Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
To bych nebyl já, abych nechtěl za své peníze to nejlepší
Nemohu se nějak rozhodout. Asus Eee PC, nebo MSI Wind? Když Eeečko, tak jedině 901. Ta nová verze 1000 je na můj vkus už příliš velká a tak trochu postrádá onen prvotní nápad mininotebooku. Když Eečko, tak nejsem jednotný, jestli SSD, nebo klasický disk. Četl jsem totiž je onen laciný SSD disk má strašné "prostoje". A hlavně chci Intel Atom s 8,9" displayem. Zapomenou nesmím ani na 6 článkovou baterii.
Když MSI Wind, tak se mi líbí větší display, ale zase má mizernější výkon. A mám pocit že pouze 3 článkovou baterii.
Co tedy hovoří pro MSI Wind, nebo pro Asus Eee PC? Podle čeho se rozhodnout? Chtěl jsem si je někde vyzkoušet, ale v našem městě není jediná prodejna, kde by to bylo možné..
EDIT:Po dopsání tohoto zápisku jsem se soustředil na HP mininote 2133. A musím říct, že se mi zatím zamlouvá nejvíce. Celokovové tělo, procesor VIA, 2 GB paměť, grafická karta S3 s 256 MB pamětí.. No asi mám trochu rozhodnuto Srovnání nějaké starší verze HPčka s Eeečkem je zde- Video na zive.cz
Tiskni
Sdílej:
1. It's too expensive. 2. No optical drive. 3. No ethernet port. 4. Only 1 USB port. 5. Battery not user replacable. 6. Mono Speakers 7. Fixed RAM 8. Slow Processor 9. Slow 1.8" Hard drive. 10. It's too thin!