Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Je tu další pokrok ve vývoji skriptu pro hledání dopravních spojení v CLI. Tohle bude nejspíš na delší dobu poslední zápis. Nechci tak často okupovat titulní stránku s blogy, takže pokud se stane, že bych skript v budoucnu ještě upravoval, slibuji, že už mu věnuji samostatnou stránku někde na webu a informace o jeho adrese bude na toto téma poslední. A nebo možná ne.
!!!UPDATE!!! Tak se i stalo, domovská stránka projektu je na http://code.google.com/p/spoje/.
Ještě než se vrhnu na novinky, chtěl bych poděkovat všem dobrým duším za pozitivní ohlasy a náměty na zlepšení. A o čem se bude po dnešním zápisku mluvit?
Po krátké době další zápisek ohledně mého skriptu na vyhledávání dopravních spojení. Tentokrát to ale nebude jen o úpravách skriptu samotného, ale i o aplikaci do mobilu a CGI skriptu, který to oboje propojí. To bude do jisté míry završení mého úsilí.
Při zveřejnění svého skriptu jsem tak trochu doufal, že se najde někdo, kdo by mi s jeho úpravou pomohl, respektive jej alespoň okomentoval (které části přepsat a jak, co je hrůza, co ujde...) a já bych měl tak možnost se naučit psát "čistší" programy. To se bohužel zatím nestalo, nicméně já na svůj příšerný skript nezanevřel a proběhla další várka úprav. Takže co je nového?
V předchozím zápisku jsem se rozepsal o svém skriptu pro vyhledávání dopravních spojení prostřednictvím serveru idos.cz. Rozhodl jsem se tento skript zveřejnit pod licencí GPL.
Je tomu už nějaký ten rok, kdy jsem krátkodobě podlehl J2ME mánii a rozepsal (ne nutně dopsal) pár prográmků a her pro svůj mobilní telefon, dnes již obstarožní Siemens C55. Světlo světla tak spatřil remake ruské automatové klasiky Kuchař ("žonglování" s produkty závodní jídelny) a o trochu méně známý Juggler (vizuálně chudé žonglování se třemi míčky).