Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dneska jsem si hral s Ubuntu. Teda spise jsem zkoumal GNOME a k tomu mi slouzilo Ubuntu. Ubuntu pro prehravani pouziva GStreamer... a GStreamer proto, ze to ma GNOME.... To je ovsem neco uplne jineho nez vsechny moje KDE distribuce, ktere pouzivaji primarne Xine. Proc to vsechno pisu???
Tak nejak me napada, ze jsou prehravace a "prehravace". Zatimco ty prvni prvni prehravaji (co jineho od prehravace cekat, ze?) ty druhe jsou prehravace jen na oko, takovy hezky obal s masli a tu praci, to prehravani za ne delaji ty prvni... Treba takovy Amarok... Ve skutecnosti se bez Xine nebo GStreameru neobejde....
Takze v tom Ubuntu s GNOME jsem zkousel vsechno mozne a samozrejme jsem skoncil u Compiz/beryl. Bylo mi divne, ze Totem nejak neni schopen udrzet obraz pri zapnutych 3D efektech. Nu coz. Skusil jsem Mplayer. Ten pro jistotu nejel vubec... ze by kodek? nevim neprisel jsem na to. Na druhou stranu VLC jel bez problemu. Stejne tak Kaffeine. Trvalo mi dlouho nez jsem na to prisel. Kaffeine pouziva Xine a 3D mu nedelalo problemy. Totem pouziva GStreamer, a pri zapnutych efektech zbastli obraz. VLC neni zadny radoby prehravac, takze Xine ani GStreamer u prdele nepotrebuje. Takze taky prehrava.... Samozrejme, pokud jsem totem-Gstreamer preinstaloval na totem-Xine, prehravani jelo bez problemu...
Nekde jsem tu cetl velmi zajimavy clanek. GNOME vs. KDE - pravo na vyber.... nebo tak nejak se to jmenovalo...?? Tak tu mame defaultne GStreamer v GNOME a Xine v KDE.. nedej boze ze by byl vsude Xine... Tak tu nakonec budeme mit 150 Gstreameru a Xinu a vymyslime Phonon, aby se to navenek tvarilo jednotne.... Ale co, treba pak budeme mit i 150 phononu... Vzdyt variabilita je prece velke Linuxove Plus!
Nechtel by mi nekdo vysvetlit, proc nemuzou KDE i GNOME distra jednotne vyuzivat Xine? (napriklad)? Jaky je rozdil GStreamer vs. Xine? Nakonec jsou pak stejne prehravace, ktere je (radeji??) nevyuzivaji (VLC, Mplayer)... At zije rozmanitost... bordel nejlepe
Tiskni
Sdílej:
USE="-gstreamer"
zadnej problem.
Xine mi nepřehraje některé ogg a flac… …Řešení jsem zatím nenašel, doufám, že se to s některou novou verzí xine-lib zlepší.To se asi nezlepší, protože v xine-lib chyba asi nebude, vzhledem k tomu, že například mně to funguje perfektně. Zrovna xine je jedna z věcí, které mi ve všech verzích fungovaly naprosto skvěle.
* media-libs/xine-lib-1.1.7 Install date: Thu Jun 14 21:00:41 20
Vzájemným přetahováním nových myšlenek se přitom obě zdokonalují.Kez by to fungovalo v praxi tak hezky jak to zni. Ja nevim, je snad treba CoreAudio od Applu takovej smejd, ze by na nem bylo mozne dokazat myslenku, ze co je centralne vyvijene (s vami popisovanymi vyhodami), je spatne, protoze neni "peer review"? Myslim, ze tak cernobile to nebude.
Mno, já používám mplayer, protože na něm závisí devede a nechci a nepotřebuju x aplikací, který budou dělat to samý. Docela mě mrzí, že na gstreameru (a dalších zbytečnostech jako třeba nautilus a gnome-panel) závisí třeba i Brasero.