Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Přečetl jsem si po dvou letech některé moje zápisky tady na ABClinuxu..
Nevím, jestli se mam smát, nebo brečet.. Tolik se toho změnilo!
Když jsem po jednom promarněném semestru na vysoké hledal práci, chtěl jsem zůstat v IT oboru. Motat se kolem webu, to byl vždycky můj koníček. HTML jsem celkem uměl a naivně si myslel, že jsem "pan programátor," nebo jím aspoň brzo budu..
Když pak jedna pražská firma odpověděla na můj zaslaný životopis, zabalil jsem si věci a za 14 dnů podepsal svoji první pracovní smlouvu.. Měl sem radost. V 19 letech jsem bydlel sám ve firemním bytě v samém srdci Evropy, žil svůj život..
Prvních pár týdnů jsem upravoval weby. Překládal do angličtiny, měnil loga, rozesílal "newslettery," ze kterých se mimochodem stala moje noční můra. Pak se práce vršila, moje HTML přestávalo stačit a bylo na čase pronikat do tajů PHP. Zaměstnavatel byl ochotný uvolnit mne z práce a tak jsem celou pracovní dobu, celé 4 měsíce studoval MySQL a PHP. Občas jsem k tomu využil i zdejší Ábíčko a arogantně si tu vedl svoji, i když Freshmouse, Josef Kufner a jiní měli naprostou pravdu. Po 6 měsících trápení jsem dal výpověď. Nikam to nevedlo. Programování jsem se ještě nějaký týden věnoval i jinde, ale od konce léta 2008 jsem nenapsal ani řádku kódu (což je myslím pro všechny strany rozumné). Následujících několik měsíců jsem střídal práci každý týden. Chvilku jsem dělal i aranžéra v místním Intersparu.V září se vrátil do školy i přes to, že jsem platil měsíčně 4975 Kč splátku za motorku, kterou jsem si pořídil.. V listpadu jsem to opět vzdal, motorku úspěšně z brigád doplatil(za obrovské pomoci rodičů) a v tom samém létě z nutnosti vyměnil za auto. Nastoupil jsem totiž konečně do prácě která mne bavila a stále baví. V sobotu večer mi nevadí, že do ní v pondělí půjdu, někdy se i těším Pořád dělám svým způsobem u počítačů, i když už to nejsou klasické desktopy, ale desítky "almar" v klimatizovaných místnostech.
Takhle zpětně si připadám jak padlý na hlavu, když jsem koupil notebook za 32 tisíc.. A smál se klukovi s MacBookem a iPhonem, protože zrovna nový iPhone 4 mi přijde nesmírně přitažlivý
Na závěr bych chtěl strašně poděkovat mojí přítelkyni. Sice si tohle určitě nepřečte, ale celé tohle zmatené období si se mnou prožila a ja se divim že mne tenkrát neposlala k šípku.. Taky by bylo dobré veřejně se omluvit Davidu Kolibáči (Kolibáčovi?). Davide - Už dva roky ti dlužím tu klávesnici, kterou si mi zaplatil. Vlastně ani nevím, proč jsem ji tenkrát neposlal. Každopádně bych byl rád, kdyby si mi napsal. Klávesnici ti už bohužel nepošlu Ale tu "stovku" i s odškodněním ano..
Tiskni
Sdílej:
Já si ty koniny co jsem tady psal raději ani číst nebudu, to bych si musel dát facku! :)
Gratuluji ke spokojenosti, za poslední 3 roky se mi taky všechno obrátilo na ruby, ale (asi) jsem spokojen, z něčeho to trvalo déle, než jsem se otřepal, ale to je život :)