělo být podáno jednoznačné vysvětlení.
Bylo by možno zajistit nějaké jednoznačné vysvětlení od nezávislého právníka nebo soudce, kterým by se konečně ukončily tyto a jiné podobně nekonečné debaty?
Dobře, to jsem pochopil. Přiznávám, že jsem celou tuto diskusi nečetl (je na mě moc dlouhá ), ale přijde mi, že se zde řeší celou dobu tzv. DVDSCR. Pochopil jsem, že to zřejmě nebude úplně legální, ale co regulerní DVD ripy z již vydaných DVD nosičů (vydaných ať už v ČR nebo kdekoliv jinde na světě)? Ty už by mělo být legální u nás stáhnout, ne?
Vysvětlení od právníků najdete v článcích na Živě :) Ale na tohle se asi někdy ještě jednou podrobněji podíváme, požádáme o názor další odborníky. Bohužel to ale stále budou jen interpretace, protože finálně zákon stejně vykládá soud.
Já o vlku…
Marku, omlouvám se, že jsem zde takto přenesl náš rozhovor, ale v diskuzi jste přestal reagovat a následné zmíněné články mne už opravdu vyprovokovaly k tomu, abych se vyjádřil. Samozřejmě jsem k tomu využil prostor, kde „se cítím doma“.
Opravdu považuji názory, které na Živě zveřejňujete, za zavádějící a dezinformující, protože vaši čtenáři tím získávají falešnou jistotu, že si opravdu mohou stáhnout cokoliv a je to v mezích našeho zákona. Možná to přetrvává z dob dřívějších, kdy nebylo volné užití podmíněno zveřejněním díla.