Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Taky projizdel zrizenec s vozickem s mnoztvi zeleniny a na pozadani vam udelal cerstvou oblozenou bagetu z ingredienci ktere jste si sami vybrali.skutečně zřízenec anebo normální živnostník? jinak v tomto směru mám pozitivní zkušenost z Ukrajiny (ale už je to pár let), kdy v rohu vagónu stál samovar s čajem, a komu to nestačilo, tak tam měl průvodčí (jeden na vagón) obchůdek s občerstvením (za normální ceny a ne s vysokohorskou přirážkou jako naše jídeláky), a jinak byl dost ochotnej, třeba když viděl, že tam máme pivo, tak nám nabídnul, že ho vychladí (což spočívalo v tom, že ho obalil mokrým hadrem a speciálním chvatem zachytil do otevřenýho okna, ať žije základní fyzika
jinak v tomto směru mám pozitivní zkušenost z Ukrajiny (ale už je to pár let), kdy v rohu vagónu stál samovar s čajem, a komu to nestačiloDlouho mi vrtalo hlavou proč si Asijati zehřívají na železničních stanicích nad kamny teplou vodu. Přitom taková kravina a o kolik by dokázala vylepšit pravidelné cestování…
Ale jinak to jsou vsechno ty kritizovane "openspace" vagony, kupecka tu vubec nejsou.Máš-li možnost, natoč to prosím.
pohodlné to bylo jak pásový oparTak to já vnímám vlak jako nejpohodlnější cestovní prostředek (teď neřeším, že mne nedoveze přímo na místo a že si nemohu pohodlně napcat hromadu krámů do kufru). Po 7 hodinách v autobusu se člověk cítí zralý do rakve, po 7 hodinách v autě odpadnu na postel a vzbudím se až další ráno, zatímco po 7 hodinách ve vlaku jsem celkem v pohodě – je tam spousta místa pro nohy, člověk se může projít, v klidu zajít na záchod, pokud není narváno, tak se v coupé dá i natáhnout a zdřímnout si, lze si číst, aniž by se člověku dělalo nevolno kvůli serpentýnám či houpákům… A stejně jako autorovi blogu mi vadí moderní velkoprostorové vozy použité například v EC vlacích. A úplně nejstrašnější kombinace je, když mají navíc sedadla za sebou, jako v autobusu, nikoliv po čtveřicích proti sobě…
a ještě navíc ušetřímkdyž člověk jede sám, tak jo my jsme teď platili 753 peněz za dvě osoby, z toho jedna zákaznická 25%, a psa seznamí mapy mi spočítaly trasu na 140 km, krát dva (zpátky) je 280; naposled jsem měl spotřebu skoro přesně dvě koruny (1400 peněz od plné do plné a 705 km na počítadle; a to bylo i dost ježdění po městě), tak to by bylo 560 peněz za naftu amortizaci auta nemá smysl počítat, účetně je "odepsané" (stáří 12 let), takže gumy, to je desetník na kilometr, a nějaké další drobnosti, olej i s filtrem za pětikilo a tak, no a jednou za dlouho (~10-15 t. km) nějaká oprava v řádu tisícovky-dvou (průměrně; naposled čidlo teploty asi za šest stovek) ... tak to podle mě furt musí vyjít levněji, a což teprv až děcka zestárnou a přestanou jezdit zadarmo ... pak jsou samozřejmě další náklady jako technická nebo povinný ručení, ty ale plynou s časem, takže rozpočítání do kilometrů je problematický čistě cena mi u drah pro cestu víc než jednoho člověka prostě vychází absolutně nekonkurenceschopně ...
a což teprv až děcka zestárnou a přestanou jezdit zadarmo...Tak budou nějakou dobu jezdit se slevou a později budou za hromadou dopravu ještě rádi, protože taky nebudou chtít mít věčně za prdelí rodiče.
čistě cena mi u drah pro cestu víc než jednoho člověka prostě vychází absolutně nekonkurenceschopně ...Mně ne.
Tak ve skupině (i když dvoučlenné) to zase může být všechno trochu jinak.jistěže by to bylo jinak - skupinová jízdenka by vyšla o 77 Kč dráž
Na druhou stranu, ve dvou do Brna a zpět vlakem stojí cca 800 Kč, autem dám za benzín cca 1300 (koupě úspornějšího auta se mi nevyplatí).jenže na trase Praha-Brno je relační sleva (navíc já když připočtu psa, tak mi to aktuálně hází pro rodinku 910 Kč); jízdné po městě s tím pak také ještě může zamíchat
jo, se super slevou, takže ta cesta, co tu srovnávám, by nás vyšla 1260 ... to měl bejt vtip, či jak jsi to psal s těma vyprodanejma komentářema?a což teprv až děcka zestárnou a přestanou jezdit zadarmo...Tak budou nějakou dobu jezdit se slevou
a později budou za hromadou dopravu ještě rádi, protože taky nebudou chtít mít věčně za prdelí rodiče.a to má s "čistě cena ..." společného co? já nepopírám, že vlak má své výhody, které mohou převážit, pouze říkám, že cena mezi ně často nepatří - nespadá-li člověk do vhodné kategorie, jako například singl neschopný/neochotný se domluvit na spolujízdě navíc na trase s relační slevou
a máš pro to nějaký jiný příklad nežli výše uvažovanou relaci a dalších pár z kategorie "Akční jízdenka"?čistě cena mi u drah pro cestu víc než jednoho člověka prostě vychází absolutně nekonkurenceschopně ...Mně ne.
Mám pocit, že skoro všude, kam potřebuju jezdit je akční jízdenka.nojo, to je ta Praha
Na projížďku na kole se taky vyplatí, protože to zas auto překáží.nevim, co myslíš tím "překážením" ... mé preference pro vlak rostou, když se v cíli chci dostat z bodu A do bodu B, nikoli z A zpět pro auto do A, ovšem především za předpokladu, že z B do A není rozumný spoj (klidně stop) naopak silně klesají až k úplné nule, když se z A do B chci dostat lodí ... ale o politice ČD ohledně přepravy některých zavazadel tu snad ani začínat nemusíme
Takže mi vychází, že všude, kam mám důvod jezdit a jezdí tam vlak, se mi ten vlak vyplatí i ve dvou. Tím samozřejmě netvrdím, že to tak musí platit pro každého.možná jsem se na začátku vyjádřil trošku nešťastně, nemyslel jsem, že to tak nemůže vyjít nikomu, jen jsem reagoval na to ušetření, že to žádná úspora není, ba právě naopak, neplatí-li tvůj (nebo obdobný) speciální případ zatímco ty si odečteš kus trasy díky lítačce, my bychom museli naopak přičíst 78 Kč za lístky po Praze, či kolik to teď stojí ... a přece jenom, v Praze bydlí cirka desetina obyvatel ČR, čili větší části lidí se netýká výhoda lítačky a akčních jízdenek, kdy asi všechny destinace mají relaci s Prahou i když mezi sebou vzájemně ne
my bychom museli naopak přičíst 78 Kč za lístky po PrazeNikoliv, funguje to tu velice podobně jako v okolí Brna, stačí koupit odpovídající jízdenku, nic se nepřičítá.
Nikoliv, funguje to tu velice podobně jako v okolí Brna, stačí koupit odpovídající jízdenku, nic se nepřičítá.myslel jsem dopravu z nádraží do skutečného cíle; i když při troše štěstí by to teda šlo použít i k ukrácení vlakové jízdenky, když se nevyužije celá doba platnosti lístku PID mimo vlak, tak na něj třeba jet už z Libně na hlavák, ale AFAIK při použití na cestu po celé trase vlaku po Praze není výhodnější než příslušný díl ceny lístku na těch 70 km vlakem ...
čistě cena mi u drah pro cestu víc než jednoho člověka prostě vychází absolutně nekonkurenceschopně ...Též mi přijde, že cena za cestu pomocí ČD je docela nepřiměřená. A nebo si to prostě neumím zařídit. Jak si ČD ve srovnání s konkurencí ze světa?
a pěkně mě sere, jak se politici snažej z aut udělat luxus (kterej ovšem musí mít každej ...)Mě překážející osobní teleportovací krabice serou na vesnici, o městě nemluvím vůbec. Skutečně musí každý přepravovat svůj milý zadek v personální krabici která si v lepším případě ukousne 2,5x1,5m (SMART), častěji však 4,5x2m ze silnice? Pokud odpověď zní ano, pak nech si platí.
Sakra jak by ses chtěl přepravovat v 21. století, nebo co teď je?Já se přepravuji na kole a občas vlakem a chtěl bych se přepravovat na elektrokole a hromadnou dopravou, bohužel mi tu žádná nejezdí.
Kolo není dopravní prostředek, ale sportovní náčiní.O'RLY?
Kolo není dopravní prostředek, ale sportovní náčiní.Kdo že si to tady stěžoval na generalizaci? :-P
a psyNebudu.
a touhu víc cestovatZajímavé, znám pár lidí, kteří cestují fakt šíleně a auto nemají.
Kolo není dopravní prostředek, ale sportovní náčiní.Vidíš, Kolibáči, jsem sportovec!
V Číně už přišli na to, že lepší než kolo je elektrokolo.V Praze zase přišli na to, že lepší než kolo i elektrokolo je Segway (akorát si s ním naše legislativa neví rady - což je ale pořád lepší situace než v Británii, kde Segway pro jistotu nesmí ani na vozovku, ani na chodník, tedy v podstatě nikam)
Kolo není dopravní prostředek, ale sportovní náčiní.Shodli jsme se na tom, že nejen že kolo je dopravní prostředek, ale když k němu přidáš i nějaký maloobjemový motor a vhodnou převodovku tak ve městě jednoznačně nejrychlejší dopravní prostředek.
Až budeš mít jako já dětiNás máti vozila do školky na kole. Jedna sedačka dozadu a jedna dopředu. Nesnášel jsem to. Ale šlo to. Holt asi jiná doba.
Jo a jezdím sám v MondeuI ty zlý mototeroristo. Já jsem si loni koupil Passata a otec má taky Mondeo, takže jsme celá zkažená rodina.
Se vším všudy 15 minut. Jedu po okruhu a tam to frčí.po kterém okruhu jezdíš, že v době dojíždění není zasekaný? - kolega, když přijede autem, tak pak celé odpoledne žhaví Google Traffic, aby věděl, kdy a kudy má vyrazit ...
Samozřejmě situace kdy je centrum Prahy ucpávaj Range Rovery a Mondea není dobráTeď nechápu, jestli si neprotiřečíš. Co bys chtěl dělat s tímto, aby to nešlo označit snaží z aut dělat zlo?
Každé hustší místo je pro auta špatně vyřešené.je (fakt "každé"?), ale nemuselo by být ... co třeba takové podzemní garáže ...
Trocha proporcí - a to pochybuju, že se v tom baráku dostalo na všechny byty.no, pokud tam nejsou pidiklícky 1+nic 15 m², tak bych řekl, že v pohodě když ne, "není problém" přidat patro; navíc to nemusí být jen přesně pod budovou ... problém samozřejmě je třeba finanční, ale když už, tak radši vrazím prachy do takovéhoto řešení, než aby mi nějakej zmrd nakazoval, že si co pár let musím koupit nový auto kvůli novejm normám, který jsou v praxi k hovnu nebo dokonce situaci zhoršujou (!), a ještě do toho platit, abych tam teda milostivě mohl stát
A to řešíš jen dopravu v klidu, ony se ty auta musí i někudy hejbat, aby k něčemu byly...tak mluvil jsi o tom, že 95% času prostojí ... jinak ono se dá řešit i to hejbání, například nevodit tranzitní dopravu přes centrum a nestavět obchvaty tak pitomě, že se stejně vyplatí jet přes to centrum ...
problém samozřejmě je třeba finančníPřesně tak. A další část z toho problému je to, že uživatelé aut automaticky čekají, že se jim další podobné náklady budou platit eráru. V práglu si to nedávno dali dohromady a spočítali si, že rodinka v satelitním městečku (předpokládám se 2 auty, protože tam MHD suckzz) stojí rozpočty 16x tolik, co tatáž rodinka v širším centru (předpokládám bez auta nebo max. s 1 autem). Ono dlouhodobě jsou v zásadě dvě možnost, co s auty dělat: 1) tvářit se, že jediný problém je nedostatek silnic a parkovišť. To vede na čím dál větší požadavky na počty parkovacích míst, čím dál víc a větších silnic a vůbec města ve stylu většiny měst v USA 2) přiznat si, že se naše (větší) města auty obsloužit plně nedají - pak by to mělo vést buď na omezování vjezdu nebo zpoplatňování (a zároveň podporu nebo alespoň nepřekážení ostatním druhům dopravy)
než aby mi nějakej zmrd nakazoval, že si co pár let musím koupit nový auto kvůli novejm normám, který jsou v praxi k hovnu nebo dokonce situaci zhoršujouTo je podle mě pokrytectví - neochota si přiznat, že hlavní problém s auty ve městě je jinde.
nestavět obchvaty tak pitomě, že se stejně vyplatí jet přes to centrum ...No každý nový obchvat je královská příležitost ke zklidnění dopravy na staré trase, bohužel se to moc nevyužívá. :-/
stojí rozpočty 16x tolik, co tatáž rodinka v širším centruRozpočty jaké? Tohle je nějak strašně moc.
no, nechci tady suplovat pravicově naladěné severské božstvo, ale tady vidím problém právě v přespřílišné péči státu když mě nenechá, abych si tu parkovací plochu managoval sám, tak ano, očekávám, že mi ji tedy zajistí z eráruproblém samozřejmě je třeba finančníPřesně tak. A další část z toho problému je to, že uživatelé aut automaticky čekají, že se jim další podobné náklady budou platit eráru.
Ono dlouhodobě jsou v zásadě dvě možnost, co s auty dělat:hehe, a já bych zrovna řekl, že z toho děláš falešné dilema - nerozporuju ovšem "v zásadě dvě možnosti" nýbrž to, že by to snad bylo "buď anebo"
1) tvářit se, že jediný problém je nedostatek silnic a parkovišť. To vede na čím dál větší požadavky na počty parkovacích míst, čím dál víc a větších silnic a vůbec města ve stylu většiny měst v USAnic neroste donekonečna - nebudeš mít významně víc aut než řidičů, resp. zavedou-li se autopiloti, tak než přepravovaných osob samozřejmě budou vyjímky, co budou mít jedno auto na nákup, druhé na sport, třetí na dovolenou, čtvrté do divadla ... ale ti budou spíše v těch satelitech než v (rozšířeném) centru (navíc to klade nároky jen na to parkování, ne na kapacitu silnic) uspokojení běžných potřeb by se myslím dalo pořešit, přijde mi, že se "trh nasytil" tak nějak v minulém desetiletí, pokud se nějak zásadně nezmění podmínky (třeba že nové auto typu nákupní taška přestane představovat investici ve výši průměrného ročního výdělek apod.), nevidím tu moc prostor pro nárůst počtu
2) přiznat si, že se naše (větší) města auty obsloužit plně nedajíale to snad ani nikdo nechce, aby to bylo "plně" ...
- pak by to mělo vést buď na omezování vjezdu nebo zpoplatňováníto je IMO naprosto zcestná myšlenka (tak naokraj, zajímavé, když se někde řeší výchova, všude je plno keců o pozitivní motivaci, a kdo dítěti něco zákáže nebo nedejbože jej plácne je tyran a mělo by mu být tím hodným státem odebráno, ale jak přijde na takováto témata, tak jsou najednou tresty metodou první volby ...) navíc výše zmíněná podoba omezování tento problém nijak neřeší, jenom tahá peníze z kapsy motoristům za současného zhoršování jízdních vlastností jejich krabic
(a zároveň podporu nebo alespoň nepřekážení ostatním druhům dopravy)a to snad nelze paralelně s bodem 1), k dosažení nějaké rozumné rovnováhy? kolikrát se třeba přetřásala MHD zadarmo ... ale ne, místo toho, abysme třeba i takto nalákali lidi do MHD, raděj půjdeme cestou odradit je od aut :-/
eh, za prvé nerozumím, co konkrétně by na té citované větě mělo být pokryteckého ve vztahu k přiznávání si nějakých jiných problémů - tohle je prostě reálný problém, že DPF spíše škodí a za druhý mi není jasný, které "jinde" teď myslíš?než aby mi nějakej zmrd nakazoval, že si co pár let musím koupit nový auto kvůli novejm normám, který jsou v praxi k hovnu nebo dokonce situaci zhoršujouTo je podle mě pokrytectví - neochota si přiznat, že hlavní problém s auty ve městě je jinde.
nerozumím, jakože když se postaví obchvat, tak by se zároveň měly udělat nějaké překážky ježdění přes centrum? - no to je IMO taky dobrá konina, viz výše o (de)motivaci doprava by se měla "zklidnit" tím, že lidi budou mít důvod jet po obchvatu (je to rychlejší, plynulejší = úspora paliva), nikoli že budou mít důvod nejet přes centrum (je to pomalejší, "poskakuje" se tam od jednoho zpomalovacího semaforu k druhýmu = větší spotřeba paliva, víc hluku a smradu pro obyvatele; samej zdechlej policajt = větší opotřebení tlumičů a dalšího, zbytečný trest pro ty, co tam bydlí/něco potřebujou a po obchvatu tam fakt nedojedou ...)nestavět obchvaty tak pitomě, že se stejně vyplatí jet přes to centrum ...No každý nový obchvat je královská příležitost ke zklidnění dopravy na staré trase, bohužel se to moc nevyužívá. :-/
V Praze není problém to že lidi jezdí auty, ale to, že je Praha špatně vyřešená.Tak to bych úplně nesouhlasil... Když se podíváš v raní Praze po autech, zjistíš, že naprostá většina veze jednoho pasažéra - řidiče, větší obsazenost je spíše vzácností. Což je průser, a to hned z několika hledisek:
Spíš musíš potkat v MHD zácpu (ta je v MHD ještě horší než v osobáku, protože prostě nemůžeš utéct).Jako že nechám auto překážet a půjdu do prdele? To si neumím dost dobře představit mimo krajní nouzi. Na druhou stranu třeba velká část Prahy tohle řeší vyhrazenými pruhy pro MHD (a taxi, ale to dává smysl).
Zahneš do jiné uliceZkušenost říká, že se málokdy zadaří a nebo tím strávím nepřiměřeně mnoho času na to, že ani nikam nedojedu.
MHD jede po jedné traseMHD jede po mnoha trasách a i když na situaci konkrétní spoj nereaguje, lze často zvolit jiný, který vede jinudy a třeba v Praze mnoho spojů s dopravou problémy nemívá.
Na druhou stranu třeba velká část Prahy tohle řeší vyhrazenými pruhy pro MHDVy máte v Praze pruhy vyhrazené pro MHD?
Ten obdélník tě zpomaluje tak do 30%Jo, to odpovídá - 30 minut pěšky vs. 40 minut MHD.
Myslím, že jsi velký optimista co se týče lidí a racionálního výběru dopravy...neměl bys tam něco konkrétnějšího? co třeba Jendou zmiňovaná časová úspora, msylíš, že třeba to nemá vliv na rozhodnutí? resp. nepřijde ti to jako jeden z racionálních důvodů?
Někdo ...jo, "někdo" - však píšu "bude blížit 100%", ne "je to 100%"
co třeba Jendou zmiňovaná časová úspora, msylíš, že třeba to nemá vliv na rozhodnutí? resp. nepřijde ti to jako jeden z racionálních důvodů?Jenda jezdí na kole. Jinak ale 1) někdo se může rozhodnout racionálně, ale některým ohledům přiřadí nižší prioritu (ekologie, duševní práce navíc, finance,...), prostě protože má takový názor a 2) lidi dělají iracionální rozhodnutí poměrně běžně, proč by měla doprava být nějakou světlou výjimkou?
eh, odkazoval jsem se na něj kvůli významnosti (i.e. MHD pomalejší než chůze), bez ohledu na to, jak si to řeší on (jinak bychom se mohli bavit čím jezdí trekker.dk, který to nadhodil první) - sorry, pokud to nebylo zřejmé, moje chybaco třeba Jendou zmiňovaná časová úspora, msylíš, že třeba to nemá vliv na rozhodnutí? resp. nepřijde ti to jako jeden z racionálních důvodů?Jenda jezdí na kole.
Jinak ale 1) někdo se může rozhodnout racionálně, ale některým ohledům přiřadí nižší prioritu (ekologie, duševní práce navíc, finance,...), prostě protože má takový názorpak jsi měl definovat, co má být "takový případ" ... je-li definice ve smyslu "ten co se mi zrovna hodí, co uznám", pak je těžké odpovědět "jaká čast je takový případ"
a 2) lidi dělají iracionální rozhodnutí poměrně běžně, proč by měla doprava být nějakou světlou výjimkou?je jistý rozdíl mezi "běžně" a "většinově", pročež nevidím, jak by toto tvrzení mělo rozporovat, že se ta část bude blížit těm 100%
eh, odkazoval jsem se na něj kvůli významnosti (i.e. MHD pomalejší než chůze), bez ohledu na to, jak si to řeší on (jinak bychom se mohli bavit čím jezdí trekker.dk, který to nadhodil první) - sorry, pokud to nebylo zřejmé, moje chybaNějak stále nevidím souvislost s nevýhodami automobilismu...
pak jsi měl definovat, co má být "takový případ" ... je-li definice ve smyslu "ten co se mi zrovna hodí, co uznám", pak je těžké odpovědět "jaká čast je takový případ"Ten případ byl definovaný v intencích mého příspěvku výše, tj. ten, kdo racionálně zhodnotí všechny jmenované nevýhody (případně i další, pokud jsou), ale přesto mu vyjde, že auto je nejlepší volba. Silně pochybuju, že podíl těchhle případů se bude blížit 100%, to imho ani náhodou, myslim že bychom mohli mluvit o štěstí, pokud by vůbec překročil 50%.
Silně pochybuju, že podíl těchhle případů se bude blížit 100%, to imho ani náhodou, myslim že bychom mohli mluvit o štěstí, pokud by vůbec překročil 50%.Volně přeloženo auta jsou prostě špatná, protože jste to řekl vy - vyplývá zejména z příspěvku, který linkujete a ve kterém zcela ignorujete výhody individální dopravy a možnosti, že by pro někoho byly dostatečně důležité, aby to převážilo nevýhody. Implikace je pak taková, že 50% z lidí v autech - pokud bychom dle vás mohli mluvit o šěstí, jinak víc - jsou idioti, kteří se neumí správně™ rozhodnout. Ještě tu chybí nějaké to svazácké nadšení pro to, aby se udělalo víc opatření proti dopravě (samozřejmě s výjimkou pro ty, kdo autem jezdit potřebují™, tj. hlavně pro magistrátní úředníky a jejich rodiny a známé.)
Volně přeloženo auta jsou prostě špatná, protože jste to řekl vyTo je hodně volně přeloženo. Můj názor je, že nejsou zdaleka tak dobrá, jak se obvykle tvrdí.
ve kterém zcela ignorujete výhody individální dopravy a možnosti, že by pro někoho byly dostatečně důležité, aby to převážilo nevýhodyV seznammu nevýhod výhody - světe div se - skutečně chyběly. Výhody mi přijdou zjevné a že se to někomu vyplatí, to jsem přece připustil, a to u značné části lidí.
Implikace je pak taková, že 50% z lidí v autech - pokud bychom dle vás mohli mluvit o šěstí, jinak víc - jsou idioti, kteří se neumí správně™ rozhodnout.Překlad je stále volnější
Ještě tu chybí nějaké to svazácké nadšení pro to, aby se udělalo víc opatření proti dopravě (samozřejmě s výjimkou pro ty, kdo autem jezdit potřebují™, tj. hlavně pro magistrátní úředníky a jejich rodiny a známé.)Něco horšího jsi mi do úst vložit nemohl? Například ti tam úplně chybí nějaký zlý -ismus (ačkoli to asi vynahrazuje slovo "svazácké").
Vážený motoristický kolego. Staří zaprdění zkostnatělí dědci s nadváhou v Mondeu či Passatu s rodinami, malými dětmi a stálým zaměstnáním jako Vy nám mladým, dynamickým a perspektivím zavazíte a užíráte drahocené místo z veřejných komunikací, kterého i bez Vaší přítomnosti není moc a jsou ve stavu v jakém jsou. Prosím nacpěte si výfuk z vašeho milého Mondea či Pasata do chřtánu a uduste se výfukovými splodinami nasycenými prosakujícím olejem a přestantě nám konečně zavazet a ničit naše cesty. Vy v těch sr***ch dalších 50 let už žít nebudute. My budeme muset.
Děkuji.
Se vší úctou
Něco horšího jsi mi do úst vložit nemohl?Samozřejmě mohl, ale nebylo by to adekvátní. Tohle jako reakce na vaše příspěvky sedělo.
to zcela správně, neboť to souviselo s výhodami automobilismu na zbytek již odpověděl kolegaeh, odkazoval jsem se na něj kvůli významnosti (i.e. MHD pomalejší než chůze), bez ohledu na to, jak si to řeší on (jinak bychom se mohli bavit čím jezdí trekker.dk, který to nadhodil první) - sorry, pokud to nebylo zřejmé, moje chybaNějak stále nevidím souvislost s nevýhodami automobilismu...
Z hlediska lidských zdrojů: Lidi, kteří se dopravují autem, věnují část svého dne (často i relativně velkou) vedlejšímu povolání šoféra.Já autem nejezdím a zase věnuju dost času vedlejšímu povolání cyklisty. Máš nějaký způsob dopravy (nemusí být nutně momentálně dostupný, zajímá mě technologie), který čas nežere? Pozn. při stavbě teleportu jsme se potkali se zatím nepřekonatelnými inženýrskými problémy jako třeba že neumíme dosáhnout teploty -300 °C.
Proč to lidí dělají? Těžko říct, imho zatím bude z velké části nějaký NIH-like syndrom, něco jako "dopravu po městě chci svou vlastní a chci si ji sám provozovat".Já to dělám proto, že žádný jiný způsob dopravy tu není
Nebýt tolik aut, autobus by byl podstatně výhodnější.výhodnější proti čemu, proti současné variantě autobusu? - páč nebýt tolik aut (= žádná zácpa), bylo by výhodnější i to auto, že ...
Já autem nejezdím a zase věnuju dost času vedlejšímu povolání cyklisty. Máš nějaký způsob dopravy (nemusí být nutně momentálně dostupný, zajímá mě technologie), který čas nežere?Nejde ani tak o to, že to žere čas - máš pravdu, že ostatní způsoby dopravy ho žerou taky a někdy i víc. Jde spíš o to, že to žere duševní práci - je potřeba se neustále soustředit, vyhodnocovat situace (často nebezpečné), mít zodpovědnost za své řízení, z čehož všeho plyne stres a únava. Co se týče kola, tam záleží, jestli musíš do ostrého provozu nebo jestli máš možnost využít cyklostezky nebo jiný cyklo-friendly cesty. V prvním případě si oproti autu asi moc nepomůžeš (co se stresu/duševní zátěže týče, i když i tak to asi bude o trochu lepší než auto), v druhým případě si oproti autu pomůžeš imho hodně, v zásadě to může být i lepší než MHD (pohyb, provětrání se).
i když i tak to asi bude o trochu lepší než autozejména po dnešní ranní cestě bych si dovolil oponovat, když jde vo hubu mě rozhodně stresuje víc než když jde o plechy ... dvakrát jsem nedostal přednost, potřetí mě borec předjel těsně před křižovatkou a začal na ní zastavovat (i když už byla zelená) takovým stylem, že mě skřípnul mezi sebe a auto v odbočovacím pruhu ...
Sakra jak by ses chtěl přepravovat v 21. století, nebo co teď je?Dopravním prostředkem hodným 21.století? Docela se mi líbí tenhle maník z Queensu co jezdí do práce den co den na Manhattan. Jinak má i _kolo_. A z takového kola vypadá Manhattan úplně jinak než z auta. Samozřejmě existují i všelijaké zastřešené verze do horšího počasí. A samozřejmě se to provozuje ve všech rozvinutějších zemích než je ta naše. Úplně nejlepší by bylo kdyby to bylo možné v 21.století zkombinovat i s MHD, ale to by ta MHD nesměla být v základu min. 2x dražší než prdítko které sežere 1-2l/100km (na Manhattanu pravděpodobně ještě víc, protože tam neplatí daň z PHM).
Skutečně musí každý přepravovat svůj milý zadek v personální krabici která si v lepším případě ukousne 2,5x1,5m (SMART), častěji však 4,5x2m ze silnice? Pokud odpověď zní ano, pak nech si platí.no, ono nemusí jít jen o zadek, že ... zakazovat/zpoplatňovat je tak snadné ... co kdyby jsi místo "nech si platí" zkusil pořešit, aby tedy ti lidé měli jinou srovnatelnou možnost, jak se přepravit, případně aby se nemuseli přepravovat vůbec? jak třeba v dnešní době dostanu loď z místa, kde jí můžu skladovat, někam do rozumné blízkosti řeky bez použití té personální krabice (ať už vlastní nebo půjčené)? jak se lidi dostanou do hokny ze vsi, kde poslední bus jel před třemi lety a pak byl krajem zrušen jako nevytížený (bo jel hodinu po tom, co v tý práci měli bejt, a odpoledne hodinu před tím, než mohli odejít)? a tak vůbec ...
jak třeba v dnešní době dostanu loď z místa, kde jí můžu skladovat, někam do rozumné blízkosti řeky bez použití té personální krabice (ať už vlastní nebo půjčené)?
Nafukovací loď a vlak. ~_^
Nafukovací loď... si strč, kam ti slunce nesvítí.
myslímže ti lehounce unikla pointaNeunikla, protože jsem ji ani nehledal. Reagoval jsem jen na poznámku o "správné konzervě"
tohle je správná klasikaAno, a téměř nezničitelná
co kdyby jsi místo "nech si platí" zkusil pořešitJá? Proč zas já sakra?
no, ono nemusí jít jen o zadek, že ...Ani nejde. Též nemám v plánu sehnat si nic jiného než velké auto do kterého vdám kde co. Ale vzhledem k tomu kolik taková mašina sežere, mám v plánu ji používat jen opravdu když nebude jiného zbytí.
No tak není auto jako auto, že jo.To není o tom, že jedno auto má lepší sedadla, či lépe sedí na silnici, než jiné. Je to právě o té volnosti, kterou člověk má ve vlaku, pak o tom, že železnice jsou stavěny maximálně rovně (v autě i v autobuse se mi dělá špatně, pokud si čtu nebo se dívám jinam, než dopředu – nemluvě o tom, že jet za volantem je dosti vyčerpávající), a také je rychlost vlaku nejplynulejší z pozemních vozítek, jelikož má všude přednost a řízený provoz.
Ale kdyby to nestálo tak neskutečné peníze, s chutí bych pro tento účel využíval službu přepravy auta vlakem na místoTo bych taky s radostí používal.
Ale kdyby to nestálo tak neskutečné peníze, s chutí bych pro tento účel využíval službu přepravy auta vlakem na místoRadši bych viděl, aby se rozšířily služby na ad-hoc pronajímání aut. To dovolenkové obydlí velká část lidí taky nevlastní, ale jen si ho na čas pobytu pronajme (přestože chatařů a chalupářů je tady v ČR fakt hodně
Radši bych viděl, aby se rozšířily služby na ad-hoc pronajímání aut.Jistě, to by také bylo řešením, i když to naložené auto má výhodu, že může mít narvaný kufr věcmi, zatímco si člověk do vagónu vezme jen příruční zavazadlo.
tam nástupiště má asi 370 metrů, to je dost na 14 vagonůJezdil jsem pravidelně vlakem (někdy v letech 1997-2002), který byl delší a opravdu se tam nevešel. Býval to nějaký rychlík odněkud ze Slovenska do Prahy. Dnes už asi tak dlouhé vlaky nejezdí, dříve mívaly některé "v plné palbě" až 19 vagonů, to už asi dnes nemá žádný.
... zastavit v Tišnově, možná už by se za horších jízdních podmínek do Říkonína vůbec nedostal.jakto, to jako vážně? - vždyť tam je to ještě docela daleko "placka" kolem řeky, tam přeci nemohl mít přes nádraží nějakou závratnou rychlost, kterou by nezvládl nabrat než se u lomu začne zvedat, páč tam ty oblouky a mosty moc rychlou jízdu nedovolujou ...?
Tak já si to dovolím rozseknout: úsek Tišnov–Říkonín je v konstantním odporu 18 ‰konstatním? - to jakože i most v Loučkách je do kopce? - wow ... tak to je ještě zajímavější než vypadá
a začíná se stoupat hned za zhlavím v Tišnově (možná až za mostem přes Svratku, aby nevycházel do výškového oblouku).odkud to máš? - zkouším klikat výškový profil na mapy.cz a hází mi to nesmysly; z osobní zkušenosti (já vím, oko klame ...) mi přijde, že přejezd do Předklášteří je nad řekou plusmínus stejně vysoko, jako most pod jezem - jen kousek nad úrovní horní hladiny ... což je teda vlastně pravda, že tam musí už stoupat, protože nad Loučkou už je to vejš, viz prve ... tož, jaký má teda ten vlak zrychlení a kolik tam potřebuje jet?
Přesně tak. Jinak Řikonín je v rovině a hned za jeho zhlavím následuje dalších 18 promile zhruba do Níhova, někde odtud to vypadá celkem impozantně.Tak já si to dovolím rozseknout: úsek Tišnov–Říkonín je v konstantním odporu 18 ‰konstatním? - to jakože i most v Loučkách je do kopce? - wow ... tak to je ještě zajímavější než vypadá
tož, jaký má teda ten vlak zrychleníF / m mínus odpory. :) Třeba taková 350 umí až 210 kN a takový "ložený" 15-vozový rychlík může mít okolo 800 t, to máš nějakých 0,25 m/s^2. No a sklon ti z toho požere příslušnou část z g, tedy zhruba 10 * 0,018 = 0,18 m/s^2, což je poměrně dost, proto tam na nákladech mašinky jezdí často dvojmo a občas i s postrkem vzadu (i když komu z dopravců záleží na energii, ten radši pojede přes Třebovou, kde je sklon na většině trasy do 7 promile a rozvodí je o 130 m níž (viz).
a kolik tam potřebuje jet?Trať umí 100, ale JŘ těžkých vlaků určitě bude počítat s menší rychlostí.
Na tom novém svršku mezi Tišnovem a Říkonínem už je snad dokonce 120 km/h, ne?Asi jo. Těch 100 km/h byla rychlost, na kterou byla trať stavěná, takže věřím, že v přímějších částech se z ní 120 vyždímat dalo.
narozdíl třeba od rapotického kopce (Zastávka - Rapotice), kde stará 754 je ráda že jede s rychlíkem alespoň čtyřicítkou (750.7 to zvládá líp).Ono by to chtělo nějakou DMU. Ta by neměly problém si to švihat stovkou i do těch 25 ‰ (kdyby to trať dávala samozřejmě). Nebo aspoň pronajmout/líznout na to tahání klasik několik ER20...
(a úžasný nápad, že by rychlíky mohly jezdit Brno - Jihlava - ČB - Plzeň jako nějaká jednotka celou cestu v dýzlu, to snad nikoho nenapadne).Mě to jako blbý nápad nepřijde. Kór pokud by se na to povedlo odkoupit německá "pendolina". Jednak rychlík je rychlíkem od toho, aby nemusel pouštět energii pánubohu do oken při brzdění u každé meze, a druhak to klopení by na tak pomalé trati mohlo vyčarovat celkem zajímavé minuty.
Na osobáky by to nějakou normální DMU chtělo.By mě zajímalo, jestli by to i nevyšlo levněji díky tomu, že by bylo na stejný počet vlaků potřeba míň souprav.
Nebo rovnou 240 teda zadrátovat taky.To mi přijde docela blbý řešení: buď 1) se drátama zabetonuje stávající geometrie pro 60 km/h navždy, nebo 2) by se mohla 240 modernizovat co stávající stopa umožňuje - což by bylo velkorysejší, než většina koridorů, nebo 3) by to celé mohlo být během ~ 30 let zbytečné, kdyby někoho na MD napadlo "prohnout" VRT mezi Jihlavou a Brnem k Třebíči (stejně jako ji chcou prohnout k HB) Shrnuto: 1) je za velké peníze prakticky stejně na hovno jako stávající stav, 2) je politicky a možná i ekonomicky nereálné a 3) je fajn, ale drahé, nejisté a v daleké budoucnosti. Oproti tomu úprava GPK pro klopidla se dá dělat salámově a "zadarmo" v rámci údržby (což by neměl být problém, protože jak 240 tak 225 umí D4 jestli si dobře pamatuju), ta klopidla je možné mít "hned" a přínos pro cestujícího je výrazně vyšší než u 1) a srovnatelný s 2), a nakonec: nezavírá to cestu k nějakému opravdu dobrému řešení do budoucna.
Jinak Řikonín je v rovině a hned za jeho zhlavím následuje dalších 18 promile zhruba do Níhova, někde odtud to vypadá celkem impozantně.jaj, ta mapa mi připomněla, jak jsem šlapal z Víckova do Řikonína poté, co jsem si v noci ňák přeležel krk nebo co a bolela mě od toho škeble jak už dlouho ne, s plnou polní, psem věčně skákajícím za nějakejma myšima do pole, a při teplotě lehce pod nulou, což na ztuhlý svaly nedělá moc dobře (a se šátkem jsem se potil, což bylo ještě horší) ... mám já tohle zapotřebí, že radši nesedim v teple u kompa
F / m mínus odpory. :) Třeba taková 350 umí až 210 kN a takový "ložený" 15-vozový rychlík může mít okolo 800 t, to máš nějakých 0,25 m/s^2.takže na těch 2 km se umí rozjet na nějakejch asi 80 km/h, jestli dobře počítám?
ale ne kolik umí trať, nýbrž kolik musí ten vlak jet, aby se v tom kopci nezastavil ...?a kolik tam potřebuje jet?Trať umí 100, ale JŘ těžkých vlaků určitě bude počítat s menší rychlostí.
takže na těch 2 km se umí rozjet na nějakejch asi 80 km/h, jestli dobře počítám?Teoreticky (i když mě vychází 60). :) Ona ta tažná síla s rychlostí klesá (zezačátku jen trochu, pak po hyperbole kvůli omezení výkonem) a odpory s rychlostí rostou.
ale ne kolik umí trať, nýbrž kolik musí ten vlak jet, aby se v tom kopci nezastavil ...?čím víc, tím líp. :) Vážně - JŘ by neměl spoléhat na to, že vlak vyjede takhle dlouhej kopec setrvačností. Jinak spíš bych tu otázku otočil: jak těžký ten vlak může maximálně být, aby neuvízl? A na to jsou tabulky, kde jsou tyhle čísla už předchroustaný.
kua, tak to by mě zajímalo, jestli jsem se uklepnul (nebo ty?) nebo zvrtal vzorec ... ale su teď moc línej to řešittakže na těch 2 km se umí rozjet na nějakejch asi 80 km/h, jestli dobře počítám?Teoreticky (i když mě vychází 60). :)
no ale toto vlákno vzniklo právě nad tou stanovenou rychlostí ... to mě zaujalo ...ale ne kolik umí trať, nýbrž kolik musí ten vlak jet, aby se v tom kopci nezastavil ...?čím víc, tím líp. :) Vážně - JŘ by neměl spoléhat na to, že vlak vyjede takhle dlouhej kopec setrvačností. Jinak spíš bych tu otázku otočil: jak těžký ten vlak může maximálně být, aby neuvízl? A na to jsou tabulky, kde jsou tyhle čísla už předchroustaný.
Tady není problém ve vlaku, ale spíš v nástupištiMohlo by to souviset s absencí nástupiště v některých stanicích (nemluvím o Brně). Nedávno jsem rval z příkopu u trati naložené kolo do úzkých dveří šukafonu…
(i ten nízkopodlažní má podlahu právě v těch 550 mm nad TK)To je fakt půl metru? Nikdy mi to tolik nepřišlo.
Veľkopriestorovým usporiadaním je zabránené nevhodnej aktivity. Uzavreté kupé je oddelený priestor a dáva viac odvahy zaškodnikovy. Čo sa týka telefonovania to je možné vyriešiť Faradayovou klietkou a je vybavené. Negatívum tejto voľby je trvalé vysielanie mobilných prístrojov na prihlásenie do BTS. Nestmievateľné osvetlenie je tam asi z dôvodu častého poškodenia vandalmi.
Informácie o pozícii vlaku by mohli byť riešené RasperryPI s monitorom.
Uzavreté kupé je oddelený priestor a dáva viac odvahy zaškodnikovy.Ergo: výhodou kupé je, že je tam človek sám. Nevýhodou je, že je tam človek sám
Veľkopriestorovým usporiadaním je zabránené nevhodnej aktivity. Uzavreté kupé je oddelený priestor a dáva viac odvahy zaškodnikovy.vs
Nestmievateľné osvetlenie je tam asi z dôvodu častého poškodenia vandalmi.Teď kde udělali soudruzi chybu.
Pro mě pohodlné cestování končí v okamžiku, kdy vedle mě někdo smrdí s pivem. Do teď mi nejí jasné, jak to, že se ve vlaku smí chlastat.
Vo vlaku sa smie normálne chlastať. Potichu. Ale teraz vážne (ožratý som šiel vlakom len raz).
Staré vozne som nemal nikdy rád. Najhoršie čo som zažil bol asi excelsior / cassovia (mali by poznať aj slováci aj česi, je to nočný vlak ktorý lietal medzi českom a slovenskom). Keď som chodil do školy zvykol som chodiť ráno okolo 05:20 (išiel som kombináciou bus / vlak takže z bydliska som odchádzal busom o 04:55) len preto aby som sedel v modernom vlaku (inak druhou alternatívou bol predchádzajúci deň večer týmto hrozným excelsiorom). Vždy som si ráno pekne rozložil stolík, pripojil notebook do siete a mohol som si celé 2h pokojne pracovať alebo vychutnávať pohľad vonku. O takom čase bol vlak vždy skoro prázdny a pri spôsobe akým mlátim do thinkpadu a vyzerám pri tom ako psychopat mal málokto odvahu ku mne sadnúť.
Čo sa týka preferencie uzavreté / otvorené .. ako kedy. V uzavretých je také "intímčo", občas tam človek stretne zaujímavých ľudí. Ale častejšie to skôr naháňa strach.
Inter city sú kapitola sama o sebe. Chodieval som nimi veľmi často. Nikdy som nemal rád vynútené kupovanie miesteniek. Je to taká ruská ruleta kedy človek absolútne netuší vedľa koho ho posadia. No a samozrejme sú tu ešte tie blbé pokreslené vozne. Raz som tak kúpil miestenku a bum celý vozeň v orange farbách, zelepené sklá tým humusom cez ktorý prd vidím. Pohoda pri cestovaní zrazu fuč, ďakujeme pánom z orange.
Ja som takto raz išiel z Popradu do Žiliny. Sadol som k nejakým čechom, tí do mňa naliali koľko mali rumu, ja som musel vystupovať v ZA tak že sa rozlúčia vystúpili a vlak odišiel :D Ako dopadli netuším, v každom prípade to bol posledný vlak večer smerom do česka takže asi niekde prespali.
Ah boli to krásne študentské časy. Momentálne prepmýšľam nad kúpou ultraprenosného plnohodnotného notebooku nech môžem pracovať v vo vlkaku / stane (asi nejaký thinkpad) a skúsiť poriadne precestovať slovensko.
Mě vadí chlastání v běžných vozech, za vydatné podpory pikolíka co to prodává a průvodčího co to ignoruje a řvoucí ožraly ignoruje.můžeš to upřesnit? - vadí ti tedy chlastání per se, anebo až ti řvoucí ožralové?
stejně jako podnapilému vadí střízlivej??? Asi jak komu.
Nejsem žádná cimprlína, ale... jsem
Chápu, si evidentě ochmelka co se s pivem a smradem v zádech narodil a slušnost je ti cizí.
Předpokládám, že kdyby se ve vlaku vedle tebe někdo vysral, tak to rozplácneš a hnědým prstem budeš tagovat po vlaku celou cestu. V přepravním řádu jsem o sraní na sedačky nic nenašel, takže dovoleno podle chuti.
Bezpředmětná polemika.Věta "Takže argumenty-když nepočítám ty ad hominem, které jsou úplně mimo-nebudou" je k popukání. Co je za slovní spojení argumenty-když a mimo-nebudou je záhada.
Ale nenechte se rušit v debatě o alkoholu ve vlaku, na první pohled to vypadá, že je Vás tu pod vlivem víc.
Mě prostě nepřijde v pořádku, aby se ve vlaku mohl konzumovat alkohol (jakýkoliv), když v autobusech, metru nebo autě se konzumovat nesmíKdysi jsem přečetl celý přepravní řád a mám takový pocit, že tam je nějaká zmínka o alkoholu, respektive opilcích a jejich vykázání. V metru a autobuse to imho bude úplně stejné.
alkohol (jakýkoliv), když v autobusech, metru nebo autě se konzumovat nesmí[Citation needed] v SPP PID (když je řeč o metru) ani vyhlášce 175/2000 Sb. o přepravním řádu jsem nic specificky o alkoholu nenašel; nicméně SPP PID tedy zakazuje zcela pít, a to i v přepravním prostoru (4.2/13/f), což je stav, kterého bych se skutečně nerad dočkal, abych například musel nějakých sedm hodin po cestě do Chebu trpět žízní (a co teprve malá obludka kdyby se nesměla nakojit, v těhle vedrech by to pro ní mohlo mít fatální důsledky) co se autobusů týče, tipl bych, že netriviální množství přepravců nic takového v podmínkách nemá a co se týče auta, tak to by mě skutečně velmi zajímalo, jaký předpis to zakazuje ...?
alkohol (jakýkoliv), když v autobusech, metru nebo autě se konzumovat nesmía co se týče auta, tak to by mě skutečně velmi zajímalo, jaký předpis to zakazuje ...?
Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb., paragraf 5 – Povinosti řidiče, odstavec 2 řidič nesmí: a) požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy
Jestli máš papíry, běž je prosím vrátit, na silnici nepatříš.
Jestli papíry ještě nemáš, tak o čem tu debatuješ?
pokud nevidíš rozdíl mezi "řidič" a "v autě", jak již správně podotkl Luk o "přepravovaných osobách", pak doufám, že ty ten řidičák nemáš a v silničním provozu se vyskytuješ co nejméně, poněvadž se obávám, že by sis mohl plésti i jiné věci, a zavinit tím nějakou újmu ...Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb., paragraf 5 – Povinosti řidiče, odstavec 2 řidič nesmí: a) požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy Jestli máš papíry, běž je prosím vrátit, na silnici nepatříš.alkohol (jakýkoliv), když v autobusech, metru nebo autě se konzumovat nesmía co se týče auta, tak to by mě skutečně velmi zajímalo, jaký předpis to zakazuje ...?
Jestli papíry ještě nemáš, tak o čem tu debatuješ?huh, nevěděl jsem, že papíry jsou nutnou podmínkou k tomu, abych se mohl zajímat o ježdění (a s tím související podmínky) autobusem, metrem nebo autem, resp. tedy že určují předmět diskuse, jakože když je mám, tak je jasné o čem debatuji, a když je nemám, tak je nutné se zeptat o čem ...
Mě z logiky věci vypadlo, že hovoříme o řidičiA když v té větě byl zmíněn i autobus a vlak, tak se také hovořilo jen o strojvedoucím? Ti opilí moc často nejezdí, měl jsem za to, že řešíme cestující.
Nesmí požít během jízdy....takže před jízdou může?
Do divadla chodím taky na hodinu, a nikdy jsem tam neviděl nikoho s pivem.Do divadla se vlastní alkohol nenosí ze stejného důvodu jako do restaurace. Ale máš pravdu, že se v divadlech spíše pije víno než pivo.
Vlakem jezdim v prumeru tak jednou tydne a zatim jsem nemel problem s tim, ze by nejake volne misto v kupe neslo obsadit.Tak není volné místo jako volné místo. Předpokládám, že místa v zamčeném oddílu se za volná nepovažují. A místa přes které leží dvojička spících cestovatelů taky ne. To jsou nejčastější oddíly, které na svých cestách potkávám já.
pri obsazenosti tak 3-5 lidi v kupe je jen mala sance, ze v kupe bude aktivne se bavici (mluvici) parTo se mi nějak nezdá, vzhledem k tomu, že do těch oddílů ty mluvící páry už vstupují. Tato aplikace pravděpodobnosti zdá se mi býti poněkud podivná.
zatimco v doslechove vzdalenosti ve velkoprostorovem vagonu je to skoro jistota.Popravdě řečeno mě ve velkoprostorovém ti lidé mnohem méně ruší. Chápu, že je tohle věc značně subjektivní, ale nejsem si úplně jistý, zda si to uvědomují i všichni ostatní diskutující.
On se hlas ve větším lépe utopí, prostě je tam furt, tak ho člověk přestane vnímat.Doporučuji uřvaného fakana. Jednou jsem zažil cca 2h cestou z liberce do ústí. Člověk si mohl vybrat, jestli sedět ve vagonu kde řve fakan ale je tam teplo, nebo kde je ticho a je tam zima, protože zrovna porucha topení. V těhle nových dobytčácích jsou všechny lokální problémy globálními a vždy se dotýkají celého vagonu. Někdo smrdí? Tak smrdí na celý vagon. Někdo řve? Tak řve na celý vagon. Někdo (heh, jako by to snad bylo volitelné) svítí..
Doporučuji uřvaného fakana.Děkuji, měl jsem minulý týden tu čest. Maminka a potěr. Jeden potěr se rozhodl, že půlku cesty bude trávit otáčením kliky topení tam a zpátky s hlasitým komentářem, kde ta klika zrovna je. Druhý potěr se zásadně dorozumíval pouze jekem a křikem.
+1; teď jsme zrovna jeli s děckama, a z pozice rodiče mi to teda taky vůbec nebylo příjemný, když se obludka rozhodla, že jí nebaví sedět, a samozřejmě na každej pokus o usměrnění reagovala jekotem ... v kupéčku bysme jí jednak nechali lézt jak chce (samozřejmě pokud by nelezla po spolucestujících, troufl-li by s k nám někdo přisednout), a jednak by řevem nerušila půlku vagónu - a borec naproti rozhodně nevypadal, že by to "přestal vnímat" ... a do toho co pět minut přitahovat zpátky psa, kterej se zpod sedadel stěhoval do uličky, aby ho někdo nezašlápnul, jak tam furt lidi courali na hajzl a do jídeláku a jánevímkam (průchod s ním mezi sedadlama z každý strany je občas taky super zážitek, člověk nestíhá na jednu stranu držet a na druhou se omlouvat ...) a to jsme ještě měli štěstí, že jsme chytli celou čtveřici sedadel se stolečkem proti sobě, sedět po dvou za sebou, to by bylo na palici už úplně (v kupéčku se mnohem jednodušej dohodne, aby si lidi přesedli tak, abysme se jako rodina mohli sesednout k sobě)On se hlas ve větším lépe utopí, prostě je tam furt, tak ho člověk přestane vnímat.Doporučuji uřvaného fakana.
a samozřejmě na každej pokus o usměrnění reagovala jekotemJste se měli zeptat, spousta lidí s sebou vozí ducttape, lékárničku s náplastmi nebo alespoň postradatelný kus oblečení.
Předpokládám, že místa v zamčeném oddílu se za volná nepovažují. A místa přes které leží dvojička spících cestovatelů taky ne. To jsou nejčastější oddíly, které na svých cestách potkávám já.
To se mi nějak nezdá, vzhledem k tomu, že do těch oddílů ty mluvící páry už vstupují. Tato aplikace pravděpodobnosti zdá se mi býti poněkud podivná.Ano, s tim pocitam. Pokud je tam 3-5 lidi, tak tam je 1-2 pary/skupinky (+ ja). Ale aktivne se bavicich paru/skupinek je minimum. Oproti tomu sparovanych lidi ve velkoprostorovem vagonu je v doslechove vzdalenosti spousta.
Popravdě řečeno mě ve velkoprostorovém ti lidé mnohem méně ruší. Chápu, že je tohle věc značně subjektivní,To je asi velmi subjektivni, zrovna vcera jsem souhrou okolnosti jel ve velkoprostorovem voze, nejaky aktivne se bavici par tam sedel pres diagonalu ode mne a vnimal jsem ten hovor (aniz bych po tom touzil) celou cestu. Krom toho dalsi (pro mne) rusiva vec ve velkoprostorovem voze je uz jen to, ze se tam porad neco deje. V kupe se zavrou dvere, coz cloveka od deje na chodbicce dostatecne izoluje.
Krom toho dalsi (pro mne) rusiva vec ve velkoprostorovem voze je uz jen to, ze se tam porad neco deje.To je věc, která mě osobně spíše uklidňuje.
Předpokládám, že místa v zamčeném oddílu se za volná nepovažují.Zamčený oddíl je buď služební, nebo můžeš použít tu díru, co máš hlavě, a říct průvodčímu, jestli by to neodemkl (zamykat kupé je iirc porušením přepravních podmínek)
A místa přes které leží dvojička spících cestovatelů taky ne.I v tomto případě můžeš použít tu díru, co máš v hlavě, a zvednout je.
To se mi nějak nezdá, vzhledem k tomu, že do těch oddílů ty mluvící páry už vstupují.Ale pokud mají jinou možnost, nesednou si do kupé, ve kterém je 5 lidí.
stačí počkatV tom případě stačí počkat, až budu v cílové stanici, vzhledem k tomu, že zase tak moc ti průvodčí nechodí.
resp. že vpředu jedou dvě úplně prázdný jedničkyTak. Zdá se mi, že ve vlacích je řazeno relativně hodně vagónů první třídy. Nikdy jsem to nezkoušel, ale (1) to je fakt tak super, (2) to tolik lidí využívá?
to je fakt tak superJak kdy. Některé vagóny vzbuzují obavu, že tě něco pokouše, když si do nich sedneš. Jiné jsem popsal v jiném příspěvku - supermoderní s klimatizací, kterou nikdy nikdo nevyčistil, takže z otevřených dveří smrdí až ven (na hlavním nádraží až k protějšímu nástupišti.) Okna se samozřejmě otevřít nedají.
to tolik lidí využíváNikdy jsem neviděl, že by první třída byla nacpanější než druhá, ale docela často je obojí obsazeno +/- stejně. Závisí to i na vlaku, ráno jezdí lidi do práce a z práce, dopoledne jsou to spíš výletníci.
zamykat kupé je iirc porušením přepravních podmínek[Citation needed] běžně se to využívá, pokud tím nenarušuješ pohodlí ostatních (i.e. jak píše pavlix, když si zamkneš abys mohl chrápat přes čtyři sedadla, zatímco na chodbičce stojí lidi, co si nemaj kam sednout) například minulej víkend jsme žádali průvodčí o dovolení sundat psovi košík, aby mohl pořádně otevřít tlamu a chladit se, na což nám řekla, ať se zamknem občas když jsem jezdil nějakejma pozdějšíma spojema a pospával, tak mi průvodčí říkali, ať se zamknu, abych pak náhodou něco nepostrádal ... sice když má klíč každej průvodčí, proč by ho neměl zloděj, ale přeci jen už je to větší ruch ... toto sice nic nedokazuje, pokyny průvodčího jsou nad přepravníma podmínkama, ale myslím si, že to tam explicitně zakázaný není
Přirážka za neoprávněné zamykání a odemykání dveří vozu nebo oddílu klíčem nebo jiným předmětem, který není součástí vozu - 500 KčV SPPO pak tohle:
143. Za porušení přepravních podmínek se považuje, pokud cestující: c) odemyká nebo zamyká dveře vozu, oddílu nebo jiná uzamykatelná místa vozu předmětem, který není součástí vozu,Hm, takže jo, koukám, že jsem si to pamatoval blbě (zámek na dveřích je součástí vozu.) Na druhou stranu jsem si dost jistý, že tam bude i něco o tom, že jeden člověk nesmí zabrat celé kupé pro sebe.
Na druhou stranu jsem si dost jistý, že tam bude i něco o tom, že jeden člověk nesmí zabrat celé kupé pro sebe.Tak si prostě koupíš šest místenek.
mně přijde naprosto v pořádku, pakliže "v kupé" se míní v jednom konkrétním kupé, a nikoli "v libovolném kupé v dané polovině vagonu" máme-li v polovině vozu tuším nějakých šest kupé a mezi cestujícími v této části právě jeden hlasitě se bavící pár, pak máš pravděpodobnost 1/6 že na něj v náhodně vybraném kupé natrefíš; když máš totéž složení cestujících v dobytčáku, máš pravděpodobnost 1, že s tím párem budeš sedět v jednom prostoru není snad 1/6 oproti 1 "malá šance"?pri obsazenosti tak 3-5 lidi v kupe je jen mala sance, ze v kupe bude aktivne se bavici (mluvici) parTo se mi nějak nezdá, vzhledem k tomu, že do těch oddílů ty mluvící páry už vstupují. Tato aplikace pravděpodobnosti zdá se mi býti poněkud podivná.
A jízdné utěšeně stoupá, ČD všude vychvalují vlastní kvalitu a komfort cestování ale když zrovna nejedete ECčkem, tak to stojí za hovno.Mně přijde kvalita cestování v pořádku. Ale to zdražení, co bylo od prvního ledna, mě naštvalo.
To není trolling, je to označení těch vozů - vyčtete z toho základní charakteristiku, viz zde:
http://www.alanbutschek.cz/osvozy/ozn2.htm+1
Vzpomínám když jsem jel prvně inovovaným šukafonem (motorák 810) do školy, má dosedací plocha mě nikdy tak nebolela. Dá se na to po pár jízdách zvyknout, ale i to originální prkno s potahem bylo lepší.
Mě ta stará poctivá východoněmecká Béčka budou stejně chybět. A vám?Budou tě chybět? Tak to ti lituju
Budou tě chybět?Offtopic: Tohle asi bylo míněno jako fór, ale někde se tak doopravdy mluví (viz film Nejistá sezóna). Takže, jak se u nás říká: "Ani mě to nepříde"
Takže ve výsledku je v létě z vagónu lednička a v zimě sauna.
Ha, to jsem jel, jak se u vás v Čechách říká, z konzertu ve třiceti stupních venku a čtyřiceti stupních uvnitř, protože topení valilo na plné kule. Okna vesměs zarezlá nahoře. Do toho koženka.
Často to je tedy "líná huba, holý neštěstí"Problém je, když člověk jede cityelefantem 20 minut cesty a 20 minut trvá, než se změna nastavení klimatizace projeví.
Takže ve výsledku je v létě z vagónu lednička a v zimě sauna.
A co teprve šukafon v tropických třicítkách se zapnutým topením! Jednou jsem takhle přeběhnul půlku města jen abych vyšplhal do vlaku před odjezdem, otevřel dveře a rovnou se svalil na sedačku vedle. To vedro co tam bylo se nedá ani popsat. Probral jsem se asi po pěti minutách v půlce cesty, bylo mi blivno a měl jsem problém poznat kde vůbec jsem.
špatné nejsou ani Bee240Možná na první pohled, sedí se v nich dosti nepohodlně.
zajímavé vagóny s krkolomným označením Bbdgmee236Pískající blikající hnus. Doporučuju jako zážitek zkusit projít skrz ten vagón - kombinace máčknu čudlík - půl dne čekám, než minimotůrek ty dveře otevře - totéž ještě šestkrát, to je fakt paráda.
Jj, nejlepší jsou lidi, kteří vlak považují za ideální příležitost si popovídat. Ideálně o počasí nebo nějaké podobné věci bez myšlenky.Podle mne je spatne lidi demotivovat od povidani uz predem, v rovine obecne diskuze, aby to nikdo uz do budoucna nezkusil. Ja chapu, ze tim vydelate Vy; nechcete totiz s nikym ve vlaku mluvit. Neni ale ta snaha, kterou do slusneho odmitnuti hovoru vlozite, opravdu trivialni? Za mne: pokud mne ve vlaku uvidite, nebojte se mne oslovit.
nechcete totiz s nikym ve vlaku mluvitA jéje, další mamlas, co o mně ví víc než já sám.
Samostatná kapitola jsou potom ti, co nikdy neslyšeli, že naslouchat cizím hovorům (a pak do nich vstoupit s nějakou úžasnou myšlenkou) je neslušnost.Cizí hovory ve vlacích považuju za vcelku zábavné zpestření cesty. Pokud někdo nechce, aby cizí lidé vyslechli jeho hovor, asi by ho neměl před nimi realizovat. Nějak mi není jasné, proč považovat za slušné uskutečňovat soukromé hovory před druhými a za neslušné je vyslechnout. Přijde mi to jako taková slušnost naruby.
Nějak mi není jasné, proč považovat za slušné uskutečňovat soukromé hovory před druhými a za neslušné je vyslechnout. Přijde mi to jako taková slušnost naruby.Zajimava otazka! Bude to trochu nesouvisejici, ale podobny problem ze skoly: pokud jdete kolem obrazovky, na ktere nekdo (treba profesor) pracuje, je neslusne se mu tam podivat (a precist nejaky text, cemuz uz asi nezabranite)? Pravdou je, ze pro hodne lidi je odpoved ano; zvlaste pokud jdete a clovek u pocitace pise email, tak ho to muze nastvat. Podobny problem jsem jednou mel s telefonatem -- musel jsem odejit ze schuze, protoze profesor mel telefonat, tak jsem sel na chodbu. I pres dvere ale byl slyset hlas. Poslouchat cizi hovor v tu chvili mi prijde neslusne (a pokud by se projevilo, ze jste ho poslouchal, tak i problematicke pro druhou stranu), ale jak si "vypnout" usi v takovehle chvili? Nakonec jsem si sel cist, ale i tak jsem se citil nesvuj. --- Chtel jsem temi anekdotami hlavne rici, ze lide ne vzdy chapou informace, ktere nevedomky vypusti do eteru, jako verejne.
Chtel jsem temi anekdotami hlavne rici, ze lide ne vzdy chapou informace, ktere nevedomky vypusti do eteru, jako verejne.To je obecný problém, nicméně v tomto případě vidím chybu v těch, kteří informace vysílají, nikoli těch, kteří informace přijímají. Jak se lidé staví ke svému soukromí je poznat i na jejich přístupu k digitální komunikaci a vyblívání všeho na facebook.
Nějak mi není jasné, proč považovat za slušné uskutečňovat soukromé hovory před druhými a za neslušné je vyslechnout.Já teda vidím rozdíl mezi "slyšet", když prostě člověk uši vypnout nemůže, a "naslouchat", tj. naklonit se dopředu a viset hovořícímu na ústech, aby náhodou neuniklo nějaké slovo. To první beru, to druhé ne.
Volam casto a nechci byt odposlouchavam lidmi okolo.A lidi z NSA ti nevadi?
Pamatuji si, když jsem jezdil před mnoha lety na VŠ jak jsem nesnášel, když jsem sedel vedle kuřáka, který si sedl do nekuřáků a chodil si zapálit do kuřáků a celeou cestu strašně smrděl.Tolik nesnášenlivosti. Přitom stačilo začít komunikovat a dát najevo svou nelibost. Ale tak už to chodí. Lidi si s sebou radši odnášejí komplexy, než aby pípli, že jim vlastně něco vadí. Trochu mi to připomíná ten poslední debilní článek z dfense, jen ty z toho máš pocit frustrace ještě po letech a vyléváš si to někde jinde, než abys ho řešil ve chvíli, kdy se vyřešit dal.
Pokud je člověk tak bezohledný, že něco takového dělá, nevidím valný smysl s ním vůbec komunikovat.Pokud je člověk tak bezohledný, že smrdí? Co když o tom ani neví?
To je snad lepší to spolknout a postěžovat si jinde.Problém komunikace je v jádru všech zbytečných konfliktů. Frustráty narůstají a lidi se pak (někdy jindy, někde jinde) chovají jako kokoti, i když k tomu skoro není důvod.
Pokud je člověk tak bezohledný, že smrdí? Co když o tom ani neví?Jo a teď tu o karkulce. A nebo tu o tom, že když kuřákovi řeknu, že smrdí, smrdět přestane.
Jo a teď tu o karkulce.Kdybyste dával pozor ve škole, tak víte, že v přítomnosti určitého pachu (vůně) čich velice rychle otupí a daný pach nevnímá.
A nebo tu o tom, že když kuřákovi řeknu, že smrdí, smrdět přestane.Nikdo neříká, že přestane smrdět, ale vám by snad mělo stačit, že se zvedne a půjde do kuřáckého vagónu, kde zůstane, ne?
Ten hajzl mi pořád stíní, to s tím nemůže přestat, svině jedna, vždyť mi to ubližuje? Já mu ukážu, svým zarputilým mlčením a děláním že se nic neděje ho donutím uhnout ze slunce!vs.
Dneska byl ale krásný den. Stál jsem u okna, kochal se krajinou a užíval si tichou cestu vlakem se spícím týpkem.Znám pár kuřáků, co jsou citliví ke svému okolí a silně vnímají, že to někomu může vadit (možná je to tím, že mají malé děti). Přitom bych to do nich od pohledu nikdy neřekl. Ono to chce si uvědomit, že všichni lidi kteří se nechovají tak jak by se mi líbilo nejsou automaticky svině, které mi chtějí ubližovat, což mi v téhle diskuzi nějak přijde jako nevyřčený předpoklad. To ani nevíte, kolikrát jste byli oním virtuálním nepřítelem vy, když jste náhodou nedělali něco, co od vás ostatní nevyřčeně očekávali. Úplně vidím, jak na sebe dva manželé po desíti letech soužití vyjedou, přesně kvůli těmhle neviditelným, nikdy nevysloveným frustracím.
Úplně vidím, jak na sebe dva manželé po desíti letech soužití vyjedou, přesně kvůli těmhle neviditelným, nikdy nevysloveným frustracím.Úplně vidím, jak se ke každému kolemjdoucímu a spolucestujícímu chováš jako k manželce :).
Úplně vidím, jak se ke každému kolemjdoucímu a spolucestujícímu chováš jako k manželce :).To jsi nepochopil tu pointu. Každý kolemjdoucí a spolucestující ti pak přidává frustrace, až to jednou přeteče a vybuchneš, jak dva manželé, co spolu 10 let spokojeně žijou a pak se z ničeho nic brutálně pohádají a vytahují na sebe věci, které je naštvaly někdy před 10 lety. Ale nic, dost bylo diskuze :)
Každý kolemjdoucí a spolucestující ti pak přidává frustrace, až to jednou přeteče a vybuchnešA jak do toho zapadá tvá frustrace z toho, že někteří dají přednost klidu před konfrontací právě v případě náhodných kolemjdoucích? Zatím mám pocit, že ti dělá větší potíže než těm, kteří ty náhodné kolemjdoucí trpí.
To jsi nepochopil tu pointu. Každý kolemjdoucí a spolucestující ti pak přidává frustrace, až to jednou přeteče a vybuchneš, jak dva manželé, co spolu 10 let spokojeně žijou a pak se z ničeho nic brutálně pohádají a vytahují na sebe věci, které je naštvaly někdy před 10 lety. Ale nic, dost bylo diskuze :)Jak dlouho s někým žiješ? Já se svojí manželkou 28 let. To, že všechny sporná místa můžeš vykomunikovat a vyřešit je iluze, samozřejmě vyřešit komunikací se dá mnohé, ale pořád zbude poměrně rozsáhlá oblast toho, že nějaká činnost/vlastnost/chování tě na partnerovi vadí a štve, ale nic s tím nejde udělat. Má tu vlastnost natolik vnitřně zažitou, že se jí nevzdá i když tebe to štve. A pokud bys tlačil na pilu, tak se ti to násobně vrátí. A jediný způsob jak to přejít je zmírnit v sobě tu zmíněnou frustraci, ale zase na druhou stranu, každá taková akce zvedne hladinu lhostejnosti k partnerovi, je ti o trochu více jedno, co dělá. A o hledání a nalézání rozumného kompromisu z obou stran je v podstatě vývoj vztahu.
To, že všechny sporná místa můžeš vykomunikovat a vyřešit je iluze, samozřejmě vyřešit komunikací se dá mnohé, ale pořád zbude poměrně rozsáhlá oblast toho, že nějaká činnost/vlastnost/chování tě na partnerovi vadí a štve, ale nic s tím nejde udělat. Má tu vlastnost natolik vnitřně zažitou, že se jí nevzdá i když tebe to štve.Hlavně na sobě poznávám, že starýho psa novejm kouskům nenaučíš.
Kdy jede fakt hodně lidí (typicky pátek/neděle), tak se dá celkem rozumně stát v uličce u okna. Ve velkoprostoru musíte stát jedině mezi sedačkami, kde se není ani čeho držet, vozem nikdo neprojde a celkově to stojí za houby.
Takovou otázku by vůbec nikdy nikdo neměl řešit. Stát za jízdy mi připadá přijatelné jedině v příměstském spoji v rámci různých integrovaných dopravních systémů, kde cestující stráví maximálně půlhodinu. Stát v dálkovém spoji je naprosto nepřijatelné a s 21. stoletím neslučitelné.
Dálkové spoje by měly být vždy povinně místenkové, bez výjimky. Jediný železniční dopravce, který stále ještě páchá takové prasárny jako možnost stát v dálkových spojích, jsou České dráhy. Pendolino je naštěstí povinně místenkové, takže aspoň v některých vlacích Českých drah tento problém nenastává, nicméně u ostatních vlaků se stále ještě může klidně stát, že člověk prostojí cestu z Prahy do Olomouce na schodech, protože se kvůli obsazenosti vlaku nedostane ani na plošinu u hajzlu. U povinně místenkového vlaku taková situace nikdy nemůže nastat, protože každý dopravce má předem dostatek informací o poptávce, obsazenosti a potřebné kapacitě spojů.
Když už jsem zmínil ten hajzl, mimo jiné právě zde tkví hlavní důvod, proč by v dálkových spojích neměli být žádní stojící cestující. Vlak by měl být bez problémů průchozí a hajzl by měl zůstat po celou dobu cesty v použitelném stavu. Pokud ovšem do vlaku nastoupí dvakrát víc lidí, než pro kolik je určený, nedá se nic z toho zajistit.
Dlužno ještě doplnit, že místenky vůbec nepomůžou, pokud není celý vlak povinně místenkový. Zažil jsem situaci, kdy jsem se zoufale protlačil i se zavazadlem až do střední části vagónu, kde se mělo nacházet moje místo, abych zjistil, že se tam uprdelila nějaká tisíciletá paní, která prostě doufala, že místa vyhrazená pro expresní rezervace si tentokrát nikdo expresně nezarezervoval (což bývá velmi často pravda). Co dělat v takové situaci? Začít se cpát do už tak přeplněného kupé a vykázat tisíciletou paní do ještě zoufaleji přeplněné uličky?! To asi dost dobře nejde, že ano. Kdyby byl celý ten vlak povinně místenkový, nikdy by k takové situaci nedošlo.
Co je to za blbost? To, co píšu, je u RegioJetu a Leo Expressu dnešní každodenní realita. Žádné sci-fi. Nemám tedy nic vymyšlené, nýbrž odkoukané od dopravců, kde to funguje.
Co je to za blbost? To, co píšu, je u RegioJetu a Leo Expressu dnešní každodenní realita.což je jeden z důvodů, proč jsem s nimi ještě nikdy nejel ...
Žádné sci-fi. Nemám tedy nic vymyšlené, nýbrž odkoukané od dopravců, kde to funguje.no, pokud stav, kdy nejsou schopni přepravit netriviální část cestujících (asi se to nebude týkat jen mě, ostatně viz Lukova cesta do Karviné), nazýváš "funguje to", máš zajímavý pohled na věc ... jestli by pro tebe v tom případě ale nebyl lepší soukromý vrtulník
Nepotřebuji soukromý vrtulník, když mi hned dva provozovatelé veřejné dopravy zcela vyhovují.
Luk nenapsal ani slovo, co skutečně udělal, aby vlakem odjel a proč mu to nevyšlo.Udělal jsem to, že jsem si vyhledal všechna spojení, která připadala v úvahu. Po zjištění, že jsou to všechno povinně místenkové vlaky (některé přímé, některé s přestupem v Ostravě nebo v Bohumíně), jsem na základě chybějící informace o tom, kterým z oněch vlaků bych jel, nakonec vlak jako dopravní prostředek zavrhl, a to i přes výrazně nižší cenu oproti cestě autem. Mohl jsem samozřejmě koupit jízdenku s místenkou na ten úplně poslední vlak (který tam dojede ještě večer), ale mohl jsem pak strávit zbytečně několik hodin v Praze (a býval bych strávil, protože jednání bylo nakonec relativně krátké) a současně mít málo času na spánek, takže bych byl ráno na konferenci nepoužitelný.
Podle mne cestu vlakem vůbec neměl ve scénáři.Velmi odvážné tvrzení, nepodložené a hlavně nepravdivé. Vlak byla první volba, auto až jako záloha.
autobusy jsou také povinně místenkové, ale tam je cena místenky neoddělitelná od jízdenkyPravda je, že jsem autobusem už nějaký pátek nejel (a jsem tomu velice rád), ale tohle neplatí všeobecně, že ne?
Není to trochu hloupé založit celé cestování na "držím si palce a ono to snad vyjde"?Dobrodruhům to může vyhovovat
Pravda je, že jsem autobusem už nějaký pátek nejel (a jsem tomu velice rád), ale tohle neplatí všeobecně, že ne?Jak u kterého spoje. Např. SA to má asi u všech, jinak u vnitrostátních busů moc místenky nebývají, asi kromě hodně vytížených tras, kde třeba ani pořádně není vlakové spojení (např. Praha - Liberec).
Všechno má svá pro a proti. Možnost cestovat v přeplněném spoji by měla být u městských a příměstských linek. U dálkových linek by se třeba dalo takovým „ad hoc“ cestujícím taky nějak vyhovět, aby to pokud možno neomezovalo všechny ostatní cestující. Současný stav je ale třeba u Českých drah takový, že kvůli nepovinným místenkám leckdy nemají ponětí, že by byl potřeba mnohem delší vlak, a přestože by se třeba našel nějaký vozový park, zažijí místo toho cestující šílenou jízdu vestoje u hajzlu. To by se zkrátka nemělo dít.
Současný stav je ale třeba u Českých drah takový, že kvůli nepovinným místenkám leckdy nemají ponětí, že by byl potřeba mnohem delší vlak, a přestože by se třeba našel nějaký vozový park, zažijí místo toho cestující šílenou jízdu vestoje u hajzlu. To by se zkrátka nemělo dít.Informace o naplnění jednotlivých vlaků mohou poskytovat vlakvedoucí. Zda to dělají a hlavně zda to někoho v ČD vůbec zajímá, to netuším.
zda to někoho v ČD vůbec zajímá, to netušímUrčitě je to zajímá, často se stává, že průvodčí prochází vlak a počítá cestující.
skutečně nevím, jak by někoho zainteresovaného (což dopravce v dané oblasti je) mohla tato informace minout, i pokud nepožádají přímo organizátořiNedělám si iluze, že u ČD tyhle věci z vlastní iniciativy někdo řeší. Jako že kouká do kulturního kalendáře, kdy bude jaká akce, a podle toho plánuje vlaky. To fakt ne.
Jo, tak si průvodčí všimne nebo si někdo stěžuje. Fakt máte představu o tom, že bude někdo z vlastní iniciativy sledovat, jestli se daná akce koná i příští rok a kdy přesně?no, vzhledem k tomu, že jsme ve vlákně, kde se tvrdilo, že ČD zajímá, kolik jim vlakama jezdí lidí, tak nějak nechápu, jak si teď mám vykládat to o té "vlastní iniciativě" ...
Jak se ptal Luk - řekl jim o tom někdo?já nevím, nejsem organizátor nicméně vzhledem k tomu, že zcela určitě vyjednávali s městem ohledně parkovacích ploch a změn v organizaci dopravy, zdá se mi nepravděpodobné, že by ostatní způsoby dopravy zanedbali
V Táboře, tj. na rychlíkové trati Pha - ČB ... Když se jde pochod Praha - Prčice, ...jiný kraj, jiný mrav?
vzhledem k tomu, že jsme ve vlákně, kde se tvrdilo, že ČD zajímá, kolik jim vlakama jezdí lidíO voze a o koze... ČD zajímá průměrná vytíženost (aby mohli ubrat vagóny), ne jednorázové odchylky.
Protože opravdu není normální, aby se neposílily vlaky, které jezdí trvale těžce přeplněnéNo, já mám spíš obavu, že to dělají proto, aby mohli spočítat, jak moc mohou délku vlaku zredukovat, ne naopak, vzhledem k tomu, že linka S2, kterou jezdím, je rok od roku plnější…
proč se vlastně takový vlak pro daný účel nehodí?Z několika důvodů. Jednak má typicky menší akceleraci (která je přitom důležitá, když vlak "staví u každého patníku", aby jízda netrvala moc dlouho). Například 471 má kapacitu 643 cestujících, což je zhruba kapacita 4 klasických osobních vozů (vše počítám včetně stojících cestujících). V prvním případě je součástí poháněný vůz a celá jednotka váží 155 tun, ve druhém případě váží cca 160 tun jen samotné vozy, k nim je ještě potřeba připojit lokomotivu. Ta bude buď lehká a pak nemůže dosáhnout zdaleka takové akcelerace jako 471, nebo bude těžká a bude se zbytečně vozit velká mrtvá váha. Dále se při samozřejmě musí uvádět do pohybu i lokomotiva, která znamená již zmíněnou mrtvou váhu (motory se vozí vždy, ale nemusí se vozit podvozky a skříň navíc). Při častém zastavování je to spousta zbytečně zmařené energie. A konečně posledním velkým důvodem je vhodnost pro rychlý nástup/výstup. Příměstské jednotky na to jsou přímo navrhovány, u běžných osobních vozů se s tím naopak nepočítá (kromě takových jako Bdmtee, ale i u těch je nástup/výstup pomalejší, protože nejsou nízkopodlažní). Když se mnoho cestujících pasíruje sem/tam úzkými dveřmi se "žebříkem", zdržuje to a při častých zastávkách se může opět nastřádat slušná časová ztráta.
471 není úplně vhodný zástupce jednotek471 jsem vybral proto, že teď nejvíc jezdí na "mých" trasách
Asi nejlépe všem popisovaným požadavkům vyhovuje RegioPanterJo, RegioPanter už nám tady sem tam jezdí. Zatím v méně vytížené časy, takže jsem se s ním párkrát vezl, když jsem jel dřív z práce.
Až na to, že to na snímku je jednotka (460/560), ne vlak s lokomotivou.Nejsem zase takový znalec, abych to z téhle fotky poznal.
Vhodnost jednotky je jednak stanovišťmi na obou koncích (nemusí se objíždět lokomotivou při obratech)Na tohle jsem při uvádění těch důvodů (viz výše) zapomněl.
obvykle lepším poměrem hnané/nehnané nápravy a tím pádem rychlejšími rozjezdy.V podstatě totéž zmiňuji výše, plus další důvody.
Samozřejmě chápu ČD, že nechtějí tahat několik vagónů navíc jen proto, aby lidé měli pohodlí a mohli si obsadit každý celé dvousedadlo.Chybu hledej o úroveň výš. ČD je celkem putna, jestli tam pojede o vagón víc nebo míň.
ČD je celkem putna, jestli tam pojede o vagón víc nebo míň.Pokud je to v tom režimu, že stát nebo kraj platí "prokazatelnou ztrátu" z dopravy, kterou si objedná (aniž řeší, jak a proč ta ztráta vznikla), tak jim to samozřejmě jedno je.
ale například v sobotu ráno (třeba na trase Praha - ČB) by se určitě delší souprava sestavit dala.No, je potřeba vzít do úvahy, že posílené (nejméně o 1 vagón) spoje jezdí už v pátek odpoledne, takže v sobotu ráno už možná taky není moc z čeho brát. Zrovna na trati Pha - ČB poslední vlak, který se z ČB ještě může vrátit do Prahy, odjíždí v 16:33. Pak jedou další 4 a jeden noční, přičemž ty 4 mají iirc aspoň o vagón navíc. Jestli je to na ostatních tratích podobné, tak to může dát dost velkou část vozového parku, která se do Prahy vrátí až někdy v sobotu v poledne...
To mohou, ale v tu chvíli už je pozdě. Rezervační systém naopak umožňuje rozšířit vlak o další vagóny předem, ještě před odjezdem z první stanice, protože počet cestujících je v podstatě předem známý. Bez rezervačního systému tohle nefunguje a hlášení přijde až ve chvíli, kdy už se lidi nemůžou nacpat ani na schody. Párkrát jsem zažil InterCity (tehdy ještě s příplatkem 60 Kč!) z Olomouce do Prahy, do kterého spousta cestujících nenastoupila vůbec, ve kterém jsem stál celou cestu (téměř 3 hodiny) na schodech a kde někdo dokonce stál ve dveřích mezi vagóny. Po této zkušenosti člověk opravdu velmi ocení povinně místenkové spoje.
V praxi je to tak, že pouze RegioJet rozšiřuje obsazené vlaky o další vagóny podle potřeby. LEO Express takovou možnost nemá, vzhledem k typu vlaků.
To mohou, ale v tu chvíli už je pozdě.Možná vám to uniká, ale vlaky nebývají z ničeho nic najednou přeplněné, většinou to má nějaký důvod, který lze předvídat i bez rezervačního systému. Třeba že je pátek odpoledne a Andrej a spousta jemu podobných jedou do Olomouce jako každý týden.
Rezervační systém naopak umožňuje rozšířit vlak o další vagóny předemMám dost velké pochybnosti o tom, že by RegioJet rozšiřoval vlaky na základě rezervačního systému. Vy jste ten systém viděl, tak řekněte, je tam v případě plného vlaku tlačítko "přidat další vagón, já jedu taky"? Dovolil bych si hádat, že není. A že ty vagóny přidávají hlavně na základě předchozích zkušeností.
On hlavně aby se dal vagón připojit, tak musí být k dispozici.Jo, to už jsem tady psal jinde, možná dokonce tobě
Pokud tím stáním nebudeš omezovat ostatním cestujícím průchod uličkou, nemám proti tomu nic.
Neumím si ovšem představit, že by třeba někdo jezdil třísetkilometrovou dálkovou linkou a nikdy by to neplánoval předem. To asi nebude moc častý případ. Se změnou doby odjezdu mám mnoho (pozitivních) zkušeností. Třeba u RegioJetu se člověk může bez problémů ze spoje odhlásit ještě 15 minut před odjezdem (u vnitrostátních spojů) a zarezervovat si rovnou místo v pozdějším spoji, je-li k dispozici. (Pravidlem bývá, že jakmile se přiblíží patnáctiminutová lhůta, několik míst se najednou uvolní.) Takže se nakonec dá cestovat neplánovaně, ale na úrovni a bez stání u hajzlu.
Klidně by ve vlacích mohla být vyhrazená nějaká místa na stání typu „last minute“. Proti tomu lze těžko něco namítat a klidně ať to dopravci nabízejí. Jsem jen proti klasické situaci u Českých drah, kdy je vlak totálně přeplněný, protože dopravce nemá žádnou možnost odhadnout obsazenost konkrétního spoje (když místenky nejsou povinné), za místenku člověk musí platit peníze navíc (což je naprosto absurdní; například ve Švýcarsku je naopak jízdné levnější, když se člověk předem upíše, že pojede konkrétním spojem a nikoliv libovolným na dané trase) a aby toho nebylo málo, místenka v plném vlaku de facto nefunguje, jak už jsem psal výše, protože může být zcela nemožné projít k místu a mohlo by být nutné vykázat z něj tisíciletou paní, která tam sedí. Takže jakýkoliv jiný systém by byl lepší než ten, který praktikují České dráhy ve vlacích jiných než Pendolino. Soukromí dopravci jsou samozřejmě bezproblémoví a mají povinné místenky.
Jsem jen proti klasické situaci u Českých drah, kdy je vlak totálně přeplněný, protože dopravce nemá žádnou možnost odhadnout obsazenost konkrétního spoje (když místenky nejsou povinné)Tu možnost má, viz výše. Pokud jezdí většina cestujících plánovaně, stejný spoj v určitý den v týdnu bude pokaždé přibližně stejně obsazen, takže se to dá počítat předem. Jinak ani povinné místenky nepomohou získat informaci o tom, zda nechce jet určitým vlakem např. o 50 % cestujících víc - když se totiž zaplní všechna místa, už si nikdo nic nezarezervuje a proto se skutečná poptávka (překračující kapacitu) nedá takto zjistit.
Takže jakýkoliv jiný systém by byl lepší než ten, který praktikují České dráhy ve vlacích jiných než Pendolino.Přeplněných vlaků (těch, kde se musí stát) je relativně malé procento ze všech, které ČD provozují. Většina má desítky procent volné kapacity. Přeplněné vlaky jsou typicky ty v pátek odpoledne, v neděli večer a v pondělí ráno (v menším procentu v sobotu ráno, v ještě menším ostatní rána, sporadicky i některé další vlaky, ale to už je opravdu výjimka a bývá to většinou způsobeno přílišným zkrácením původně delšího vlaku). Tím se nechci zastávat toho, jak ČD fungují. Chci jen říct, že povinné místenky rozhodně nejsou samospasitelné a že kromě určitých výhod mají také nevýhody.
Jinak ani povinné místenky nepomohou získat informaci o tom, zda nechce jet určitým vlakem např. o 50 % cestujících vícTo by nemusel být takový problém. Stačilo by zadat počet doplnitelných vagónů. Řešení by potom záleželo na systému přidělování místenek. Pokud by si cestující jen zadal počet spolucestujících, systém by místa přiděloval automaticky a stejně tak automaticky by navýšil počet vagónů (když jsem kupoval párkrát do vlaku místenku, možnost vybrat si místo jsem neměl). Pokud by si cestující mohli místa sami vybírat (tedy hledat si volná sedadla sami podobně, jako když dnes vlezou do vlaku), mohl by systém navýšit počet vagónů při dosáhnutí určitého limitu (pak by záleželo, jak kvalitně by byl zpracován algoritmus pro detekci, že je potřeba další vagón). Každopádně neřešitelné to není.
Pokud by si cestující jen zadal počet spolucestujících, systém by místa přiděloval automaticky a stejně tak automaticky by navýšil počet vagónů (když jsem kupoval párkrát do vlaku místenku, možnost vybrat si místo jsem neměl).Ono je to celé ještě složitější. Když pojede víc cestujících například jen na trase Praha - Kolín, automatické přidání dalších vagónů znamená, že se povezou třeba až do Ostravy a zpět, přestože většinu cesty nebudou potřeba. Někdo by to řešil tak, že by krátké cesty v těchto dálkových vlacích zakázal a vykázal cestující do příměstských vlaků (což například u zmíněné trasy znamená prodloužení doby cesty na dvojnásobek). Jinak další, dosud nezmíněná věc, je problém přípojů. Zdaleka ne všichni jezdí jen jedním vlakem, často jedou 2-3 vlaky, které na sebe navazují. Při aktuální přesnosti vlaků povinné místenky zhusta znamenají, že člověk uvízne někde na trase. Přestože ČD dosahují přesnosti vlaků přes 90 % pro celou ČR, na nejfrekventovanějších trasách je podstatně horší. Když jsem občas jezdil KH - Pardubice a zpět (2 přestupy), byla pravděpodobnost "rozpadu kaskády" přibližně 50 %. Ve směru na Pardubice to bylo ještě horší, protože vlaky (EC, IC, Ex, R) v Kolíně na přípoje zásadně nečekaly.
Když pojede víc cestujících například jen na trase Praha - Kolín, automatické přidání dalších vagónů znamená, že se povezou třeba až do Ostravy a zpět, přestože většinu cesty nebudou potřeba.Jasně tohle je problém. Na druhou stranu by to ale měly řešit organizačně dráhy tak, aby k takovým extrémům nedocházelo. Ať už tím, že spoje překombinují jinak, nebo tím, že povezou pár set kilometrů poloprázdný vlak. Ale neměly by přenášet zátěž na platícího zákazníka.
Když jsem občas jezdil KH - Pardubice a zpět (2 přestupy), byla pravděpodobnost "rozpadu kaskády" přibližně 50 %.No jo… Někdo ze známých mi říkal, že když jel v Japonsku vlakem, který se zpozdil o minutu, velice se cestujícím omlouvali. U nás minuta sem, minuta tam, když jsem jel nedávno vlakem z Rosic do Brna, který vyjíždí 18.45 a má mít příjezd 19.12, přijeli jsme 19.40 a nikdo se tím nevzrušoval…
Na druhou stranu by to ale měly řešit organizačně dráhy tak, aby k takovým extrémům nedocházelo.Pokud je to tak jednoduché, navrhněte jak.
Ať už tím, že spoje překombinují jinak, nebo tím, že povezou pár set kilometrů poloprázdný vlak. Ale neměly by přenášet zátěž na platícího zákazníka.Uvědomujete si, že ty prázdné vagóny jsou dost značná finanční zátěž navíc? Musíte je koupit, musíte se o ně starat. Po cestě je musíte táhnout, topit v nich a mít do nich průvodčího. To je dost značná finanční zátěž a na platího zákazníka se logicky přenese.
Někdo ze známých mi říkal, že když jel v Japonsku vlakem, který se zpozdil o minutu, velice se cestujícím omlouvali. U nás minuta sem, minuta tamZajímavé je, jak se všichni rádi ohánějí japonskými vlaky, ale nikdo přitom není japonský cestující... Jak byste se tvářil, kdyby na nádraží někdo přiběhl a do toho vlaku vás prostě strčil?
Přeplněné vlaky jsou typicky ty v pátek odpoledne, v neděli večer... hádám, že to jsou přesně ty vlaky, kterým tihle spasitelé s "jednoduchým řešením", jezdí.
Vlaky rozumných dopravců nikdy nejsou přeplněné, protože na 1 místo připadá nejvýše 1 cestující. Jak jednoduché. Jak jsou na tom vlaky Českých drah, to je jiná otázka, ale odpověď na ni už naštěstí není třeba znát, má-li člověk štěstí na místo bydliště. V ostatních krajích by to chtělo uspořádat petici, aby politici černou díru (ČD) konečně naučili pořádku a konkurenci.
Momentálně je situace taková, že ČD dotují své dumpingové ceny na trati Praha—Ostrava ze zvýšených cen na všech ostatních tratích. To není fair ani vůči cestujícím, ani vůči konkurentům na trati Praha—Ostrava.
V ostatních krajích by to chtělo uspořádat petici, aby politici černou díru (ČD) konečně naučili pořádku a konkurenci.Zajímalo by mě, jak přesně by ta petice a hlavně to následné účení mělo fungovat. Možné jste si toho nevšiml, ale České dráhy mají na dálkových tratích konkurenci všude, kde nějaká konkurence chce fungovat.
Možné jste si toho nevšiml, ale České dráhy mají na dálkových tratích konkurenci všude, kde nějaká konkurence chce fungovat.Tím bych si nebyl tak úplně jistý. Teď to nebudu hledat, ale mám dojem, že mnohých "dálkových" tratí se možnost konkurence netýká. Navíc konkurence (přinejmenším ve smyslu soutěže o provozování dopravy) mohla být i na úrovní regionální dopravy, tam ale skoro všechny kraje narychlo uzavřely dlouhodobé smlouvy s ČD, aby se doprava nemusela soutěžit.
Teď to nebudu hledat, ale mám dojem, že mnohých "dálkových" tratí se možnost konkurence netýká.Opravdu? Já měl za to, že přihlásit se může každý a jenom nechtějí. Což u tratí, které jsou ve stavu rozkopanosti a několikrát do roka tam koleje úplně chybí, se není čemu divit.
Navíc konkurence (přinejmenším ve smyslu soutěže o provozování dopravy) mohla být i na úrovní regionální dopravy, tam ale skoro všechny kraje narychlo uzavřely dlouhodobé smlouvy s ČD, aby se doprava nemusela soutěžit.To je pravda, u regionálních tratí/spojů to tak je. Njn, kraje byly pod vedením ČSSD, ČSSD přihodila kšeft ČD, výměnou za to odboráři ČD (a nejenom jejich) jdou ČSSD na ruku a slouží jim jako politická páka, když ČSSD není ve vládě. Nedělám si iluze, že by tohle nějaké petice zlomily.
Jedna řešila soutěžení regionálních linek ... [kterou] oddálily kraje zleva desetiletými smlouvami ještě na poslední chvíli za starých podmínekJo, to je to, o čem jsem mluvil
Momentálně je situace taková, že ČD dotují své dumpingové ceny na trati Praha—Ostrava ze zvýšených cen na všech ostatních tratích. To není fair ani vůči cestujícím, ani vůči konkurentům na trati Praha—Ostrava.To je nečestné a nesportovní, to by Radim Jančura nikdy neudělal. Nebo tak nějak? ;)
Dálkové spoje by měly být vždy povinně místenkové, bez výjimky.Tihle cestující teoretici... všechno vymyšlené, dokud nedojde na nějaké ty zanedbatelné detaily. Kupříkladu když vynechá spoj, kvůli zpoždění nestihnete přípoj, kvůli mimořádné události se zdržíte v práci atd. Ale jasně, chápu, tyhle věci se vám na trase Praha - Olomóc nestávají a na ostatní co? Kašlem.
U povinně místenkového vlaku taková situace nikdy nemůže nastat, protože každý dopravce má předem dostatek informací o poptávce, obsazenosti a potřebné kapacitě spojů.Tolik teorie. Blbé je, až přijdete na nádraží a dostane se Vám informace, že "vlak je vyprodaný, máte smůlu". Zde bych se přidal k předrečníkovi, že radši budu stát, než čekat na další vlak.
Když už jsem zmínil ten hajzl, mimo jiné právě zde tkví hlavní důvod, proč by v dálkových spojích neměli být žádní stojící cestující. Vlak by měl být bez problémů průchozí a hajzl by měl zůstat po celou dobu cesty v použitelném stavu. Pokud ovšem do vlaku nastoupí dvakrát víc lidí, než pro kolik je určený, nedá se nic z toho zajistit.Na to, aby byl záchod nepoužitelný, stačí jedno prase. Jestli neumíte říct "s dovolením", můžete jezdit autem. Jestli si neumíte naplánovat cestu na záchod dostatečně předem a cestující v uličce vám brání dostat se tam včas, hledal bych problém jinde než v nich.
Get the Facts Right. Povinné místenky nejsou teorie, ale každodenní realita soukromých dopravců (RegioJet, LEO Express). Jejich rezervační systém je velmi flexibilní a umožňuje cestovat na úrovni, i když člověk potřebuje změnit na poslední chvíli čas odjezdu. Že na některých trasách České republiky dodnes vládne Černá díra alias České dráhy, to je chyba (volených) politiků, nikoliv chyba soukromých dopravců nebo cestujících na trase Praha—Olomouc.
Tolik teorie. Blbé je, až přijdete na nádraží a dostane se Vám informace, že "vlak je vyprodaný, máte smůlu". Zde bych se přidal k předrečníkovi, že radši budu stát, než čekat na další vlak.
Pokud přijdu na nádraží a teprve tehdy se začnu zajímat o jízdenku na dálkovou linku, je něco špatně. Tohle se dá dělat u příměstské a městské dopravy. Ale jestliže někdo jede 300 kilometrů dálkovou linkou, je rozumné předpokládat, že třeba aspoň hodinu předem o svém odjezdu věděl. Neumím si představit spontánní projížďky napříč republikou, o kterých se chci rozhodnout během pěti minut nebo po nástupu do vlaku. To je trochu nerealistické, že ano.
Na to, aby byl záchod nepoužitelný, stačí jedno prase. Jestli neumíte říct "s dovolením", můžete jezdit autem. Jestli si neumíte naplánovat cestu na záchod dostatečně předem a cestující v uličce vám brání dostat se tam včas, hledal bych problém jinde než v nich.
Říct s dovolením? Jak mi v uličce zacpané lidmi, kteří nemají kam uhnout, pomůže nějaké s dovolením? Prostě tam neprojdu a nic s tím nenadělám! Tak kdo je potom teoretik? Je třeba si uvědomit, že někteří lidé můžou záchod potřebovat i k jinému účelu než je zřejmé a obvyklé, což vyplývá z jejich zdravotního stavu. (Teď mluvím o sobě, takže to není žádná neověřená teorie.) Vyprávět někomu, ať tam chodí v předstihu a včas, je bezpředmětné, když on tam potřebuje jít v době předem známé, ne dřív a ne později. Myslím si, že cestující na dálkové lince má právo počítat s použitelným a přístupným WC, ať už je „problém“ v cestujícím samotném nebo někde jinde. Pošklebování všeho druhu na tom nic nezmění a „problém“ zkrátka nezmizí.
Zajímavé je, že v RegioJetu ani v LEO Expressu jsem se nesetkal s následky řádění toho jednoho prasete, které posere celý záchod. Naopak v Českých drahách jsem se s dlouho neřešenými následky prasečího chování setkal mnohokrát.
Jestli neumíte říct "s dovolením", můžete jezdit autem.
Výstavní kousek pusté teorie. Takovou možnost rozhodně nemá každý.
Ale jestliže někdo jede 300 kilometrů dálkovou linkou, je rozumné předpokládat, že třeba aspoň hodinu předem o svém odjezdu věděl. Neumím si představit spontánní projížďky napříč republikou, o kterých se chci rozhodnout během pěti minut nebo po nástupu do vlaku.blbej nebo troll? Luk ti dal konkrétní příklad, a přesto budeš mlít "nedovedu si představit" a "nerealistické"?To je trochu nerealistické, že ano.
Je třeba si uvědomit, že někteří lidé můžou záchod potřebovat i k jinému účelu než je zřejmé a obvyklé, což vyplývá z jejich zdravotního stavu. (Teď mluvím o sobě, takže to není žádná neověřená teorie.)hele doba je tolerantní, ten fet si můžeš šlehnout normálně na místě
Luk ti dal konkrétní příklad, a přesto budeš mlít "nedovedu si představit" a "nerealistické"?
Potíže s pochopením psaného textu? Ne, žádný konkrétní a relevantní příkladu tu nezazněl. Za domácí úkol přeslabikovat znova! (Nápověda: V těžko předvídatelném případě bylo vhodnější auto, na které nakonec padla volba. Nicméně pokud někdo musí jet veřejnou dopravou, rozhodně plánuje delší cesty předem.)
hele doba je tolerantní, ten fet si můžeš šlehnout normálně na místě
Aha. Přesně o tomto typu výroků jsem se nepřímo zmiňoval v příspěvku výše. Někomu možná připadají vtipné, ale někomu bohužel ne, protože jsou věci, které nelze ovlivnit tak snadno jako fet. Tedy je vidět, že doba není až tak tolerantní, jak by se mohlo zdát. Přitom nejde o žádný nepřekonatelný požadavek na pozlacený létající koberec; jde jen o to, aby byl vlak v rozumném stavu a aby nepřipomínal konzervu sardinek.
Nicméně pokud někdo musí jet veřejnou dopravou, rozhodně plánuje delší cesty předem.Pokud bych nebýval mohl v tom jmenovaném případě jet autem, tak bych do té Karviné nejel vůbec, přestože jsem tam měl následující ráno přednášet na konferenci. Naplánovat tu cestu předem to nešlo (jak jsem už říkal), předem šlo se jen odhlásit z konference a zrušit rezervaci v hotelu (pokud jsem nechtěl jít do rizika, že to nevyjde, že zaplatím nevyužitou noc v hotelu a že organizátoři konference budou muset narychlo řešit díru v programu).
Potíže s pochopením psaného textu? Ne, žádný konkrétní a relevantní příkladu tu nezazněl.Tak pravil Andrej, kterého potenciální problémy jiných lidí netrápí, protože on má právo sedět. Jinak bych doporučil všimnout si, že Lukův příklad za relevantní považuje víc lidí. Ohledně dalších relevantních příkladů bych doporučil například příspěvek #383, ve kterém jsem opakoval svůj dotaz na to, jak vaše úžasná teorie o povinných místenkách reaguje na potenciální problémové nebo neočekávané situace. Kupodivu opět žádná odpověď.
protože jsou věci, které nelze ovlivnit tak snadno jako fet"ovlivnit tak snadno jako fet", hmmm
Pokud přijdu na nádraží a teprve tehdy se začnu zajímat o jízdenku na dálkovou linku, je něco špatně.p.s. a kde jinde bych se měl zajímat? v cukrárně?
Doma při plánování cesty. Odjet pár set kilometrů se člověk většinou nerozhodne spontánně při procházce kolem nádraží.
Povinné místenky nejsou teorie, ale každodenní realita soukromých dopravců... a jak vám již bylo řečeno, pro někoho je to důvod, proč se jim vyhnout.
Jejich rezervační systém je velmi flexibilní a umožňuje cestovat na úrovni, i když člověk potřebuje změnit na poslední chvíli čas odjezdu.... když je v dalším vlaku volno.
Ale jestliže někdo jede 300 kilometrů dálkovou linkou, je rozumné předpokládat, že třeba aspoň hodinu předem o svém odjezdu věděl.To je možné. A co když jede linkou, která možná za celou svojí cestu urazí 300km, ale ten dotyčný potřebuje ujet jenom 60km? Těch 60km beru jako vzdálenost Praha - Kolín z příkladu výše. Taky si může všechno naplánovat předem? Třeba ty věci, které jsem zmínil hned v prvním odstavci předchozího příspěvku, které jsou stěžejním problémem pro vaši teorii "místenky řeší vše" a které jste pro jistotu ignoroval... Dám vám příklad: mám v plánu odejít z práce v čase X a v X+y minut jet vlakem z Prahy. Kvůli nenadálému problému vlak v X+y nestíhám a musím proto jet vlakem v X+1h+y. Je pátek odpoledne, kapacita vlaku v X+1h+y je zcela vyčerpaná, můj cíl je mimo oblast obsluhovanou příměstskými vlaky a poslední autobus jel v X-1h. Současný přístup "ve vlaku je dost místa na to, aby se tam dalo stát" toto řeší bez problému. Jak to řeší vaše úžasná teorie povinných místenek?
Jak mi v uličce zacpané lidmi, kteří nemají kam uhnout, pomůže nějaké s dovolením? Prostě tam neprojdu a nic s tím nenadělám!Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, pláče na abclinuxu a vymýšlí zázračná řešení.
Vyprávět někomu, ať tam chodí v předstihu a včas, je bezpředmětné, když on tam potřebuje jít v době předem známé, ne dřív a ne pozdějiTak jděte, kdo vám brání? Tedy kromě líné huby, neschopnosti se protáhnout, nebo poprosit někoho, kolem koho se neprotáhnete, aby na chvíli zapadnul do kupé, u kterého stojí.
Zajímavé je, že v RegioJetu ani v LEO Expressu jsem se nesetkal s následky řádění toho jednoho prasete, které posere celý záchod.Víc vlaků, víc přepravených cestujících celkem, větší šance, že narazíte na post-prasečí záchod. Jo, když jezdíte vlakem, co má jenom půlku vagónu (a nebo vás jenom nenapadlo zkusit to o vagón vedle?), máte problém. A s povinnými místenkami tohle nesouvisí.
ten dotyčný potřebuje ujet jenom 60km? Těch 60km beru jako vzdálenost Praha - Kolín z příkladu výše.Ten dotyčný si má místo toho sednout do S1, jet tu trasu 70 minut (místo 35 minut v EC) a na každé zastávce si užívat troubení dveřní výstrahy, rozléhající se celým vlakem
vzhledem k současnému využití jedničkyLidi, kteří prohlašují tohle, by si někdy měli prohlídnout reálný vlak.
Nikoliv proti telefonům, ale proti hloupému nadužívání telefonů hloupými lidmi. Nikdy v životě jsem si nerezervoval jízdenku přes mobil, protože nemám mobil, který by se nějak dokázal připojit na Internet. Nicméně online rezervací konvenčním způsobem přes notebook (ať už doma nebo na nádraží na WiFi dopravce) jsem už pořídil značnou spoustu, vždy k naprosté spokojenosti.
hm, ještě do toho tahej foun a (drahé) datové připojení, bezva ... už vidím, jak se vracím z vandru, nevěda dopředu, na který vlak mi to vyjde, tahám z kapsy přístroj, zjišťuju, že je vybitý, neb se mi někde po cestě nechtěně zapnul, případně druhá varianta, že jsem v nějaké prdeli bez signáluTohle všechno jsou známky punku a neměly by se objevovat u moderního euroobčana 21. století
Připojení je v České republice drahé, protože si to zákazníci nechají líbit a nadužívají mobily v situacích, kdy to vůbec není nutné.
Já mobil nepoužívám, natož abych měl nějaký smartphone, takže potřebu rezervace místa ve vlaku přímo na nádraží řeším tak, že zajdu do čekárny příslušného dopravce a připojím se na jeho WiFi. To pochopitelně funguje pouze za předpokladu, že dopravce má v dané stanici větší kancelář a WiFi. V opačném případě bych asi musel mít nějaké mobilní připojení, které ale v České republice neexistuje. (Ve všech mapách pokrytí je ČR zoufalý světlý ostrůvek, něco jako Severní Korea nebo tak.)
Připojení je v České republice drahé, protože si to zákazníci nechají líbit a nadužívají mobily v situacích, kdy to vůbec není nutné.Můžeš nějak rozvést tu druhou část věty? Ať se nad tím zamýšlím jak chci, tak se mi nepodařilo objevit korelaci mezi "nadužíváním" (co to vlastně má být?) a vysokou cenou.
mít narvaný jeden vagón a zase prázdný druhý také není OKPřestože je moderní dneska řešit všechno přes telefony, zrovna k tomuhle účelu se hodí zařízení léty prověřené, a sice NOHY. Prostě se zvednu a půjdu se tam podívat. Jak jednoduché.
Tiskni
Sdílej: