abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 18:11 | Nová verze

Mozilla na svém blogu informuje o Enhanced Tracking Protection (ETP) 2.0 aneb nové verzi rozšířené ochrany proti sledování ve Firefoxu. Nová verze chrání také před technikou redirect tracking a každých 24 hodin smaže sledovací cookies. Podrobněji na blogu věnovaném bezpečnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 14:33 | Nová verze

The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání nové verze 7.0 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
dnes 13:33 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 3.2 (3.2.1967.41) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze vylepšený obraz v obraze. Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 84.0.4147.108.

Ladislav Hagara | Komentářů: 15
dnes 01:11 | Nová verze

Wayfire, kompozitní správce oken inspirovaný Compizem běžící nad Waylandem, byl vydán ve verzi 0.5.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Videoukázky na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 12:22 | Komunita

Neziskové technologické konsorcium Linux Foundation rozšířilo seznam svých oficiálních projektů. Nejnovějším projektem je Open Source Security Foundation (OpenSSF), jehož cílem je zvýšit bezpečnost open source softwaru. Více například v příspěvcích na blozích GitHubu nebo Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 11:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.1 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 01:11 | Nová verze

Svobodná federalizovaná sociální síť Mastodon byla aktualizována. Vydání 3.2 mj. přepracovává audio přehrávač, zlepšuje zabezpečení přihlášení aj.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
3.8. 14:00 | Komunita

Byla vydána verze 1.5.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. Na YouTube jsou ke zhlédnutí záznamy přednášek z konference JuliaCon 2020 konané online minulý týden.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
3.8. 13:33 | IT novinky

Sdružení CZ.NIC informuje, že pro domény s koncovkou .CZ, jejichž platnost nebyla včas prodloužena, platí opět ochranná lhůta 60 dnů (30 dnů je doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS – není dostupná). Po více než čtyřech měsících tak končí zvláštní režim, kdy byla funkčnost nezaplacených domén dočasně prodloužena ze 30 na 60 dnů z důvodu mimořádné situace související s onemocněním COVID-19.

Ladislav Hagara | Komentářů: 30
3.8. 09:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze linuxové distribuce BunsenLabs Linux s předkonfigurovaným správcem oken Openbox. Její název je Lithium a založena je na Debianu 10 Buster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. BunsenLabs Linux je nástupcem dnes již nevyvíjené linuxové distribuce CrunchBang (zkráceně #!).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Dokážete si představit, že by váš hlavní počítač (desktop, notebook) byl v současné době založen na architektuře jiné než x86 (x86_64)? Například ARM, POWER, RISC-V,…
 (9%)
 (12%)
 (56%)
 (16%)
 (6%)
Celkem 149 hlasů
 Komentářů: 11, poslední dnes 08:59
Rozcestník

Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

3.4.2009 11:48 | Přečteno: 1776× | Normální život | poslední úprava: 6.4.2009 16:14

…tak tahle je nazván seriál na Živě.cz, při jehož čtení už mi přetekla trpělivost. Pod rouškou údajného rozpletení sítě dělají v té síti škaredé díry a tváří se, že je to tak správně.

Dovolil bych si stručně shrnout problematiku kopírování audiovizuálních děl:

Obecně platí (pokud se nejedná o volné dílo), že lze předmět chráněný autorským právem užít pouze se svolením autora – vykonavatele majetkových práv. Co znamená výraz užít, stanovuje explicitně § 12 odstavec 4 autorského zákona. Patří tam i rozmnožování díla. Rozmnožováním díla se podle § 13 rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě. To znamená i elektronicky.

Aby člověk mohl „normálně žít“, poslouchat hudbu z „empétrojky“, či zkopírovat si film z TV či DVD, tak jsou v díle čtvrtém autorského zákona stanoveny výjimky, kdy je možno dílo užít bez svolení autora. Jednou z těchto výjimek je volné užití podle ustanovení § 30. A nyní se dostáváme ke kameni úrazu. Na Živě totiž zcela otevřeně ignorují § 29 tohoto zákona! V něm se píše, že volná užití… …se vztahují pouze na dílo zveřejněné. Zveřejněním díla se ovšem nerozumí to, že ho někdo neoprávněně hodí na Rapidshare, jak se domnívá ředitel internetových médií Marek Lutonský. Zveřejnění díla je také stanoveno zákonem, a to § 4 Autorského zákona: Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.


S panem Lutonským jsme totiž měli před několika málo dny diskuzi, po níž vzápětí na Živě začal vycházet seriál, uvedený v titulku, plus videopořad Týden Živě: Rapidshare je legální.

otula: Než budete příště vypouštět podobné bludy, přečtěte si prosím Autorský zákon, § 29, odstavec 2, abyste pochopil, že velké procento filmů, šířených po síti Internet, není legální ani stahovat.

Marek Lutonský: Paragraf a odstavec, který uvádíte, se podle mě vůbec netýká problematiky, o které je tady řeč, možná jste myslel nějaký jiný. Stahování filmů pro osobní potřebu je jinak skutečně podle českého práva legální, řešilo se to už milionkrát, a pokud máte jiný názor, tak sem místo osobních invektiv a hraných pohoršení prosím raději uveďte nějaké důkazy.

otula: Týká. Pokud se tedy koukáme na stejnou verzi Autorského zákona:
Díl 4: Výjimky a omezení práva autorského
Oddíl 1: Obecné ustanovení
§ 29
(1) Výjimky a omezení práva autorského lze uplatnit pouze ve zvláštních případech stanovených v tomto zákoně a pouze tehdy, pokud takové užití díla není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora.
(2) Volná užití a zákonné licence, s výjimkou licence úřední a zpravodajské (§ 34), licence pro školní dílo (§ 35 odst. 3), licence pro dočasné rozmnoženiny (§ 38a), licence pro fotografickou podobiznu (§ 38b) a licence pro nepodstatné vedlejší užití díla (§ 38c), se vztahují pouze na dílo zveřejněné.
 
Je opravdu velké procento filmů, které se dostanou (v DVD kvalitě) do oběhu ještě dříve, než jsou uveřejněny. Bývají označeny jako DVDSCR. Stáhnutí takového filmu je nelegální.

Marek Lutonský: Když se ale audiovizuální dílo dostane do oběhu dříve, bylo tím přece zároveň zveřejněno. Kdyby zveřejněno nebylo, nemohu si ho ani stáhnout.
Dílo zveřejnila přinejmenším osoba, která ho nahrála na internet. Případnou vinu tedy nese ona, nikoli člověk, který si film nebo hudbu stáhne. O tom jsem takřka přesvědčen.

otula: To se škaredě mýlíte. Zveřejněním díla se nemyslí to, že ho někdo ukradne a dá do placu. Zveřejnění díla je definováno také zákonem:
§ 4 Zveřejnění a vydání díla
(1) Prvním oprávněným veřejným přednesením, provedením, předvedením, vystavením, vydáním či jiným zpřístupněním veřejnosti je dílo zveřejněno.
(2) Zahájením oprávněného veřejného rozšiřování rozmnoženin je dílo vydáno.
 
To vaše přesvědčení je velmi alibistické. Maximálně by to mohla být polehčující okolnost, jako že jste se něčeho dopustil v dobré víře, že zákon neporušujete.

Marek Lutonský: Pořád musím trvat na své interpretaci. Pokud neexistuje jednoznačný postup, kterým můžete ověřit, že dané zveřejněné dílo ještě nebylo zveřejněno*), nelze za to ani postihovat. To, že si stáhnete screener, přece ještě neznamená, že dílo nebylo zveřejněno.
Zákon není připraven na současnou dobu a podobné věci proto nemůže pokrýt.

otula: Já si pro změnu myslím, že by to mohlo být v horším případě interpretováno i tak, že screener je verze filmu, která není pro zveřejnění vůbec určená. Tedy je naprosto jisté, že zveřejněn nebyl. Tím pádem porušujete zákon i tehdy, když ho stáhnete v době, kdy je finální verze dostupná v obchodní síti.
Je to výklad, o kterém můžeme diskutovat, řešení by poskytnul asi až soud. Ale věřím, že by strana, podávající právě tento výklad, měla velkou šanci na výhru. (Ne, že by mne to těšilo. Také bych byl raději, kdybych si mohl stáhnout beztrestně kdykoliv cokoliv.)
V tom lepším případě by to tedy bylo bráno tak, že screener je legální v okamžiku, kdy se film dostane do kin/na DVD. I v tom případě si myslím, že je problém jen a jen toho stahovače, zda si ověří, zda to, co stahuje, už je zveřejněno.
Navíc, pokud se na to podívám z praktického hlediska, většina lidí nestahuje co jim přijde do cesty. Ale stáhnou si film, který chtějí vidět. A dobře vědí, zda se již promítá. A pokud se nepromítá u nás, měli by zaváhat, navštívit třeba IMDB a zkontrolovat, zda již měl světovou premiéru.

Odpovědi na poslední odstavec jsem se nedočkal. Tedy vlastně dočkal. Je jí zmíněný seriál a pořad Týden Živě: Rapidshare je legální. V seriálu se dočteme, že Stahovači hudby a filmů tímto mají vyhráno – pakliže jen pro sebe zkopírují třeba hudební album nebo nejnovější film, nic se neděje, situace je podobná, jako když si nahrajete na kazetu či DVD film z televize. Podmínkou je, že takto vytvořenou kopii budete využívat jen vy, tedy nebudete třeba stáhnutý film pouštět veřejně (natož vybírat vstupné), nebo za poplatek půjčovat dalším lidem.

Dělají to na Živě záměrně, že mystifikují své čtenáře? A nebo jsem debil já, a zákony platí tak, jak to tvrdí na Živě?


Jo, a abych dokončil začátek :-)
Podle § 30 tedy platí – za předpokladu dodržení § 29 – že volným užitím (tedy nikoliv užitím dle § 12) je užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak. Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla. Tohle se ovšem (v rámci audiovizuálních děl) netýká pořízení záznamu díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby. Tímto přenosem není myšleno televizní ani rozhlasové vysílání.


*)To asi pochytil od pana Hlaváče, který v rozhovoru uvedl, že „nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení“ ;-)

PS: jsem přesvědčen, že můj výklad je správný. Pokud tomu tak není, tak se předem omlouvám za všechna případná osočení a nařčení, jichž bych se tím dopustil.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Anketa

Pakliže souhlasíte s tím, že podle zákona není legální stahovat dosud nezveřejněné filmy, co si myslíte o DVD screenerech?
 (18 %)
 (44 %)
 (38 %)
Celkem 77 hlasů

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

3.4.2009 11:54 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A to už jste vůbec nezmínil § 29 odst. 1, kvůli kterému je značně problematické i stahování zveřejněných děl.
otula avatar 3.4.2009 11:59 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
První odstavec je zajímavě svazující, ale věřím, že výjimka užití pro osobní potřebu pro něj bezvýhradně platí. Pokud by neplatila, byl by to pořádný průser…
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 16:23 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Je ten odstavec tedy chápu tak, že výjimky a omezení (jako např. § 30) lze uplatnit pouze v případe, kdy „takové užití díla není v rozporu s běžným způsobem užití díla a ani jím nejsou nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora“. Ta spojka „a pouze tehdy“ je podle mne jednoznačný logický součin. Navíc si moc nedovedu představit, že bychom měli v zákoně, že lze něčí oprávněné zájmy omezit nepřiměřeně.
otula avatar 3.4.2009 16:38 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Ta věta je strašně divná. Pokud ji vezmu gramaticky, tak se jedná o poměr slučovací - myšleno, že výjimky lze uplatnit tehdy i tehdy. Pak je tam ale zavádějící dvakrát použité slůvko „tehdy“. Předpokládám, že logickým součinem je myšlena vazba „…v tomto zákoně, a to pouze tehdy…“, kterou ovšem nepoužili. Buďto mám problémy s češtinou, nebo někde udělali soudruzi z NDR chybu.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
otula avatar 3.4.2009 16:40 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
chybička se vloudila: …dvakrát použité slůvko „pouze
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 16:46 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Pokud vím, v právnické řeči se ta vazba používá běžně bez toho slůvka „to“ a znamená „při splnění obou podmínek“.
otula avatar 3.4.2009 17:03 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Jenže tam není ani ta čárka, která tam při stupňování patří.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 17:13 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
V právu se používají formulace a obraty, které se v běžném jazyce nevyskytují. Právě proto, že v běžném jazyce to může znamenat ledacos, ale v právu je potřeba jednoznačnost. Tahle formulace podle mne znamená obyčejný slučovací poměr, a používá se právě proto, aby bylo jasné, že nejde ani o OR ani o XOR ale o AND. Ostatně to souvětí by s jakýmkoli jiným výkladem nedávalo smysl. Zkuste si nechat vyhledat použití "a pouze tehdy" (v uvozovkách) Googlem :-)
otula avatar 3.4.2009 17:34 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

No jestli je to ve významu „při splnění obou podmínek“, tak je to napsáno divně a ta čárka by tam být měla. Ono by to mělo smysl i při výkladu „tehdy i tehdy“ - znamenalo by to, že práva autora mohou být dotčena za okolností, které jsou stanoveny zákonem (třeba neznám autora, nevím, jaké jsou jeho podmínky nakládánií s dílem atd…, tak postačí, abych splnil to, co mi povolí zákon).

Doufám, že jsem pochopil, kam míříte, a nemeleme jeden o koze a druhý o voze ;-)

Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 17:47 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
No jestli je to ve významu „při splnění obou podmínek“, tak je to napsáno divně a ta čárka by tam být měla.
Před „a“ v poměru slučovacím se čárka nepíše…
Ono by to mělo smysl i při výkladu „tehdy i tehdy“
To by podle mne smysl nedávalo. Znamenalo by to, že výjimky lze určit buď zákonem, nebo si můžu vymyslet jakou výjimku chci, pokud je to běžný způsob užití a nejsou tím dotčeny oprávněné zájmy autora. Tedy ono by to věcně smysl dávalo, ale nedával by pak smysl celý zbytek zákona, protože tohle povolení výjimek by řešilo vše. Podle mne ten odstavec říká, že i výjimky stanovené zákonem lze používat pouze „přiměřeně“ (což se tedy podle mne v oblasti kopírování pro osobní potřebu neděje ani náhodou).
otula avatar 3.4.2009 18:02 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Před „a“ v poměru slučovacím se čárka nepíše…
No jo, ale poměr slučovací je právě „tehdy i tehdy“. Jinak je to z pohledu českého jazyka stupňování (nejenže je potřeba splnit první podmínku, ale je potřeba splnit i druhou) - aspoň si to myslím ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
otula avatar 3.4.2009 18:08 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
výjimky stanovené zákonem lze používat pouze „přiměřeně“ (což se tedy podle mne v oblasti kopírování pro osobní potřebu neděje ani náhodou).
To je věc osobního názoru. Já bych řekl, že je to jak kdy. Jenže tady už zákon tu hranici těžko dokáže definovat, takže byla stanovena alespoň ta hranice zveřejnění díla. Kdyby chtěli přitvrdit, posunuli by ji na vydání díla. Ale to by nás odřízli od možnosti zkopírovat si mnohé seriály, vysílané v zahraničí, a zůstala by nám jen „Růžovka“ a pár telenovel ;-) (zakázali by mi Dextera :-() ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 12:17 sheeryjay | skóre: 13 | Nové Město na Moravě
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Pěkný rozbor který i vypadá rozumě. Já bych uvítal kdyby hlavně konečně platilo že okamžikem vysílání TV seriálu (případně filmu) na televizi která je volně dostupná (na daném území - např. TV Nova) byl tento seriál/film legálně stažitelný i sdílitelný (pro lidi na daném území kteří mají možnost onu TV sledovat ale z nějakého důvodu tak neučinili / zapoměli nařídit video). Samozřejmě že těžko ověřím že ten komu sdílím je z daného území, tudíž ono sdílení by se v praxi (aby se člověk vyhnul porušení zákona) konalo tváří v tvář.

3.4.2009 12:19 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Televize muze byt volne dostupna na danem uzemi, ale pravo se na ni divat stejne mit nemusite :-) Napriklad na CT je de jure nelagalni se divat z okolnich statu :-)
Pavel Stárek avatar 6.4.2009 16:26 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Napriklad na CT je de jure nelagalni se divat z okolnich statu
Ano, a proto, pokud chci sledovat programy ČT například pomocí satelitu (CS Link) tak musím mít zakoupenou (de)kryptovací kartu. Vyjímkou je pouze program ČT24, ten lze sledovat volně - důvod je ten, že si ho Česká televize "vyrábí" komplet sama, a nejsou v něm použita díla třetích stran zatížena licencemi. Ovšem je s podivem, že na CS Linku lze zdarma (volně) sledovat i Óčko (Z1 a ještě jiné), které si ty hudební klipy samo nevyrábí.
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
6.4.2009 16:51 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Nezáleží na tom, zda si TV pořady vyrábí sama, ale na tom, na co má koupenou licenci. Když ČT zakoupí licenci na sportovní utkání nebo film pro ČR, nemůže to vysílat do celého světa. Když si pořad vyrobí sami, mají na něj samozřejmě veškerá práva. Pokud tedy Óčko nakupuje pořady bez omezení na vysílání v ČR, může je vysílat přes satelit celosvětově.
3.4.2009 12:17 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Slovickareni. Je napriklad v autorskem zakone doslovne napsano, ze zverejneni musi dojit na uzemi CR? Nebo se to jaksi "predpoklada"? :-) Je to stejne hypoteticka uvaha jako vydany prikaz k domovni prohlidce bytu na zaklade stazeni (ne distribovani) filmu z internetu ;-)
otula avatar 3.4.2009 12:27 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Zveřejnění nemá s územím ČR nic společného. Ten film může být zveřejněn kdekoliv. Pokud byl legálně odvysílán třeba v Japonsku, smím si pořídit jeho kopii. Neřeším teď, zda existuje zdroj, z něhož tak lze učinit. Ten zákon chrání autora, aby nebylo jeho dílo „zveřejněno“ dříve, než tak sám učiní.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 12:33 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Zveřejnění nemá s územím ČR nic společného.

Prave, ze uz jsem slysel i opacny vyklad :-)

otula avatar 3.4.2009 12:42 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Zákon mluví o prvním oprávněném veřejném zpřístupnění. To opravdu nemá s ČR nic společného. Já si raději vždy přečtu přímo zákon, protože výklady nemusejí být správné.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 12:49 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Já si raději vždy přečtu přímo zákon, protože výklady nemusejí být správné.

Precteni zakona, Vam ale spravnost nezaruci :-) Jedine co je spravne je vyklad zakona soudem ;-)

otula avatar 3.4.2009 12:58 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Jenže dokud takovýto výklad zákona soudem neexistuje, je lepší se držet zákona, než výkladu Franty od vedle.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 13:02 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
To ano. Ale ani ten jeden platny judikat by jeste nic neznamenal, zvlaste v Cesku ;-)

BTW. A jak se Vam do toho vaseho "precteni/vykladu" hodi DRM? At uz regionalni ci casove :-)
otula avatar 3.4.2009 13:08 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
DRM je bordel. A někde v autorském zákoně (pokud se nemýlím, teď už nemám čas to hledat) se píše něco v tom smyslu, že dílo má být vydáno tak, aby ho uživatel mohl využít. A pro mne znamená DRM blokaci. Ale tohle už je odbíhání od tématu. Kolem DRM bylo už diskuzí až moc ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 13:11 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
DRM s tim ale souvisi velice tesne, to neni odbihani od tematu. Pokud byl film vydan na DVD nosici jen pro americky region pak nemuzete mit pravo si poridt v CR kopii nebo snad ano? :-)

Omlouvam se jestli jste chtel vecnou debatu, ale pro me je to opravdu jen takove patecni slovickareni pro zabavu, svet tim nezmenime :-)
otula avatar 3.4.2009 13:17 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Tohle je o překonávání ochran, což je mnohem rozsáhlejší diskuze. Já jsem chtěl svým blogem nahlas upozornit na to, že se ignoruje § 29. Ignoruje ho nevědomky spousta lidí, což je normální. Ale není normální, když tohle udělá velmi čtený internetový portál.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 13:45 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Neni to o prekonavani ochran. Dalsi priklad. Serial je premierove vysilan pouze jednou FTA televizi v USA, ktera ho vyrobila ci zakoupila na nej prava. Vy si ten film stahnete pres http u nas v Cechach. Stale si myslite, ze autor serialu proti tomu nema namitky a je to u nas pravne v poradku?
Dalibor Smolík avatar 3.4.2009 13:19 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Pokud byl film vydan na DVD nosici jen pro americky region pak nemuzete mit pravo si poridt v CR kopii nebo snad ano?

Ono to bude dané kódováním pro příslušný region. Pokud má člověk přehrávač, který  umí číst všechny regiony, tak proč ne. Ale když člověk bude ochranu odstraňovat, tak se již může dopustit protiprávního jednání.

Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
3.4.2009 13:39 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Ted mi nejde o ochranu, jde mi o ten pojem zverejneni o kterem je cely clanek :-) Film byl zverejnen jen v maloobchodnim prodeji v USA s prislusnym DRM a ja si tento film stahnu z rapidshare. :-)
otula avatar 3.4.2009 15:52 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Nevadí, že byl zveřejněn pouze formou maloobchodního prodeje v USA. Problém je v tom překonání ochrany, a tady skutečně nevím, kam až sahá benevolence našeho zákona, takže se straním vynášení nějakých pochybných závěrů. Jinak řečeno, pokud si v USA koupím DVD, které je prodáváno pouze tam a nemá žádnou ochranu (je to zcela reálné - může to být třeba DVD nějaké místní kapely, na které mají úplně normální autorská práva) a zkopíruji si ho pro svou osobní potřebu, nedopustil jsem se vůbec ničeho protizákonného.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
kotyz avatar 3.4.2009 15:58 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
CSS uz bylo nejakym soudem uznany jako neucinna ochrana, takze by nemelo vadit se v ni rejpat. Otazka je jestli to plati celosvetove.
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
Grunt avatar 3.4.2009 13:02 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Jedine co je spravne je vyklad zakona soudem

Který se může lišit případ od případu.

Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Jardík avatar 3.4.2009 16:18 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Dotaz. Podle toho, co jsem pochopil, nelze vytvořit kopii kopie ... takže když na netu bude ta kopie a né originál, už to nemůžu stáhnout (?).
Věřím v jednoho Boha.
otula avatar 3.4.2009 16:21 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Dle čeho tak soudíš?
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
Jardík avatar 4.4.2009 17:57 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Hned na konci, u toho paragrafu 30: Tohle se ovšem (v rámci audiovizuálních děl) netýká pořízení záznamu díla při jeho provozování ze záznamu nebo jeho přenosu (§ 20) i pro osobní potřebu fyzické osoby.
Věřím v jednoho Boha.
otula avatar 4.4.2009 20:21 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Hmmm, tohle už je asi hodně o slovíčkaření.

§ 20:

(1) Provozováním díla ze záznamu se rozumí zpřístupňování díla ze zvukového nebo zvukově obrazového záznamu pomocí přístroje, s výjimkou užití díla způsoby podle § 21 až 23.

(2) Přenosem provozování díla ze záznamu se rozumí současné zpřístupňování díla ze záznamu pomocí reproduktoru, obrazovky nebo podobného přístroje umístěného mimo prostor provozování ze záznamu.

V odstavci 1 je ze záznamu. Stahování je zpřístupňování samotného záznamu. Odstavec 2 hovoří přímo o reprodukci, takže by to také neměl být problém. Ale za tento svůj výklad neručím.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 12:30 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Definice "zveřejnění"
Jsem z toho volaký zmetený - co je tedy přesně tedy to zveřejnění? Já se domníval, že dílo je zveřejněné, když se objeví v neplaceném médiu (např. v televizi), kolega tvrdí, že na zveřejněni stačí i promítání v kině, vysílaní na placeném kanále nebo prodej na nějakém nosiči a pan Lutonský za zveřejnění považuje i stažitelnost (krásné to slovo, co?) z webu.

A jak je to vůči zahraničí? Když je něco vysíláno v cizině v televizi, je to z pohledu českého zákona dílo zveřejněné? A je v tom nějaký rozdíl, když je možné zahraníční vysílaní přijímat a když ho přijímat nejde? A co placené satelitní kanály? Co streamovaná media, IPTV, YouTube? Není takto neurčitě postavená definice jen vnášením dalšího zmatku do stávajícího chaosu?
3.4.2009 12:35 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Ja bych to bral stejne jako pojem "ucinna ochrana" ;-)
otula avatar 3.4.2009 12:48 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Tak jak jsem odpověděl výše: první oprávněné veřejné zpřístupnění. Nezáleží na tom, zda to bylo televizní vysílání, vydání DVD, nebo vysílání v kinech. A stejně, jak jsem psal výše - zákon nehovoří o tom, že dílo musí být zveřejněno u nás (to bych si pak nesměl zkopírovat ani z vlastního DVD film, zakoupený v zahraničí, který se u nás neprodává/nevysílá). Držel bych se striktně zákona.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 12:50 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Konkretne u DVD si vlastnik prav nemusi prat jeho zpristupneni pro urcity svetovy region ;-)
otula avatar 3.4.2009 13:02 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Nemusí. Ale pokud pominu překonávání ochran, tak to náš zákon nezakazuje. Nevím, v tomto si jistý nejsem, tak bych zde nechtěl psát nějaké dezinformace.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 13:06 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Ale pokud pominu překonávání ochran, tak to náš zákon nezakazuje.

No zkuste si nejprve precist §43 :-)

otula avatar 3.4.2009 13:11 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
No vždyť přesně i o tom ta věta byla ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 13:13 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Hlavne, ze si rozumime ;-)
Dalibor Smolík avatar 3.4.2009 13:21 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"

Jsem z toho volaký zmetený - co je tedy přesně tedy to zveřejnění?

Většina filmů (zejména těch známějších) má svoji oficiální premiréru, s rautem, ohňostrojem a tak :-)

Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
3.4.2009 13:50 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Taky si vetsinou k televizi neco vemu, ale ohnostroj jsem si teda kvuli filmu jeste nedelal ;-)
3.4.2009 15:41 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Ono úplně stačí omylem vylít Colu do vnitřností přehrávače a hned je ohňostroj jako vyšitý :-)
Dalibor Smolík avatar 5.4.2009 22:48 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
Jděte do háje, vtipálkové :-)
Já jsem měl na mysli oficiální premiéru filmu pro kino, ten ohňostroj je tam jaksi navíc :-), nicméně důležité je to, že premiéra proběhla a tím pádem jde již o dílo zveřejněné.
Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
3.4.2009 16:38 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Definice "zveřejnění"
S placením či neplacením nebo médii to nemá nic společného. Autorské právo vznikalo někdy v době, kdy autorskými díly byly obrazy, knihy atd. Takže když se představíte sochaře, jak v ateliéru sochá nějaký výtvor, je jeho dílo nezveřejněné, dokud na něm někde v soukromí pracuje. Když pak sochu převeze na náměstí a slavnostně odhalí, je dílo zveřejněno. Pokud mu jí někdo z ateliéru ukradne a vystaví na náměstí, jde o neoprávněné zveřejnění. Teď už stačí jenom udělat analogii třeba k audiovizuálnímu dílu. Zveřejnění tedy je, když se dílo představí, předvede nebo jinak zpřístupní veřejnosti. Promítání v kině (pro veřejnost) nebo vysílání na placeném kanále je zveřejnění, zpřístupnění na webu je taky zveřejnění – ale pozor, stále tam zůstává ta podmínka oprávněného zveřejnění.

Ono se velice často argumentuje tím, že kopie pro vlastní potřebu je legální vždy, ale k tomuto výkladu je potřeba zákon ohýbat už celkem dost.
Grunt avatar 3.4.2009 12:49 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Včera začali dávat na Nova Cinema Prison Break 3. Řekl jsem si že to začnu sledovat, ale jelikož mi absolutně nevyhovuje styl distribuce, tak jsem se na ně vykašlal a radši to začal stahovat z internetu. Jde o nějaký DVB-T,DVB-S,DVB-bůhvícostrem okleštěný o reklamy. Pokud dobře chápu výklad výklad zákona, tak bych se neměl dopouštět něčeho protizákonného, když jde jen o záznam právě z nějakého veřejného vysílání, ne?

Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
otula avatar 3.4.2009 13:14 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Věřím, že je to v pořádku. Vytváříš si pro svou vlastní potřebu kopii již zveřejněného díla. Pokud to nestahuješ přes torrenty, ale z nějakého úložiště, jako třeba RS, neměl by ses dopouštět ničeho protizákonného.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
LuFa avatar 3.4.2009 14:00 LuFa | blog: LuFa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

A pokud člověk teoreticky, nebo i prakticky stahuje z torrentů a od sebe nepustí ani bajt? Je to také trestné?

3.4.2009 14:10 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Neni, je to jen mimoradne sobecke a hnusne :-D
LuFa avatar 3.4.2009 14:30 LuFa | blog: LuFa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

S tím souhlasím, nulový upload na torrentech není oki. Nicméňě předpoklad případného nulového uploadu popírá zažité a celkem přijímané tvrzení, že stahování audiovizuálních děl z torentů je v rozporu z autorským zákonem.

otula avatar 3.4.2009 15:41 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A pokud člověk teoreticky, nebo i prakticky stahuje z torrentů a od sebe nepustí ani bajt? Je to také trestné?
No, tak tohle je má neznalost (ale snad mi bude odpuštěno, protože přes torrenty stahuji pouze ISO obrazy). Žil jsem v tom, že přes torrenty se nedá stahovat tak, abych zároveň data nenabízel.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
kotyz avatar 3.4.2009 15:44 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Jde to, ale kdyz to budou tak delat vsichni, tak si pak nestahne nikdo nic.
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
otula avatar 3.4.2009 15:46 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
jj, ze souvislostí jsem pochopil, že to tedy jde :-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 15:40 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Ono je otazka, zda by se na torrent neuplatnil par. 38a 1) a) autorskeho zakona, tedy ze kopie, ktere rozesilaji peers v torrentu, jsou jen docasne rozmnozeniny za ucelem prenosu díla počítačovou nebo obdobnou sítí mezi třetími stranami (puvodnim seederem a cilem)  uskutečněný prostředníkem (danym peerem). A jako takove nezasahuji do autorskych prav.

otula avatar 3.4.2009 15:45 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Ale zároveň je to část autorského díla. A právě torrenty jsou sledovány společnostmi, které chrání práva filmových a podobných společností.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
kotyz avatar 3.4.2009 15:46 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
To je otazka
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
LuFa avatar 3.4.2009 12:58 LuFa | blog: LuFa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

V tomto případě souhlasím s živě. Stahování audiovizuálních děl pro osobní potřebu je zcela v pořádku a legální. Pokud by tomu tak nebylo, tak někde něco není v pořádku.

3.4.2009 16:08 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Stahování ... je zcela v pořádku a legální. Pokud by tomu tak nebylo, tak někde něco není v pořádku.
Neni si ty právnik? :-D
3.4.2009 16:30 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Podle mne je stahování audiovizuálních děl pro osobní potřebu proti vůli autora zcela špatně, a pokud je to legální, je to díra v zákoně, kterou by bylo dobré co nejdřív opravit.
3.4.2009 16:38 Robo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

heh, no policajny stat na zaklade toho vasho zakona by som mat nechcel

3.4.2009 16:42 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
O jakém policejním státě to píšete?

A pokud vám koncept „užití pro osobní potřebu je vždy legální“ připadá tak báječný, proč to nerozšířit i na software? Nebo dokonce mimo svět „duševního vlastnictví“, do materiálního světa?
kyknos avatar 3.4.2009 16:57 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A pokud vám koncept „užití pro osobní potřebu je vždy legální“ připadá tak báječný, proč to nerozšířit i na software? Nebo dokonce mimo svět „duševního vlastnictví“, do materiálního světa?
pokud dodas potrebnou technologii pro kopirovani fyzickych predmetu, proc ne
So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
3.4.2009 17:06 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Proč kopírování? Mezní náklady na výrobu dalšího kusu některých výrobků jsou tak nízké, že to kopírování nebude třeba. Ostatně onen předmět ani nemusí změnit vlastníka. Třeba by mohlo být legální užití auta pro osobní potřebu, pokud jej vrátím majiteli. Vždyť majitel o nic nepřijde…
kyknos avatar 3.4.2009 17:26 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Samozrejme ze prijde - auto mu opotrebujes.
So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
vencour avatar 3.4.2009 13:28 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Takovýto způsob nátlaku - tedy informování na živě - může přispět ke tlaku něco změnit/lépe formulovat.

Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
Jendа avatar 3.4.2009 14:59 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A jak je to s "nevědomým" stahováním? Čistě teoreticky:

Jednoho dne si stáhnu maily a jeden z nich bude mít přílohu, která obsahuje nějakou ještě nezveřejněnou skladbu (film ne, neprošel by u mě limitem na max. velikost :-)). Dopustil jsem se porušení AZ? Stejně tak to může nastat, pokud navštívíš webovou stránku a nelegální obsah se ti stáhne do cache prohlížeče.
3.4.2009 15:01 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A co stažení něčeho, co se vydává (název souboru, informace na úložišti) za dávno uvěřejněný film, ale obsahuje nelegální obsah?
kotyz avatar 3.4.2009 15:04 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Treba neco podobnyho jako kdyz si misto nakyho novyho mega-filmu stahnu pecko nebo v horsim pripade obsah /dev/urandom ?
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
3.4.2009 15:09 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Pokud vím, tak ani porno, ani /dev/urandom není nelegální obsah, ale ano, tak nějak jsem to myslel;)
3.4.2009 15:10 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Sakra, vedle :-/
kotyz avatar 3.4.2009 15:13 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Ja jen ze tohle je asi castejsi situace. Kdysi, hodne davno, kdyz sem jeste pouzival DC, se mi jeden film povedlo stahnout asi az napotreti. Predtim se mi pokazdy povedlo stahnout nakej fake.
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
3.4.2009 15:05 Zdenek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Tak treba u detskeho porna bys ten problem s cache ci mailem mel urcite, ale ne s autorskym zakonikem :-)

Jeste lepsi lahudka je robot co automaticky stahuje nahodne adresy nebo kocka ktera packou "odklikne" licenci :-)
3.4.2009 15:49 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Pokud to odklikne kočka, není pak ona tím uživatelem? Podobne precendenty se už staly, např. tříleté dítě koupilo na E-bayi auto :-)
otula avatar 3.4.2009 16:01 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
A jak je to s "nevědomým" stahováním?
Když to zbagatelizuji, tak za jednu takovou písničku tě nikdo neodsoudí. Ale jinak zcela reálně - někdo ti pošle písničku, která se ti bude moc líbit, takže si ji necháš. Nevíš, kdo ji nazpíval, nevíš, co je to zač - u písniček nic zvláštního. Když by se to (ad absurdum) začalo vyšetřovat policií, tak myslím, že by to skončilo tak, že by ti bylo nařízeno tuto kopii smazat a byl bys zproštěn viny, protože prostě všechny polehčující okolnosti by byly na tvé straně.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 15:17 jozka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Ja bych z toho kovbojku nedelal. Velmi volny vztah mezi clanky na Lzive.cz a realitou je snad dostatecne znam. Staci priklad ze dneska:

zprava: Vesnicane napadli auto Google Street View

skutecnost:Vesnicane utvorili zivy retez a nevpustili auto k sobe

Vite, ze pouziovanim firewallu napadate hackery?

kotyz avatar 3.4.2009 15:22 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Radnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Jo to je jako zpravy na jednicce a na Nove.

CT1: V jedny vesnici horela jedna stodola, za cca hodinu to hasici dostali pod kontrolu. Nova: Malem shorela pulka vesnice, hasici to nemohli nejmin 3 hodiny dostat pod kontrolu.
Mul-ti-pass! | Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
3.4.2009 16:43 ____ | skóre: 15 | blog: _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Slyšel jsem, že i (nejméně jednou) znovu zapálili nebo nechali zapálit dům, aby měli dobré záběry, protože k tomu přišli pozdě. A ten, od koho jsem to slyšel, si je svým zdrojem jistý.
3.4.2009 16:35 Robo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

mas to zle, stiahnutie diela je legalne; je to potvrdene aj ustavnymi pravnikmi vo viacerych krajinach ;) uz sa to rozoberalo milionkrat, za stahovanie (nie sirenie) este nikto nikdy nebol odsudeny

otula avatar 3.4.2009 17:18 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Že za to nebyl nikdo odsouzen neznamená, že je to v souladu se zákonem. Pokud se nemýlím, zmínka o zveřejnění díla je v zákoně teprve od novelizace v roce 2006. Předtím tam tohle omezení nebylo. Takže jestli se to rozebíralo každý den jednou, tak přibližně 999300× to bylo z toho tvého milionu ještě za platnosti starého znění zákona ;-) A při těch zbývajících sedmistech rozborech diskutující zaspali dobu ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
otula avatar 3.4.2009 17:19 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Hm, a já počítám, že jsou to od 2006 teprve 2 roky :-D Ale v tom milionu je to detail ;-)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 22:13 Hovadko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Podle mě by měl každý zákon být jasný a srozumitelný pro každého člověka. Pokud jasný a srozumitelný není, tak by měl být prohlášen za neplatný, nebo by mělo být podáno jednoznačné vysvětlení.

Bylo by možno zajistit nějaké jednoznačné vysvětlení od nezávislého právníka nebo soudce, kterým by se konečně ukončily tyto a jiné podobně nekonečné debaty?

otula avatar 3.4.2009 23:25 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
„Detail“, o němž jsem psal, je v zákoně napsán dostatečně jasně, aby to pochopil i průměrně inteligentní občan ČR. Je tam zcela zřetelně napsáno, že volná užití se týkají výhradně děl právoplatně zveřejněných. Takže s nezveřejněným dílem (u něhož dosud neuplynula doba trvání majetkových práv) nemůže dle zákonů ČR dělat bez souhlasu autora díla nikdo nic.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
4.4.2009 16:33 Hovadko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona

Dobře, to jsem pochopil. Přiznávám, že jsem celou tuto diskusi nečetl (je na mě moc dlouhá :-)), ale přijde mi, že se zde řeší celou dobu tzv. DVDSCR. Pochopil jsem, že to zřejmě nebude úplně legální, ale co regulerní DVD ripy z již vydaných DVD nosičů (vydaných ať už v ČR nebo kdekoliv jinde na světě)? Ty už by mělo být legální u nás stáhnout, ne?

otula avatar 4.4.2009 17:25 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Ano, to by legální být mělo.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
3.4.2009 23:31 Marek Lutonský
Rozbalit Rozbalit vše Na Živě

Vysvětlení od právníků najdete v článcích na Živě :) Ale na tohle se asi někdy ještě jednou podrobněji podíváme, požádáme o názor další odborníky. Bohužel to ale stále budou jen interpretace, protože finálně zákon stejně vykládá soud.

otula avatar 3.4.2009 23:37 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Na Živě

Já o vlku…

Marku, omlouvám se, že jsem zde takto přenesl náš rozhovor, ale v diskuzi jste přestal reagovat a následné zmíněné články mne už opravdu vyprovokovaly k tomu, abych se vyjádřil. Samozřejmě jsem k tomu využil prostor, kde „se cítím doma“.

Opravdu považuji názory, které na Živě zveřejňujete, za zavádějící a dezinformující, protože vaši čtenáři tím získávají falešnou jistotu, že si opravdu mohou stáhnout cokoliv a je to v mezích našeho zákona. Možná to přetrvává z dob dřívějších, kdy nebylo volné užití podmíněno zveřejněním díla.

Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
Luboš Doležel (Doli) avatar 4.4.2009 15:44 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
DVDSCR se typicky dostávají na net, až když film běží v kinech. Před uvolněním do kin se na net dostávají spíš WORKPRINTy.
otula avatar 4.4.2009 17:31 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Mýty a pověry: Rozpleťte síť autorského zákona
Mám za to, že už jsem vícekrát viděl dostupné screenery ještě před premiérou, ale ruku do ohně bych za to asi nestrkal :-)

Každopádně u sreeneru zůstává otázka celkové legálnosti kopie a zůstává obecný problém kopírování nezveřejněných filmů
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.