Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
To bych nebyl já, abych nechtěl za své peníze to nejlepší
Nemohu se nějak rozhodout. Asus Eee PC, nebo MSI Wind? Když Eeečko, tak jedině 901. Ta nová verze 1000 je na můj vkus už příliš velká a tak trochu postrádá onen prvotní nápad mininotebooku. Když Eečko, tak nejsem jednotný, jestli SSD, nebo klasický disk. Četl jsem totiž je onen laciný SSD disk má strašné "prostoje". A hlavně chci Intel Atom s 8,9" displayem. Zapomenou nesmím ani na 6 článkovou baterii.
Když MSI Wind, tak se mi líbí větší display, ale zase má mizernější výkon. A mám pocit že pouze 3 článkovou baterii.
Co tedy hovoří pro MSI Wind, nebo pro Asus Eee PC? Podle čeho se rozhodnout? Chtěl jsem si je někde vyzkoušet, ale v našem městě není jediná prodejna, kde by to bylo možné..
EDIT:Po dopsání tohoto zápisku jsem se soustředil na HP mininote 2133. A musím říct, že se mi zatím zamlouvá nejvíce. Celokovové tělo, procesor VIA, 2 GB paměť, grafická karta S3 s 256 MB pamětí.. No asi mám trochu rozhodnuto Srovnání nějaké starší verze HPčka s Eeečkem je zde- Video na zive.cz
Tiskni
Sdílej:
1. It's too expensive. 2. No optical drive. 3. No ethernet port. 4. Only 1 USB port. 5. Battery not user replacable. 6. Mono Speakers 7. Fixed RAM 8. Slow Processor 9. Slow 1.8" Hard drive. 10. It's too thin!