Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Česká televize změnila web internetového vysílání, což znefunkčnilo můj skript televize, kterým se občas dívám na její stanice. Pokud má někdo stejný problém, nechť použije nově vydanou verzi 7.
Pokud jde o dotyčný web, tak ve stylu Web 2.0 má přechody, kulaté rohy, AJAX, nálepku β a SWF. Ano, vidíte dobře, přístupnost jde do háje. Na svém monitoru také vidím dobře zprávu Pro přehrávání je potřeba mít zapnutý Javascript a nainstalovaný zásuvný modul Adobe Flash.
Gnash asi jim asi není dost dobrý. Naštěstí zatím udržují původní verzi.
Tiskni
Sdílej:
Úplně na konci se pouští přehrávač, URL proudu je v proměnné MYURL. Změňte řádek na echo "$MYURL"
a skript spouštějte televize ct24-wpal 2>/dev/null
.
Mám ale dojem, že při chybách občas vypisuji hlášky na stdout. Muselo by se to pročistit.
flashplayer-mozilla
, ktery ted snad uz ani neni v repozitarich), nahodil jsem flash z flashplugin-nonfree
a uz to slape ... jaky je rozdil nevim, ale youtube fungovalo v obou (nic jineho ani nepotrebuji)
url="url_stranky_s_videem"; $(wget -qO- "$(wget -qO- $url | sed -n '/aspx/s/[^"]*"\([^"]*\).*/\1/p')" | sed -n '/<switchItem/{N;s/^\([^"]*"\)\{3\}\([^"]*\)".*\n\([^*"]*"\)\(.*\/\)\([^"]*\)".*/rtmpdump -r \2 -y \4\5 -o \5 /p}')Přehrání videa v externím přehrávači (vyžaduje mplayer nebo jiný přehrávač, který si rozumí s rtmp streamy):
url="url_stranky_s_videem"; $(wget -qO- "$(wget -qO- $url | sed -n '/aspx/s/[^"]*"\([^"]*\).*/\1/p')" | sed -n '/<switchItem/{N;s/^\([^"]*"\)\{3\}\([^"]*\)".*\n\([^*"]*"\)\(.*\/\)\([^"]*\)".*/mplayer \2\/\4\5/p}')
A ukládat WMV (MMS) nebo RealMedia (RMP) stream vyšší rychlostí než přehrávání taky jdeTo by mě teda zajímalo jak, když to přímo na serveru mají omezené a do linky to cpou přímo rychlostí přehrávání.
Jméno toho svobodného přehrávače, který umí skákat ve WMV streamu, by mě opravdu zajímalo.A je to vážně takový problém. Chtěl jsem se na to podívat, ale může se stát, že to už nebude potřeba. Díval jsem se na dump HTTP varianty MMS a přišlo mi to dost primitivní.
Jméno toho svobodného přehrávače, který umí skákat ve WMV streamu, by mě opravdu zajímalo.Jakýkoliv? Neplést prosím jabka a hrušky dohromady. Dřív sice na ČT pro streamy s Windows Media bylo použito MMS, no teď je tam HTTP (takže MMS nenmůžu vyzkoušet) a u toh bych to řekl asi takto:
mplayer/stream/http.c: } // Check if we can make partial content requests and thus seek in http-streams if( http_hdr!=NULL && http_hdr->status_code==200 ) { const char *accept_ranges = http_get_field(http_hdr,"Accept-Ranges"); const char *server = http_get_field(http_hdr, "Server"); if (accept_ranges) seekable = strncmp(accept_ranges,"bytes",5)==0; else if (server && strcmp(server, "gvs 1.0") == 0) seekable = 1; // HACK for youtube incorrectly claiming not to support seeking } print_icy_metadata(http_hdr); // Check if the response is an ICY status_code reason_phraseProstě a jednoduše to musí podporovat i server. Seekování v HTTP streamech, které server nepodporuje se dělá docela blbě.
rtspRTSP je standard (RFC 2326) vyvinutý IETF, který nemá s RealNetworks Inc. nic společného. Teda snad krom toho, že podobně zní a že ho RealNetworks používali a porůznu kryplili (Proč myslíš, že nefunguje to seekování?). Svobodných implementací má několik. Tou žumpou je RTMP, což není žádný standard, ale proprietární, nedokumentovaný a porůznu poohýbaný protokol vyvinutý v Adobe pro specifické účely. Svobodné implementace jsou jedině (a někdy ne úplně dokonale) RE.
nicméně by mě zajímalo, jaké standardní, otevřené alternativy k MMS, RTSP nebo RTMP existují.RTSP a RTP jsou standardní, implementované a otevřené alternativy k MMS (další proprietární bastl z dílen Microsoftu na úrovni RTMP) a RTMP, které fungují jak nad TCP, tak nad UDP (třeba s Multicastem). Ba co víc, stejně dobře jako teď fungovali i před deseti lety kdy jsem je ještě zkoušel na modemu.
--user-agent
string do prvniho wgetu ... asi je to nejaky "zabezpeceni" Občane, platíš si, naser si!. Většinou (většinou říkám, protože v Adobím aplikačním serveru lze implementovat nekompatibilní/nedokumentované změny v protokokolu (byl jsem přímým svědkem, ale zas se to dá ochcat) které odstřihnou i tu malou množinu alternativních klientů a jediným způsobem jak přehrát se stane SWF okenko přímo přimontované k danému aplikačnímu serveru) to jde obejít nějakým rtmpdumpem, ale všichni víme moc dobře jak to s ním je (pomalu hackerský nástroj s vypsanou odměnou na hlavy tvůrců). Jinak RTMPS a RTMPE společně se Silverlightem není nic jiného než vělkorážní DRM systémy v plné polní. Takže k tomu tolik.
Nevyžadovala žádný plugin, u každého videa byl odkaz na playlist, kterým se dalo video normálně přehrát v externím přehrávači nebo stáhnout na disk.Kde, prosím? Nikde jsem takový odkaz nenašel a to jsem ho hledal...
Nabízela videa veformátech WindowsMedia a RealMedia, pro které jsou dostupné svobodné implementace, které jsou použitelné na každém myslitelném systému (nesmysly o tom, že „Česká televize se zbavila WMV a přešla na H.264, což jistě ocení uživatelé alternativních systémů jako Linux“, píšou lidé, kteří nemají nejmenší ponětí o problematice).Na H.264 jsou také dostupné svobodné implementace, které jsou použitelné na každém myslitelném systému. Na rozdíl od RealMedia a WindowsMedia jde i o ISO standard, takže se dá očekávat i širší podpora (např. HbbTV) Já jsem třeba obraz z RealMedia streamu nepřehrál ničím jiným, než originál RealPlayerem, který není ani svobodný, ani dostupný.
Je k dispozici pouze pro několik málo vybraných operačních systémů, což. např. neocení čím dál početnější skupina uživatelů populárních zařízení firmy Apple, které Flash nepodporují, stejně tak jako uživatelé alternativních operačních systémů jako FreeBSD atd.Adobe Flash je k dispozici rozhodně pro víc platforem, než RealPlayer, nebo Windows Media Player...
Přitom ta videa jsou na tom serveru uložena jako MP4 soubory s H.264 videem, stačilo by tedy úplně jednoduše přidat HTML5 variantu (tak jako na YouTube), případně přímý odkaz na ně.Podle Twitter kanálu ČT se alternativní HTML5 verze chystá záhy. Jen doufám, že do té doby Google neodstraní z Chrome H.264 :) Osobně můžu z pohledu BFU říci, že je to nejspíš změna k lepšímu... Na rozdíl od staré verze jsem byl schopen přehrát vysílání přímo v prohlížeči (i když fullscreen trochu zlobil a pokus o návrat z něj mi shodil X server :) ) a dokonce i přesunout záznam na požadovaný čas, což jsem předtím s mplayerem nikdy nedokázal. Ano, taky se mi flash nelíbí, ale jsem rád, že se z ČT stal standardní videoweb s flashem, kterých je na Internetu milion a tak na něj budou bez problému fungovat standardní otvíráky jako rtmpdump.
Kde, prosím? Nikde jsem takový odkaz nenašel a to jsem ho hledal...Ve staré verzi byl mezi tlačítky pro přepnutí verzí (vysoká/nízká kvalita, RealMedia/WMV) odkaz „do okna“, což byl odkaz na playlist, který šel otevřít v normálním externím přehrávači videa. MPlayer, VLC, xine, Totem, cokoli.
Na H.264 jsou také dostupné svobodné implementace, které jsou použitelné na každém myslitelném systému. Na rozdíl od RealMedia a WindowsMedia jde i o ISO standard, takže se dá očekávat i širší podpora (např. HbbTV) Já jsem třeba obraz z RealMedia streamu nepřehrál ničím jiným, než originál RealPlayerem, který není ani svobodný, ani dostupný.Nikde jsem netvrdil, že na H.264 nejsou svobodné implementace. Proti H.264 jsem nikde neprotestoval. Avšak uzavřením H.264 videa do flashového pluginu ztrácí formát videa relevantnost. Je to prostě flashový plugin, černá skříňka, a co je uvnitř, to je celkem jedno.
Adobe Flash je k dispozici rozhodně pro víc platforem, než RealPlayer, nebo Windows Media Player...Klasické laické pletení si formátu a softwaru, o kterém mimochodem byla i pasáž, na kterou reagujete. RealMedia nebo WMV jsou formáty, Windows Media Player a Real Player jsou programy. Ty dvě věci spolu nijak nesouvisejí. WMV i RealMedia (i H.264) si přehrajete na jakémkoli operačním systému, na kterém se dá zkompilovat některý z mnoha dostupných svobodných přehrávačů videa. Svobodné přehrávače videa odjakživa přehrají prakticky všechny formáty, které existují.
Podle Twitter kanálu ČT se alternativní HTML5 verze chystá záhy.Dokud neuvidím, neuvěřím.
Jen doufám, že do té doby Google neodstraní z Chrome H.264 :)Ať klidně odstraní. Jsou jiné prohlížeče, a i např. pro Chrome na Windows bude doplněk pro H.264, stejně jako je třeba pro Chromium na Linuxu.
ale jsem rád, že se z ČT stal standardní videoweb s flashem, kterých je na Internetu milion a tak na něj budou bez problému fungovat standardní otvíráky jako rtmpdump.Flash nemá se standardem nic společného a rtmpdump už tuplem ne. rtmpdump je polopirátská pokoutná obezlička pro zoufalé situace.
Ve staré verzi byl mezi tlačítky pro přepnutí verzí (vysoká/nízká kvalita, RealMedia/WMV) odkaz „do okna“, což byl odkaz na playlist, který šel otevřít v normálním externím přehrávači videa. MPlayer, VLC, xine, Totem, cokoli.Přesně tak. Doteď to fungovalo skvěle.
Dokud neuvidím, neuvěřím.Nechci kazit radost, ale ani HTML5 nemá nějak standardizovanou URL a nikde neuvádí, že to musí být v podobě archiv.ivysilani.cz/nazev_progamu. Zas se dá ta URL kdejak kryplit, ohýbat a schovávat (třeba pomocí JS – viděl jsem už)
Já jsem třeba obraz z RealMedia streamu nepřehrál ničím jiným, než originál RealPlayerem, který není ani svobodný, ani dostupný.Jak RM, tak WMV verze iVysílání:
$ mplayer -vc help | less ffrv10 ffmpeg working FFmpeg RV10 [rv10] ffrv20 ffmpeg working FFmpeg RV20 [rv20] ffrv30 ffmpeg problems FFmpeg RV30 [rv30] ffrv40 ffmpeg working FFmpeg RV40 [rv40] ffwmv1 ffmpeg working FFmpeg WMV1/WMV7 [wmv1] ffwmv2 ffmpeg working FFmpeg WMV2/WMV8 [wmv2] ffwmv3 ffmpeg problems FFmpeg WMV3/WMV9 [wmv3] ffwmv3vdpau ffmpeg problems FFmpeg WMV3/WMV9 (VDPAU) [wmv3_vdpau] $ mplayer -ac help | less ffra144 ffmpeg working FFmpeg RealAudio 1.0 [real_144] ffra288 ffmpeg working FFmpeg RealAudio 2.0 [real_288] ffcook ffmpeg working FFmpeg COOK audio [cook] ffwmav1 ffmpeg untested DivX audio v1 (FFmpeg) [wmav1] ffwmav2 ffmpeg untested DivX audio v2 (FFmpeg) [wmav2] ffwmapro ffmpeg untested WMA Pro audio (FFmpeg) [wmapro] ffwmavoice ffmpeg untested WMA Voice audio (FFmpeg) [wmavoice]
standardní otvíráky jako rtmpdump.Co je na tom standardního? To je spíš standardní hack.
U ČT byly pořád nějaké problémy, u TV Nova nikolivMůj počítač s trochou štěstí dá 720p. PAL ze (starého) videoarchivu ČT přehrál s 30% vytížením procesoru. Na Nově se v té tragédii zvané Flash seká to video v nic-moc rozlišení, o fullscreenu nemůžu ani mluvit. Rovněž na YouTube se ve flashové verzi seká i 640×480. Ale to stejné video MPlayer přehraje úplně normálně, s nepatrným vytížením procesoru. Navíc si můžu užívat veškerý komfort desktopového přehrávače - ať už jsou to video či audiofiltry, změna rychlosti, přehrání videa do nějakého přenosného zařízení atd. atd. Flash je tragédie, už jenom kvůli tomu, že je to uzavřený crapware pro x86_32 a neumí hardwarovou akceleraci. Videopřehrávač implementovaný ve Flashi je něco jako e-mailový klient, kancelářský balík nebo diskuze implementovaná v HTML+JS. Prostě nepoužitelné tragédie, tragédie a tragédie.
Vysílání je určené pro širokou veřejnosta proto by nemělo být zkripleno na proprietární plugin s úchylnou licencí běžící pouze na jedné architektuře a vybraných operačních systémech a vyžadující pětkrát vyšší výpočetní výkon, než je třeba.
nikoliv pro úzký okruh specialistů (byť téma odborné je). Nejdříve zkouším, zda aplikace běží bez speciálních úprav a zásahů (Aby si třeba pořad pustila moje 75 letá matka na běžném notebooku), která s počítačem jinak normálně pracuje, aniž by potřebovala zvláštní asistenci. To, že si s problémem poradím já, je věc jiná.Na oknech od verze 2000 to fungovalo out-of-the box, na všech ostatních systémech také. Jen někde bylo potřeba doinstalovat dekodéry patentově chráněných formátů z „neoficiálních“ repozitářů, což user-friendly distribuce mají na dvě kliknutí a user-unfriendly na tři úpravy konfiguračních souborů.
A perlička: neakcelerovaný X11 výstup – rovněž zcela plynulý fullscreen, vytížení asi 20 %.Jen pro úplnost dodal, že v tomto je mplayer docela shit a má tam jeden nepotřebný memcpy navíc (jde o internal issue – zas pravdou je že je akcelerovaný skrze SIMD instrukce), takže k dobru si ještě odečtěte ten jeden zbytečný memcpy.
rechod na flash hodnotim kladne... predchozi verzi pro media player nebo co tam bylo za plugin se mi nepodarilo rozchodit. a vlastne mohlo by to byt horsi... mohl by to byt silverlight.Já to hodnotím záporně, protože do té doby mi to vcelku dobře přehrávalo v Totemu. Max nešel seek, ale to je chyba gstreameru, která jde opravit (chystal jsem se, že se na to podívám). Flash znamená, že to bude chodit blbě navždy.
do té doby mi to vcelku dobře přehrávalo v Totemu.no, me vubec... a to i kdyz jsem se snazil. s tim flashem to jede tak nejak out-of-the-box.
Flash znamená, že to bude chodit blbě navždy.jestli to pojede stejne blbe jako youtube nebo hulu.com, tak v tom nevidim problem. kdyz by dodelali druhy frontend v HTML5 tak by to bylo pochopitelne jeste lepsi.
no, me vubec... a to i kdyz jsem se snazil.Asi málo, mně jel jak odkaz „do okna“, tak RealMedia verze v prohlížeči (MPlayer plugin + MPlayer z debian-multimedia).
s tim flashem to jede tak nejak out-of-the-boxMně to zase s tím Flashem nefunguje. A ty máš asi divnou definici „funguje“, já bych ve videoarchivu očekával video, ne nějaký BLOB, který, pokud máš zrovna náhodou správný procesor a správný operační systém, kreslí do pixmapy slideshow.
jestli to pojede stejne blbe jako youtube nebo hulu.com, tak v tom nevidim problemYouTube se musí také různě obcházet (jsou na to rozšíření do Firefoxu, různé skripty a tak), Hulu neznám.
ty máš asi divnou definici „funguje“, já bych ve videoarchivu očekával video, ne nějaký BLOB, který, pokud máš zrovna náhodou správný procesor a správný operační systém, kreslí do pixmapy slideshow.dekuji, ze jsi mne to vysvetlil. az ted jsem si uvedomil, ze mi opravdu ten flash nefunguje. mimochodem, zapomels dodat, ze ten web je uplne nepouzitelny, protoze nema ipv6 konektivitu.
dekuji, ze jsi mne to vysvetlil. az ted jsem si uvedomil, ze mi opravdu ten flash nefunguje.Tak si to zkus přehrát pomaleji/rychleji nebo nastavit gama korekci. Nejde?
no, me vubec... a to i kdyz jsem se snazil. s tim flashem to jede tak nejak out-of-the-box.Stačí mít k dispozici rozumnou sadu kodeků, třeba Fedora 13/14 + RPMFusion fungovalo vždy out of the box (max se Fedora zeptala, jestli smí kodeky doinstalovat).
jestli to pojede stejne blbe jako youtube nebo hulu.com, tak v tom nevidim problem. kdyz by dodelali druhy frontend v HTML5 tak by to bylo pochopitelne jeste lepsi.V horším případě to pojede blbě jako nova.cz. Btw, proč mám sakra kvůli webovému přístupu k veřejnoprávní televizi vybírat mezi černou magií (hacky typu rtmpdump apod) a několika novými počítači za mnoho tisíc korun všude, kde chci tu TV pouštět, když jinak na vše stačí to, co mám?
IT jde do sracek.
Vratme se z5 na zem.
Naco delat vec jednoduse, kdyz to jde slozite ze jo ?
Adresarovy vypis = je best.
Nevidim duvod, proc by to takto nemohla mit i televize.
Treba .... ftp://archiv.televize.cz/
Jsem ze stare skoly aneb stop srackam.
Adresarovy vypis = je best.Hodil by se u každého souboru jeho popis, vyhledávání atd. Nejlepší je podle mě HTML stránka s přímými odkazy. Kdo chce, ten se na adresářový výpis taky dostane.
Fuck wget discrimination
_tv() { local cur prev opts COMPREPLY=() cur="${COMP_WORDS[COMP_CWORD]}" opts="$(awk '/^addtv|^caltv/ { print substr($2,2,length($2)-2); }' $HOME/.bin/tv)" # upravit umístění skriptu if [[ ${cur} == * ]] ; then COMPREPLY=( $(compgen -W "${opts}" -- ${cur}) ) return 0 fi } complete -F _tv tv # tady změnit jméno skriptuSkript mám uložen v
~/.bin/tv
a spouštím příkazem tv
. Doplňování pak vypadá takto:
$ tv ct1- ct1-rh ct1-rl ct1-rpal ct1-wh ct1-wl ct1-wpalKód se může vložit třeba do
~/.bashrc
.