Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
linuxáci (většinou) obecně moc nemusí Ribbon rozhranní (řekl bych že jsou proti němu až zaujatí)To se jen zdá, protože ti spokojení na něj nemají potřebu psát ódy, přičemž nespokojení jsou více motivováni plivat jed a pelyněk, takže to s těmi generalizacemi nepřeháněj
Prostě klávesové zkratky jsou rychlejší/jednodušší.a Ribbon je podle tebe nema? Rekl bych, ze na klavesove zkratky se ri prechodu na Ribbon nesahalo, alespon pokud jde o MS programy
Má, ale zásadní rozdíl:
pokud jedeš 3× přes menu 3× vidíš i tu zkratku a po 4. ji použiješ a už tě nezajímá jak jsi se k ni dostal.
Je možné, že je více ergonomický. Ovšem když jsem hledal, kde je možnost "první stránka", plakal jsem znovu (vzteky).Naprostý souhlas. MS office provozuji na služebním NB přes wine (naštěstí to jde) a ribbon mi prostě nesedí. Nejvíc mi vadí, že najít v tom něco je někdy strašný problém. Například nedávno jsem hledal, jak nastavím jednu stránku dokumentu na šířku. Na postup, co jsem nakonec vygooglil bych nikdy nepřišel. Naprosto neintuitivní (alespoň v MSO 2007). Klávesové zkratky jsou sice fajn, ale v libreoffice si můžu často používané ikony vztáhnout někam na lištu a nemusím si ty zkratky pamatovat.
v libreoffice si můžu často používané ikony vztáhnout někam na lištu a nemusím si ty zkratky pamatovatTo můžeš v MS Office taky, ne? Ikonky se cpou do titulku okna
Kdyby microsoft zabudoval do office nevypnutelné ovládání ve stylu VIMutohle by bylo boží
A to, že člověka nezvládající základy Windows někdo pustí na práci něco udělat na Windows serveru.To je zcela běžná věc.
Jestli je toto linuxový standard bezpečnosti, tedy jít spravovat servery, jejichž operačnímu systému ani za mák nerozumím, pak bych se tím opravdu raději nechlubil.Popravdě mám mnohem radši upřímnější typy lidí. Nemám problém přiznat, že jsem za peníze zasahoval do Windows ve verzích novějších než XP, tedy systém, který jsem ani sám nikdy nepoužíval, ani jsem o něm nepřečetl hromadu chytrých knížek. Zákazník o tom věděl a nebylo to pro něj překážkou.
Jak mam teda vytvorit XML soubor (textovy s priponou .xml) v zakladni instalaci W2008 ? Skoncil jsem opravdu instalaci total commanderu, ale jak to udelam v zakladnim systemu ? Bez toho, abych vypinal tu uzasnou funkcionalitu se skryvanim. A cim ho pak mam upravit ? Wordpad ma ribbon a chybi mu vetsina funkcionality. Z *pad se stal word*. Proste widle nejsou serverovy system, at mi kazdej rika co chce.
Me to prijde z myho pohledu linuxaka (desktop, server, embedded) jako uplne jinej svet. Na serveru by nemela byt zadna plocha, zadne UI, zadny wordpad, zadny pruzkumnik ani total commander. To je naprosto ujety. Je to jak auticko na ovladani pro deti - jezdi to a muze to ridit kazdy. Ale opravdicky auta se takhle neridi.
Server stejne zadny graficky system nema/nepotrebuje. Zadnou grafickou kartu a kdyz uz, tak neni nikam zapojena. Ma jen terminal a to staci. A je jedno, jestli je ten pristup pres ethernet, RS232 nebo co. Jsem schopen prijmout jeste vedlejsi pristup pres webovky (jako je to treba u routeru - na konfiguraci).
Ale graficke rozhrani na dalku se vsim vsudy? Navic na chlup stejne jako na desktopu ? Na co ?
Omlouvam se jestli s tim jen otravuju.
Ale server uz z principu je zarizeni ktere poskytuje. Ano, existuji treba terminalove servery, kterych ucelem je poskytovat graficke rozhrani pro uzivatele (ale i tak je mnohem cistejsi/rychlejsi PXE boot). Nebo video capture servery - takovy uz jsem taky implementoval. Ale veskera pouzitelnost serveru je pres sit. Neni jediny duvod, proc by na serveru mel bezet graficky subsystem. A servery jsou uz stejne z vetsiny virtualizovane, takze ho poskytuji znovu max. tak na tu sit.
Pro komunikaci se serverem se casto pouzivaji klientske aplikace, ktere uz jsou treba graficke, nebo primo jako webova aplikace. Ale server je server. Nebudu preci davat plne GUI do mikrovlnky nebo treba strojniho lisu.
Na serveru se nikdy nejede v základní instalaci. Jak by vypadala třeba základní instalace Linuxu?Co je myšlenou zákadní instalací a co je myšleno Linuxem?
Kazdy OS by mel umet zakladni praci se soubory (prace je i tvorit/upravovat, ne jen je kopirovat). Linux v zakladni instalaci je treba debian z netinstallu. Tam mam moznost vytvaret libovolne soubory i je editovat. Vytvoreni a potrebna uprava XML souboru je jeden prikaz.
Poradite mi tedy, jak takto jednoduchou uplne zakladni vec udelam na windows? Bez stahovani z internetu (tzn. bez instalovani jakychkoli aplikaci) a bez prenastavovani te vlezdoprdelkove funkce? Tzn na ciste instalaci. Moc by ste mi tim pomohl a usetril dalsi trapeni.
pokud si stáhnete něco co je pojmenováno jako „Linux“, není nikdy zaručeno, co přesně za prostředí a balíčky to bude obsahovat.Pokud chcete mít zaručeno prostředí a balíčky, tak je asi blbost stahovat „Linux“.
Skrývání přípon se dá snadno vypnout, a navíc funguje jen v průzkumníkovi.A v každom File Open Dialogu. Skoro
Linux jako serverový systém na desktopu není úplně desktopově chovající se. Windows jako desktopový systém na serveru není úplně serverově chovající se.
Že vy jste se učil větnou stavbu u samotného Yody?
Skrývání přípon se dá snadno vypnout
No jo, to jsem ho takhle jednou ve Windows 98 vypnul a pak jsem se moc divil, že se některé přípony (např. .shs
) skrývají dál. Byl na tom ostatně založený i troják "Life Stages".
a navíc funguje jen v průzkumníkovi
Co si tak vzpomínám na doby, kdy jsem byl nucen ten systém používat, "v průzkumníkovi" zahrnovalo i open dialogy většiny programů.
Pokud si spustíte i toho nejblbějšího Norton commandera, tak vše vidíte.
Takže potřebuju third-party aplikaci, abych zjistil, jak se soubor opravdu jmenuje?
Mně třeba na Linuxu vadí, že všechny programy se snaží nacpat do jednoho (eventuálně několika) adresářů bez ladu a skladu.
Jak jinak potom chcete zajistit, aby ty programy šlo zavolat z příkazové řádky nebo skriptu?
Že Linux sdílené knihovny nehledá najdříve ve stejném adresáři jako je program, ale drsně mu vnucuje sdílené knihovny ze společného adresáře.
Na druhou stranu pak člověk nemusí řešit chyby, které na první, druhý i třetí pohled vůbec nedávají smysl. Pokud si opravdu potřebujete vynutit načtení konkrétního .so souboru místo standardních knihoven, existuje proměnná LD_PRELOAD.
A nebo to, že Linux nezaručuje kromě Linux kernel API přítomnost žádného rozhraní na všech instalacích Linuxu je také hodně mnoho na zvracení.
Od toho je přece balíčkovací systém a závislosti na nezbytné knihovny.
Proměnnou PATH.Mně třeba na Linuxu vadí, že všechny programy se snaží nacpat do jednoho (eventuálně několika) adresářů bez ladu a skladu.Jak jinak potom chcete zajistit, aby ty programy šlo zavolat z příkazové řádky nebo skriptu?
Oboje řešení (všechny aplikace nahromadě vs PATH) mají své výhody a nevýhody, že je jedno super a druhé nanic bych si tvrdit nedovolil.
Jakou výhodu může mít řešení, kdy musím speciálně nastavovat PATH pro každou aplikaci a tedy víceméně definovat nějaké asociativní pole 'prikaz' => 'cesta/k/binarce', oproti tomu, co máme na linuxu (tedy několik málo adresářů, do kterých když dám cokoliv spustitelného, bude to dostupné jako příkaz)?
Program Files - Internet Explorer - Microsoft.NET - Microsoft Visual Studio 9.0 - Oracle ...Zde (a nejenom zde) neexistuje absolutně žádný organizační systém. Když chci hledat "Internet Explorer" nevím, jestli bude v adresáři "Microsoft", nebo bude volně, nemám nejmenší tušení, jak to v tom adresáři bude vypadat - jak se bude jmenovat a kde bude uložený manuál, binárka, ... ? Takže pokud bych chtěl, nějakým způsobem implementovat program
man
, nebo třeba spouštění programů zadáním jejich jména do konzole, musel bych mít někde definované seznamy přiřazující k aliasům jejich umístění.
Něco jako
bin = { 'program1' : 'C:\Program Files\Program1\program1.exe', 'program2' : 'C:\Program Files\Společnost1\Program2\pgr2.exe', 'program3' : 'C:\Program Files\Program3\p3.exe', 'program4' : 'C:\Program Files\Program4\bin\p4.exe', .... } man = { 'program1' : 'C:\Program Files\Program1\program1.txt', 'program2' : 'C:\Program Files\Společnost1\Program2\pgr2.txt', 'program3' : 'C:\Program Files\Program3\p3.txt', 'program4' : 'C:\Program Files\Program4\man\p4.txt', .... }Pokud by mělo být poskytováno něco dalšího, musel by se přidat další seznam.
/usr/bin/
, /usr/sbin/
, /usr/local/bin/
, nebo například ~/.bin/
, každý z těch adresářů má svůj význam a vím, který program kde budu hledat. Manuály leží v /usr/share/man/
a stejně tak další kousky programů mají své místo. Což jde naprosto proti tvrzení, že všechny programy, leží na jedné hromadě.
%WINDIR%
resp. %WINDIR%\system32
. Další aplikace se instalují do %PROGRAMFILES%
, podobně jako na UNIXech tradičně do /opt
.
Klasické 3rd-party UNIX aplikace jsou taky v /opt
a do systémových adresářů přidají třeba symlinky na binárky. Můžete tak mít například nainstalované třeba 3 verze téže aplikace, kde každá obsahuje desítky binárek. Mít to všechno nasypané někde /usr/
nepovažuju za výhodu, a dodavatelé tady toho SW zjevně taky ne. Konkrétně já tady mám takhle MATLAB a ALTERA nástroje pro FPGA.
"Problém" linuxu je, že se snaží tvářit, že veškerý software je systémový resp. distribuční... každá distribuce si bastlí balíky znova. Manuály leží v /usr/share/man/ -- zdaleka ne ke všem aplikacím, plno z nich si stejně řeší dokumentaci úplně jiným způsobem.
přidají třeba symlinky na binárky.Přidávání symlinků směřujících do adresářích v
/opt
je jen workaround když se někomu nechce vyrábět normální instalovatelný balík, který by se začlenil do systému. Podobné hacky (buď symlink nebo dokonce shell skript) se používají, pokud chce člověk udržovat software jen v pracovním adresáři, kde ho vyvíjí, a přitom ho používat jako by do systému začleněný byl.
Mít to všechno nasypané někde /usr/ nepovažuju za výhoduDívám se do
/usr
na svém Gentoo a není tam nasypaný jediný soubor. Nebylo by lepší, kdybysis o tom nejdříve něco přečetl a pak si teprve dělal názor?
"Problém" linuxu je, že se snaží tvářit, že veškerý software je systémový resp. distribuční...Veškerý ne, jsou tu pořád vyhrazené adresáře typu
/opt
, /usr/local
apod. U distribučního software by bylo spíše zvláštní tvářit se, že distribuční není.
každá distribuce si bastlí balíky znovaMaintaineři linuxových distribucí jsou striktně vzato integrátoři, kteří vezmou upstreamový balíček a opatří ho informacemi o tom jak se má buildovat. V závislosti na tom, jak moc zprasený je upstreamový balík, to může být triviální nebo komplikované úloha. Ale to, čemu říkáš bastlení balíků znova, je v podstatě jen tvorba seznamu balíků s metadaty a případnými úpravami.
Manuály leží v /usr/share/man/ -- zdaleka ne ke všem aplikacím, plno z nich si stejně řeší dokumentaci úplně jiným způsobem.To je klasické dilema jestli pro uživatele připravit jen dokonalý software, které splňuje všechny očekávané standardy nebo balit i software, který není dokonalý, jen je z nějakého důvodu užitečný.
Common Files
a %APPDATA%
a kdovíco ještě, takže v důsledku třeba u takového Visial Studia nemáš reálnou šanci dohledat, kde všude to má soubory. Dále třeba browsery mají binárky někde v %APPDATA%
kvůli aktualizacím, prostě naprostý chaos.
Zlatý linuxový balíčky. I soubory v /opt/
typicky patří k balíčkům. Na druhou stranu se pořádek snaží narušit nástroje jako node npm
nebo ruby gem
...
Nejvíc mi na tom ale vadí, že se to nedá prdnout nalevo nebo napravo, v důsledku čehož je na širokoúhlých monitorech ribbon dost utrpení...+10 ta zo že to konečně někdo zmínil... Ať už je ribbon v principu dobrý nebo ne, tak zaplácnout vertikální prostor v době kdy se "standardním" vertikálním rozlišením stává 768 pixelů je zločin.
Jsem exot, myslím jinak, mluvím jinak, řeším jiné problémy, oblékám se jinak, počítač také používám jinak.+1 :)
Ja ti to vysvetlím velice rýchlo a názorne:
Na otázku
Ako nastavím zarovnanie odseku na obe strany?odpoviem používateľovi klasického menu takto:
menu Format -> Alignment -> Justified
A teraz predveď, ako bude vyzerať odpoveď pre používateľa ribbonu?
napises do googlu ms office justified alignment how to a pak nasledujes screenshoty na obrazovce.Cithodnosť, nemám viac čo povedať. Mhm, po anglicky to znie lepšie: I rest my case, your honour.
2k102k7 chapu, je to zkraceny zapis, ale 2k10 mi jako velka uspora neprijde
Poslední dobou pozoruji šéfa na Mac OS X. A mám čím dál větší nutkání zahodit jako Linux, tak Windows. Hlavní, co se mi na Mac OS X líbí, že je to opravdu použitelné GUI. Okna jsou čistá, a je na nich plocha k práci. Okno není zasviněné padesáti odpady, jako je levý okraj, pravý okraj, stavový řádek, scrollbar, ribbon, a dalšími. Prostě plná plocha je pracovní. A pokud nějaký takový prvek tam je, tak se maximálně snaží neubírat z pracovní plochy okna.Souhlasím. GUI Mac OS X je o generaci dál, než všechny ostatní, se kterými jsem kdy dělal. Ten systém je jasný, jednotný, přehledný, pěkný, ovladatelný a neplete se člověku do cesty. Ale to je asi tak všechno. Pokud chceš něco víc, musíš to hackovat, protože celý systém je jako kus skla, který se nedá měnit. Je tam to nejhorší z windows, tedy nutnost hledat někde na netu na každou blbost aplikaci, která dodá třeba takový detail, jako je řazení složek před soubory ve finderu. Appstore stojí obsahem za nic, neoficální package managery jsou poloprázdné (brew třeba vrací na většinu věcí které potřebuji jen issue s žádostí o vytvoření) a práce v terminálu je docela utrpení. Pokud chceš dělat něco složitějšího, doufej že na to existuje aplikace někde, nebo strávíš googlením a hackováním systému o celé řády déle, než na linuxu. Je to prostě zaměřeno na uživatele, což je pro mě nezkousnutelná překážka. I když se něco třeba dá dohackovat, komunitní podpora je nulová a hledání informací je zdlouhavé a člověk naráží na proprietární uzavřenost. Proto já osobně zůstávám na linuxu, i když ten má taky své problémy.
A pokud chceš pracovat, tedy nehackovat systém, a aby Ti systém šel pokud možno z cesty, tak je to přesně ono.To je diskutabilní. Já pracuji jako python programátor a systém mi v tomhle ohledu házel klacky pod nohy.
Dával jsem to jako příspěvek k ribbonu. Všichni tady mluví o ovládání, ale uvědomuje si vůbec někdo, že jak Linux, tak Windows čím dál více plochy oken a obrazovky ukrajuje různými ptákovinami, okraji, a dalšími? A ribbon je další extraptákovina.S tím plně souhlasím.
A pak jsem uviděl Mac OS X, které pro pracovní hledisko je prostě ideální. Nepřekáží při práci bazilióny okraji, okno je plně funkční pro maximum toho, co chcete zobrazit. Paráda.Jak jsem psal, taky se mi to velmi líbilo.
Toto by mě netrápilo. Stejně jako ve Windows se nesnažím z pracovní plochy a průzkumníka udělat pracovní nástroj, prostě používám něco ve stylu Nortona Commandera, tak stejně mi nevadí totéž u Macu.Jenže to předpokládá, že tam něco takového najdeš, což nemusí být nutně pravda. Druhá věc je, že i když to tam najdeš, bude to mít velmi pravděpodobně slušné problémy, které se nedají jednoduše vyřešit. Jinak například nastavení klávesnice na českou, aby se na ní daly používat některé běžné znaky (zavináč třeba) je taky porod.
Zvláštní, já jsem býval systémový programátor, pracoval jsem hodně low level, nejsem ani náhodou jen uživatel. A přijde mi to praktické.To jako že už to používáš? Je to samozřejmě možné, to co popisuji já je jen můj subjektivní zážitek a nevylučuje se, že ti to třeba bude vyhovovat.
Komunita kolem jakékoli odborné věci je nula, jakmile překročíte základní úroveň. Je jedno, jestli se mluví o Linuxu, Windows, Macu, astrologii, matematice, fyzice, programování v jakémkoli jazyce, filozofii, psychologii, na co si vzpomenete. Internet je plný článků a lidí, kteří jsou schopní postrčit vás, když jste na nulové úrovni do základní úrovně. A pak … prázdno a pusto na internetu. Od střední úrovně už nikdo nic neví, články nejsou. V jakémkoli oboru. A rok od roku lidé i internet snižuje max. úroveň v každém oboru, kde můžete najít na něm informace i lidi.No nevím. Například komunita věnující se linuxu a různým desktopovým prostředím je velmi bohatá a prakticky vždy jsem našel, co jsem potřeboval vyřešit. Nebo minimálně alespoň vodítka, která mě směrovaly. V případě apple internet často prostě mlčí.
Tak nějak jsem si při pohledu na Maca uvědomil proč se na Linuxu preferuje příkazová řádka. Hlavním důvodem je nepoužitelné GUI Linuxu a Windows pro práci, kterou se nemyslí hackování systému.Příakazová řádka se preferuje imho hlavně proto, že člověku umožní dělat věci, na které by v GUI potřeboval specializovaný program. Vtipné je, že na Macu jsem po ní musel čas od času sáhnout taky, jakmile jsem chtěl něco složitějšího. Jenže na rozdíl od jasně dokumentovaných věcí jsem kopíroval cosi kamsi a přepisoval binární soubory soubory staženými kdesi z netu.
Jinak řečeno, jako člověk, který je více uživatel, než programátor, se mi přístup Macu líbí. Když chci pracovat, chci o operačním systému nic nevědět.Ale to zas jo, v tomhle se v podstatě shodujeme. Běda ovšem, jak chce člověk něco víc, s čím tvůrci nepočítali.
Když budu odporovat, příkazová řádka se preferuje především proto, že nikdo zatím ještě nevymyslel tak dobré grafické ovládání (ani Apple), aby nebylo efektivnější si aspoň občas pro příkazovou řádku sáhnout.Njn, ale na inuitivní^H^H intuitivní rozhraní s mozkem si ještě chvíli počkáme
Nicméně čím častěji je lepší sáhnout do příkazové řádky pro běžnou práci, tím má daný systém horší a neefektivnější GUI.A nebo lepší příkazovou řádku. Já nejraději hybridní přístup ve stylu mc, kdy se primárně používá GUI a jakmile je potřeba, GUI bez keců ustoupí a příkazová řádka poslouží pro obtížný úkon.
Shift+F4
, ale otevření terminálového pole F4
, které automaticky dělá cd
to aktuálního adresáře v oknu dolpninu. (navíc ty cd neukládá do lokální historie)
A pokud chceš pracovat, tedy nehackovat systém, a aby Ti systém šel pokud možno z cesty, tak je to přesně ono.Problém je, že to, co často dělám, je tak nestandardní, že systém prostě je potřeba hackovat.
Všichni tady mluví o ovládání, ale uvědomuje si vůbec někdo, že jak Linux, tak Windows čím dál více plochy oken a obrazovky ukrajuje různými ptákovinami, okraji, a dalšími?Používej tiling WM.
Problém je, že to, co často dělám, je tak nestandardní, že systém prostě je potřeba hackovat.Moje zkušenost je, že to nemusí být nic zas až tak nestandardního, ale přiznávám, že moje zkušenost s Mac OS je minimální a to ještě ve virtuálu. Jako příklad mám vcelku ještě standardní problém s kryto tokenem iKey. Instalace dodadné aplikace od výrobce byla poměrně v pohodě a token se mi krásně objevil v systémové "klíčence". Zkusil jsem ho použít, chtělo to PIN a zafungovalo to. Nu a pak jsem zjistil, že ona si ta klíčenka ten PIN pamatuje, dokud token nevyndám a to třeba i 5 hodin, ze kterých 99% času byl počítač zamčený. Nejdřív jsem měl podezření, že za to může ta aplikace od výrobce, ale ne, ta chtěla PIN při každém použití a když jsem ho zadal špatně a pak použil klíčenku, tak ta klíčenka sama zadala ten správný PIN! Ale budiž, klíčenka má nějakou funkci automatického zapomínání hesel a PINů po nějaké době neaktivity, ale vypadalo to, že se to bude týkat spíš klíčů do klíčenky naimporotvaných přímo. Každopádně jsem to zkusil a trochu mě překvapilo, že abych to mohl použít, musím si vytvořit jakýsi master password... Nu což, tak si ho vytvořím, stejně to mám jen na experimenty. A vytvořit master password se hned první zeptá na old password... A hle ve skutečnosti jde o změnu PINu na tokenu, ale což, třeba se to při tom vytvoří i jako master password a budu moci zapnout tu funkci. Ale kdepak, PIN na tokenu se změní, ale opět mi to tvrdí, že k zapnutí té funkce s inactivity timeoutem musím vytvořit master password. Takže stručně shrnuto, to GUI vypadá fakt hrozně pěkně, umí to spoustu pěkných fičurek, ale když se snažím udělat něco, co považuju za poměrně bežnou věc, a ono pěkné GUI mi do kolečka háže klacky pod nohy a "tváří se ublíženě," že dělám něco hrozně nenormálního, tak ho mám chuť poslat někam....
Souhlasím. GUI Mac OS X je o generaci dál, než všechny ostatní, se kterými jsem kdy dělal. Ten systém je jasný, jednotný, přehledný, pěkný, ovladatelný a neplete se člověku do cesty. Ale to je asi tak všechno.Já to teda používat nedovedu. Hlavně teda takovou tu věc s aplikacema dole (dock?).
GUI okna v LinuxuZáleží, co je to "GUI okno v Linuxu"... Např. v KDE se dají stavové řádky, menu, atd. většinou poschovávat a klávesové zkratky se dají nastavit skoro na všechno... Takhle mam nastavenou např. kde konsoli, není zobrazeno nic než samotná konsole, pouze když jich otevřu víc, tak jsou zobrazeny taby, ale jinak nic.
Třeba jak vyřešili scrollbary, které na tom obrázky ukrajují z užitečné plochy okna, ale na Macu to nedělají, přestože tam jsou.Buď se ten scrollbar bude skrývat. Pak nevidím, na jaké pozici jsem. Nebo ten scrollbar bude u okraje jako overlay, pak bude náhodně zakrývat kousky obsahu. Ne, díky.
a v době, kdy to vzniklo (Gnome 2)U GNOME 2 to cítit jde…a vlastně u GNOME 3 taky
Udělat čistou plochu pro editování je málo cool. Nemá to wow efekt.Myslím že sublime text jasně prokázal, že efekt to má.
Podívejte se třeba na různé free (programátorské) plain text editory. Spustíte ho a většinou defaultně levá třetina je okamžitě adresářový strom, dolní pás obsahuje x informací o tom či onom. Je jedno, jestli Linux nebo Windows. Udělat čistou plochu pro editování je málo cool. Nemá to wow efekt. Prostě lidi i programátoři už si zvykli na styl zasekat každý program natolik, že máte k dispozici pouhou třetinu až polovinu okna pro skutečnou práci. Zbytek je cool smetí kolem.Zajímavý úhel pohledu. Nenapadlo Vás třeba, že by ty informace mohly být i užitečné? Pro mne je zajímavé, na kterém řádku jsem, kolik řádek má soubor celkem. To minimálně. Abych musel pokaždé, když chci zjistit v jak části se nacházím, použít třeba myš a najet na scrollbar, asi by mne z toho brzo kleplo. Minimalismus ano, ale zase to nepřehánět. Myslím, že Firefox a taky LibreOffice mají něco jako fullscreen mód. U LibreOffice jsem této funkce už párkrát použil. Viděl jsem to i u nějakých IDE.
Chyba je v tom, že porovnávate Ribbon a menu. Porovnajte to s toolbarmi. Mne tie ribbony v robote vnútili, v Office aj v AutoCade (brrr), takže viem, čo hovorím. Po starom som mal dva rady toolbarov, kroré som si prispôsobil - čo som nepotreboval, išlo preč a čo som potreboval a default to tam nebolo, som doplnil. A hoci by som tie ikonky nevedel vymenovať spmäti, tak praxou a cvikom som automaticky mierili myšou na správne miesto. Všetko pekne na očiach! Preto pri zaváhaní ("kde to sakra je?") som sa rýchlo zorientoval a zaváhanie zmizlo.
Nevýhody Ribbonu: 1.) Treba si pamätať, čo je v ktorej karte. To je krok späť. Pri spomínanom zaváhaní začnete prechádzať tie karty po jednom jak blbec. (Stále vychádzam z toho, že menu je niečo, kam človek lezie len veľmi výnimočne - viď prispôsobenie toolbarov, ktoré som spomínal) 2.) Klikania je tri krát toľko. Vy si pochvaľujete, ako si pohodlne nakrútite kolieskom myši, čo potrebujete. V starom riešení stačili oči. Čo je pohodlnejšie/rýchlejšie - myš (klik či scroll) alebo pohyb okom?
Nie, nehovorte mi, že Ribbon je dobrý.
Rozdíl oproti klasickému toolbaru nevidím prakticky žádný.Jak už jsem si stěžoval já a pár dalších, Ribbon se nedá dát na stranu.
První co mě napadlo (nic osobního :) ): „Si snad spadl z višně nebo co(?)“, a to prostě proto, že s tím dělám už nějaký pátek v M$ Office, a spousta dalších v okolí, ale si teprve druhý co to chválí, první byla mladá děfčica (, která mimochodem se Slovákem, mluví německy, protože mu po slovensky nerozumí), co to začala používat jako první „ovládací styl“. A pak jeden, který říká, že když si to přizpůsobíš a zvykneš si, tak se i na stejnou rychlost dostaneš jak s klasickým menu a tlačítky.
Věřím, že to někomu vyhovuje, ale zkušenost z okolí mi říká, že je vás výrazná menšina.
Za mě je to fujtajbl, který mi neustále snižuje efektivitu práce a spoustu věci, které nemají další návaznost, raději vyřeším v OO (nehledě na to, že OO otevírají dokumenty hned, na rozdíl od M$ Office, zvláště když má dokument odkaz na již neexistující šablonu, tam snad platí „čím rychlejší připojení a čím silnější počítač tím dele to budu zdržovat“ a navíc M$ Office se sice konečně naučili dělat PDF-fka, ale nic moc je to velké a sem tam jsou s tím problémy, takže taky jedině z OO…).
Přesně tak. Chválí to lidi, kteří sedli k Office poprvé.Jo, ale nejsem si jistý, jestli to tím nekončí. Jestli je rychlejší „Průměrně ovládající člověk“ TO nebo druhý ovládající KLASIKU. Subjektivně podle toho co vidím, tak mi přijde že výrazně ten druhý a navíc ten druhý, není zaražený když potřebuje něco, co se na něj nečučí jako velká ikona… :)
V minulosti, jsem sobě a všem svým lidem dodával pdf tiskárnu (Ghostscript + cosi) - to bylo nejlepší co mohlo být. Fčil už na to nemám čas a je jich moc (už mám lokálního admina jen na pár strojů, kde se bez toho neobejdeme, jinak je to starost IT-áků na plný úvazek). Naše std. politika je vytváření PDF přímo z Office, jenže to dělá větší soubory (z obrázky někdy výrazně) než default nastavení z OO a sem tam se stane, že někdo hlásí, že „to“ tam nevidí (fonty nebo co já vím co…), v takovém případě obratem pře-exportuji z OO odešlu a je pokoj a osobně posílám pdf vytvořené jen z OO.
obzvlášť když například potřebujete do dokumentu vložit 20 vzorců to vskutku oceníte
Proč bych dělal v jakémkoliv Office něco, co umí nesrovnatelně lépe LaTeX?
Nad tím jsem chvilku přemýšlel, ale říkal jsem si, že primárně matematické dokumenty bude asi v Office dělat jen masochoista, ale prd o tom vím.
Ten ideální svět stojí za prd, v tom se dělá něco jiného ;) - Office je o jednoduchém propojování pár základních „objektů“ a spíše v živém než mrtvém stavu s rozumě přijatelným, a ve valné většině krátce-platným, výsledkem a to vše lidmi z různých profesí a s různou, často nízkou, úrovní znalostí…
Nedokážu si představit, že by kancelářská práce byla v LateXu, a základním požadavkem by bylo jeho zvládání…Přitom LaTeX je natolik jednoduchý, že ho při troše motivace a při dobré dokumentaci (pro daný účel) zvládne úplně každý. To opravdu není něco, co by vyžadovalo nějaké nadpřirozené schopnosti.
A už vůbec si nedokážu předtavit, jak by se to propojilo s tabulkovým procesoremTak byly doby, kdy lidé uměli ovládat i kalkulačky ;).
Přitom LaTeX je natolik jednoduchý, že ho při troše motivace a při dobré dokumentaci (pro daný účel) zvládne úplně každý. To opravdu není něco, co by vyžadovalo nějaké nadpřirozené schopnosti.Zvládnu to dokonce i já, ale vést kancelářskou práci bych v tom opravdu nechtěl, natož do toho někoho nutit…
Tak byly doby, kdy lidé uměli ovládat i kalkulačky ;).A to spolu souvisí jak?
Zvládnu to dokonce i já, ale vést kancelářskou práci bych v tom opravdu nechtěl, natož do toho někoho nutit…Mám takové podezření, že by jim to v LaTeX trvalo stejně dlouho nebo by to měli rychleji. Co vidím lidi pracovat ve wordu, tak nejdřív ladí formátování na kousku textu tak dlouho, dokud jim nezačne hořet čas, pak naplácají do dokumentu zbytek potřebného textu, ještě jednou přehrabou formátování a pošlou. Podle mě by pro většinu účelů byl ideální čistý text bez možnosti upravovat formátování.
Oni jsou i lidi co umí pracovat se styly a šablonamiJe jich alespoň tolik, kolik jich umí s LaTeXem?
Z mého pohledu mnohem-mnohem více co umí s Word-em případně Writter-em slušněJá takové lidi běžně nepotkávám a ani běžne nevídám výsledné wordovské dokumenty, které by skutečně měly správně aplikovaný jednotný styl. Je pravda, že si všímám každého detailu.
Nedokážu si představit, že by kancelářská práce byla v LateXu, a základním požadavkem by bylo jeho zvládání…Souhlas, ale na druhou stranu, kdyby se k LateXu napsal/sehnal rozumnej frontend, tak by to vůbec nemuselo bejt od věci. Něco jako minimalistický/KISS office nástroj používající LateX jako formát (ale zároveň tak, aby se zachovala možnost dokument editovat ručně). Takový nástroje asi nejspíš existují, otázke je, jak moc to bude dotažený. Má někdo praktickou zkušenost?
Myslim, ze se casem vratime ke klasickemu paradigmatu popsanemu vyse, protoze v podstate neprinasi zadnou podstatnou nevyhodu.Ale tou dobou už se tomu bude říkat horká novinka.
Tak já si také trochu zanadávám. Mně osobně na ribbonu vadí, že:
Tiskni
Sdílej: