Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Je tu další pokrok ve vývoji skriptu pro hledání dopravních spojení v CLI. Tohle bude nejspíš na delší dobu poslední zápis. Nechci tak často okupovat titulní stránku s blogy, takže pokud se stane, že bych skript v budoucnu ještě upravoval, slibuji, že už mu věnuji samostatnou stránku někde na webu a informace o jeho adrese bude na toto téma poslední. A nebo možná ne.
!!!UPDATE!!! Tak se i stalo, domovská stránka projektu je na http://code.google.com/p/spoje/.
Ještě než se vrhnu na novinky, chtěl bych poděkovat všem dobrým duším za pozitivní ohlasy a náměty na zlepšení. A o čem se bude po dnešním zápisku mluvit?
Po krátké době další zápisek ohledně mého skriptu na vyhledávání dopravních spojení. Tentokrát to ale nebude jen o úpravách skriptu samotného, ale i o aplikaci do mobilu a CGI skriptu, který to oboje propojí. To bude do jisté míry završení mého úsilí.
Při zveřejnění svého skriptu jsem tak trochu doufal, že se najde někdo, kdo by mi s jeho úpravou pomohl, respektive jej alespoň okomentoval (které části přepsat a jak, co je hrůza, co ujde...) a já bych měl tak možnost se naučit psát "čistší" programy. To se bohužel zatím nestalo, nicméně já na svůj příšerný skript nezanevřel a proběhla další várka úprav. Takže co je nového?
V předchozím zápisku jsem se rozepsal o svém skriptu pro vyhledávání dopravních spojení prostřednictvím serveru idos.cz. Rozhodl jsem se tento skript zveřejnit pod licencí GPL.
Je tomu už nějaký ten rok, kdy jsem krátkodobě podlehl J2ME mánii a rozepsal (ne nutně dopsal) pár prográmků a her pro svůj mobilní telefon, dnes již obstarožní Siemens C55. Světlo světla tak spatřil remake ruské automatové klasiky Kuchař ("žonglování" s produkty závodní jídelny) a o trochu méně známý Juggler (vizuálně chudé žonglování se třemi míčky).